Dubai Evrak Tasdik

dubai evrak tasdik

Dubai Evrak Tasdik

Dubai evrak tasdik işlemleri, Birleşik Arap Emirlikleri’nde kullanılmak üzere hazırlanan evrakların Türkiye’deki Ankara BAE Büyükelçiliği veya İstanbul BAE Başkonsolosluğundan resmi olarak onaylatılması anlamına gelmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri daha çok Dubai şehriyle ünlü olduğu için vizeleri ve tasdik işlemlerinde de Dubai adıyla anılmaktadır.

Bu sayfamızda siz değerli ziyaretçilerimize Dubai’de geçerli olması için hangi evrakların tasdiklenmesi gerekir? Tasdik işlemleri kaç gün sürer? Tasdik işlem masrafları nelerdir? Başvurular nasıl yapılır? Gibi tüm detayları açıklamaya çalışacağız. Aklınıza takılan tüm sorular ve başvuru işlemlerini başlatmak için bizlere iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Dubai Evrak Tasdik İşlemleri

Birleşik Arap Emirlikleri’nde eğitim, çalışma, aile birleşimi veya ticari iş birlikleri için resmî kurumlarda kullanılmak üzere hazırlanan tüm evrakları Türkiye’de tasdiklenmesi gereklidir. BAE, ülkesine yapılacak tüm resmi işlemler için dış ülkelerden gelen kişilerin evraklarının aynı ülkedeki resmi temsilciliğinden onayını alınmasını talep etmektedir.

Dubai’de çalışmak isteyen, aile birleşimi ile oturum vizesi almak isteyen kişiler Dubai gitmeden önce veya gittikten sonra Göç İdaresinde oturum işlemleri için ihtiyaç duyacağı resmi evrakları onaylı olarak kabul etmektedir.

Dubai Konsolosluğu Evrak Tasdik İşlemi

Tasdik işlemi Dubai’nin Türkiye’de bulunan resmi temsilcilikleri olan Ankara BAE Büyükelçiliği veya İstanbul BAE Konsolosluğundan işleme alınmaktadır. Bu iki temsilcik dışında tasdik işlemleri için yetkili aracı kurum yoktur tüm işlemler randevu alınmasına gerek olmadan yapılmaktadır.

İşlemleri belirli aşamalardan geçtikten sonra temsilcilikler tarafından alınabilmektedir. Evrakları Türkiye’deki resmî kurumlardan onaylatılması gerekmektedir. Onaylar evrakların türüne bağlı olarak değişlik gösterebilir.

Tasdik işlemleri konsolosluk tarafından evrakların statüsüne bağlı olarak iki kategoride değerlendirilmektedir. Evrakların türüne göre ödenmesi gereken harçlar, yapılacak işlemler farklılık gösterir.

Dubai Evrak Tasdik İşlemi Nasıl Yapılır?

Dubai evrak tasdik işlemi için ilk olarak tasdik yapılacak evrakın taratılmış görselini Visa Prove temsilcilerimize iletmeniz süreç hakkında bilgi almanız için yeterli ilk adım olacaktır.

Evraklar kullanım amacı ve içeriğine göre kategorilere ayrıldıktan sonra evrakın aslı veya kopyasına yapılacak işlemler belirlenir. Bazı belgelerin değerli evrak olarak kabul edildiği için bu belgelere yapılan işlemler ile diğer üzerine işlem yapılacak bilecek evrakların tasdik aşamaları farklılık göstermektedir.

Evraklar içeriğinde bağlı olarak ticari veya şahsi olarak iki tür olarak belirlenmiştir.

Şahsi Evrakların Tasdik Onayı Nasıl Yapılır?

Şahsi evraklar, tasdik yapılması istenen kişisel evrakların tümü olarak belirlemiştir. Bu evraklar ile Dubai’de oturum, eğitim alma hakkı, eş veya çocuk üzerinden aile birleşimi, çalışma için oturum izni gibi tüm işlemler için resmî kurumlardan kullanılmak üzere hazırlanan evrakların tasdiklenmesi gerekmektedir.

