İtalya Vizesi

İtalya Vizesi

İtalya Vizesi

İtalya vizesi kısa süreli vizeler, uzun süreli oturum vizeleri ve vize şartları hakkında detaylı bilgilere sizler için hazırladığımız bu sayfamızda inceleyebilirsiniz.

İtalya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi vatandaşlarımızın seyahatleri için vize başvuru randevu tarihlerine bağlı olarak ortalama 1 ay öncesinden işlemlere başlanması tavsiye etmekteyiz.

İtalya vizesi Avrupa Birliği ülkelerinden 28 ülke ayrıca kurduğu Schengen birliği vizesine dahil bir ülkedir. Schengen vizesi olarak aldığınız bu vize ile diğer üye ülkelerine ve Avrupa Birliği ülkelerine giriş hakkı verilmektedir.

Schengen vizesi almak için ilk seyahat edeceğiniz veya seyahatiniz büyük bir kısmını kapsayan ülkeden almanız gerekmektedir.

vize başvuruları İtalyan Konsolosluğu yetkilendirdiği başvuru toplama merkezlerinden işleme alınmaktadır. Aracı kurumlar randevu ile çalışmakta olup randevu günü evraklarınızın kontrolünü sağlayıp ilgili resmi temsilciliğe iletmektedir. Randevu günü dosyanız hazır ve eksiksiz olarak sunulması gerekmektedir.

Visa Prove uzmanlarımız sizin adınıza tüm randevu işlemleri, dosyanın hazırlanması, eksik evrak kontrollü veya güncellenmesi gereken belgeleriniz var ise mutlaka bilgi verilmektedir.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vize başvurusu için öncelikle seyahat amacına uygun kategoriden vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Konsoloslukların en çok dikkat ettiği birinci husus seyahat amacının inandırıcı olmasıdır.

İtalya’ya hangi amaçla seyahat etmek istiyorsanız dosyanın uygun vize kategorisinde göre hazırlanması gerekmektedir.

Öncelikli olarak seyahat amacına ve kişilerin çalışma/ öğrenci/ ev hanımı/ emekli mesleki durumlarına uygun olarak İtalya evrak listesi tarafınıza iletilmektedir. Size uygun evrak listelerini mail ortamında talep edebilir ve hazırlarken uzmanlarımızdan 7/24 destek alabilirsiniz.

İtalya vize evrakları hazırlandıktan sonra başvuruya hazır hale getirilir başvuru merkezi uygunluk durumu ve seyahat tarihinize göre online sistem üzerinden randevu alınmaktadır.

Randevular ikamet ettiğiniz bölgeye en yakın yetkili başvuru merkezinden alınır ve randevu günü sizleri dosyanız hazır olarak kurumumuz danışmanı karşılamaktadır.

İtalya Schengen Vizesi için Parmak izi

Avrupa Vize Enformasyon Sistemi (VIS) sistemine kayıtlı değil ise randevu günü şahsen gelip parmak izi verilmesi gerekmektedir. Bu verilen parmak izi 59 ay (4 yıl 11 Ay) geçerli olmaktadır. Bir defa verilen parmak için tüm schengen vizeleri için geçerli olup yaklaşık 5 yıl içerisindeki diğer vize başvuruları için şahsen gelmenize gerek olmayacaktır.

Hangi durumlarda parmak izi verilmesi zorunludur?

Parmak izi sisteme kaydedilir ancak bazı ülkelerde ve kişisel nedenlerden dolayı verilen parmak izi geçersiz sayılabileceği durumlar söz konusudur. Buyurun inceleyelim:

 • Schengen ülkeleri dışında verilen parmak izi geçersiz sayılır. (Örneğin İngiltere vizesi, Kanada Vizesi)
 • Evlilik veya boşanma durumlarından dolayı değişen soyisim ile alınan eski pasaporttaki parmak izi geçersiz sayılır.
 • Pasaport/kimlik çıkarırken verilen parmak izi vize işlemleri için geçersiz sayılır.
 • Adında “Ö” ve “Ü” harfi bulunan yolcularımızın önceki Schengen vizesi için verilen parmak izi İtalya vizesi için geçersiz sayılıp yeniden parmak izi alınır.
 • Daha önce verilen parmak izi sistemsel kaynaklı istisnai durumlarda tekrarlanması gerekebilir konsolosluk bu gibi durumlar için kişileri parmak izi için çağırabilmektedir.
 • 0-12 yaş arası başvuru sahiplerinin parmak izi alınmamaktadır.

