Rusya Vizesi

Rusya vizesi Türkiye Cumhuriyetinden Rusya Federasyonu’na farklı amaçlarla yapmak istediğiniz seyahatlerde ihtiyaç duyacağınız vizeler için ne gibi prosedürlerle karşı karşıya kalacağınızı anlatacağız.

Başvurusunu yapmayı düşündüğünüz vize başvuruları için daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz eğer; Bizlere info@visaprove.com veya İletişim sayfamızda yer alan kurumsal hatlarımız aracılığıyla ulaşabileceğinizi unutmayın lütfen.

Rusya Vizesi

Rusya Federasyonu 85 eyaletten oluşan dünyanın en geniş yüz ölçümüne sahip ülkesidir. Rusya’ya seyahat etmek için Rusya Hükümeti bazı ülke vatandaşlarından vize prosedürü uygulamaktadır.

Türkiye’den Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları uzun süre vizeden muafiyeti söz konusuydu ancak 01 Ocak 2016 tarihi itibariyle karşılıklı imzalanan vize muafiyeti tek taraflı olarak kaldırıldı. Türkiye’den Rusya Federasyonu’na seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi vatandaşların artık vize almaları gerekmektedir.

Vize muafiyeti kaldırdığında Hususi (Yeşil) pasaport sahibi olan kişilerinde vize almaları gerekliydi ancak 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle Yeşil pasaport sahiplerine uygulanan vize prosedürü kaldırıldı artık 30 güne kadar vizesiz olarak seyahat edilebilmektedir.

Rusya vizesi Türkiye’deki yetkili ilgili temsilciliklerden başvuru yapılarak alınmaktadır. Başvuru için bölge ayrımı yoktur ancak davetiyeli başvuru olacak ise davetiyenin gelmiş olduğu ilgili temsilcilikten başvuru işleme alınır, turistik vizeler kişiye en yakın temsilcilikten yapılabilir.

Rusya vizesi pasaporta basılan bir vize olduğu için seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli ve karşılıklı iki boş sayfasının olması gerekmektedir.

Rusya vizesi seyahat amacına uygun olarak hazırlanan evraklar ile Konsolosluk ve Elçiliğin yetkilendirdiği aracı kurumlar üzerinden başvurular işleme alınmaktadır. Aracı kurumlara akredite olan Visa Prove üzerinden şahsen gelinmesine gerek kalmadan tüm işlemler tamamlanmaktadır.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya vizeleri için öncelikle planlanan seyahat süresi ve gidiş tarihine uygun olarak hazırlanması gereken evraklar ve başvuru süresi belirlenir. Rusya vizesi alınabilmesi için Umuma Mahsus (Bordo) pasaportun seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay ve karşılıklı iki boş sayfasının olması zorunludur. Pasaport ön yüzündeki kişisel bilgilerin olduğu sayfa yırtılma, fotoğraf veya bilgilerde su temasından kaynaklanan zararlar mevcut ise başvuru kabul edilmemektedir.

Başvurular Rusya vizesi için hazırlanması gereken evrakları Visa Prove temsilcileri ile iletişime geçilmesi durumunda e-posta adresine veya ofislerimize detaylı olarak bilgilendirme yapılmaktadır. Hazırlanması gereken evrakları tamamladıktan sonra başvuru için ofislerimize veya kargo veya kurye yoluyla ulaştırılması gerekmektedir. Rusya vizesi pasaporta basılan bir vize olduğu için aslı gelmesi zorunludur. Konsolosluk veya Elçilik şahısları özel olarak görüşmeye çağırmadığı sürece şahsen gelinmesine gerek kalmadan alınan bir vizedir.

Başvurular Türkiye de nerede ikamet edildiğine bakılmadan size en yakın yerden işleme alınabilir. İstanbul, Ankara, Antalya, Trabzon başvuru merkezlerinin olduğu şehirler olarak belirlenmiştir.

Rusya vizesi kolay gibi görünen ancak diğer ülkelerin vizelerine göre belirli farklılıkları olan bir vizedir. Başvuru için öncelikle ödenmiş Otel Konfirmasyon belgesi istenir. Bu belge Rusya tarafında akredite olan aracı kurumlar üzerinden alınır ve Visa Prove olarak her başvuru için temin edilmektedir.