Bu evraklara örnek olarak;

 1. Diploma
 2. Evlenme Cüzdanı
 3. Doğum Belgesi
 4. Sabıka Kaydı
 5. Bekarlık Belgesi
 6. Öğrenci Belgesi
 7. Ehliyet
 8. Sağlık Raporu,

Yukarıdaki gibi ticari kâr amacı olmayan tüm işlemler için yapılacak tasdiklerin Türkiye’de belirli aşamalardan geçerek konsolosluklara iletilmesi gereklidir.

Evrakların içeriğine göre yapılacak aşamalar da farklılık gösterebilir. Evrakların asılları üzerine işlem yapılamayacak ise ayrıca bir işlem yapılarak hazırlanmaktadır. Örneğin Diplomalar için noter onaylı çeviri yapılarak çevirisi üzerine işlem yapılmaktadır.

Üzerine tasdik işlemleri yapılacak evrakların işlemleri kıymetli evraklardan farklıdır. Örneğin İngilizce olarak hazırlanan belgelerin yalnızca resmi kurum onayı alınarak üzerine işlem yapılabilmektedir.

Türkçe olarak hazırlanan belgelerin mutlaka noter onaylı çeviri ile İngilizce tercümesi yapılması gerekmektedir. Konsolosluklar Türkçe evrakları kabul etmemektedir.

Şahsi Tasdik Aşamaları nelerdir?

 1. Tasdik yapılacak evrakın aslı tarafımıza iletilir,
 2. Noter onaylı çeviri işlemleri başlatılır. (Kurumumuzdan yaptırabilirsiniz)
 3. Çevirisi yapılan belgeler, kurumumuz tarafından yapıldıysa şubelerimize göre İstanbul Valiliği veya Ankara Valiliği’nden onaylatılması gereklidir.
 4. İstanbul ve Ankara dışındaki illerden yapılan noter onaylı çeviriler bağlı bulundukların ilin Valiliğinden ayrıca onay almaları gereklidir. Bu valilik onayına ek olarak yine İstanbul veya Ankara Valiliklerinden onay alınması zorunludur.
 5. Çeviri işlemleri ve Resmi kurum onayları yapıldıktan sonraki ilk iş günü ilgili belge Konsolosluk/ Büyükelçiliğe onaylatılmak üzere işleme alınmaktadır.
 6. Tasdik işlemleri hafta içi 09:30 ve 12:00 saatleri arasından kabul edilmektedir.
 7. Randevu günü ödemeler kredi kartı ile döviz olarak sayfa başı ücret alınarak yapılmaktadır.
 8. Sonuçlanan tasdik belgeniz tarafımızdan teslim alınır ve size kargo/kurye veya ofislerimizden şahsen alabilirsiniz.

Tüm bu işlemler için kişilerin şahsen gelinmesi veya tarafımıza vekalet vermeleri zorunlu değildir. Tüm işlemleri sizin adınıza tarafımızca tamamlanmaktadır.

Ticari Evraklar Tasdik Onay Nasıl Yapılır?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde ticari amaçlı kullanılmak istenen tüm belgeler Konsolosluk/ Büyükelçilik tarafından onaylanması gereklidir. Dubai’de ticari yatırım, iş birlikleri, sözleşme veya fatura menşei gibi tüm ticari statüde olan evraklar konsolosluk tarafından ticari evrak kategorisinde tasdiklenmektedir.

Ticari evrak statüsüne giren evrakların örneği:

 1. Menşei Şehadetnamesi,
 2. Fatura (İnvoice),
 3. Yetki Belgesi
 4. Satış sertifikaları
 5. Şirket evrakları,
 6. Sözleşme,
 7. Üretim Belgesi

Ticari tasdik onaylarında şahsi evraklardan farklı olarak belgelerin Valilik tarafından onaylatılması için önceki aşama olarak Ticaret Odası’na onaylatılması gerekmektedir.

Tasdik yapılacak evrakın aslı tarafımıza kargo/ kurye veya şahsen ofislerimize teslim edilmesi işlemlerin başlatılması için yeterli ilk adımdır.

