İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi

Bordo ve yeşil pasaport sahibi Türkiye vatandaşları, İngiltere'ye İngiltere vizesi alarak seyahat edebilmektedir. Vize süresi ise 6 ay ile 10 yıl arasındadır.

İngiltere Vizesi

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere vizesi sayfamıza hoş geldiniz. Yazımızda, İngiltere Vizesi 2023 başvuru sürecine dair tüm merak ettiğiniz konulara değinmeye çalışacağız. Birleşik Krallık, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize prosedürü uygulayan ülkelerden biridir. İngiltere’ye turizm, ticari amaçlı ziyaret, aile ya da arkadaş ziyareti başta olmak üzere herhangi bir sebeple seyahat etmek isteyen kişiler İngiltere vizesi başvurusu gerçekleştirmelidir. Gelin Visa Prove uzmanlarının 10 yılı aşan İngiltere vize başvuru deneyimiyle bu sürece kısaca bir göz atalım.

İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vize başvurusu 2023 yılında dijital ortamda tamamlanabilmektedir. İlk etapta İngiltere vize evrakları hazırlanır ve ardından doğru kategoride, online olarak vize başvuru formu doldurulur. Başvuru formunun sonunda sistem İngiltere vize ücreti ödemesinin yapılması amacıyla kişiyi ödeme sayfasına yönlendirir. Bunun sonrasında ise Birleşik Krallık’ın Türkiye’deki vize başvuru merkezinden randevu alınır. Başvuru sahibi, hazırlamış olduğu evrakları tarayarak bu sisteme yükleyebilir ya da dilerse randevusuna fiziksel olarak götürebilir. Kişi, katılacağı randevuda başvuru kabul evraklarını sunar, imzasını ve parmak izini verir, yetkililer tarafından fotoğrafı çekilir. Bunun sonrasında ise İstanbul İngiltere Konsolosluğu’nda vize başvurusu değerlendirilmeye başlanır. İngiltere vize başvuru süreci pek de sade olmayan, dikkatle tamamlanması gereken bir süreçtir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için lütfen İngiltere Vize Başvurusu sayfamızı inceleyin ve Visa Prove uzmanlarından destek almadan başvurunuzu tamamlamayın!

İngiltere Vize Ücreti

İngiltere vize ücreti 2023 yılı için 6 aylık 134 USD, 2 yıllık 511 USD, 5 yıllık 927 USD ve 10 yıllık 1164 USD olarak belirlenmiştir. Bunlar genel ziyaretçi kategorisinin ücretleridir. Öğrenci, kısa süreli eğitim, yerleşim, çalışma vb. vize türlerinde farklı fiyatlar oluşmaktadır. Tüm kategorilerde İngiltere vizesi ücreti detayları için lütfen İngiltere Vize Ücreti sayfamızı inceleyiniz.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere vizesi, birçok ülkede olduğu gibi başvuru sahibinin seyahat amacına ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Sanılanın aksine İngiltere’ye yapılacak olan birçok ana ziyaret için aslında tek bir İngiltere vizesi türü vardır. Standart Ziyaretçi Vizesi (Standart Visitor Visa) adındaki bu kategoride alacağınız vize ile Birleşik Krallık’a turizm, iş amaçlı toplantı, fuara ya da konferansa katılmak, diğer ticari sebepler, staj yapmak, bir arkadaş, akraba ya da aile üyesini ziyaret etmek, 6 ayı geçmeyen eğitim, dil okulu vb. gibi birçok amaç için seyahat edebilirsiniz. Bu, oldukça geniş kapsamlı vize türü, kendi içinde 8 kategoriye ayrılır. Bu 8 kategorinin de belirli alt kategorileri bulunmaktadır. Tüm İngiltere vize tipleri ile ilgili olarak detaylı bilgi için lütfen İngiltere Vize Türleri sayfamızı inceleyiniz.

İngiltere Vize Başvuru Merkezi

Birleşik Krallık’ın Türkiye’deki 6 şehirde aktif başvuru merkezi bulunmaktadır. Bunlar İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve Adana şehirlerindedir. Başvurular internet üzerinden tamamlandıktan sonra bu başvuru merkezlerinde yalnızca biyometrik veriler sunulmaktadır. Başvuru sahibi, vize başvurusunu tamamladıktan sonra bu merkezlerden birindeki randevusuna katılır ve parmak izini verir. Ayrıca başvurusunun tamamlandığına dair kabul evrağına imzasını atar ve yetkililer tarafından güncel bir fotoğrafı çekilir. Detaylı bilgi için lütfen İngiltere Vize Başvuru Merkezi sayfamızı inceleyiniz.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır

