Amerika Vizesi

Amerika Vizesi

Bordo ve Yeşil Türk pasaportu sahipleri, ABD’ye seyahat etmek için Amerika vizesi almalıdırlar. Bu vize Türk vatandaşlarına 10 yıl süre ile verilmektedir.

Değerli ziyaretçimiz, Amerika vizesi sayfamıza hoş geldiniz. Yazımızda, dünyada en çok vize başvurusu alan, vize başvurusuyla ilgili ayrıntılar en çok merak edilen ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nin 2022 yılı vize başvurusu güncel bilgilerini ve önemli ayrıntılarını sizlerle paylaşacağız.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın (Department of State) geçen yılki verilerine göre ABD, dünya çapında 2.8 milyon kişiye vize, yani ülkeye giriş izni vermiştir. Bu sayı Covid-19 pandemisinden önce ortalama 10 milyon civarında değişmekteydi. 2020 yılında 4 milyona, 2021 yılında ise 2.8 milyona düşen ABD vize onaylarının ardında salgının konsolosluk birimlerinde yarattığı blokaj bulunmaktadır. 2020 yılının ilk çeyreğinde salgının patlak vermesiyle vize başvuruları durdurulmuş, ardından kısıtlı ve kontrollü bir şekilde açılmış fakat neredeyse 2,5 yıldır talep karşılanamadığı için hem başvuru sayılarında azalma, hem de randevularda birikme görülmektedir.

İçinde bulunduğumuz 2023 yılında tüm dünya ülkelerinin vize ve seyahat kısıtlamaları normalleşmeye başlamışken ne yazık ki Amerika vizesi birimleri halen kısıtlı çalışmaya devam etmekte, vize randevularını aylar, hatta yıllar sonrasına kadar sarkıtmaktadır. İstanbul İstinye’deki Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğu’nun vize bölümü ile yaptığımız son görüşmede, kısıtlamaları kaldırmak için yoğun bir şekilde uğraştıkları ve 2024’e kalmadan randevu takviminde normale dönmeye çalıştıkları bilgisi tarafımıza iletilmiştir.

Amerika Vize Başvurusu

Yazımızın ilk bölümünde ABD vize başvurusu sürecine genel hatlarıyla değineceğiz. Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’de 3 temsilciliği bulunmaktadır. Bunlar, ABD İstanbul Başkonsolosluğu, ABD Ankara Büyükelçiliği ve ABD Adana Konsolosluğu’dur. Adana’daki birim vize konusunda herhangi bir hizmet vermemektedir. Ankara’daki büyükelçilik ise geçtiğimiz yıl yaşanan görev dağılımıyla yalnızca “Göçmen” (Immigrant) vize başvuruları konusunda hizmet vermeye başlamıştır. İstanbul’daki başkonsolosluk ise “Göçmen Olmayan” (Nonimmigrant) vize türleri konusunda hizmet verir, bu da Türkiye’den yapılan Amerika vizesi başvurusu işlemlerinin %95’ine karşılık gelmektedir.

Başvurunun ilk aşamasında, ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı elektronik başvuru merkezinden DS-160 adı verilen, oldukça uzun bir başvuru formunun online olarak doldurulması gerekir. Başvuru formu doldurulduktan sonra onaylanır ve bitirilir. Ardından başvurunun 2. aşaması olan ödeme ve randevu kısmına geçilir. Burada farklı bir web sitesi üzerinde kayıt oluşturulur, pasaport ve DS-160 bilgileri girilir, ödeme yapılır ve randevu alınır.

Amerika vize başvurusu sürecinin son aşamasında ise mülakat bulunmaktadır. Başvuru sahibi kişi randevu kağıdı, başvuru onay kağıdı ve destekleyici evraklarıyla birlikte, seçtiği gün ve saatte konsoloslukta hazır bulunur. Ortalama 2-3 dakika süren mülakat sonrasında mülakatı gerçekleştiren yetkili, vizenizi onayladığını ya da üzülerek onaylayamayacağını söyleyecektir. Onaylanan başvurularda pasaport, vize basımı için teslim edilir. Randevudan yaklaşık 1 hafta sonra vizeli pasaportunuz PTT aracılığıyla tarafınıza ulaştırılacaktır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiler için Amerika vize başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Amerika Vize Randevusu

ABD vize randevusu, vize harç ödemesinin yapıldığı sistem üzerindeki takvimden, tamamen kendi uygunluğunuza göre seçilebilmektedir. Her vize kategorisi için farklı bir takvim mevcuttur. Örneğin ABD’ye eğitim almak için gidecek olan birinin gördüğü Amerika Vizesi Randevusu takvimiyle turist olarak gitmeyi planlayan birinin gördüğü takvim, gün ve saat açıklıkları açısından farklıdır.

