e-vize nedir

E-Vize Nedir?

E-vize nedir? E-vize uygulaması bütün dünyada bulunan bir uygulama olmaklar beraber bazı ülkelere yapılacak seyahatlerde ülkemiz pasaportlarıyla almak mümkündür. Normalde seyahat edilmek istenen ülkelerin ülkemizdeki temsilciliklerinden başvuruların yapılması gerekirken bazı ülkeler ile ülkemiz arasında yapılan anlaşmalar sayesinde evinizden, iş yerinizden veya dilediğiniz başka bir yerden vize almanız mümkün hale gelmiştir.

Bir internet tarayıcısı üzerinden çevrimiçi olarak yapılan başvuruların neticesinde çok kısa bir sürede belgeniz oluşturulmaktadır. Aldığınız bu belge ise pasaportunuz ile birlikte ilgili ülkenin gümrüğünde yapılacak kontrol sonrasında ülkeye girişinizi gerçekleştirebilmektedir. Fildişi Sahili gibi bazı ülkelerde pasaportunuza yalnızca giriş ve çıkış damganız değil, standart vize pulu yapıştırılmaktadır.

E-Vize Nasıl Alınır?

Seyahat etmek istediğiniz ülkenin ülkemizdeki temsilciliğinin resmi internet sitesi üzerinden veya ilgili ülkenin dışişleri bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılacak çevrimiçi başvuru yoluyla  alınabilmektedir. Ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle temelinde aynı mantık bulunan e-vizeye, internet sitesi üzerinden doldurulan bir form ile başvurulmaktadır. 

Ayrıca istenen evraklar varsa onların da taratılarak istenen formatta ve boyutta, yine aynı site üzerinden sisteme yüklenilmesi istenebilir. Evrakların çeşitliliği değişiklik arz etse de hemen her ülke vesikalık bir fotoğraf ve pasaportun resimli ön yüzünü talep etmektedir.

Gerekli bilgilerin form aracılığıyla doldurulması ve istenen evrakların istenildiği şekilde sisteme yüklenilmesinin ardından ilgili ülke bir ücret talep ediyorsa ücretin ödenmesi aşamasına geçilmektedir. Bazı ülkeler hiç ücret talep etmiyorken talep eden ülkelerde de bu miktar değişiklik göstermektedir. Ücret genellikle kredi kartıyla ve mail order (sanal pos) yöntemiyle alınmaktadır.

Ödemenin yapılmasının ve başvurusunun incelenerek sonuçlandırılmasının ardından ise yalnızca ilgili resmi internet sitesinden evrakının indirilmesi ve somut ortama aktarılması kalmaktadır.  

E-Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar 

Her ülkenin talep ettiği evraklar farklılık gösteriyor olsa da neredeyse bütün e-vize uygulamasına sahip ülkeler vesikalık fotoğraf ve pasaportun resimli ön yüzünü istemektedir.

Diğerlerinden farklı olarak Uganda, Fildişi Sahili, Kenya gibi bazı Afrika ülkeleri sarıhumma aşı kartının da taratılmış olarak dijital ortamda talep etmektedir. Hatta bazıları yalnızca evrakın taratılmış haliyle yetinmeyerek ülkeye giriş esnasında yanınızda olmasını ve evrakınız ve pasaportunuz ile birlikte bulundurmanızı istemektedir.

Bazı ülkeler ise ülkeye girişlerde veya çevrimiçi olarak  başvurusunun yapıldığı sırada konaklayacağınız otelin rezervasyonunu, seyahat edeceğiniz uçuşun rezervasyonunu ve kendinizi ülkede bulunduğunuz sürece destekleyebileceğinizi anlayabilmek için belirli bir sürelik banka hesap dökümünüzü talep edebilmektedirler.

Ayrıca aldığınız e-vizenin türüne göre vize başvurunuzu desteklemek için kullandığınız taratılmış başkaca dijital evraklar varsa, onların da asıllarını giriş kapılarında ilgili görevliye sunmanız gerekebilmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile E-Vize Başvurusunda Bulunulabilecek Bazı Ülkeler

 1. Benin
 2. Cibuti
 3. Dubai
 4. Ermenistan
 5. Etiyopya
 6. Fildişi Sahili
 7. Gine
 8. Kenya
 9. Kuveyt
 10. Meksika
 11. Pakistan
 12. Ruanda
 13. Tacikistan
 14. Tanzanya
 15. Tayvan
 16. Uganda
 17. Umman

Küba Vizesi E-Vize mi?

Küba vizesi diğer ülkelerin elektronik vize başvurularına benzemektedir. Seyahat planladığınız ülkeye girerken  sonucunuzu bulundurduğunuz gibi Küba turist kartını bulundurmanız gerekmektedir. 

