Yunanistan Vizesi

Yunanistan Vizesi Değerli ziyaretçilerimiz Yunanistan vizesi sayfamıza hoş geldiniz.  Visa Prove Yunanistan sayfamızda Yunanistan ülkesine farklı amaçlar doğrultusunda yapacağınız seyahatler için farklı kategorilerde gereksinim duyduğunuz vizeler için bilgiler bulacaksınız. Daha detaylı bilgi için info@visaprove.com  adresinden bizlere ulaşabileceğinizi unutmamanızda fayda var. Visa Prove; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet eden, ikamet izni olan yabancı ülke vatandaşları için; Dünya ülkelerine farklı amaçlarla yapacakları seyahatlerde gereksinim duydukları vizeler için başvuru aşamasında danışmanlık veren özel bir kurumdur. Bu yazımızda Yunanistan vizesi 2022 başvuru sürecine dair merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Yunanistan ülkesi; Avrupa Birliğine üye ülkelerden biri olmakla beraber aynı zamanda Schengen bölgesine dahil olan ülkelerden biridir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ikame izni olan yabancı ülke vatandaşları bu ülkeye farklı amaçlarla seyahat etmeden önce vizelerini almak durumundadırlar.

Yunanistan Vizesi

Yunanistan ülkesine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikame izni olan yabancı ülke vatandaşları; Yapacakları seyahatlerin amacına göre vize almak durumundadırlar. Yunanistan ülkesinin Türkiye sınırları içerisinde, başta başkent Ankara olmak üzere; İstanbul, İzmir ve Edirne illerimizde temsilcilikleri bulunmaktadır. Ülke sınırları içerisinde ikamet eden ülke vatandaşları, ikamet ettikleri illere göre bu temsilciliklerin yetki alanlarına girmektedirler. Şöyle ki; Ankara’da ikamet eden bir birey vize almak için başvuruda bulunduğunda, bu kişinin dosyasını Yunanistan Ankara Büyükelçiliği değerlendirmektedir. Bu kişinin dosyasını diğer temsilciliklerin değerlendirme yetkisi yoktur. Bu temsilcilikler ayın belli günlerinde nadiren de olsa başvuru sahiplerinin başvurularını direkt almaktadır. Başvuruları direkt almak yerine temsilciliklerinin yetkilendirdiği Yetkili Servis Birimleri aracılığıyla başvuruların yapılması yönünde de tavsiyede bulunurlar. Yunanistan ülkesi temsilcilikleri Türkiye’den yapılacak başvurular için Kosmos ve Vfs Global kurumları ile anlaşmıştır. Vize başvuru sahiplerinin dosyaları hazırladıktan sonra bu kurumlara dolayanlarını teslim etmeleri tavsiye edilir. Bu başvuru merkezleri dosyaları teslim aldıktan sonra bu dosyaları ilgili temsilciliğe ulaştırmakla görevlendirilmiştir. Yetkili Servis Birimleri hiçbir şekilde yapılan başvuruları değerlendirmek için yetkili değildir. Dosyanızı değerlendirecek kurum İlgili Yunanistan Hükümeti temsilciliğidir. Bu hususu da göz önünde bulundurmakta fayda var. Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye sınırları içerisinde bulunan bu Konsolosluk belli başlı illerde ikamet eden bireylerin başvurularını almak ve değerlendirmek için yetkilendirilmiştir. Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanına giren iller: Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak. Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu vize müracaat sahiplerine yardımcı olmak için, vize başvurularının toplanması işlemini, İstanbul, Trabzon ve Bursa için Kosmos Vize firmasına, vermiştir. Bu kurum başvuruları eksiksiz almak için yetkilendirilmiştir. Bu kuruma başvuru yapmadan önce dosyanızın eksiksiz olması ve başvuruya hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan başvuru öncesi randevu alma zorunluluğu bulunmaktadır. Randevular Konsoloslukların yoğunluklarına göre değişkenlik gösterdiğinden başvuruların vakitlice yapılması tavsiye edilir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

Büyükelçilik kendi web sayfasında yaptığı açıklama ile yetki alanını açık ve net bir şekilde belirlemiştir. Yapılacak olan vize başvurusunda ikametgâh yerine dikkat edilmelidir. Görev ve yetki bölgesi aşağıdaki illeri kapsamaktadır: Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu

İlgili Konsolosluk belli bölgelerde ikamet eden bireylerin vize başvurularını almaktadır. Yunanistan İzmir Başkonsolosluğunun görev alanı: Batı ve Güney-Batı Türkiye’nin aşağıdaki illerini kapsamaktadır: Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak, Balıkesir.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu

Edirne Konsolosluğunun da diğer konsolosluklar ve Elçilik gibi sorumluluk alanında olan iller vardır. Yunanistan Edirne Konsolosluğunun yetki alanına Türkiye’nin aşağıdaki illeri girmektedir: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ.