Bir defa randevu tarihi ve saati seçildikten sonra, 5 defaya kadar tarih değiştirme hakkınız bulunur. Randevuyu iptal etme hakkınız da her zaman saklıdır, fakat randevunuzu iptal etmeniz vize harç ücretini geri alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Harç ücreti bir defa ödendikten sonra hiçbir şekilde iade edilmez. Katılamayacağınız bir randevuyu ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz, ya da o anki şartlarınızın başvuruya uygun olmayacağını düşünüyorsanız Amerika vize randevusu tarihinizi 1 yıl sonraya kadar erteleyebilirsiniz. Randevu sisteminin ayrıntıları için dilerseniz ABD vize randevusu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Amerika Vize Ücreti

2023 yılı ABD vize ücreti 185 Dolar olarak ödenmektedir. Bu ücret, en çok başvuru olan vize kategorilerinden B ve F kategorileri dahil olmak üzere toplamda 11 vize türünün ücretidir. Daha farklı vize kategorilerinde farklı ücretler oluşmaktadır. Örneğin çalışma vizelerinde ücret 190 USD’ye çıkmakta, yatırımcılarda 205, nişanlılık vizesi başvurularında ise 260 USD olarak ödenmektedir.

Başvurunuzda, Amerika Vizesi Ücreti yanında isteğe bağlı ödeme yaparak özel kargo hizmeti de satın alabilirsiniz. ABD vize başvurunuzda sistem, vizeniz onaylandıktan sonra pasaportunuzun nereye gönderilmesini istediğinizi sorar. Burada hiçbir tercih yapılmazsa varsayılan olarak İstanbul, Beşiktaş, Levent’teki merkez PTT seçilecektir. Ek hizmet satın alarak 180 TL karşılığında pasaportunuzun size en yakın PTT’ye ya da 209 TL karşılığında doğrudan adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz. ABD vize ücreti konusunun detayları için lütfen Amerika Vize Ücreti sayfamızı inceleyiniz.

Amerika Vize

Amerika Vizesi Nasıl Alınır

Her dev ülke gibi, Amerika da ülkesine legal ya da illegal yollar ile girmeye çalışan göçmenler konusunda oldukça titiz davranmaktadır. Bu yüzden vize başvurusu yapacak kişinin, gerekli şartları tamamen karşılaması gerekir. Başvurunuzu değerlendiren ve mülakatınızı gerçekleştiren görevliler, ABD göçmenlik yasalarını uygulamakla yükümlüdür.

ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası'nın (INA) 214(b) bölümü uyarınca başvuru sahibi, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ekonomik, ailevi ve sosyal bağlarının yeterince güçlü olduğunu konsolosluk görevlisini tatmin edecek şekilde kanıtlamalıdır. Kişiler bunu kanıtlayamadığı sürece göçmen olma niyetinde oldukları varsayılır. Kişiler, belirttikleri kalış sürelerinin sonunda ABD’den ayrılacaklarını ve Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirmeyi amaçladıkları faaliyetlerinin vize statüleriyle tutarlı olacağını taahhüt etmeli, bunu kanıtlamalıdır. ABD vizesi nasıl alınır diye merak ediyorsanız, mutlaka konuyla ilgili detayları paylaştığımız Amerika Vizesi Nasıl Alınır sayfamızı inceleyin.

Amerika Vize Türleri

Diğer birçok ülkenin aksine ABD, vize türlerini “göçmen” ve “göçmen olmayan” şeklinde 2 ana kategoriye ayırmaktadır. Göçmen olmayan vize türleri, ABD’ye belirli bir amaçla seyahat edip, amaçlarını gerçekleştirdikten sonra kendi ülkesine geri dönecek kişiler içindir. Bu kategoride 38 farklı vize türü bulunur. En çok tercih edilen vize türü, B1/B2 adı verilen hem turizm, hem ticari faaliyetler, hem de aile, akraba, arkadaş ziyaretlerini kapsayan genel vizedir.

Göçmen kategorisinde ise ABD’ye yerleşme amacı bulunan kişilerin başvurması gereken vize türleri bulunur. Evlilik vizesi, nişanlılık vizesi, Green Card talihlileri, yatırımcılar vb. kişiler kendilerine uygun göçmen vize türüne başvuru yapmalıdırlar. ABD vize türleri ve hangi amaçla hangi vizeye başvurulması gerektiği hakkında detaylar için sizleri Amerika Vizesi Türleri sayfamıza bekleriz.