İngiltere vizesi almak için doğru kategoride başvuru yapmak, başvuru formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurmak ve konsolosluğa yeterli, kanıtlayıcı evraklar sunmak gereklidir. İngiltere vizesi başvuru şartları, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından hazırlanan rehberde açıkça belirtilmiş olup, başvurunuzun olumlu şekilde sonuçlanması için mutlaka danışmanlar ile çalışmanızı öneririz. Detaylı bilgi için lütfen İngiltere Vizesi Nasıl Alınır sayfamızı inceleyiniz.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere vizesi başvuru formu, çevrimiçi olarak doldurulan, oldukça detaylı bir formdur. Form kişisel bilgileriniz ve iletişim bilgilerinizle başlar. Çalışma ya da eğitim bilgilerinizle devam eder. Ardından detaylı bir finansal bölüm içerir. Seyahat amacınız, tarihleriniz, aile üyelerinizin bilgileri, uluslararası seyahat geçmişiniz gibi bölümlerden sonra ulusal güvenlik soruları bölümüyle form sonlanır. Çok dikkatli bir şekilde doldurulması gereken bu form, vize başvurunuzun kilit noktasıdır. Burada yapılacak bir hata ne yazık ki başvurunuzun olumsuz şekilde sonuçlanmasına yol açmaktadır. Başvuru formunuzda dikkat etmeniz gereken konularla ilgili lütfen İngiltere Vize Başvuru Formu sayfamızı inceleyiniz.

İngiltere Vize Evrakları

İngiltere vizesi için gerekli evraklar konusu, başvuru hakkında en çok merak edilen konulardan bir diğeri. Sanılanın aksine İngiltere vizesi için net bir evrak listesi bulunmamaktadır. Örneğin bir Schengen vize başvurusunda açık ve net bir listedeki evraklar tamamlanır, İngiltere vizesi için ise zorunlu evraklar ve tamamlayıcı evraklar şeklinde 2 bölüm vardır. Zorunlu evraklar her başvuruda sunulurken tamamlayıcı evraklar kişinin durumuna göre değişir. Durumunuza uygun detaylı evrak listeleri için lütfen İngiltere Vize Evrakları sayfamızı inceleyiniz.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar

İngiltere vize başvurusu 21 ila 45 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bu süre İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna göre değişebilmekte olup 2023 yılının başında 60 güne kadar çıkmıştır. Normal dönemde ise randevudan 3 hafta sonra sonuç alınabilmektedir. Farklı vize kategorilerinde ise çok farklı sürelerde sonuç alınmaktadır. Bu yüzden konunun detaylarıyla ilgili İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar sayfamızı incelemenizi öneririz.

İngiltere Vize Randevu

İngiltere vizesi başvurusu yapmak isteyen kişiler başvuru formlarını doldurduktan sonra süreci tamamlamak için randevu almak durumundadırlar. Bu randevunun telefonla ya da mail ile alınması mümkün değildir. Ancak bitirilmiş bir başvuru formunun ardından tüm gerekli ödemeler yapıldıktan sonra takvim açılır ve kişi kendine uygun bir gün ve saat seçebilir. İngiltere Vize Randevu sayfamızda konuyla ilgili tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

İngiltere Vize Reddi

İngiltere vize başvurunuz göçmenlik şüphesi, finansal yetersizlik ya da seyahat amacınızın gerçekçi bulunmaması gibi sebepler ile reddedilebilir. Ret gerekçelerine yol açan sebepler, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafınca hazırlanan göçmenlik kanunlarında açıkça belirtilmiş olup, vize başvurunuzu bir uzmanla gerçekleştirmeniz bu yüzden çok önemlidir. Başvuru sahipleri, yanlış bir beyanda bulunduğunun farkında olmadan başvurusunu tamamlayabilmekte, bunun sonucunda ne yazık ki olumsuz sonuçlar almaktadırlar. Konunun derinlemesine incelendiği İngiltere Vize Reddi sayfamızı okumayı unutmayın!

İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere Vizesi Başvuru Şartları