İtalya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar 2023

İtalya vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar kişilerin seyahat amacı ve iş durumlarına göre belirlenmektedir. Kişisel finans durumları göz önünden bulundurarak hazırlanması gereken evraklar çeşitlilik gösterebilmektedir. Örneğin, öğrenciler, SGK’lı çalışan, Kamu çalışanı, emekli, serbest meslek, sanatçı, ev hanımı, şirket sahibi/ ortağı, avukat, eczacı gibi aklınıza gelen çoğu meslek için hazırlanması gereken evraklar farklılık göstermektedir dolayısıyla sizlere uygun evrakları iletebilmemiz için seyahat amacı ve mesleki durumunuzu ilk olarak paylaşmanız yeterli olacaktır.

Tüm hazırlanan evrakları asılları ile tarafımıza kargo/kurye veya ofislerimizi ziyaret ederek teslim edebilirsiniz.

İtalya Schengen vize başvurusu için temel kişisel evraklar:

 • Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 90 gün geçerli, karşılıklı 2 sayfası boş olan pasaport
 • Varsa eski pasaportlar (Seyahat geçmişini ve VIS durumunu kanıtlamak için)
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 adet güncel biometrik fotoğraf (3x5-4x5)
 • Nüfus Kayıt Örneği (e devlet üzerinden alınmaktadır.)
 • Vize Talep Dilekçesi (Meslek durumuna göre değişiklik göstermektedir.)
 • Şirket resmi evrakları (Vergi Levhası, Faaliyet Belgesi, Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri)
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (e devlet üzerinden alınmaktadır.)
 • Banka Dökümü ıslak imzalı kaşeli (Seyahat türüne göre değişiklik göstermektedir.)
 • Varsa Otel Uçak Rezervasyonu
 • Varsa Davetiye (Ticari veya ziyaret vizelerinde gereklidir.)
 • Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası (30.000 Euro teminatlı)
Hazırlanması gereken temel evraklar yukarıdaki gibi olup kişilerin mesleki durumu, seyahat amacı ve geçimini sağlama durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. İtalya Vizesi2

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya schengen vizesi başvuru formu vize başvurunuzda konsolosluğun sizi tanıması için ilk baktığı belge olarak düşünebilirsiniz. Başvuru formlarında yazan her bilgiden sorumlu olduğunuz için oldukça dikkatli eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması önemlidir. Başvuru formlarındaki hatalardan kaynaklı başvurunun iade edilmesi, başvurunun olumsuz sonuçlanması durumlar söz konusudur.

Başvuru formunda kişisel bilgilerin doğru doldurulduğundan emin olmanız gerekir. Konsolosluk gerekli görmesi durumunda kişilerle iletişime geçebilir.

Vize başvurusu için en önemli prosedür başvuru formlarıdır. Visa Prove uzmanlarımızın başvuru formlarınızı eksiksiz ve hatasız olarak doldurup kontrol sağlamanız için sizlere de ayrıca iletmektedir.

Başvuru formu kişisel bilgiler, kalacak yer, davet eden firma ya da kişi gibi tüm seyahati kapsayan detaylı bilgilerin yer aldığı ortalama 4 sayfadan oluşan İngilizce olarak doldurulan PDF formdur. Formun çıktısı alınarak sayfalarının ıslak imza ile imzalanması gerekir. 18 yaş altı bireylerin ise anne veya baba tarafından imzalaması yeterlidir.

İtalya Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İtalya seyahat etmek isteyen kişilerin seyahat amacını belirten niyet mektubu hazırlanması gereklidir. Çalışan kişiler işyeri veya kurumlardan çalışma yerindeki pozisyonunu, ücretli/ücretsiz izin, seyahat gidiş-dönüş tarihi, seyahat masrafları nasıl karşılanacağı, seyahat amacını gibi tüm detayların yer aldığı öncelikle çalışma ve izin yazısı alması gerekmektedir.

Emekli/öğrenci/ev hanımı olan kişilerin izin yazısı yerine birinci derece yakını üzerinden sponsorluk yazısı ile yine aynı bilgilere yer verecek vize niyet mektubu ve sponsorluk yazısı hazırlanması gerekmektedir.