Voucher belgesi seyahat ederken sınırlar kapılarında bu belge ibraz edilmesi zorunludur. Bu Voucher belgesinde giriş yapacağınız şehir yazmalıdır. Rusya vizesi ile tüm eyaletlere giriş yapabilirsiniz ancak kapılarda ödenmiş otel konfirmasyon belgesi gösterilmesi zorunludur.

Başvuru için az evrak isteyen Rusya Hükümeti vize başvurularında belirli ince detaylara bakarak karar verir. Evrakları sunarken Visa Prove Rusya vize uzmanları sizin adınıza tüm başvuru sürecini yönetir ve vizenizi sorunsuz bir şekilde teslim almanızı sağlar.

Başvuru için hazırlanan evrakları ulaştırmanız durumunda ilk iş günü işleme alınır ve ortalama normal bir başvuru 7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Başvuru türü ve giriş sayısına göre hazırlanması gereken evraklar ücretler farklılıklar gösterebilir.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi nasıl alınır? Başvuru için neler yapılması gerekir? Gibi akla takılan tüm soruların burada cevabını sizlere detaylı olarak açıklayacağız.

Başvurular İstanbul Rusya Başkonsolosluğu, Ankara Rusya Büyükelçiliği, Antalya Rusya Konsolosluğu, Trabzon Rusya Konsolosluğu direkt olarak temsilciliklerden veya bu temsilciliklerim yetkilendirdiği aracı kurum toplama merkezlerinden işleme alınmaktadır. Rusya’ya vize almak için Konsolosluk veya Elçilik şahsen görüşmeye çağırmadığı sürece kişilerin gelmeleri zorunlu değildir. Başvurular Konsolosluk veya Elçilikten yapılabilmesi için özel randevu gereklidir ancak başvuru merkezleri için randevu zorunluluğu yoktur.

Bu aracı kurumlara akredite olan Visa Prove başvuru yapmak için hazırlanması gereken Rusya vize başvuru evrakları ofislerimize veya kargo- kurye yoluyla ulaştırılması yeterlidir. Başvuru için teslim alınan evraklar ilk iş gününe hazırlanır ve işleme aldırılır.

Rusya vizesi almak için pasaport sürelerinin seyahat dönüş tarihinden itibaren en az altı ay geçerlilik süresi olması zorunludur. Pasaport dışında belirlenen ölçülere uygun biometrik fotoğraf turistik standart bir vize için yeterlidir.

Vize almak için öncelikle seyahat amacına uygun evraklar hazırlanması gerekir. Rusya vizesi almak için çok evrak gerekmemekte olup diğer tüm vize türleri için resmi davetiye zorunludur.

Seyahat amacı belirlendikten sonra vize türü için uygun evraklar hazırlanır, turistik bir başvuru olacak ise Rusya Federasyonu tarafından akredite olan acenteler üzerinden voucher belgesi temin edilir.

Ticari vize başvurusu olacak ise tarafınıza iletilen elektronik davetiye mail olarak iletebilir veya resmi orijinal davetiye aslı ilettiğinizde telex belgesi temin edilir ve başvuru yapılabilir.

İki türlü de vize türüne uygun olarak hazırlanması gereken evraklar tarafımıza iletildiğinde şahsen gelinmesine gerek kalmadan Rusya başvuru formu doldurup başvuru işleme alınmaktadır. Başvurular ortalama 7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Sonuçlanan vizeler çalışma vizeleri hariç tarafımızdan teslim alınıp sizlere ulaştırılmaktadır.

Yalnızca VKS vizeleri olarak geçen çalışma vizeleri için pasaport teslimlerinde kişilerin şahsen gelmeleri zorunlu kılınmıştır.

Rusya Vize Evrakları

Rusya vize başvuruları için hazırlanması gereken evrakları Visa Prove temsilcilerimiz ile iletişime geçtiğinize detaylı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Başvuru için hazırlanan evrakları tarafımıza ulaştırıldığında eksik evrakınız yoksa şahsen gelmenize gerek kalmadan başvuru ilk günü işleme alınmaktadır.

Öncelikle vize türüne göre evraklar farklılık göstermektedir.

