İngiltere Öncesi Son Durağınız!

Eylül 8, 2022

İngiltere Öncesi Son Durağınız!

İngiltere denildiğinde Birleşik Krallığın kalbini anlamamak mümkün değil gibi… Nöbet değişimi yapan kocaman kürklü şapkalarıyla İngiliz Kraliyet Muhafızları’nı görmek için bile gitmek isteyenler vardır aramızda. Fakat gitmişken iki muhafız görüp de gelmek olmaz tabii. Dolayısıyla güzel bir rota belirlemeli ve kimleri, nereleri göreceğimizi, onlara hangi açılardan yaklaşınca en güzel hallerini görebileceğimizi bilmek gerek. Bütün bunları bu yazımızda anlatacağız. Lakin siz benim işim zaten birkaç günlük başlarım muhafızına da Thames Nehri’ne de diyorsanız da doğru yazıda ve sayfadasınız. Çünkü ey İngiltere’ye gitmeyen isteyenler, burası İngiltere öncesi son durağınız! Londra’yı bile gezmek günler hatta haftalar alacakken birkaç günlük bir tatil planıyla kendinizi kısıtlamanıza vicdanımız el vermiyor fakat hayatınıza müdahale etmek de büyük saygısızlık olacağından bütün kararları sizlere bırakıyoruz. 

Müze, Sanat, Tiyatro, Müzik Sevenler Buraya!

Madame Tussauds Müzesi’nde, bal mumu heykelleri izlemek veya bal mumu heykeller tarafından izlenmek sizlere keyif vereceği gibi Thames Nehri’ne London Eye’ın zirvesinden bakmak da son derece keyif verecektir. Trafiğin ülkemize göre tersten aktığı, yani karşıdan karşıya geçeceğiniz zaman önce sola değil, sağa bakmanız gerekecektir. Neyse ki bir süre sonra alışkanlık olacağı için çok büyük bir sorun olmayacaktır. Bigben ile yan yana duran Parlamento binası, birbirinden güzel köprüleriyle birlikte Thames Nehri’ni birçok açıdan izleme şansınız bulunuyor. Londra’nın merkezinde Sherlock Holmes’ün evini gezmeniz, onun yıllarca soluduğu havayı solumanız mümkün. Hatta Sherlock’u fazla ukala bulanların olduğunu bildiğimiz için bir başka polisiye harikası Agatha Christie’nin de aynı yeşil ovalarda dolaştığını ve aynı buharlı şehirlerde yaşadığını belirtmek isteriz. Ayrıca İngiltere’nin dünya çapında milyonlarca hayranı bulunan ve her filminde gişe rekorları kıran Harry Potter’ın da evi olduğunu söylemeden edemezdik. Fakat Birmingham’da Peaky Blinders o kadar ünlü ki bizim bahsetmemize gerek bile kalmıyor.

Tiyatronun babası Shakespeare’in sahnelerini kurduğu sokaklarda ayaklarınız sürüyerek tatilde olduğunuzu hissede hissede dolaşmanızın hazzını başka neyde bulabilirsiniz ki? Sanırım bu sorumuza Beverly’de veya Carlisle’da bir at yarışı izlemek diyenleriniz olacaktır. Zevklerin ve renklerin tartışmasına girmeden küçük bir hatırlatma yapmak isteriz, o da Kraliyet Operasını sıklıkla düzenlenen etkinlikleri için ziyaret edebilirsiniz. Opera sevmiyorum diyorsanız dünyaca ünlü rock grubu olan The Beatles’ın ilk defa çaldığı barı Liverpool’da bir ara sokakta bulabilirsiniz. The Rolling Stones, Queen ve Amy Winehouse’dan bahsetmeyeceğiz bile. Siz güzel bir kafede sütlü çayınızı yudumlarken, kulaklarınıza dolan İngiliz aksanını hayal ederken sanki BBC’den bir yayın dinlediğinizi hissedeceksiniz.

Ülkenin her yerine tren ile seyahat ediyor olabilmeniz İngiltere’nin size sunduğu kolaylıklarından yalnızca biri. Bu sayede sizi seyahat etmek isteyeceğiniz bir başka şehirden bahsetmek istiyoruz, Leeds. Leeds’i yalnızca bir örnek ile açıklamak gerekirse Türkiye’nin Eskişehir’i diyebiliriz. Bir nehrin etrafına kurulmuş, hemen her yerine yürüyerek ulaşabileceğiniz kompakt bir şehir. Leeds Üniversitesi sayesinde, ülke ve dünya çapından öğrencilere ev sahipliği yapan Leeds, size güzel güzel manzaralar eşliğinde keyifli sohbetler sunmanın yanında tarihi dokusuyla geçmişe seyahat de teklif etmektedir. 

Peki bunca güzelliği nasıl görebilirsiniz?

İngiltere hükümeti 6 aya kadar olan vizeleri “Standart Visitor” kategorisi altında değerlendirmeye alıyor. 

  1.  Eğer niyetiniz birkaç şehir gezmek, bir süre konaklamak ve tatil amaçlıysa,
  2.  Ailenizden birini özlediyseniz veya İngiltere’de yaşayan bir arkadaşınız size güzel bir gezi planı hazırladıysa,
  3.  Bir sivil toplum kuruluşunun veya vakfın gönüllüsü olarak, 30 güne kadar olan bir proje dahilinde seyahat etmeniz gerekiyorsa, 
  4.  Hatta ne yapacağım yahu İngiltere’yi benim niyetim okyanusu aşmak, ama geçerken de bir uğrarım diyorsanız,
  5.  Okulunuzun öğrenci değişim programına katılmaya hak kazandıysanız veya işinizle ilgili bir toplantıya katılmak istiyorsanız,
  6.  Bir kursa katılıp kendinizi geliştirmek istiyorsanız,
  7.  Bir okul için başvuru yapmak veya bir sınava girmek istiyorsanız,
  8.  Akademik kariyeriniz için bir projede yer alacaksanız,
  9.  Özel bir tedavinizi başlatmak istiyorsanız, “Standart Visitor” vizesine başvurmanız gerekmektedir. 

İngiltere vize başvuruları için, seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorisi belirlenerek sizlere özel evrak listeleri iletilmektedir. Evrak listelerindeki belgeleri eksiksiz ve güncel olarak hazırlamanız ve tarafımıza kargo/ kurye veya şahsen ofislerimize teslim etmeniz başvuru için yeterli ilk adım olacaktır. 

Evraklarınız kurumumuz tarafından incelenir, eksik veya güncellenmesi gereken belgeleriniz varsa tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılır.

İngiltere vizesi almak ve İngiltere’ye gitmek istiyorsanız, İngiltere öncesi son durağınız Visa Prove’a uğramadan gitmeyin.

Lakin siz 6 aydan daha uzun bir süre vize almak istiyorsanız, makalelerimizi takip edebilir veya detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Mete

ingiltere duyurular iletişim

VisaProve WhatsApp
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Call Now Button