İzin yazısı ve sponsorluk yazısı dışında seyahat etmek isteyen kişilerin kendi tercihlerine bağlı olarak niyet mektubu yazmaları tavsiye edebiliriz. Konsolosluğu kişisel olarak iletmeniz istediğiniz niyetinizi açıkça belli eden bir dilekçe seyahat amacını kanıtlayan nitelikli belge olarak fayda sağlayabilmektedir.

İtalya Vize Ücreti 2023

İtalya vize ücreti başvuru işlemleri konsolosluğun yetkilendirdiği aracı kurumlardan üzerinde işleme alınabilmektedir. Başvurular randevu günü TL olarak günün kuru üzerinden hesaplanıp alınmaktadır.

Başvuru için ödenmesi gereken miktar nakit olarak temin edilir ve alınan ücret vize işlemleri karşılığında Başkonsolosluk adına tahsil edilmektedir.

Başvuruyu teslim alıp konsolosluğu iletmede yetkili olan aracı kurum toplama merkezi hizmet karşılığında yine günlük kur baz alınarak hizmet bedeli almaktadır. Aracı kurum bedeli randevu günü yine nakit TL olarak veya kredi kartlarıyla tahsil edilebilmektedir.

Visa Prove uzmanlarımız tüm ödemlerinizin sizin adınıza günlük kur üzerinden TL olarak tamamlar, ödeme işlemleri için vakit kaybetmenize gerek kalmadan sadece parmak izi işlemlerinizi tamamlayıp başvuru merkezinden ayrılabilirsiniz.

İtalya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

İtalya vize başvuru işlemleri konsolosluğun yetkilendirdiği aracı başvuru merkezlerinden işleme almaktadır. Konsolosluk başvuru işlemleri ve parmak izi işlemlerini belirli kurumlarla kabul etmektedir.

Konsolosluk harç ödemeleri, evrakların teslim edilmesi, sonuçlandığında teslim alınması, parmak izi işlemi gibi tüm işlemleri bu aracı kurumlar üzerinden alınmaktadır.

Visa Prove bu aracı kurumlar üzerinden akreditasyonu olan bir danışmanlık firmasıdır.

Aracı kurumlar başvurularınızı hazır bir şekilde teslim almada yetkilidir.

Visa Prove uzmanlarımız hazırlamanız gereken evrakları incelemede, gerekli randevuların alınması, sonuçlandığın teslim alınması ve randevu günü karşılama hizmetine kadar yüm süreçte sizlere destek olmaktadır.

Başvuru işlemleri kişilerin ikamet bilgisine göre değişiklik göstermektedir.

Ankara İtalya Büyükelçiliğinin yetki alanındaki iller:

Ankara, Bolu, Düzce, Çankırı, Bartın Eskişehir, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, Karabük

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu yetki alanındaki iller:

Amasya, Artvin, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Ardahan, Bayburt, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Yalova

İzmir İtalya Başkonsolosluğu yetki alanındaki iller:

Adıyaman, Aksaray, Adana, Afyon, Ağrı, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Mersin, Isparta, Karaman, Kilis, İzmir, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya, Osmaniye

İkamet ettiğiniz ilin temsilciğine göre size en yakın başvuru yerinden başvurunuz işleme alınmaktadır. Bölge ayrımı kuralı olduğu için yalnızca yetki alanı dahilinde olan temsilciliklerden başvuru işleme alınabilmektedir.

İtalya Vizesi 3

İtalya Vize Türleri Nelerdir?

İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişiler seyahat amacını kanıtlamak için gerekli destekleyici belgeler sunulması gerekir. Bu belgeler ile seyahat amacını belirterek uygun vize alınması sağlanmaktadır. Konsoloslukların en çok dikkat ettikleri husus seyahat amacını kanıtlayan belgelerin inandırıcı bulunmasıdır. Bunu sağlamak için hazırlanması gereken evrakları eksiksiz ve güncel olarak sunulması önemlidir.

İtalya Turist Vizesi

İtalya’ya gezi amacıyla seyahat etmek isteyen yolcuların tercih ettiği vize türüdür. Bu vizeyi turlar, bireysel geziler, grup olarak seyahat etmek isteyen kişiler alabilir.

Turistik vizelerde ilk vizelerde genellikle seyahat süresi kadar verebilir sonraki vizelerde eğer kişileri vizeler doğru kullanmış ise daha uzun süreli schengen vizesi alma ihtimali yükselmektedir.

