Fransa Vizesi

Fransa Vizesi Fransa Vizesi

Visa Prove Fransa sayfamıza hoş geldiniz. Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ülke vatandaşları ve ikame izni bulunan yabancı ülke vatandaşları Fransa ülkesine farklı amaçlarla seyahat etmeden önce sahip oldukları pasaport türlerini referans alarak Fransa vizesine farklı kategorilerden başvuru yapmak durumundadırlar. Bu ülkeye seyahat edecek bireylerin sahip oldukları pasaport türleri referans alındığında bilmeleri gereken genel prosedür aşağıda anlatıldığı gibidir:

 • Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahipleri, anılan ülkeye farklı amaçlarla düzenleyecekleri seyahatler için vize başvurusu almak ve ilgili vizeyi almak durumundadırlar.
 • Diplomatik (Siyah Pasaport), Hizmet (Gri Pasaport) ve Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) sahipleri ise herhangi bir 180 günlük zaman dilimi içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Daha uzun süreli seyahatler için bu pasaporta sahip bireylerinde ilgili kategoriden vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Fransa Vizesi Başvuruları

Türkiye Cumhuriyetinden Fransa ülkesine farklı amaçlarla seyahat edecek ülke vatandaşları, seyahat amaçlarına göre farklı amaçlarla vize almak durumundadırlar. Fransa vizesi, Türkiye’de bulunan Fransa Hükümeti temsilcilikleri tarafından talepler doğrultusunda verilen bir vizedir. Fransa vizesine başvuru yapacak ülke vatandaşları vize başvurularını yapmadan önce, ne amaçla vize başvurusu yapacaklarını belirlemeli ve ilgili kategorilerden vize başvurusu yapmalıdırlar.

Fransa vizesi Schengen statüsüne sahip bir vize çeşididir. Bu statü; vize başvuru sahiplerinin anılan vizeyi aldıktan sonra ilk girişlerini Fransa’ya yapmalarını ve daha sonra diğer Schengen ülkelerine girebilmelerine olanak sağlayan bir vizedir. Vize başvurusunda bulunacak bireylere verilecek olan vizenin süresi hangi kategoriden başvuru yaptıklarına göre değişir. Fransa vizeleri genel anlamda 2 kategoride değerlendirilir. Bunlar: Fransa (C Tipi) Kısa Süreli Vizeler ve Fransa (D Tipi) Uzun Süreli Vizelerdir.

Kısa süreli vizelere gereksinim duyan bireyler anılan ülkeye; turistik gezi, kısa süreli iş toplantıları, aile akraba ziyaretleri, fuarlara katılım vb. amaçlarla seyahat eden bireylerdir. Uzun süreli vize kategorilerinden Fransa vizesi başvurusu yapacak başvuru sahiplerine gidiş amaçları ve ne kadar süre kalmaları gerektiği referans alınarak vize verildiğini unutmamakta fayda var.

Vfs Fransa

Fransa Hükümetinin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerinde ortak çalışma yürüttüğü bir kurum vardır. Bu kurumun ismi Vfs Global’dir. Vfs Fransa kurumu Türkiye’nin farklı illerinde Fransa vize başvurularını almak için şubeleri olan bir kurumdur. Bu şubelerin bir kısmı vize başvurularına dair; başvuru sahiplerinden aldıkları dosyaları İstanbul Fransa Başkonsolosluğu’na bir kısmı da Ankara Fransa Büyükelçiliği vize bölümü temsilcilerine göndermektedir. Alınan dosyaları değerlendirme, yapılan vize başvurularına vize verip vermeme yetkisi tamamen bu temsilciliklerdedir.

Vfs Fransa sadece Fransa temsilciliklerinin değil diğer birçok Avrupa ülkesinin de vize başvurularını almak için yetkilendirilmiş özel bir kuruluştur. Vize başvurularını alan bu özel kuruluş; Konsolosluklara ulaştırılması gereken harç ödemelerinin yanı sıra kendi işlem ücretlerini de almaktadır. Bu özel kuruluş aynı zamanda temsilciliklerin Vize Başvuru Merkezi olarak da anılmaktadır.

Fransa Vize Başvurusu

Fransa ülkesinin Türkiye’de bulunan temsilcilikleri; Vize başvurusu yapan bireylerden vize başvurularını yaparken, yapacakları vize başvurularını referans alarak bir dizi prosedürü yerine getirmelerini istemektedir. Fransa ülkesine gidiş amacınızı referans alıp vize başvurusu yapabileceğiniz vize kategorileri mevcuttur. Bu kategorilerden hangisini seçmeniz gerektiğini anılan ülkeye ne amaçla gitmek istediğiniz belirleyecektir.

