Kanada Deprem Vizesi Başvurularında DOLANDIRILMAYIN!

Ekim 3, 2023

Kanada Deprem Vizesi Başvurularında
DOLANDIRILMAYIN!

Kanada Deprem vizesi başvurularında dolandırılmayın! Bu yazımızda son zamanlarda karşımıza sıklıkla çıkan Kanada Deprem Vizesi konusunda detayları yalın bir dille anlatmaya çalışacağız. Bilindiği üzere Kanada Hükümeti Yetkilileri daha önce yaptıkları resmî açıklamalar ile Türkiye ve Suriye’de meydana gelen 6 – 20 Şubat depremlerinden etkilenen vatandaşlar için Kanada’ya yapacakları vize başvurularında kolaylık sağlayacaklarını bildirdiler.  Depremden sonra Kanada Hükümeti yetkililerince yapılan açıklamalara göre başvuru sahiplerinin 25 Eylül 2023 tarihine kadar yapacakları kısa süreli vize başvurularında, başvuruları farklı süzgeçlerden geçirilecekti ve mevcut (Depremden etkilenme durumları) durumları göz önünde bulundurularak değerlendirilmeye alınacaktı ve hakeza öyle de oldu.

Türkiye ve Suriye’den yapılan başvurular ile yüzlerce insan kısa süreli vize kategorisinden özel durumlarını da belirterek başvurularını yaptı ve bu ülkeye seyahatlerde bulundular.  29 Eylül 2023 tarihinde yine Kanada temsilcilerinin yaptıkları açıklamalar neticesinde bu başvuru ve değerlendirme sürecinin 3 Ocak 2024 tarihine kadar uzatıldığı açıklandı. 

Kanada Vize Başvurularda Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapılan başvuruların detaylarına değinmeden önce bu yazıyı kaleme almamızda kurum olarak bizi rahatsız eden bir durumun etkili olduğunu belirtmemizde fayda var. Ne yazık ki deprem sırasında deprem bölgesinde ikamet eden ve hala da ikamet eden, yaşamlarını idame etmeye çalışan ülke vatandaşlarının umutlarından nemalanmaya, bu durumu fırsata çevirmeye çalışan, tabiri caizse merdiven altı çalışan, herhangi bir kimliği, statüsü bulunmayan kişiler veya resmi işletme belgeleri olmayan, kendilerinin seyahat acentesi olduklarını iddia eden sözde kurumların sözcüleri insanlara umut dağıtmaya başladı. Umut taciri olarak gördüğümüz bu kişiler bu vatandaşlarımızın mağduriyetine mağduriyet katmak istediler ve ne yazık ki bazı vatandaşlarımız daha fazla mağdur duruma getirildi. Başvuru sahiplerine tavsiyemiz bir kurum ile bir vize başvuru sürecini başlatmadan önce anlaştığınız kurumuz bir seyahat acentasi olup olmadığını sorgulamanız, başvuru sırasında oluşabilecek herhangi bir mağduriyet durumunda muhatabınızın bir kişi değil bir Seyahat Acentası olmasından emin olmanızdır.

Pekâlâ mevcut durumda bu durumu nasıl sorgulayabilirsiniz? Tükiye’de faaliyet gösteren Seyahat Acentalarının hepsi TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) adlı kuruma bağlıdır ve her bir Seyahat Acentasının Resmi Seyahat Acentesi İşletme Belgesi bulunmaktadır. Muhatap olduğunun kişi veya kurumların bu belgeye sahip olduğunu sorgulamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Öncelikle şu durumun bilinmesinde fayda var. Ülkeler (buna Kanada ülkesi de dahil) başvuru sahipleri için ülkelere seyahat etme amaçlarına göre vize başvuruları yapabilmeleri için farklı kategoriler sunarlar. Şöyle ki birey olarak bir ülkeye çalışma amaçlı olarak vize başvurusu yapacaksanız Uzun Süreli D Vize Kategorisi içerisinde diyebileceğimiz Çalışma Vizesi kategorisinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru yapabilmeniz içinde ilgili ülke temsilciliği sizden gereklilikleri yerine getirmenizi bekler. Bu sadece Çalışma Vizeleri kategorisinde bu şekilde değildir. Diğer Kısa Süreli Vize Başvurularında da bu şekildedir. En basitinden turistik vize kategorisinden bir vize başvurusu yapacak olsanız bile ilgili temsilcilik belli başlı şartları yerine getirmenizi bekler. 