 • Önce en az 6 ay geçerli bir pasaport! Merak etmeyin, başvuru yaptığınız vizenin süresi pasaportunuzun süresinden uzun olsa da vizeniz basılır.
 • Seyahatinizi vakitlice planlayın, vize değerlendirme süresi yoğun zamanlarda 2 aya kadar çıkabilir.
 • Vize başvurunuzu seyahatinize 3 ay kala başlatabilirsiniz. Öğrenci vizelerinde ise 6 ay öncesine kadar izin verilir.
 • Başvuru formunuz online olarak doldurulur, konfirmasyon belgeleriyle randevuya gidilir. Evrakları dijital sisteme tarayıp taramamak ise size kalmış, ancak taramadığınız takdirde randevu günü ek ücret ödersiniz.
 • Başvuru formunuzu İngilizce doldurmalı, önemli evraklarınızı da İngilizceye çevirmelisiniz.
 • Banka hesabınıza vize başvurusunda göstermek üzere para aktarmak, yapacağınız en büyük hatalardan biridir! Lütfen süreci uzmanlar ile yürütün.
 • Türkiye’nin herhangi bir şehrinden danışmanlık hizmeti alabilir, başvurunuzu başlatabilirsiniz, fakat başvurunuzu tamamlamak için mutlaka İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ya da Adana’daki resmi merkezlere gitmeniz gerekmektedir.
 • Daha önce Birleşik Krallık, Avrupa ülkeleri ya da A.B.D. için parmak izi vermiş olsanız da İngiltere, her yeni vize başvurunuzda yeniden parmak izinizi alır, fotoğrafınızı çeker.
 • Her başvuru, o anki koşulları içerisinde değerlendirilir. Yani önceden bir vize reddinizin olması yeni yapacağınız başvuruyu etkilemez.
 • Kısa süreli C tipi standart vize, talebinize bağlı olarak 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ya da 10 yıl olarak basılabilmektedir.
 • Standart İngiltere vizesi ile ülkede maksimum 6 ay (180 gün) kalabilirsiniz. 180 gün kuralı, ülkede 1 yıl içerisinde en fazla kalabileceğiniz süredir.
 • 18 yaşından küçük çocuklarınız için muvafakatname hazırlatmayı unutmayın!

İngiltere Sınırları Açık Mı?

İngiltere sınırları seyahate açıktır, uçuşlar normal şekilde gerçekleşmektedir. Covid-19 seyahat kısıtlamalarının sona ermesinin ardından yalnızca ülkeye giriş şartlarına (aşı kartı ya da negatif PCR testi sonucu) uyarak seyahat edilebilmektedir.

İngiltere’ye Girişte Karantina Var Mı?

2023 yılında İngiltere’ye girişte karantina uygulanmamaktadır. Tam aşılı kişilerin, seyahatlerinden önce yalnızca “Passenger Locator” adlı formu doldurmaları yeterlidir. Seyahatlerinden önce PCR testi yaptırmalarına da gerek bulunmamaktadır.

Aşısız Kişiler İngiltere’ye Girebilir Mi?

Aşısız kişiler İngiltere’ye girebilir, ancak bazı seyahat prosedürlerini uygulamak zorundadırlar. Uçuşa 2 gün kala Covid-19 testi yaptırmalı, İngiltere’deki 2. günlerinde olmak için test ayırtmalı ve “Passenger Locator” formlarını doldurmalıdırlar. Aşısız kişilere İngiltere’de karantina uygulaması da kalkmıştır.

İngiltere Hangi Aşıları Kabul Ediyor?

İngiltere’ye girişte Sinovac, Biontech, Moderna, Janssen ve Astrazeneca aşıları kabul edilmektedir. İngiltere, Turkovac aşısını kabul etmemektedir.

İngiltere Vize Başvurusu İçin Aşı Şart Mı?

İngiltere’ye vize başvurusu yapmak için aşı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ne vize başvurusu yapmak için ne de seyahat etmek için aşı şartı yoktur.

İngiltere Vize İstiyor Mu?

Evet. İngiltere, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna vize uygulamaktadır. Standart bordo pasaport, yeşil pasaport ve gri pasaport sahipleri İngiltere’ye seyahat etmek için vize almalıdırlar. Yalnızca diplomatik pasaport sahipleri 180 günde 90 gün sınırını aşmamak kaydıyla vizeden muaf olarak seyahat edebilirler.

İngiltere Vizesi İle Avrupa’ya Girilir Mi?

Hayır, İngiltere vizesi ile Avrupa’ya seyahat edilemez. Avrupa ülkelerine seyahat edebilmek için geçerli bir Schengen vizenizin olması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi İle Amerika’ya Girilir Mi?

Hayır, İngiltere vizesi ile ABD’ye seyahat edilemez. Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edebilmek için geçerli bir ABD vizenizin olması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi İle İrlanda’ya Girilir Mi?

Evet, İngiltere vizesi ile İrlanda’ya seyahat edilebilir. Burada önemli bir ayrıntı var: İngiltere vizesi aslında Birleşik Krallık vizesidir ve İngiltere, İskoçya, Galler ile Kuzey İrlanda (Belfast Başkentli) ülkelerine doğrudan seyahat hakkı tanır. Bağımsız bir ülke olan İrlanda Cumhuriyeti’ne (Dublin Başkentli) ise normal şartlarda kendi vizesiyle seyahat edilmelidir, ancak Türkiye, İrlanda’nın “Visa Waiver Programme” adındaki bir programına dahildir. Bu yüzden bir İngiltere vizesi olan ve bu vizeyle önce İngiltere’ye giriş yapmış olan kişiler İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat edebilirler. Değerli ziyaretçimiz, İngiltere vizesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Mutlu günler dileriz.

İngiltere Vizesi İletişim

VisaProve WhatsApp
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Call Now Button