Fransa vize başvurusu yapacak bireyler, vize başvurularını yapmadan önce hangi kategoriden vize başvurusu yapmaları gerektiğini belirledikten sonra kendi öz durumlarını referans alıp ne gibi evraklar hazırlamaları gerektiğini belirleyeceklerdir. Türkiye’den anılan ülkeye en fazla kısa süreli vize başvuruları yapılmaktadır. Bu vize başvuruları anılan ülkeye; turistik, aile/akraba ziyareti, iş toplantıları vb. nedenler ile yapılmaktadır. Vize başvuru sahipleri ne tür evraklar hazırlamaları ve ne gibi bir prosedür izleyerek vize başvuru yapmaları gerektiğiyle ilgili diledikleri zaman bizlere info@visaprove.com adresinden veya iletişim sayfamızda yer alan kurumsal hatlarımız üzerinden kurumumuzla iletişime geçebilirler.

Fransa Vize Randevusu

Fransa vize başvurularında; başvuru için yetkili servis birimi olan Vfs Global kurumu ilgili şubesine gitmeden önce randevu alınması gerekmektedir. Başvuru sahipleri önceki yıllarda herhangi bir ödeme veya herhangi bir form doldurmadan sadece pasaport bilgilerini ilgili sisteme girerek vize randevularını oluşturabiliyorlardı. Hükümet temsilcileri bu işlemlerle de ilgili yeni prosedürü devreye sokmuş durumda.

Fransa vize randevusu almadan önce başvuru sahibine ait formun doldurulması ve sisteme kaydedilmesi gerekmektedir. Sistem üzerinden başvuru formu doldurulduktan sonra, sistem başvuru sahibine barkotlu bir form çıktısı vermektedir. Bu form çıktısında ki barkot numarası ile randevu alınabildiğini unutmamakta fayda var. Başvuru formu doldurulmadan ve randevu alma aşamasında ‘’Formda yazılı barkot numarası’’ yazılmadan randevu alınamamaktadır.

Vfs Global Fransa

Vfs Global Fransa Hükümetinin Türkiye’de bulunan Vize Başvuru Merkezi’dir. Vize başvuru merkezleri, Konsolosluklar ve Elçilikler adına dosyaları almak ve anılan temsilciliklere ulaştırmakla sorumludurlar. Yapılan başvuruları değerlendirme gibi bir yetkileri yoktur.

Vfs Global; sadece Fransa hükümeti temsilciliklerinin değil diğer başka Avrupa ülkelerinin de dış temsilciliklerinin ilgili ülkede ki Vize Başvuru Merkezidir.

Fransa Turist Vizesi

Fransa Hükümetinin Türkiye’de bulunan temsilcileri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşları için (Vizeye tabi ülke vatandaşları) yapacakları turistik seyahatler öncesi vize almaları gerektiği önerisinde bulunur.Fransa turistik vizesi umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin almaları gereken bir vizedir.

Hususi (Yeşil), Gri (Görevlendirme), Siyah (Diplomatik) pasaport sahipleri yapacakları kısa süreli seyahatler için vizeden muaftırlar. Bordo pasaport sahipleri ise seyahatlerini gerçekleştirmeden önce vize almak durumundadırlar.

Vize başvuruları yapılmadan önce, başvuru sahipleri başvuru yapacakları vize kategorisi ve çalışma durumlarına göre, kendilerini ne şekilde finanse ettiklerini göz önünde bulundurarak vize başvuru evraklarını hazırlamak durumundadırlar. Fransa turist vizesi başvurularını, Fransa Hükümetinin Türkiye’de bulunan temsilcileri değerlendirmektedir. Bu temsilcilikler; İstanbul’da bulunan Fransa İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara’da bulunan Fransa Ankara Büyükelçiliğidir. Fransa’ya yapılacak kısa süreli seyahatlerin zamanları belirlenmeden önce, vize başvurusu yapıldıktan sonra vize başvurularının ne kadar sürede sonuçlanacağı hesaba katılmalıdır. Vize başvuruları seyahat tarihleri hesaba katılarak vakitlice yapılmalıdır.

Fransa Vizesi İletişim

Fransa Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button