Kanada Hükümetinin Kanada Deprem Vizesi kategorisi adı altında bir vize kategori açmadığını altını çizerek belirtmemizde fayda var. Kısaca açıklamalarından şu sonuca varabiliriz;

A)  Daha önce hiçbir şekilde Kanada vize başvurusu yapmamış olan bireyler her zaman olduğu gibi kısa süreli, genel ziyaretçi vizesi kategorisinden başvurularını yapabilirler. Bu başvuruyu yaparken gerekli evrakları durumunuzu referans alarak toparlamanız gerekir ve bütün bu destekleyici evrakları sisteme yüklemeniz gerekir. Deprem bölgesinde hali hazırda yaşıyorsanız, işinizi veya işyerinizi kaybettiyseniz geriye dönük olarak bu durumunuzu belgeleyecek dokümanları ilgili online platform üzerinden sisteme muhakkak yüklemeniz gerekecektir. Aşağıda belirtiğimiz üzere Genel Kısa Süreli Ziyaretçi Vizesi Kategorisinden başvuru yaptıktan sonra ve vize süreniz olumlu sonuçlandıktan sonra Kanada’ya seyahat edebilir ve Hükümetim sizin için sunduğu 3 Yıllık Çalışma Vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Hükümet şu aralar takındığı iyimser tavırdan dolayı bu 3 Yıllık Kanada Çalışma Vizesi başvurularını normal prosedürde 6 aya varan sürelerde sonuçlandırabilirken şu sıralar bazen 2-3 hafta gibi kısa sürelerde sonuçlandırabilmektedir.    Resmi mercilerden yapılan açıklamalara göre aşağıda belirtiğimiz iki etken başvurunuz olumlu sonuçlanmasını kuvvetlendirecektir.

1)Deprem öncesi sigortalı çalıştığınız bir işiniz veya işyeriniz olduğunu düşünün. Şu an Kanada Hükümetinin sunduğu depremzedelere olan iyimser tavırdan yararlanmak istiyorsunuz ve Kanada da size davetiye yollayacak 1. Derece bir yakınınınız yok mu? O halde Başvurunuzu geriye dönük işinizi belgeleyecek dokümanları ve vizeniz onaylandığı takdirde sizi Kanada’da finanse edecek mali kaynaklara dair dokümanları muhakkak sunmanız gerekmektedir. 

2)Deprem öncesi sigortalı, her ay düzenli bir gelirinizin olduğu bir işiniz veya bir bir işyeriniz olduğunu düşünün. Şu an Kanada Ziyaretçi Vizesine başvuru yapacaksınız ve Kanada’da yaşayan 1. Derece yakın bir akrabanız mı var? O halde bu kişilerle iletişime geçmeniz ve onlardan referans mektupları ve onların mali durumlarıyla ilgili dokumanlar istemeniz ve başvurunuzu yaparken bu dokümanları sisteme yüklemeniz gerekecektir. 

B) Deprem olmadan önce Hali hazırda Kısa Süreli Kanada Vizeniz vardı ve deprem sırasında Kanada veya Türkiye’de idiniz. Şu an hali hazırda kısa süreli ziyaretçi vizenizin süresi devam ettiği için Kanada’ya seyahat edebilir veya zaten mevcut durumda Kanada da iseniz 3 Yıllık Kanada Çalışma Vizesi kategorisinden başvuru yapabilirsiniz. Bu durumun bir ayrıcalık olduğunu ve hayatlarını Kanada’da sürdürmek isteyen ülke vatandaşları için bir fırsat olduğunu unutmamakta fayda var. 

Kısaca özetleyecek olursak:

  • Kanada Hükümeti hali hazırda geçici ikametleri (Vizeleri) olan başvuru sahiplerine deprem bölgesinden olmaları durumunda kendi ülkelerinde bir düzen kurmaları konusunda yardımcı olmak istemektedir ve detayları da kısaca yukarda anlattığımız şekildedir.
  • Kanada hükümetinin sunduğu bu ayrıcaklıklardan yararlanmak isteyen ve daha önce kısa süreli ziyaretçi vizeleri olmayan Türkiye Cumhuriyeti ülke vatandaşları öncelikle Kanada Ziyaretçi Vizesi kategorisinden başvuru yapmalı ve vizeleri eğer onaylanırsa bu ülkeye seyahatte bulunduktan sonra bulunduktan sonra 3 Yıllık Kanada Çalışma Vizesi kategorisinden başvuru yapabilmektedir. 
  • Kanada’ya kısa süreli vizeleriyle seyahat ettikten sonra Çalışma vizesi başvurusu yapacak başvuru sahiplerinden Hükümet ücret talep etmemektedir. 
  • Mevcut durumda depremzede aileden bir kişi bütün bu süreci tamamladıktan, Kanada’da statüsünün edindikten sonra ailesini Kanada Aile Birleşimi Vizesi kategorisinden başvuru yaparak yanına alabilmektedir. Bu başvurunun da kendi içinde gereklilikleri olacaktır. 

Yukarda da belirtiğimiz üzere bu yazıyı yazmamızdaki amaç aslında hiç olmayan, son günlerde sıklıkla dile getirilen Kanada Depremzede Vizesi söylemlerini açıklığa kavuşturmak depremzede vatandaşlarımıza yapacakları vize başvurularında prosedürü yalın bir dille anlatmaktı. Diğer bir sebep de yine yukarıda açıkladığımız üzere bu durum üzerinden depremzede vatandaşlarımızın mağduriyetlerine mağduriyet katmayı hedefleyen kişi veya sözde kurumlar konusunda vatandaşlarımızı uyarmak idi.
Amacımıza ulaşmayı diliyor, Visa Prove olarak mutlu yarınlar diliyoruz.    

VisaProve WhatsApp
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Call Now Button