Amerika Vize Başvuru Formu

Başvurunuzun en önemli kısmı, DS-160 adı verilen ABD vize başvuru formu sorularının doğru ve eksiksiz olarak doldurulmasıdır. Bu form, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili web adresinden çevrimiçi olarak doldurulur. Her başvuru formu, özel bir kimlik numarası sunmaktadır. Buna başvuru kimlik numarası denir.

Amerika vizesi başvuru formu DS-160, kişisel bilgiler, pasaport bilgileriniz, seyahat amacı, uçuş bilgileri, ABD’de kalınacak yer, ziyaret edilecek kişi ya da kurumlar, iletişim bilgileriniz, sosyal medya hesaplarınız, eğitiminiz, işiniz, önceki işleriniz, yurt dışı seyahat geçmişiniz gibi hayatınız ve seyahat amacınızla ilgili tüm konularda size sorular yönelecektir. Form, güvenlik sorularıyla son aşamaya gelir, ardından 1 adet dijital fotoğrafınız sisteme yüklenir ve tamamlanır. Tamamlanmasının ardından sistem bir konfirmasyon evrakı sunmaktadır, kişiler randevularına giderken bu evrakı mutlaka yanlarında götürmelidirler. Konu hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar için Amerika Vize Başvuru Formu sayfamız hizmetinizdedir.

Amerika Vize Yenileme

Daha önceden ABD vizesi almış kişiler, eğer tüm şartları uygun ise yeni bir randevuya katılmadan, yalnızca kargo ile ABD vize yenileme işlemi gerçekleştirebilirler. Eğer son aldığınız vize geçtiğimiz 4 yıl içerisinde bitmiş ya da önümüzdeki 1 yıl içerisinde bitecekse siz de Amerika vize yenileme işlemi için uygun olabilirsiniz. Tabi ki konuyla ilgili tek şart bu değil, kişisel bilgilerinizde herhangi bir değişiklik olmaması gerekiyor. Aynı vize türüne, aynı ülkeden, aynı isim soy isim ve doğum tarihiyle, aynı ülkenin pasaportu ile başvurmanız gerekli. Bunun yanında daha önceden vizenize “Clearance Received” ifadesi de bulunmamalıdır. Detaylar Amerika Vizesi Yenileme bölümümüzde!

Amerika Vize Evrakları

Her ne kadar ABD vize başvurunuz evraklardan çok mülakat üzerinden değerlendirilecek olsa da bir vize başvurusuna tam olarak hazır gitmek en sağlıklısıdır. ABD vize evrakları, şahsi evraklar, çalışma evrakları, finansal evraklar ve seyahat amacı gösteren evraklardan oluşur. Pasaport ve 2 adet 5x5 boyutlarında güncel, biometrik fotoğraf olmazsa olmaz evraklarınızdır. Tabi ki randevu talimatları kağıdınız ve DS-160 onay belgeniz de hazır olmalıdır. Her ülkenin vize başvurusunda olduğu gibi Amerika için de gerekli belgeler, kişinin içinde bulunduğu duruma göre şekillenmektedir. Bu yüzden Amerika Vizesi Evrakları sayfamızı incelemenizi öneririz.

Amerika Turist Vizesi

ABD, dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkelerinden biridir ve her bölgesinde çeşitli güzellikler barındırmaktadır. Bu yüzden yoğun bir şekilde turizm amaçlı vize başvurusu kabul eder. Amerika Birleşik Devletleri'ne turizm amacıyla seyahat etmek isteyen kişiler, B2 vize türüne başvuru yapmalıdır. Bu vize genelde B1/B2 olarak tercih edilir. B1 ticari amaçlar, B2 ise keyfi amaçları içermektedir. Bu ikisinin birleşimi olan B1/B2 vize türü, genel seyahat amaçlı vize olarak isimlendirilebilir.

ABD turist vizesi, Amerika’ya yerleşmek isteyen kişilerin kendisini turist olarak göstermek amacıyla kullandığı bir vize türü olduğundan dolayı başvurular oldukça detaylı bir şekilde değerlendirilmekte, başvuru sahipleri, göçmenlik niyetlerinin olmadığını değerlendirme yapan memurlara kanıtlamak zorundadırlar. Amerika turist vizesi almak isteyen bir kişinin seyahat amacı samimi, finansal kaynakları yeterli, ana vatanı ile bağları güçlü olmalı ve kişi gerçek bir turist profili ortaya koymalıdır. Bu vize türünün tüm ayrıntılarına Amerika Turist Vizesi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Değerli ziyaretçimiz, Amerika vizesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Mutlu günler dileriz.

Amerika Vizesi İletişim

Amerika Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button