Creative Worker Visa Geçici Çalışma Vizesi

Eylül 5, 2022

Creative Worker Visa Geçici Çalışma Vizesi

Bilindiği üzere İngiltere ülkesi, kendi ülkesinde uzun süreli veya kısa süreli çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşları için farklı kategorilerde vize başvuruları yapabilmeleri için alanlar oluşturmuştur. Bu yazımızda Geçici Çalışma Vizesi konusunu mercek altına alacağız. İngiltere çalışma vizesi kendi arasında birden fazla kategoriye ayrıştırılmışken bunlardan başlıca iki kategori altında toplanabilir. 

 • Uzun Süreli Çalışma Vizeleri 

 •  Kısa Süreli Çalışma Vizeleri 

Türkçeye ‘Yaratıcı İşçi Vizesi’ olarak tercüme edilebilen Creative Worker Visa kısa süreli Çalışma vizeleri arasında kendine yer edinmiştir. Bu vize türü geçmişte Temporary Worker – Creative and Sporting visa veya T5 Vizesi olarak da anılmıştır. Bu vize türü şimdiki zaman İngiltere Hükümet Temsilcileri, yetkilileri tarafından artık kategorize edilmiş ve kendi arasında ikiye ayrılarak kategorize edilmiştir. Bunlar;

 •  Creative Worker Visa 

 •  International Sportperson Visa 

Olarak iki ana gruba ayrılmıştır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu yazımızda Geçici Çalışma Vizesi kategorisini irdeleyeceğiz. Literatürde Creative Worker Visa olarak adlandırılan bu vize türü kimlere verilir? Bu vizeyi edinen kişiler İngiltere ülkesinde hangi haklara sahiptirler, İngiltere’ye gittikten sonra bu vize türü uzatılabilir mi, bu vize türüne genelde hangi amaçlar doğrultusunda başvuru yapılır, bu vizeyi edinmek için genel prosedür ne şekilde işler? Bu soruların cevaplarını yazımızda açıklamaya çalışacağız. 

Geçici Çalışma Vizesi (Creative Worker Visa) Kategorisinden Kimler Başvuru Yapabilir?

Bir müzisyen, model, manken, aktör, tiyatro sanatçısı, ressam, dansçı, film rejisörü, sanat yönetmeni veya benzeri bir alanda yetkin biri olduğunuzu düşünün ve bir projede yer almak teklif aldınız. İşte tamda böyle bir durumda bu vize türünden başvuru yapmanız gerekmekte. Bu kategoriden başvuru yapan kişiler genelde uluslararası bir üne sahiptir veya kendi alanlarında popülerliği olan kişilerdir. Bu 

İngiltere de bulunacağın işi finanse eden yapım şirketleri genelde sizin sponsorunuz diye tanımlanabilirler. Bu başvuru yaparken size sponsor olan bu kuruluşlar sizin için yollayacakları COS Mektubu için başvuru yapmadan önce  EQUITY, PACT veya BECTU tarafından belirlenen asgari maaşı size vermek zorunda olduklarını bilmedirler. 

 1.  Sponsorunuzu daha sonra değiştirebileceğinizi unutmamanızda fayda var. Fakat bu yeni baştan bir başvuru gerektirir. Bunun bilince de olmanızda fayda var. 
 2.  Bir Sponsor ile anlaştınız ve sözleşme şartlarını içeren KOS mektubunuz size yollandı. Ve bu proje için faaliyet göstermeye başladınız. Farklı bir sponsor ile anlaşıp yeniden başvuru yapabilmeniz için İngiltere içinde geçirilmiş en az 14 gün süreye ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. 
 3.  İngiltere ülkesinden en fazla 12 ay kalma hakkınız vardır. 
 4.  Sponsorluk belgesinde belirtilen tarih aralığını referans alarak bu tarihin bitmesine en fazla 28 gün kala İngiltere’ye seyahat edebilirsiniz. 
 5.  Cos Mektubunuzda x-y tarihleri arasında bu projeye dahil olacağınızın belirtildiğini düşünün x tarihinden en fazla 14 gün önce İngiltere’ye seyahat edebileceğinizi unutmamanızda fayda var. 
 6.  Haftada 20 saate kadar anlaşmalı olduğunuzun kurumun dışında aynı sektörde farklı işler yapabilirsiniz. 
 7.  Eşiniz ve çocuklarınızı yanınızda bu süre zarfında bulundurabilirsiniz.


  Bu vize türüne başvuru yapabilmeniz için diğer vize türlerinden olduğu gibi belli evrakları sunabilmeniz gerekmektedir. Bunlar;

 8.  Planlanan seyahat dönüş tarihinden en az 6 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaport
 9.  Yabancı ülke vatandaşıysanız ve Türkiye’de yaşıyorsanız Türkiye’de oturum izninizin ve çalışma izninizin olması gerekmektedir. 
 10.  İngiltere’de geçiminizi sağlayacağınızı kanıtlamak için bankanızda en az 1270 £ cinsinden bir para bulundurmanız gerekmektedir.  Bu meblağın başvuru tarihinden en az 1 ay önce hesabınızda bulunuyor olması gerekmektedir. Temsilcilikler son anda yatan meblağları şüpheli olarak tanımlamaktadır.


  Not: Tarafınıza gelen COS mektubunuzda sponsorunuz (Sizinle anlaşan kurum) sizi finanse edeceğinizi taahhüt etmişse eğer böyle bir belge sunmanızı gerektiren bir durum yoktur. 

 11.  Tüberküloz testi yaptırmanız gereken bir ülkede yaşıyorsanız bu testi yaptırmanız gerekir. Bu testi yaptırmanız gereken ülkelerin tam listesine Gov.uk sitesinden rahatlıkla ulaşabileceğinizi bilmenizde fayda var. 
 12.  Lisanlı sertifikası olan sponsorunuzdan (İşverenden) COS Mektubu
 13.  Diğer şahsi evraklarınız. Türkiye’de resmi makamlardan her vatandaşın veya oturumu olan kişilerin temin edebileceği evraklar. 

Başvurum Ne kadar Sürede Sonuçlanır?

Başvurunuz biometrik beyanınızı verdikten sonra Mak. 3 hafta içeresinde sonuçlanmaktadır. İlgili temsilcilik bu süreçte ek evrak isteme hakkını saklı tutar. Başvurunuzun daha hızlı sonuçlanması için İngiltere Hükümetinin belli ücretler karşılığında sağladığı ek ücretleri ödeyerek vize başvurunuzu daha kısa bir sürede sonuçlandırabilirsiniz. 

Daha detaylı bilgi için web sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. 

 

VisaProve WhatsApp
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Call Now Button