İngiltere Vize Türleri

i̇ngiltere vize türleri

İngiltere vize türleri turizm, çalışma, eğitim ve yerleşim ana kategorilerinde toplanmıştır. Başvuru sahipleri, toplamda 80’in üzerindeki vize türünden kendisine uygun olanı seçmelidir.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere Vize Türleri sayfamıza hoş geldiniz. Yazımızda, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı’nın çeşitli seyahat amaçları için oluşturduğu vize çeşitlerine göz gezdireceğiz. İngiltere için yapacağınız bir vize başvurusunda, amacınıza uygun vize türünü seçmeniz ilk ve en önemli noktadır. Ülke için yaklaşık olarak 80 civarında vize türü mevcuttur ve bunlar hükümetin kararlarına göre sürekli olarak değişmekte, azalmakta ya da çoğalmaktadır. Güncel İngiltere vize çeşitleri arasından en önemlilerinden bahsetmek gerekirse:

İngiltere Vize Türleri

İngiltere Turist Vizesi

Genel Ziyaretçi Vizesi ismiyle geçmektedir. C tipi vizedir. 1 yıl içinde maksimum 180 gün kalma izni verir. 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ya da 10 yıl olarak talep edilebilir. İngiltere’ye turizm ya da aile, akraba veya arkadaş ziyareti amacıyla seyahat etmeyi planlayan kişilerin seçeceği alt kategoridir. İngiltere turistik vize, İngiltere aile ziyareti vizesi ve İngiltere arkadaş ziyareti vizesi diye bilinen vize türleri aslında yalnızca Standart vizenin ilk kategorisidir. İngiltere vize türleri arasında en çok başvuru yapılan vizedir.

İngiltere Ticari Vizesi

Bu vizeye de aynı şekilde İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi (General Visitor) adı altında başvurulur. İngiltere’de iş amaçlı toplantılar yapmak, fuar ya da konferanslara katılmak, bir iş kurmak, staj ya da pazar araştırması faaliyetleri yürütmek bu kategorinin en önemli amaçlarıdır. Bunların yanında bir eğlence etkinliğinde performans sergileyecek sanatçı, bir spor olayında yer alacak sporcu, PLAB ya da OSCE sınavlarına girecek bir doktor ya da hemşire, gözlem faaliyetlerinde bulunacak bir diş hekimi de bu kategoride vize başvurusu yapmalıdır.

İngiltere Eğitim Vizesi

Geniş seyahat amaçlarını taşıyan İngiltere Genel Ziyaretçi (General Visitor) vizesine eğitim amacıyla da başvuru yapılabilir. Birleşik Krallık’a eğitim, öğretim, dil okulu, değişim programı, araştırma ya da uluslararası bir projede iş birliği yapma amaçlarıyla seyahat edecek kişiler de bu alt kategoriyi seçmelidir. Kısa süreli eğitimlere 6 aya kadar izin verilir ve hobi amaçlı eğitim programları da bu kategoriye dahildir. 6 aydan kısa süreli İngiltere Dil Okulu Vizesi almak isteyen kişiler, bu kategoride başvuru yapmalıdır. İngiltere vize türleri arasında tüm dünyadan yoğun bir şekilde başvuru alan bir tiptir.

Diğer İngiltere Vize Çeşitleri

İngiltere Kısa Dönem Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık’a 6 aydan uzun fakat 11 aydan kısa bir süreliğine, dil eğitimi amacıyla seyahat etmek isteyen kişiler bu vize türüne (Short-term Student Visa) başvurmalıdır. Kısa Dönem Öğrenci vizesinde, başka türde bir eğitim alınamaz. Çalışma izni verilmez, devlete bağlı kurumlarda eğitim alınamaz, yalnızca özel kurumlarda eğitim alınabilir. Ayrıca bu vizeye başvuran kişiler İngiltere’de 180 günden daha fazla bir süre geçireceği için başvuru esnasında zorunlu ulusal sağlık sigortalarını da yaptırmalıdırlar.

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere’de üniversite eğitimi almak, yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen kişiler İngiltere Öğrenci vizesi (Student Visa) başvurusu yapmalıdır. Bu başvuru için mutlaka resmi bir Eğitime kabul onayınız olmalıdır. Buna Confirmations of Acceptance for Studies (CAS) adı verilir. İngiltere’deki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayacak yeterli miktarda finansal kaynağa ve yeterli düzeyde İngilizce diline sahip olmanız gerekmektedir.

İngiltere Transit Vizesi

Başka bir ülkeye seyahat etme amacıyla İngiltere’de uçuş değiştirecek kişiler bu İngiltere vize türleri arasından başvuru yapmalıdır. 2 çeşit İngiltere transit vizesi bulunur: Direkt transit vize ve sınır kontrolünden geçilen transit vize.

Eğer uçuşunuz direkt bağlantılıysa, bavullarınızı almanıza, havalimanını terk etmenize gerek yoksa ve bir sonraki uçuşunuz aynı gün içindeyse, direkt transit vizeye başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sınır kontrolünden geçilen transit vize başvurusu yapılır. Eğer geçerli bir Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Yeni Zelanda ya da Avustralya vizeniz varsa, herhangi bir transit vize almanıza gerek yoktur.

Çalışma Amaçlı İngiltere Vize Tipleri

Nitelikli İşçi Vizesi

Daha önceden Tier 2 olarak bilinen vizedir. Onaylı bir işveren tarafından iş teklifi ve sponsorluk (Certificate of Sponsorship) almak gerekir.

Şirket İçi Transfer Vizesi

En az 12 aydır çalıştığınız şirketinizin İngiltere ayağına transfer edilmek üzere onay aldığınızda başvurmanız gereken vize türüdür.

Uluslararası Sporcu Vizesi

Birleşik Krallık’ta kariyerine devam etmek isteyen sporcular ve antrenörler bu vizeye başvurmalıdır.

Start-Up Vizesi

Birleşik Krallık’ta yenilikçi ve piyasadakilerden farklı bir iş kurmak isteyen kişiler, gerekli tüm nitelikleri karşılıyorsa bu vizeye başvuru yapabilirler. İş tecrübesi olmayan, genç girişimciler içindir.

Innovator Vizesi

Aynı şekilde, Birleşik Krallık’ta yenilikçi ve piyasadakilerden farklı bir iş kurmak isteyen kişiler, gerekli tüm nitelikleri karşılıyorsa bu vizeye başvuru yapabilirler. En az 50.000 Pound yatırım yapacak deneyimli iş adamları içindir. Daha önceden Tier 1 vizesi olarak biliniyordu.

Dünya Çapında Yetenek Vizesi

Akademi, bilim, sanat, kültür ya da dijital teknoloji alanlarında üstün kişiler, gerekli tüm nitelikleri karşılıyorsa bu vizeye başvuru yapabilirler.

Değerli ziyaretçimiz, tüm İngiltere vize tipleri arasında en çok rağbet gören bazı İngiltere vize çeşitleri bunlardır diyebiliriz. İngiltere vize türleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Mutlu günler dileriz.

i̇ngiltere vizesi i̇letişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button