 • Umuma Mahsus(Bordo) Pasaport (En az altı süre ve karşılıklı iki boş sayfası olmalıdır.)
 • Biometrik fotoğraf (3*5-4*5 ölçülerinde arkası beyaz fon olarak)
 • Turistik vize için Voucher belgesi (Kurumumuz hizmetine dahildir.)
 • Rusya vize bilgi formu (Temsilcilerimiz tarafınıza iletecektir.)
 • Ticari vize/Aile Arkadaş ziyaretleri ve çalışma vizesi için resmi elektronik davetiye(mail) veya orijinal davetiye aslı
 • Rusya başvuru formu

Başvuru için yukarıda iletilen evraklar yeterlidir. Yabancı uyruklu vatandaşlar için birkaç evraklar değişiklik göstermektedir.

  rusya-vizesi

Yabancı uyruklu kişiler için Rusya Vizesi Evrakları:

 • Türkiye’de en az 90 gün ve üzeri süresi olan oturum kartı aslı ve fotokopisi
 • Seyahat süresi kadar 30.000 Euro teminatlı Seyahat sağlık sigortası
 • Elektronik Resmi davetiye (Bazı ülke vatandaşları için sadece davetiyeli başvuru yapılmaktadır.)

Oturum kartı aslı başvuru günü evraklar ile ibraz edilmesi zorunludur. Başvuru işlemi tamamlandığında aynı gün iade edilmektedir başvuru süresince konsoloslukta işlemde kalması zorunlu değildir.

Rusya Vize Türleri

Rusya’ya seyahat etme amaçlarına göre vize kategorileri belirlenmiştir. Sizlere en uygun kategoriden doğru başvuru yapmak için Visa Prove uzmanlarımız ile iletişime geçip detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rusya Turistik Vize

Rusya’ya kısa süreli turistik amaçlı seyahatler için tercih edilen vize türüdür. Normal başvurular ortalama 7-10 iş günü ekspres vize başvuruları 4-7 iş günün de sonuçlanmaktadır.

Turistik vize başvuruları için Rusya Konsolosluğu tarafından akredite edilen organizasyon firmaları tarafından verilen voucher belgesi zorunludur. Bu belge kurumunuz tarafından her başvuruya eklenmektedir.

Turistik vizeler tek girişli veya iki girişli olarak alınabilmektedir. Vizelerin süreleri ihtiyaç durumuna göre belirlenmektedir. Vizeler maksimum 90 gün tek girişli veya iki girişli alınabilir.

Rusya Ticari Vize

Rusya ticari vize Rusya Başkonsolosluğunun vizeyi vermek için resmi davetiye istediği bir vize türüdür. Davetiye Rusya’daki Göç idaresi (FMS) kurumundan temin edilmektedir. Davetiyeler iki türlü yolcuya ulaştırılır.

Davetiler elektronik onaylı Pdf barkodlu olarak temin edilebilir. Bu belgenin taratılmış pdf görüntüsü başvuru için yeterlidir. Visa Prove temsilcilerimize bu davetiye iletildiğinde alınabilecek vize süresi ve giriş sayısı hakkında detaylı bilgi verilebilir. Başvuru yapılabilmesi için bu davetiyelerin ikinci nüshası olarak diyebileceğimiz Telex sayfalarının konsolosluktan temin edilmesi gereklidir. Telex sayfası olmayan davetiyelerin başvurusu yapılamamaktadır.

İkinci davetiye türü olarak orijinal ıslak imzalı davetiyesi aslı gelerek başvuru yapılır bu davetiyelerde Telex beklemek zorunlu değildir.

Orijinal davetiyenin aslı ile direkt olarak başvuru yapılabilir. Ticari vize için yine kişilerin şahsen gelmeleri zorunlu değildir.

Rusya VKS Çalışma Vizesi

Rusya VKS çalışma vizesi Türkiye’ye Rusya Federasyonu’na çalışmak için gitmek isteyen kişilerin seyahatlerinden önce Türkiye’deki ilgili başvuru merkezlerinden çalışma izni vizesi almaları gereklidir. Vizeler genellikle minimum 90 gün süre ile 3 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Vize başvurusu için Çalışma izni davetiyesi zorunludur. Bu belge mail ortamında gelebilir. Pdf barkodlu olarak gelen davetiyenin Telex sayfası ile başvuru işleme alınabilir. Bu süreler firmanın iş süresi sözleşmesine göre değişiklik göstermektedir.

