eğitim vizesi nedir

Eğitim Vizesi Nedir?

Bulunduğu ülke dışında bir ülkede uzun veya kısa süreli bir eğitim almak isteyen vatandaşlarımız için birçok ülke tarafından sunulan bir vize türüdür. 

Genellikle eğitim kurumlarında bulunulduğu sürece geçerli olacak şekilde verilirler. Eğitim hakkının yalnızca üniversite ve kolejlerle kısıtlanması doğru bir kanı olmayıp dil okullarında alınacak eğitimler de bazı ülkelerde bu vize türüyle sağlanmaktadır.

Ayrıca yalnızca eğitim almak için değil, eğitim alma başvurusu yapmak veya bir eğitim kurumunun yapmış olduğu sınava katılmak için de başvurulabilir. 

Uygulama ve çeşitlilik kısmı ülkeden ülkeye değişmekle birlikte temelinde eğitim görme hakkını barındırır.

Ülkelerden bazıları sınava girişlerde ya da eğitim kurumuna başvurularda durumu eğitim vizesi olarak değil turistik vize olarak değerlendirmeye alabilmekte olup bu ülkeler dışında kalanlarda ise eğitim kategorisine dahil edilmektedir. 

Eğitim hakkının her insana uluslararası kanunlar kapsamında sunulması dolayısıyla uluslararası alanda söz sahibi olan bütün ülkelerin ülkelerinde eğitim almak isteyen bireyler için yasal düzenlemeleri ve uygun vize türleri bulunmaktadır.

Siz değerli ziyaretçilerimiz için bu sayfamızda Eğitim vizesi nedir? Nasıl alınır? Kaç günde sonuçlanır? Ücretleri ne kadardır gibi aklınıza takılan tüm soruları yanıtlanmaya çalışacağız. Detaylı bilgi almak ve başvuru işlemlerinizi başlatmak için bizlere info@visaprove.com veya iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Eğitim vizesinde seyahatin amacı bir eğitim kurumundan eğitim alma hakkının kullanılması veya eğitim alabilmek için bir eğitim kurumuna başvurulmasıdır. 

Eğitim hakkının kullanılmak istediği eğitim kurumundan temin edilen evraklarla birlikte ilgili ülkenin başvuru sahibinin ülkesinde bulunan resmi temsilciliklerine başvurusu neticesinde eğitim vizesi alınabilmektedir. 

Dolayısıyla eğitim alınmak istenen eğitim kurumunun söz konusu ülkenin standartlarını sağlayan bir eğitim kurumu olması önem arz etmektedir.

Öncelikle başvuru sahibinin eğitim almak istediği kurumu netleştirmesi, ilgili kurum ile iletişim içerisinde olması ve söz konusu eğitim kurumundan orada eğitim alacağını kanıtlayan evrakları temin etmesi gerekmektedir.

Gerekli evrakların teminini müteakip ilgili ülkenin resmi temsilciliklerine uygun vize kategorisinden yapılacak başvuru ile ihtiyaç duyduğu vizesini alabilecektir. 

Eğitim Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar 

Bir eğitim kurumundan eğitim almak, bir eğitim kurumuna başvuruda bulunmak veya bir dil okulunda yerinde dil eğitimi icra etmek istenmesi gibi farklı niyetleri kapsayan eğitim vizesi için gerekli evrak prosedürleri farklılık gösterebilmektedir.

Eğitim niyetlerinin dışında bahsi geçen eğitimin hangi ülkede bulunan bir eğitim kurumundan alınacağı da evraklarda çeşitliliğe yol açabilmektedir.

Lakin her başvuru dosyasının kendi içerisinde değerlendirilmesi gerektiği ve resmi temsilcilikler tarafından ilave belgelerin talep edilebileceği unutulmamalıdır.

Ancak neredeyse bütün ülkeler tarafından istenen ortak evrakları belirtmemiz gerekirse şu şekilde açıklayabiliriz:

  1. Niyet Mektubu
  2. Dil bilgisine istinaden bir sınav sonucu veya sertifika
  3. Başvuru sahibi reşit değilse ebeveyninin rıza mektubu,
  4. Kişisel evraklar (pasaport, fotoğraf vs.)
  5. Eğitim kurumuna kabul yazısı,
  6. Alınacak olan eğitimin süresini ve tarihlerini belirten evrak gerekmektedir.

Eğitim Vizesi Türleri Nelerdir?

Kısa Süreli Eğitim Vizesi

Genellikle 1 yılı aşmayan öğrenci değişim programlarına vb. katılan vatandaşlarımız tarafından tercih edilmesi gereken eğitim vizesi türüdür. 

Vatandaşlarımızın eğitim vizesiyle bulundukları ülkede herhangi bir işte çalışamayacaklarını, çalışmak istedikleri takdirde söz konusu ülkenin resmi makamlarından izin almaları gerektiğini unutmamaları gerekmektedir.

Çoğu ülke tarafından vize başvurusu aşamasında okula kayıt yaptırma zorunluluğu bulunmamakta olup ilgili eğitim kurumundan alınmış olan eğitim kurumuna kabul mektubu yeterli olmaktadır.

Uzun Süreli Eğitim Vizesi

Bir üniversite ve lise dengi bir eğitim kurumunda 1 yıldan daha uzun bir süreyle eğitim almak isteyen vatandaşlarımızın başvurmaları gereken vize türü uzun süreli eğitim vizesidir.