Visa Prove ticari evraklar için uygulanan işlemler sırasıyla aşağıdaki gibidir;

Ticari Tasdik Aşamaları nelerdir?

 1. Tasdik yapılacak evrakın aslı tarafımıza iletilir,
 2. Noter onaylı çeviri işlemleri başlatılır, (Kurumumuzdan yaptırabilirsiniz)
 3. Çeviri işlemleri tamamlandıktan sonra Ticaret Odası tarafından onaylatılır,
 4. Ticaret odası onayı alınan belgeler, kurumumuz tarafından yapıldıysa şubelerimize göre İstanbul Valiliği veya Ankara Valiliği’nden onaylatılır.
 5. İstanbul ve Ankara dışındaki illerden yapılan noter onaylı çeviriler bağlı bulundukların ilin Ticaret Odası ve Valiliğinden ayrıca onay almaları gereklidir. Bu Valilik onayına ek olarak yine İstanbul veya Ankara Valiliklerinden onay alınması zorunludur.
 6. Tasdik için hazırlanan belgeler ilk iş günü konsolosluk/ Büyükelçilikler tarafımızdan işleme aldırılır,
 7. Başvurular hafta içi 09:30-12:00 arasında kabul edilmektedir. Öğleden sonra başvuru kabul edilmemektedir.
 8. Randevu günü ödemeler kredi kartı ile döviz olarak sayfa başı ücret alınarak yapılmaktadır.
 9. Sonuçlanan tasdik belgeniz tarafımızdan teslim alınır ve size kargo/kurye veya ofislerimizden şahsen alabilirsiniz.

Ticari tasdik işlemleri için şahsen gelinmesine veya vekalet verilmesine gerek kalmadan tüm işlemler tarafımızdan sizin adınıza yapılabilmektedir.

Dubai Evrak Tasdik Başvuruları için Randevu Gerekir mi?

Dubai konsolosluğu Tasdik başvuruları için randevu talep etmemektedir. Randevusuz olarak iş günü mesai saatleri içerisinde başvurular kabul edilmektedir.

Dubai Evrak Tasdik İşlemleri Nereden Yapılır?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kullanılmak üzere hazırlanan belgeler Türkiye’deki resmî kurumlardan onaylatılma işlemleri tamamlandıktan sonra Türkiye’deki yetkili iki resmi temsilcilik olan Ankara Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği ve İstanbul Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından işleme alınmaktadır.

Başvurular Hafta içi 09:30- 12:00 arasında yapılır. Öğleden sonra yapılacak başvurular Konsolosluk/Büyükelçilik tarafından kabul edilmemektedir.

Başvurular Şahsen mi Yapılmalı? Kimler Başvuru Yapabilir?

Tasdik işlemleri için Konsolosluk yetkilendirdiği aracı kurum olmadan direkt olarak konsolosluk veya büyükelçiliklere yapılabilir.

İşlemler yaklaşık 2/3 iş günü sürmektedir. Noter onaylı çeviri işlemleri, Ticaret Odası onayı ve Valilik onayları gibi, birçok aşamadan oluşmaktadır. Son aşama konsolosluk tarafından işleme alınmaktadır. Başvurular aracı kurumlar tarafından sizin adınıza işleme alınabilir ve sonuçlandığında teslim alınıp tarafınıza iletilmektedir. Bu işlemler için noter onaylı vekalet verilmesi gerekmemektedir.

Evrak Tasdik İşlemlerinde Çeviri Gerekli mi? Türkçe Evrak Kabul Edilir mi?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kullanılmak üzere hazırlanan belgelerin, BAE tarafından talep edilen dile çeviri yapılması zorunludur. Arapça veya İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir. Türkçe evraklar maalesef kullanılmadığı için tasdikte yapılamamaktadır.

Türkiye’den Arapça çeviri işlemleri yapılırken oluşabilecek en ufak harf hatası tüm işlemlerin geçersiz sayılmasına neden olacağı için genellikle İngilizce çeviri tercih edilmektedir.