Yunanistan Vizesi Kategorileri

Yunanistan ülkesine gidiş amacınıza göre farklı kategorilerde vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.  Bu kategoriler genel anlamda bakıldığında 2 ana başlık altında kategorize edilerek değerlendirilebilir. Yılın herhangi 6 aylık döneminde 3 aydan fazla kalmanız gereken durumlarda Ulusal Vize Kategorisinde ki vizelerden size uygun olan vize için başvuru yapmanız gerekmektedir. 3 aydan az kalış süreleri için ise Kısa Süreli Vize ( Type C ) kategorisinden kendiniz için uygun olan kategoriden başvuru yapmanız gerekmektedir.

      Kısa Süreli (Type C) Vize Başvuruları

 • Yunanistan Turistik / Gezi Vizesi
 • Yunanistan Ticari/ Fuar Ziyareti Vizesi
 • Yunanistan Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Yunanistan Kültürel, Sportif, Konferans Vizesi
 • Yunanistan Tır Ve Otobüs Şoförleri Vizesi
 • Yunanistan Gemiciler – Görevli Havayolu Personeli Vizesi
 • Yunanistan Eğitim Vizesi
 • Yunanistan AB/Yunan Veya Birleşik Krallık Eşi Ve/Veya Çocukları
 • Yunanistan Tıbbi Tedavi Vizesi

      Uzun Süreli (Type D) Vize Başvuruları

 • Yunanistan Uzun Süreli D Tipi Vize
Yunanistan Vizesi 2

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan ülkesine yapılacak seyahatlerin amacına göre vizenizi ne şekilde alacağınız belirlenmelidir. Yunanistan vize başvurularınızı yapacağınız kurumlar; Konsolosluklar veya Elçiliklerin kendi kurumları veya bu temsilciliklerin belirlediği Başvuru Merkezleridir. Yunanistan ülkesinin temsilcilikler her ne kadar kendi misyonlarından randevu alınabileceğini belirmiş olsalar da kurumları arandığında kendileri de ‘’ Yunanistan Vize Başvuru Merkezlerine ‘’ yönlendirmektedirler. Yunanistan’a ne amaçla gidileceği belirlendikten sonra ilgili vize kategorisinden ve ilgili kurumdan randevu alınmalıdır. Bu randevu alındıktan sonra ilgili kategoride belirtilen evrak listesi referans alınmalı ve evraklar eksiksiz bir şekilde randevu gününe kadar hazır hale getirilmelidir. Vize başvuru merkezlerinin randevu günü gereken evrakları ‘’ Güncel Tarihli ‘’ olarak istediği de unutulmaması gereken bir husustur. Bu konuya da dikkat etmekte fayda var. Başvuru sahipleri randevu günü ilgili saatten en az 15 dk önce hazır bulunmalıdır. Başvurunuz alındıktan sonra tarafınıza bir başvuru fişi verilecektir. Bu başvuru fişi hem başvurunun yapıldığına dair hem de Başvuru Merkezinin ödemelerinizi aldığınıza dair tarafınıza verilen bir fiştir. Bu fişi kaybetmemeniz gerektiğini unutmayın lütfen. Danışmanlığınızı yapan bir kurum temsilcisi aracılığıyla başvurunu yapmamışsanız eğer pasaportunuzu tekrar teslim almak için bu başvuru fişine ihtiyacınız olacaktır.  Detaylı bilgi için tıklayınız.

Yunanistan Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar 2022

Yunanistan ülkesine seyahat edecek ülke vatandaşları; Başvuru yapmak istedikleri vize kategorisini, çalışma durumlarını, kendilerini ne şekilde finanse ettikleri durumu referans alıp vize başvuru evraklarını hazırlamak durumundadırlar. Hazırlanacak olan evraklar başvuru sahiplerinin çalışma durumlarına, profillerine göre değişkenlik göstermektedir.  Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar sayfamızda ilgili bilgileri detaylı bulabilirsiniz.

Yunanistan Vize Ücretleri 2022

Yunanistan ülkesine seyahat etmek için  başvuru yapacak bireyler; Yaşlarına, vatandaşı oldukları ülkelere göre hem temsilciliklere hem de Başvuru Merkezlerine ayrı ayrı ödeme yapmak durumundadırlar. Başvurular yapılırken; Başvuru sahiplerinin özellikle yaşları önem taşımaktadır. Yetişkin bireylerden ayrı, çocuklardan ayrı Konsolosluk harcı talep edilmektedir.
 • Konsolosluk vize harç ücreti 80 €
 • 6-12 yaş arası çocuk bireyler için Konsolosluk vize harç ücreti 40 €
 • Yunanistan Temsilcilikleir 0-5 yaş arası çocukla için yapılan başvurularda vize harcı talep etmezler.
 • Vize Başvuru Merkezi İşlem Ücreti 20 €
 Ayrıntılı bilgi almak için Yunanistan vize ücretleri 2022 sayfamızı detaylı bir şekilde incelemeniz tavsiye edilir.