Başvuru için pasaportunuzun resimli ön yüzünü tarafımıza taratıp yollamanız halinde başvurunuzu gerçekleştirebilmekteyiz. Yalnızca e-vize başvurularında mail yoluyla sizlere  başvuru sonucunuzu iletmemiz yeterliyken Küba vizesinde Küba Turist kartının tarafınıza posta yoluyla iletilmesi gerekmektedir. 

Dolayısıyla e-vize ile sıkça karıştırılan Küba vizesi, e-vize değildir.

E-Vize Türleri Nelerdir?

1. Turistik E-Vize

Gerekli şartları sağlayan bütün pasaport hamili vatandaşlarımız eğer seyahat amaçları turistik bir gezi, tatil veya bir sergiye vs. katılmaksa e-vizenin en yaygın türü olan turistik e-vizeye başvurabilirler. 

Vatandaşlarımız çevrimiçi alacak oldukları bu vize sayesinde seyahatleri için uygun vizeyi almış olmakla kalmayıp ihtiyaç duydukları vize geçerlilik süresine de sahip olabileceklerdir. 

Bu vize türünde ek olarak konaklamanın yapılacağı otelden rezervasyon belgesi veya bir tura katılmak amacıyla gidiliyorsa o tur şirketinden bir evrak talep edilebilmektedir. 

2. Ticari E-Vize

Vatandaşlarımızın bir ülkeye seyahatlerinin amacı iş görüşmesi, toplantı veya bir fuar vb. sebeplerse bu vizeye başvurmaları daha doğru olacaktır. Çevrimiçi olarak doldurulan birçok  başvuru formunda planlanan seyahatin amacına ve seyahatin süresine yer verilmekte olup doğru ve eksiksiz bilgiler ile doldurulması önem arz etmektedir. 

Bu vize türünde ek olarak görüşme yapılacak veya toplantıyı düzenleyen ev sahibi şirketten bir davetiye talep edilebilmektedir.

3. Çalışma E-Vizesi

Eğer vatandaşımızın seyahat amacı ilgili ülkede bir süre konaklayıp çalışmaksa bu vize türüne başvurması daha uygun olacaktır. Genelde bir iş başvurusunun olumlu sonuçlanması veya gelen bir iş teklifinin kabul edilmesi sonrasında talep edilmektedir. 

Bu vizenin başvuru aşamasında ise ilgili şirketten iş başvurunuzun olumlu sonuçlandığına veya size sunulan iş teklifini kabul ettiğinize dair bir evrak talep edilebilmektedir. 

Gerekli evrakların kolay okunur bir şekilde tartılması ve  başvurusu olumlu sonuçlandıktan sonra ülkeye giriş esnasında evrakların aslının vatandaşlarımız tarafından yanlarında bulundurmaları tavsiye edilmektedir. 

4. Ziyaret E-Vizesi

Seyahat edilmek istenilen ülkede bir arkadaşın veya bir akrabanın bulunması halinde işlemlerin daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleşmesi için bu elektronik vize türüne başvurulması önerilmektedir.

Bir arkadaşın veya bir akrabanın seyahat hedefinde bulunan ülkede yaşıyor olmasının vize başvurusunun olumlu sonuçlanma olasılığının artacağı neredeyse bütün vatandaşlarımız tarafından bilinmektedir.

Başvuru esnasında ise ilgili arkadaş veya akrabadan davet mektubu talep edilebilmektedir. Ayrıca vize başvuru formunda seyahatin kimin yanına gitmek için gerçekleştirileceği ve ne kadar süre kalmak için yapılacağı belirtilmelidir. 

E-Vize Almak Kolay mı?

Pasaporta basılan standart vize başvurularında bazı ülkelerin temsilcilikleri vatandaşlarımızın temsilcilik merkezlerine gelmelerini talep etmektedir. Vatandaşlarımızın temsilciliklere davet edilme olasılıkları online başvurularında çok nadir görülmekle birlikte bazı vatandaşlarımız e-vize başvurusu yapmaya uygun görülmemekte ve pasaporta basılan standart vize başvurusunda bulunmaları için ilgili temsilciliğe davet edilebilmektedir.

Bu tarz istisnaların haricinde e-vize almanın gerek başvuru aşaması sebebiyle gerekse başvuru sonrasında seyahat aşaması sebebiyle çok daha kolay alınabilir bir vize olduğu söylenebilmektedir. 

E-Vize Kaldırıldı mı?