Dubai Evrak Tasdik İşlemleri için Gerekli Olan Evraklar

Tasdik işlemleri için, tasdik yapılacak evrakın aslı başvuru için yeterli ilk aşamadır. Kıymetli evrakların noter onaylı çevirisi yapılarak çeviri üzerine tasdik işlemi yapılır ancak başvuru için yine de evrakın aslını, Yeminli Tercümanlık Ofisi, Noter ve Valilik görmek isteyecektir.

Başvuru için vekalet gerekmediğinden dolayı evrakın aslı yeterlidir.

Dubai Konsolosluğunda Hangi Evraklar Tasdik Yapılabilir?

BAE kullanılmak için hazırlanan tüm evraklar Konsolosluktan tasdik yaptırılmaktadır. Tasdik olacak evrakların konsolosluğun talep ettiği formata uygun olarak hazırlanması yeterlidir.

Dubai Konsolosluğu Evrak Tasdik İşlemleri Hakkında

Evrak tasdik işlemleri için, tasdik yapılacak evrak statüsüne bağlı olarak yapılacak işlemler ve ücretler farklılık göstermektedir. Tasdik yaptırmadan önce güncel bilgi almak ve detayları öğrenmek için bizlere evraklarınızı taratıp mail atmanız yeterlidir

Belgeler incelendikten sonra yapılacak işlemleri ve ücretler hakkında tarafınıza detaylı bilgi verilmektedir.

Dubai Evrak Tasdik Ücretleri Ne Kadar?

BAE ülkesinde kullanılmak istenilen evrakları dış ülkelerdeki temsilciliklerinden ülke adına belirli ödeme karşılılığından onaylatılmasını talep etmektedir. İlgili temsilcilikler BAE adına sayfa başına ücret almaktadır.

Ödenmesi gereken ücretler her bir sayfa için ayrı olarak alınır. Ödenmesi gereken harçlar evrakların statüsüne göre farklılık göstermektedir. Net bilgi alınabilmesi için belgelerin tarafımıza mail ortamında iletilmesi gerekmekledir.

 • Kişisel evrakların sayfa başı İşlem bedeli 130 $+ KDV 
 • Ticari Evrakların sayfa başı İşlem Bedeli 750 $+ KDV  olarak belirlenmiştir.

Ücret içerisinde Visa Prove danışmanlık ücreti dahildir.

Dubai Evrak Tasdik Kaç Günde Çıkar?

Dubai tasdik işlemleri, evraklar konsolosluğa verilmeden önce yapılan noter onaylı çeviri, Ticaret odası-ı onayı ve Valilik onayından sonra konsolosluktan 3 iş gününde teslim edilmektedir. Bu süreler BAE resmî tatil ve bayramları aynı zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî tatil ve bayramları iş gününde sayılmadığı için sonuçlanma süreleri farklılık gösterebilir.

Sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Dubai Evrak Tasdik İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tasdik işlemleri için dikkat edilmesi gereken en önemli detay çeviri işlemleridir. Belgelerin çevirileri yeminli tercüman tarafından noter onaylı olarak çevrilmesi gereklidir. İlgili belgede oluşabilecek harf hataları BAE tarafından geçersiz sayılabileceği için oldukça dikkatle hazırlanması gerekmektedir.

Sonuçlanma süreleri resmi olarak ortalama 3 iş günüdür ancak ilgili temsilcik yoğunluk durumuna ve imzadan çıkış süresine göre değişiklik gösterebilir.

Dubai vizesi ile seyahat ederken giderken yanınızda götürmek istediğiniz evrakları seyahat etmeden ortalama 2 hafta öncesinden işleme aldırmanız tavsiye edilmektedir.

Tasdik işlemleri için geç kalan yolcularımıza kargo ile BAE’ne tasdik olan evrak asılları tarafımızdan gönderilebilir.

Dubai evrak tasdik işlemleri hakkında güncel bilgi sahibi olmak ve başvuru işlemleri başlatmak için bizlere iletişim bilgilerimize ulaşılabilirsiniz.

dubai evrak tasdik iletişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button