Vize çok girişli olarak verilmektedir. Başvuru için kişilerin şahsen gelmeleri zorunlu değildir ancak çıkan vizeleri teslim almak için yolcuların şahsen gelip imza atamaların gerekmektedir.

Başvurular ortama 7 ile 10 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Bu süreler konsolosluğun inisiyatifinde olup değişiklik gösterebilir.

Rusya Özel Vize (Aile Arkadaş ve Akraba Ziyareti)

Rusya özel ziyaret vizesi Rusya’da yaşamakta olan aile, akraba veya arkadaş ziyaretleri için temin edilen davetiye ile alınan vize türüdür.

Başvuru için davetiye zorunludur. Rusya’da özellikle birinci derece yakını olan kişilerin mutlaka davetiye temin etmeleri gerekmektedir. Birinci derece yakını olan kişilerin turistik vize almaları önerilmez. Yanlış bilgi verilmesi durumu tespit edilirse vizenin olumsuz sonuçlanması söz konusudur.

Başvuru için davetiye ve davetiyenin bitiş tarihinden itibaren en az altı ay süre ile geçerli pasaport gerekmektedir. Ölçülere uygun fotoğraflarla başvuru yapılır ve ortalama 7-10 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Rusya aile ziyaretleri vizeleri için konsolosluk özellikle kişileri çağırmadığı sürece şahsen gelinmesi zorunlu değildir.

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya öğrenci vizesi Rusya’da Lise, Lisans, Yüksek Lisans, Dil kursu veya Erasmus programları ile Rusya eğitim almak isteyen kişilerin resmi davetiye ile alabileceği vize türüdür. Başvurular için kişilerin şahsen gelmeleri zorunlu değildir. Rusya öğrenci vizesi evrakları ile başvuruları işleme aldırılabilir.

Rusya vizelerinden farklı olarak bu vize türü için HIV testi istenmektedir.

Türkiye’de oturumu olan yabancı uyruklu kişilerden farklı olarak dönüş tarihlerinden itibaren geçerli en az 90 gün süreli oturum kartı, vize için seyahat sağlık sigortası ve okul sözleşmesi gerekmektedir.

Rusya İnsani Vize

Rusya İnsani vize Türkiye’den Rusya’ya kültürel etkinlik, dinsel etkinlik, insani yardım amaçlı düzenlenen etkinlikler için düzenlenen Rusya Federasyonu elektronik resmi davetiye ile alınabilmektedir.

Davetiyeler Rusya Dışişleri bakanlığı onaylı resmî kurumlardan alınmaktadır. Başvuru için resmi davetiye mail olarak gelebilir Telex sayfası konsolosluktan teslim alındıktan sonra başvuru işleme alınmaktadır.

Davetiyenin giriş sayısı ve süresine göre alınacak vize belirlenmededir. Bu başvurular için kişilerin şahsen gelmeleri konsolosluk özel görüşme talep etmediği sürece zorunlu değildir.

Başvurular ortalama 7-10 iş gününde sonuçlanmaktadır.

İnsani vize başvuru için pasaportun seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliğini olan ve karşılıklı iki boş sayfasının olması gerekmektedir. 

Rusya Elektronik Vize

Rusya elektronik vize Rusya’ya kısa süreli seyahat etmek isteyen sadece belirli şehirlerde geçerli olan elektronik olarak alınan vize türüdür.

Bu vize için evrakları asıllarının gelmesine gerek kalmadan taratılmış belgeler ile başvuru yapılmaktadır. Başvurular ortalama 7 iş günü sürmektedir.

Vizeler 30 gün geçerli ve 8 gün kalış sürelidir. Rusya Federasyonu’nu belirlenmiş 11 şehrinde geçerliliği vardır. Diğer şehirler için Rusya Konsolosluğundan pasaporta basılan standart vize alınması gerekmektedir. Elektronik vizeler ile belirlenen süreden fazla kalınması kesinlikle yasaktır. Belirtilen vize süresi dolmadan ülkeden çıkış sağlanması gerekmektedir.

Elektronik vize başvuru formunun çok dikkatli doldurulması gerekir. Form üzerindeki bilgileri sınır kapılarında görevliler tarafından kontrol edildiğinde isim, harf hatalarından dolayı vize geçersiz sayılmış olup ülke sınırlarına giriş izni verilmemektedir.

