İngiltere Turist Vizesi

i̇ngiltere turist vizesi

Ülkemizden yoğun bir şekilde başvuru alan vize türlerinden İngiltere turist vizesi 2023 yılı başvuru, randevu, evrak ve ücret ayrıntılarını sizin için derledik.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere Turist Vizesi sayfamıza hoş geldiniz. Birleşik Krallık, her yıl 30 milyonun üzerinde turisti ağırlayan, dünyada en çok ilgi çeken ülkelerden biridir. Her ne kadar 2020 yılının başlarında dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle turist sayısında büyük bir düşüş yaşamış olsa da 2021’de, tüm dünyada olduğu gibi İngiltere’de de toparlanma başlamış, 2023 yaz aylarına geldiğimizde ise artık tamamıyla normalleşmenin adımları atılmıştır.

Ülkemizden de her yıl yüzbinlerce turisti ağırlayan Birleşik Krallık, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip kişilere vize uygulayan bir ülke olması dolayısıyla yoğun bir şekilde de İngiltere turistik vize başvurusu kabul etmektedir. Bordo pasaport ve Yeşil pasaport sahipleri İngiltere’ye seyahat edebilmek için vize almalıdırlar.

İngiltere Turistik Vize Şartları

Her ülkeye olduğu gibi İngiltere’ye giriş için de başvuru sahiplerinin uyması gereken bazı vize uygunluk şartları bulunmaktadır. Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından belirlenen ve gov.uk adresli resmi sitede paylaşılan bu şartların en önemlilerini şu şekilde paylaşabiliriz:

 • İngiltere turist vizesi almak isteyen kişiler çevrimiçi şekilde ve doğru kategoride vize başvurusu yapmalıdırlar.
 • Başvuru sahipleri, başvurularıyla ilgili tüm gerekli ödemeleri yapmalı ve konsolosluğun talep ettiği biyometrik verileri sunmalıdırlar.
 • Kişiler, başvuru formlarındaki tüm beyanlarını destekleyen, kanıtlayıcı evraklar sunmalıdırlar.
 • Kişiler başvurularında sahte evrak sunmamalı, yalan beyanda bulunmamalıdırlar.
 • İngiltere turist vize başvurusu yapan kişiler, seyahat amaçlarında samimi olmalı, başvurularının altında yatan başka bir seyahat amacı bulunmamalıdır.
 • Başvuru sahibi, seyahatinin sonunda kendi ülkesine geri dönecek olmalıdır ve ana vatanıyla bağlarını kanıtlamalıdır.
 • Kişi, İngiltere turist vizesi başvurusunda, seyahatini rahat bir şekilde gerçekleştirebilecek maddi kaynaklara sahip olduğunu kanıtlamalıdır.

Uygunluk şartları arasında en önemli görünenler kısaca bu şekildedir. Her devletin yaptığı gibi İngiltere de düzensiz göçü engellemek amacıyla bu makul şartları karşılayanları turist olarak ülkesine almayı kabul eder. Vize başvurunuzu bir uzmanla ilerletmek bu yüzden oldukça önemlidir. Vize, bir uluslararası güvenlik unsurudur ve seyahat etmeyi planladığınız ülkenin vize kanunlarına uygun şekilde başvuru yapmak gereklidir.

İngiltere Turist Vizesi Başvurusu

Başvurular ilk etapta internet üzerinden başlatılır ve uygun başvuru formu doldurulur. Turizm amacıyla seyahat edecek kişiler için bu form, Standart Ziyaretçi formudur. Başvuru formunuz doğru ve eksiksiz olarak tamamlanmalı, burada vereceğiniz bilgileri sisteme yükleyeceğiniz evraklarla desteklemeniz gerektiği unutulmamalıdır. Formda kişisel bilgileriniz, tüm iletişim bilgileriniz, pasaport ve seyahat bilgileriniz sırasıyla sorulur. Çalışma, emeklilik ya da öğrencilik durumunuz ve bunun detayları; anne, baba, eğer mevcutsa eş ve çocuklar gibi tüm aile bilgileriniz ve detaylı finansal durumunuz da formda cevaplanması gereken konulardır.

İngiltere turistik vize başvuru formunda en çok yapılan hatalardan biri, uygun olmayan finansal hesaplar sunmaktır. Konsolosluk ülkenizdeki aylık gelir ve giderlerinizle birlikte Birleşik Krallık’a yapacağınız seyahat için planladığınız harcamaları uçuş, konaklama, yaşam gideri olarak sunmanızı ister ve bunu günlük yaşantınıza oranlar. Burada yapılacak hatalar kişinin finansal şartları karşılayamayacağı şüphesini uyandırarak olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Ödeme ve Randevu

Formunuz doğru ve eksiksiz olarak doldurulduktan sonra ödeme aşamasına geçilir. 2023 yılı İngiltere turist vizesi ücreti 135 Dolar’dır. Premium servisler (vize sürecini hızlandırma servisleri) pandemi başlarında kaldırıldığı ve hala aktif olmadığı için bu noktada vize harcı dışında başka bir ödeme bulunmaz. Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra randevu sistemine geçiş yapılır. Türkiye’nin 6 şehrinden İngiltere turistik vize başvurusu yapabilirsiniz. Bu şehirler İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana olarak belirlenmiştir. Takvimden kendinize uygun bir gün ve saat seçtikten sonra tüm gerekli evraklarınız konsolosluk sistemine taranıp yüklenir. Burası da başvurunuz içi kritik bir aşamadır. Zorunlu evraklar ve destekleyici evraklar grubunun tamamı doğru şekilde sisteme yüklenmelidir. Aksi takdirde evrak eksikliği ya da yanlışlığı sebebiyle konsolosluk başvurunuzun değerlendirmesini tamamlayamaz.

Randevu günü geldiğinde gerekli evraklarınızın çıktısı ve pasaportunuz ile, seçtiğiniz saatte, seçtiğiniz adreste hazır bulunmanız gerekecektir. Daha önce İngiltere vizesi almış olsanız da olmasanız da konsolosluk her seferinde başvuru sahibinin randevuya katılmasını, parmak izini yenilemesini, imzasını atmasını talep eder. Ayrıca kişinin güncel bir fotoğrafı da bu esnada çekilir. Böylelikle İngiltere turist vize başvurunuz tamamlanmış olur. Değerlendirme süresi sonunda vizeli pasaportunuz, tarafınıza teslim edilir. Unutmayın, İngiltere turist vizesi başvurusunun her aşaması dikkatle yürütülmelidir, bu yüzden bir danışmanla çalışmanız kesinlikle sizin yararınıza olacaktır.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere turist vizesi başvuru ayrıntılarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Mutlu günler dileriz.

i̇ngiltere vizesi i̇letişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button