Bazı ülkelerde vizenin alınmasının ardından ülkeye girişi müteakip yetkili göçmen bürosuna bilgi verilmesi ve ihtiyaç duyulan belgelerin temin edilmesi gerekebilmektedir. 

Her ülkenin eğitim sisteminin farklılık göstermesinden dolayı talep edilecek evrakların değişiklik gösterebilmesi gibi bir eğitim kurumunda öğrencilik süresinden dolayı vize başvurusunda talep edilecek süre de farklılık arz edebilmektedir. 

Yerinde Dil Eğitimi Amacıyla Eğitim Vizesi

Genellikle dünyada yaygın olarak konuşulan dillerin anavatanlarına seyahat için talep edilen bu eğitim vizesi türü, vatandaşlarımızın yerinde dil eğitimi almasına imkân sağlamaktadır.

İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Fransızca gibi farklı diller için farklı ülkelere seyahat edilmesi gerekebildiği gibi, başvuruların olumlu sonuçlanması için resmi yetkili kurumların başvuru sahiplerinden talepleri de farklılık gösterebilmektedir. 

Örneğin İngiltere Hükümeti, kendisini dil öğrenme amacıyla ziyaret etmek isteyen potansiyel ziyaretçilerinden en az 6 ay süreyle bir dil kursunda rezervasyon yapmış olmalarını talep etmektedir.

Eğitim Vizesi Almak Kolay mı?

Seyahat edilmek istenen ülkenin ülkemizde bulunan resmi temsilcilikleri tarafından talep edilenlerin usulüne uygun ve doğru olarak hazırlanması neticesinde başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali artmaktadır.

Aksi halin evraklarda yapılan bir hata veya talep edilen evraklardan bir veya birkaçının eksik olması durumunda vize başvurusunun olumlu sonuçlanma olasılığı düşecektir. 

Lakin vize başvurusunun başlamasından sonuçlanmasına kadar olan bütün sürecin yetkili temsilcilikler olan büyükelçiliklerde ve konsolosluklarda olduğu unutulmamalıdır.

Eğitim Vizesi Kaç Gün Geçerli?

Eğitim vizesi başvuru sürecinin sağlıklı ve doğru şekilde yürütülmesinin ardından alınacak olan vizenin geçerlilik süresi alınacak olan eğitim türüne, eğitimin hangi kurumdan alındığına, hangi ülkeye başvuruda bulunulduğuna ve talep edilen süreye göre değişiklik göstermektedir. 

Her ülkenin kendi kararınca belirlediği prosedürleri bulunması ve eğitim kurumlarının verdiği eğitim sürelerinin farklılık göstermesi sebebiyle ne kadar süre geçerli olacak bir vize alınabileceği tam olarak öngörülememektedir. 

Eğitim Vizesi Başvuru Formu

Eğitim vizesi başvuru formu resmi temsilciliklerin talep ettiği evrakların en önemli olanıdır. Bunun sebebi ise yapılacak olan seyahatin amacını ve başvuru sebebini açıklar nitelikte olmasıdır.

Ayrıca vize başvuru formları başvuru sahibi hakkında detaylı bilgilere sahiptir ve resmi temsilciliklerin başvuru sahipleri hakkında edinecekleri izlenimin temelini atmaktadır.

Kısacası başvuru formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması vize başvuru sürecinin sağlıklı yönetilmesi için önem arz etmektedir. 

Eğitim Vizesi Başvurusu Nereden Yapılır?

Eğitim vizelerinin başvuruları eğitim hakkının talep edileceği kurumun içerisinde bulunduğu ülkenin resmi temsilciliklerinden yapılmaktadır.

Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yer alan Massachusetts Institute of Technology adlı eğitim kurumundan kabul alan bir öğrenci adayı başvurusunu kendi ülkesinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nden veya konsolosluklarından yapmalıdır.

Ayrıca bazı ülkelerin temsilcilikleri vize başvurularını başvuru sahibinin ikamet ettiği adrese göre kabul etmekte olup detaylı bilgi için bize ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Eğitim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Eğitim vizesi başvuruları, başvuru sahibi, kabul alınan eğitim kurumu, başvuruda bulunulan ülke gibi birkaç faktörün etkisinde olup 1 ila 3 ay arasında sonuçlandırılmaktadır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi her başvuru dosyası kendi özelinde değerlendirilmelidir ve başvuru sürecinin ne kadar süreceğinin resmi temsilciliklerin tasarrufunda olduğu unutulmamalıdır.

Yabancılar için Eğitim Vizesi

Ülkemizde yaşayan oturma ve çalışma iznine sahip yabancı kişiler eğitim vizesi başvurularını hedef eğitim kurumunun sınırları içerisinde bulunduğu ülkenin ülkemizdeki resmi temsilcilikleri aracılığıyla yapabilmektedirler. 

Lakin başvuruların hangi yönde seyredeceği, nasıl sonuçlanacağı ve ne kadar süre geçerli olacak bir vizenin alınabileceği başvuru sahibinin uyruğuna ve başvuruda bulunulan ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir.

Ayrıca söz konusu resmi temsilciliklerin başvuru sahiplerinden ilave evraklar talep etme haklarını saklı tuttukları unutulmamalıdır. 

Eğitim vizesi nedir? başvuru işlemleri nasıl yapılır? hangi evraklar gereklidir? hangi ülkede eğitim almalıyım? gibi aklınıza takılan tüm sorular için ülke bazında detaylı bilgilendirme için bizlere ulaşabilirsiniz.

VisaProve WhatsApp
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Call Now Button