Pasaport geçerlilik süresi standart basılan vize türü ile aynı olarak en az 6 ay süresi olması gerekmektedir.

Rusya Vize Voucher Belgesi Nedir?

Rusya hükümeti Türkiye’den ülkelerine seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport sahiplerinden vize alabilmeleri için voucher belgesi talep etmektedir. Voucher belgesi ülke sınırlarından giriş yapılırken görevliler tarafından kontrol edilmektedir.

Voucher belgesi turistik vize alırken zorunlu evraklar arasında yer alır. Turistik seyahatler için hem vize alırken hem de ülkeye giriş yaparken sınırlarda gösterilir.

Bu belge nasıl alınır? Rusya vizesi başvurusu için evraklarınızı Visa Prove uzmanlarımıza telsim ettiğinizde başvuru için hazırlanması gereken evrakların tamamı ile Rus operatörlerinden satın alınmış kabul belgesi olarak kaşeli imzalı olarak sizin adınıza kesilmektedir. Vize sonuçlandığında pasaport ile yolculara teslim edilmektedir.

Rusya Resmi Davetiye

Rusya federasyonuna aile ziyareti, ticari, çalışma izni gibi turistik vize dışındaki tüm vizeler için Rusya Göç İdaresi (FMS) resmi kurumundan onaylı davetiye alınması gereklidir. Bu davetiye mail olarak gelebilir aslı gelmesi zorunlu değildir ancak orijinal davetiye türü alındıysa kaşeli imzalı olan davetiyenin aslı gelmesi zorunludur.

Başvurular davetiyenin giriş sayısı ve süresine göre alınabilir. Davetiyenin giriş sayısına uygun başvuru yapılmaktadır.

Rusya Vize Başvuru Formu

Rusya vize başvuruları için hazırlanan evraklar birlikte online olarak doldurulan başvuru formu gerekmektedir. Başvuru formu Rusya Konsolosluğun yönlendirdi online olarak giriş yapılan bir sistem üzerinden işleme alınır. Bu başvuru formunu doldurabilmek için vize türünün belirlenmiş olması mutlaka zorunludur.

Turistik vizelerde Rusya Voucher belgesi numarası formda girilmesi gerekmektedir. Voucher belgesi olmadan online başvuru formu doldurulmamaktadır.

Rusya ticari vizelerde aynı şekilde İnovation numarası belirlenmeden, Telex bilgileri gelmeden form doldurulamamaktadır.

Aynı zamanda vizenin giriş sayısı voucher belgesi veya resmi davetiyede gelen giriş sayısına göre formda girilmektedir.

Formda isim soy ismi, doğum tarihi, açık ev adresleri, giriş yapılacak şehir veya şehirler voucher belgesi düzenleyen kurum adı giriş yapılırken bir harf hatası dahi kabul edilmemektedir. En ufak bir harf hatası başvurunun iade edilmesine veya olumsuz sonuçlanmasına yol açmaktadır.

Başvuruda dikkat edilmesi gereken diğer bir detay kesinlikle kısaltma kullanılmamaktadır.

Rusya Vize Ücretleri 2022

Rusya’ya turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim veya çalışma izni gibi tüm kategorilerin giriş sayılarına göre ödenmesi gereken harçlar farklılıklar göstermektedir.

Turistik vizeler tek giriş veya iki girişli olarak başvuru yapılabilir. Diğer vize türleri giriş sayılarına göre tek giriş, iki giriş veya çoklu giriş olarak gelen davetiyeye uygun olarak başvuru yapılmaktadır.

Eğer davetiye çoklu veya iki giriş geldiyse mutlaka gelen davetiyenin giriş sayısına göre başvuru yapılması gerekmektedir. Davetiyelerin giriş sayılarına uygun başvuru zorunludur.

Ödemeler başvuru günü Rusya başvuru merkezi tarafından döviz cinsi ve nakit olarak alınmaktadır.

Visa Prove üzerinden başvurularınızda ödemelerinizi kurumumuza yaptığınızda konsolosluklarda ekstra bir ödeme yapmak için gelmeniz gerekmemektedir. Visa Prove sizin adınıza başvurunuzu işleme alır, gerekli ödemeleri yapar ve sonuçlandığından teslim almada yetkili aracı kurumdur.