Bazı ülkelerde e-vize uygulamaları yılın belirli bir döneminde hizmete sunulmaktayken bazı ülkeler yıl boyunca bu hizmeti sunmaya devam etmektedirler. Ayrıca ilgili ülkenin başka ülkelerle yaşadığı diplomatik sorunlar neticesinde o ülkeye sunduğu online uygulaması geçici veya süresiz olarak tedavülden kaldırılabilmektedir. Ancak genellikle e-vizenin kaldırılması yani başvurularının durdurulması gibi bir durum yaşanmamaktadır.

E-Vize Kaç Gün Geçerli?

E-vize başvuru sürecinin sağlıklı yönetiminin ardından alınacak vizenin kaç gün geçerli olacağı başvurulan vize türüne göre değişiklik arz etmektedir. Bazı ülkeler tek giriş ve 30 gün kalış imkânı sunan 90 günlük vizeler vermekteyken bazı ülkeler çoklu giriş ve 60 gün kalış imkânı sunan 90 günlük vizeler vermektedir. Elbette bu sürelerin başvuruda bulunan kişiye, başvuruda bulunulan vize türüne ve başvurunun yapıldığı ülkeye göre farklılıklar gösterdiği unutulmamalıdır.

E-Vize Başvuru Formu

E-vize başvuru formu ilgili temsilciğin resmi internet sitesinden veya ilgili ülkenin dışişleri bakanlığı resmi internet sitesinden vize başvurusunun ilk aşaması olarak doldurulmaktadır. 

Genel olarak vize talebinde bulunan vatandaşımızın kişisel bilgilerini, yardımcı evrakları kapsayan bir formdur. Talep edilen yardımcı evrakların başvuruda bulunulan vize türüne göre değişiklik gösterebildiği de unutulmamalıdır.

Ek olarak e-vize başvuru formu internet tarayıcısı üzerinden doldurulduğu için sistemsel bir hataya sebebiyet verilmemesi için kesintisiz bir internet bağlantısına sahip olunması ve formun doldurulma süresi boyunca eksik veya yanlış bir bilginin yazılmaması için vatandaşlarımızın dikkatli olmaları önem arz etmektedir. 

E-Vize Ücretleri

Her ülkenin kendi kararın bağlı olan e-vize ücreti, talep edilen vize türüne, süresine, hatta başvuruda bulunulan ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu konudaki tasarruf tamamen vize talebinde bulunulan ülkenin temsilciliğinde olup az önce bahsi geçen faktörlere göre değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır.

E-Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

E-vize başvuruları seyahat edilmek istenen ülkenin temsilciliklerinin resmi internet sitelerinden veya ilgili ülkenin dışişleri bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bütün e-vize başvuruları çevrimiçi olarak yapılmakta olup başvuru sürecinde istenilen evraklar ve talep edilen ücret farklılık göstermektedir. Mağduriyet yaşanmaması için başvurunun yapıldığı internet sitesinin ilgili ülkenin resmi internet sitesi olup olmadığına dikkat edilmelidir.

E-Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Seyahat edilmesi planlanan ülkenin uyguladığı süreç farklılık gösterdiği için başvuru sürecinin ne kadar sürede sonuçlandırılacağı da değişiklik gösterebilmektedir. Hangi ülkeden e-vize talebinde bulunulduğu bir faktör olmakla birlikte hangi vize türüne, ne kadar süreyle ve kaç girişli bir vize talep edildiğinin de bir faktör olduğu göz önünde bulunulmalıdır. 

Genellikle 3 iş günü içerisinde e-vize başvuruları sonuçlandırılmakta olup yukarıdaki faktörlere binaen bu süre daha uzun veya kısa olabilmektedir. 

Yabancılar için E-Vize

Yabancı kişilerin sahip oldukları pasaportları eğer başvuruda bulunulacak ülkenin e-vize şartlarını sağlıyorsa başvuruda bulunmaları mümkün hale gelmektedir. E-vize başvuruları çevrimiçi olarak yapıldığından dünyanın neresinde olduklarının önemi olmaksızın vizelerini daha kolay ve hızlı almak adına e-vize başvurusunda bulunabilmektedirler. 

Ancak vize başvurusunun olumlu veya olumsuz sonuçlanması ya da ne kadar süre sonuçlandırılacağı başvurulan vize türüne ve vize talep edilen süreye göre değişiklik göstermektedir.

 Ayrıca bu süreci daha kolay ve hızlı bir şekilde yönetmek isteyen yabancı kişiler de tıpkı vatandaşlarımız gibi şirketimizden danışmanlık hizmeti alabilmektedirler. Bu sayede önem arz eden konuların takibi daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilecektir.

E vize nedir? nasıl alınır? hangi evraklar gereklidir? gibi aklınıza takılan tüm sorular ve başvuru işlemlerinizi başlatmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

e-vize nedir?

VisaProve WhatsApp
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Call Now Button