İtalya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

İtalya’da ikamet eden Avrupa vatandaşı yakını veya İtalya’da oturumu olan yakını davetiyesi ile vize almak isteyen kişilerin tercih edebileceği bir vize türüdür. Başvuru için hazırlanması gereken evraklarda kişisel evraklar dışında davet mektubu (Örnek isteyebilirsiniz), davet gönderen kişi Avrupa vatandaşı ise pasaport /kimlik fotokopisi veya yabancı uyruklu ise oturum kartı fotokopisi gerekmektedir.

Ayrıca yakın akrabaların yakınlık derecesini kanıtlayan belge sunmaları gerekmektedir.

İtalya Ticari Vizesi

Ticari olarak iş görüşmeleri, fuar ziyaretleri veya katılımcıları, iş birlikleri gibi ticari amaçlı seyahat edecek kişilerin alması gereken vize türüdür.

Başvuru için davet eden firma uygun formatta davetiye formu doldurması gereklidir. Formu firma yetkilisi tarafından kaşeli imzalı olarak ayrıca davet eden kişinin kimlik fotokopisi, şirkete ait visura camerale sunulması gerekmektedir. İki firma arasında iş birliklerini gösteren fatura, sözleşme destekleyici olarak dosyaya eklenmesi vize alımı açısından kolaylık sağlayabilmektedir.

İtalya Şoför Vizesi

Türkiye’den yurt dışına yük veya yolcu taşımacılığı için alınan şoför vizesi İtalya menşei firmalarla çalışacak kişilerin alabileceği vize türüdür. Bu vizenin alınabilmesi için gerekli şartların sağlanması gerekmektedir.

Şoför vizeleri sürücünün kişisel olarak sahip olması gereken belgeler dışında davet eden firma ve Türkiye’deki gönderici firmanın belirli evraklar hazırlaması gerekmektedir.

Standart Şoför Vizesi sürücü Evrakları:

 • Mesleki yeterlilik belgesi (SRC3)
 • C2/L2 yetki belgesi
 • T1/t2 formları
 • CMR belgesi
 • N.D yazısı
 • Yurt dışı giriş çıkış belgesi
 • Araç dolaşım belgesi
 • Ehliyet/ Uluslararası sürücü belgesi

İtalya Erasmus Vizesi

İtalya’da eğitim amacıyla yapılacak seyahatlerde 90 gün altı veya üzeri olarak iki kategoride değerlendirilmektedir. 90 gün üzeri ulusal D vizeler oturum vizesi, 90 gün altı kısa süreli C tipi vizeler olarak alınmaktadır.

Erasmus başvuruları yılın belirli dönemlerinde lisans eğitim programı dahilinde yapılmaktadır. Başvuru için öncesinde öğrencilerin kabul mektuplarının gelmiş olması gerekmektedir. İki kurum arasındaki prosedürler tamamlandıktan sonra okul evrakları ve kişisel evraklar ile öğrencilere Erasmus için İtalya vizesi alınabilmektedir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya başvuru işlemleri randevu gününden bir sonraki gün ilk iş günü olarak hesaplanarak ortalama 7 ile 10 iş gününde sonuçlanabilmektedir. Sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olup bu süreler uzatılabilir veya daha erken sonuçlanabilmektedir.

İtalya vizelerinde sonuçlanma sürelerine ek olarak ekspres vize seçeneği mevcuttur. Belirli şartlara sahip kişilerin VIP vize başvurusunda bulunabilmeleri mümkündür.

Bu şartlar kişilerin daha önce vize almış kişiler olması ve sistemde kayıtlı parmak izleri olmasıdır. Daha önce vize almayan kişiler maalesef VIP başvuru seçeneğinden yararlanamamaktadır.

VIP başvurular randevudan sonra 48 saat içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

İtalya Vizesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İtalya vizelerinde başvuru işlemleri için öncelikle seyahat amacına uygun olarak başvuru yapılmasıdır. Turistik amaçlı seyahatlerde otel rezervasyonları konsolosluk tarafından kontrol edilebilecek üzerinden PNR numarasını yer aldığı zincir otellerden yapılması tavsiye edilmektedir.

İtalya vizesi başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizlere ulaşabilirsiniz. İtalya Vizesi

İtalya Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button