Yunanistan Vize Başvuru Formu

Yunanistan vize başvuru formu; ‘’Bireyler için hazırlanan dosyanın özeti niteliğindedir.’’ Diyebilriz. Bu durum sadece Yunanistan temsilciliği için doldurulan form için geçerli değildir. Diğer ülke temsilciliklerinin hepsi kendi makamlarına yapılan vize başvurularında başvuru formu doldurulmasını talep ederler. Bu form; Kişilere ait bilgileri içeren bir formdur. Form doldurulurken kişinin durumu referans alınarak hazırlanan dosyada ki bilgilere bakılarak doldurulmalıdır. Bu yüzden form doldurulmadan önce başvuru sahibinin durumu referans alınarak dosya hazırlamak öncelik olmalıdır. Vize başvuru formlarına temsilciliklerin Vize Merkezi olarak atadığı kurumların web sitelerinden ulaşabilirsiniz. 18 yaş altı başvuru sahiplerine ait vize başvuru formu ebeveynlerden biri tarafından doldurulmalıdır ve imzalanmalıdır.  Başvuru formları kişiler adına hazırlanan dosya referans alınarak doldurulduktan sonra; Başvuru sahibi yetişkin ise kendisi, yetişkin değilse ebeveynleri tarafından doldurulmalıdır.  

Yunanistan Vize Dilekçesi Nasıl yazılır?

Yunanistan vize dilekçesi tamamen başvuru sahibinin durumu referans alınarak hazırlanmalıdır. Vize talep dilekçesi yapılacak olan başvuru için bazen hayat kurtarıcı olabilmektedir. Vize talep dilekçesinde kişinin dosyası referans alınarak kısa ve öz bir dilekçe hazırlanmalıdır.  Ü Vize talep dilekçesi güncel tarihli ve kişinin başvuru yapacağı temsilciliğe hitaben hazırlanmış olmalıdır.

Yunanistan Vize Randevusu

Yunanistan ülkesine farklı amaçlarla gidecek olan ülke vatandaşlarının randevu alabileceği 2 kurum bulunmaktadır. Bunlar;
 • Yunanistan resmi temsilcilikleri. (Genellikle telefonlara bakmazlar. En nihayetinde ulaştığınızda da sizi, yetkilendirdikleri Vize Başvuru Merkezlerine yönlendirmeleri de kuvvet ihtimaldir.)
 • Temsilciliklerin yetkilendirdiği Vize Başvuru Merkezleri
Vize başvuruları yapılmadan önce randevuların ilgili kategoriden ne zamana verildiği hususuna dikkat edilmelidir. Vize randevuları tamamen konsolosluklar veya Elçiliklerin yoğunluklarına göre verilmektedir. Bu husus göz önünde bulundurulmalı ve randevuların vakitlice alınması gerekmektedir. Yunanistan vize randevusu ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan vizesi kaç günde çıkar sorusunun net bir cevabı ne yazık ki yoktur. Bu konuda ‘’ X iş gününde sonuçlanmaktadır. ‘’ gibi bir cevap veremeyişimizin sebebi; Yunanistan temsilciliklerinin bu konudan net bir gün sayısı belirtmemesidir. Normal koşullarda vize başvurusu yapıldıktan sonra; yani başvuru sahibine ait dosya Temsilciliğin Vize Başvuru Merkezine verildikten sonra 5-10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Bu süre temsilciliklerin inisiyatifindedir. Kendi yoğunluklarına göre bazen daha erken bazen de daha geç başvuruyu sonuçlandırıp, pasaportu tarafınıza teslim edebilirler. Daha detaylı bilgilere ulaşmak için bizlere info@visaprove.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Adalar/Kapı Vizeleri

Bu vize kategorisinden Yunan temsilciliklerine başvuru yaptığınızda Schengen statüsüne sahip bir vize almış sayılmazsınız. Normal koşullarda temsilciliklerden alınan Yunanistan Vizesi, Schengen statüsüne sahip bir vizedir. Bu statüye sahip bir vize aldığınızda vizeniz Multiple (Çoklu) girişli bir vize ise eğer Yunanistan ülkesine girdikten sonra vize geçerlilik süreniz el verdiğince diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebilmektesiniz. Fakat kapı vizeleri sadece belli adalara seyahat etmenize olanak sağlayan bir vize çeşididir. Bu adalar: Maliyet, Simi, Rodos, Gözler, Sakız, Midilli adalarıdır. Bu vizeyi genellikle Yunan adaları turuna katılmak isteyen bireyler edinirler. Not: Adalar/Kapı vizesi ile Atina, Selanik, Mikonos, Santorini vb. şehirlere seyahat edilemeyeceğini unutmamakta fayda var.

Yunanistan Vizesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yunanistan temsilciliklerine yapılacak olan başvurular için her ne kadar temsilciliklerin veya temsilciliklerinin yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerinin sayfalarında kişilerin çalışma durumlarına göre vize başvuru evrak listeleri yer alsa da; Başvuru sahipleri her zaman kendi öz durumlarını referans alıp dosyalarını hazırlamalıdır. Bu konuyla ilgili durum değerlendirmesi yapmak isterseniz bizlere info@visaprove.com veya kurumsal telefonlarımızdan ulaşabileceğinizi unutmamanızda fayda var. Vakit ayırdığınız, bu sayfayı incelediğiniz için teşekkür ederiz. Açıklayıcı bilgiler bulduğunuzu umuyoruz. Visa Prove; Mutlu yarınlar diler! Yunanistan İletişim

Yunanistan Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button