Rusya vizelerinde ödenmesi gereken harçlar vize türüne göre değil vizelerin giriş sayısına göre ödenmektedir.

Vize Harçları:

 • Tek Girişli Tüm Vize Türleri Ücreti: 80 $,
 • İki Girişli Tüm Vize Türleri Ücreti: 128 $,
 • Çok Girişli Tüm Vize Türleri Ücreti: 240 $

Rusya vizelerinde normal başvurular 7 iş gününde sonuçlanır ödemeleri yukarıda belirttiğimiz gibidir.

Rusya için ekspres vize 4 iş gününde sonuçlanan başvuru seçeneği kullanmak isteyen yolcular Konsolosluk harçlarının iki katı ücret ödeme yapılarak süreç hızlandırılabilmektedir.

Not: Vizelerin yasal sonuçlanma süreleri normali 7 iş-20 iş günü, ekspresler vizeler 4-10 iş günüdür ancak bu süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olup başvurulara göre farklılık gösterebilmektedir.

Rusya Vize Randevu Nereden Alınır?

Rusya vize başvuruları için randevular Visa Prove uzmanlarımız tarafından evraklarınız telsim alındığında, herhangi bir eksik yoksa ilk iş gününe randevu alınmaktadır. Randevu yalnızca başvuru için alınır kişilerin şahsen gelinmesi zorunlu değildir.

Teslim alma için sadece çalışma izni vizeleri için kişilerin gelmesi zorunludur onun dışındaki tüm vize türleri için sizin adınıza başvurular işleme alınır ve sonuçlandığında tarafımızca teslim alınıp sizlere ulaştırılır.

Randevu için evrakların tamamı eksiksiz olarak tarafımıza saat 17:00 geçmeden ulaştırılmış olması yeterlidir. Başvuru yapılacak dosyaların isimleri belirtilen saatler içerisinde bildirilmesi gerekmektedir.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesi başvuruları randevu alınıp işleme alınmaktadır. Başvuru için evraklarınızı Visa Prove uzmanlarımıza teslim edildiğinde evraklarınız incelenir ve başvuruya uygun hale getirilir. Başvuru için vize türüne uygun evraklarla ilk iş gününe randevu alınmaktadır. Başvuru yapıldığı gün konsolosluk dosyayı göremeyeceği için başvuru işleme girdiği gün aslında konsolosluk tarafından iş günü olarak sayılmamaktadır. Dolayısıyla normal başvurular 7 iş günü, ekspres başvurular 4 iş günü olarak belirlenmiştir.

Vizelerin sonuçlanma süreleri vizelerin türüne göre değişiklik gösterebilir. Çalışma izni başvuruları 7-10 iş günü arasında ekspres başvuruları 4-7 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

Ticari vize başvurularında Telex bekleme süresini başvuru yaparken göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Telex gelmeyen başvurular işleme alınmamaktadır.

Turistik vizeler genellikle normal sürelerde sonuçlanır ancak ticari vizelerin çıkış süreleri değişiklik gösterebilir.

Türkiye’de ikameti olan yabancı uyrukluların başvuruları sonuçlanma süreleri minimum 10 gün konsolosluğun inisiyatifine bağlı olarak belirlenmiştir.

Rusya Ekspres Vize

Rusya ekspres vize başvuruları seyahat amacına uygun olarak ve kişinin uyruğuna bağlı olarak sürelerde değişiklikler gösterebilir. Rusya normal vizeleri 7-10 iş gününde sonuçlanır ekspres başvuruları yine türüne bağlı olarak 4-7 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Ekspres vize genellikle seyahat süresi kısıtlı olan yolculara seyahati garantileyecek süreler için önerilmektedir.

Ekspres vize başvuru işleme alınmadan önce bildirilmelidir. İşleme giren normal başvuruların eksprese başvuruya çevirme imkânı yoktur bundan dolayı vize alırken mutlaka Visa Prove uzmanlarımıza danışarak seyahatinizi riske atmadan en rahat şekilde nasıl başvuru yapabilirsiniz. Size en uygun başvuru hangisidir gibi aklınıza takılan tüm soruların cevabını alabilirsiniz.

Ekspres vize başvurularında konsolosluk harç ücretlerini iki katı olarak belirlemiştir.

Vize Harçları:

 • Tek Girişli Ekspres Tüm Vize Türleri Ücreti: 160 $,
 • İki Girişli Ekspres Tüm Vize Türleri Ücreti: 256 $,
 • Çok Girişli Ekspres Tüm Vize Türleri Ücreti: 480 $

Ödemeler döviz cinsinden başvuru günü ödenmektedir.

Rusya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Rusya vize başvuru şartları Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sürelerinin en altı 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de ikamet izinlerinin en az 90 gün süresi olmaları gerekmektedir.

Başvuru yapılırken fotoğraf ölçülerine dikkat edilmelidir.

Başvuru şartları arasında Rusya Federasyonu konsoloslukların verdiği vizeler tüm ülkede geçerlidir ancak ülkeye girişlerde kapılarda gösterilen Voucher belgeleri giriş yapılan şehre uygun olarak hazırlanmış olması önemlidir.

Seyahat amacına uygun olarak vize başvurusunda bulunmak önemlidir. Ticari veya aile ziyareti amaçlı seyahat edilecek ise mutlaka elektronik davetiye temin edilmesi gereklidir. Birinci derece yakını olan kişilerin davetiye istemeleri gerekmektedir. Eğer davetiye temin edilemiyorsa turistik vizeye başvuru yapılabilir. Konsolosluk bu gibi durumlarda kişileri görüşmeye çağırabilir veya dosya araştırmaya takılıp geç sonuçlanabilir.

Rusya Vize Reddi

Rusya vize başvuruları Türkiye’den seyahat edecek yolcularımız için genellikle vize ret oranı en düşük ülkelerden diyebiliriz.

Ancak belirli durumlarda ret durumları ile karşılaşılmaktadır. Kolay ret veren bir ülke değildir ancak evraklara en çok dikkat eden ülkedir diyebiliriz.

İsim hatası, harç hatası, rakam hatası dahi kabul etmemektedir. Ayrıca başvuru için belirlenen fotoğraf ölçülerinin dışına çıkılması durumunda da ret verilmesi söz konusudur.

Başvuru formu çok dikkatli doldurulması gerekir. Konsolosluk başvuru formlarında bilgileri kontrol edebilir ayrıca doldurulan bilgilerde kesinlikle kısaltma kabul edilmemektedir.

Başvuru formunda yazılan şehir veya şehirler turistik vize voucher belgesinde mutlaka olmalıdır.

Ticari vizelerde Telex geldikten sonra ayrıca bir şehir varsa mutlaka başvuru formuna eklenmelidir. Bazı davetiyelerde şehirler davetiyenin üzerinde değil Telex sonuçlandığında belli olmaktadır.

Rusya’da birinci derece akraba varsa mutlaka başvuru formunda belirtilmelidir.

Rusya konsolosluğu bazı durumlar görüşme talep edebilir. Bu görüşmelerde başvuru dosyasındaki bilgiler ile görüşmede sorulan sorulara verilen cevaplar uyuşmazlık durumu olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Rusya Elektronik Vize

Rusya Federasyonu ülkelerine seyahat etmek isteyen turistik veya kısa süreli ziyaretler için belirli bölgelere özel elektronik vize uygulaması getirmiştir.

Elektronik vize ücretsiz olarak sistem üzerinden başvuru yapılarak ortalama 7 iş gününde alınabilmektedir. Bu vize 30 gün geçerli olup ülkeye giriş yapıldığı tarihten itibaren maksimum kalış gün sayısı 8 iş gündür. Bu vize olağandışı bir durum olmadığı sürece uzatılamaz.

Elektronik vize başvurusu için pasaporta basılan vize de olduğu gibi pasaport süresinin en az altı ay olması gerekmektedir. Ayrıca sınırlarda giriş yaparken sınır görevlisinin giriş çıkış kaşelerini vurabilmesi için boş sayfa olması gerekmektedir.

Türkiye’den yabancı uyruklu ziyaretçilerin seyahat sağlık sigortaları birlikte seyahat etmeleri gerekmektedir.

Geçerli vize ile Rusya giriş yapıldığında pasaportta olan vizenin süresi biterse elektronik vize ile uzatılamaz. Rusya vizeleri alınırken kişilerin Türkiye sınırları içerisinde olmaları zorunludur.

Rusya elektronik vizelerde formu doldururken yapılan hata veya yanlış, eksik yazım hataları sınırlar kontrollerinde geçerli vizenin iptal edilmesine neden olmaktadır. Elektronik vizeler kolay görünüp aslında en çok dikkat edilmesi gereken vize türlerindendir.

Pandemi dönemi nedeniyle elektronik vizeler henüz açılmamıştır. (2022)

Rusya Vize Kalktı mı?

Rusya federasyonuna seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için Ocak 2016 yılı itibariyle uygulanan vize muafiyeti tek taraflı olarak Rusya Hükümeti tarafından kaldırılmıştır. Seyahat etmeden önce Türkiye’de ki ilgili temsilcilikten vize onayı alınması gerekmektedir. Tüm pasaport türlerine vize uygulaması getirilmişti ancak 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle Hususi (Yeşil) pasaport sahibi kişilerin vize almadan seyahat etmesine izin verilmiştir.

Yabancı Uyruklular için Rusya Vizesi

Rusya Federasyonu’na seyahat etmek isteyen Türkiye’deki yabancı uyruklu vatandaşların uyruklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Rusya’ya bazı ülke vatandaşları Türkiye’den her türlü vizeye başvuru yapabilirken belirli ülke vatandaşları için davetiye zorunluluğu bulunmaktadır.

Başvurularda kişilerin Türkiye de ikamet izinlerinin minimum 90 gün ve üzeri süresi olması zorunludur. Aynı zamanda pasaport süreleri Türk vatandaşlarında olduğu gibi seyahat dönüş tarihinden itibaren en az altı ay geçerlilik süresi ve karşılıklı iki boş sayfası olması gerekmektedir. Başvuru yaparken Türk vatandaşları gibi şahsen gelmeleri zorunlu değil yalnızca konsolosluk çağırırsa gelmeleri gerekebilir. Konsolosluk yabancı uyruklu kişilerin seyahat amaçlarına göre bazı durumlarda görüşmeye çağırabilir.

Yüz yüze bu görüşmeler de seyahat amacı, kalış süresi gibi sorular sorulmaktadır. Konsolosluk bu özel görüşme için öncesinde bilgi verir ve kişiler giderken yanlarında Türkiye oturum kartlarının aslını bulundurmalıdır.

Yine uyruklara göre farklılık gösteren harç ücretleri, seyahat sağlık sigortası zorunluluğu, alabileceği vize süreleri, alabilecekleri vize türü gibi detaylar için Visa Prove uzmanlarımız ile görüşebilir İkamet izni olan kişilerin başvuruları için detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Türkiye’de Resmi Temsilcilikler

Rusya’nın Türkiye’deki temsilcilerini adres ve iletişim bilgilerini aşağıda detaylı olarak iletmekteyiz. Rusya temsilciliklerinden Türkiye’de ikamet eden Rusya vatandaşları, Rusya’da evlenme işlemleri, Aile birleşimi, evrak tasdiki, ölüm bildirme evlilik tanıtma, doğum tanıtma, pasaport çıkartma gibi tüm işlemleri direkt olarak ilgili size en yakın temsilcilikten yaptırabilirsiniz.

Konsolosluk ve Büyükelçilik iletişim Bilgileri 

İstanbul

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu

İstiklal Caddesi 219-225a, 34430 Beyoğlu İstanbul Türkiye

Tel: +90 212 5101,292-5102

Fax:+90 212 249-0507

Mail: stambul@mid.ru

 

Ankara

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği

Andrey Karlov Sokağı No:5 06692, Çankaya Ankara Türkiye

Tel: +90 312 439 21 83

Fax: +90 312 438 3952

Mail: rus-ankara@yandex.ru

 

Antalya

Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu

Yenikapı Mahallesi Park Sokak, No:30 Muratpaşa Antalya

Tel: +90242 248 32 02

Fax: +90242 248 44 68

Mail: ruskonsant@yandex.ru

 

Trabzon

Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosluğu

Refik Cesur Caddesi 6 Ortahisar Trabzon Türkiye    

Tel: +90 462 326 26 00

Fax: +90 462 326 26 01

Mail: trabzon@mid.ru, trabzon@yandex.ru

Rusya ana sayfa

VisaProve WhatsApp
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Call Now Button