Etiyopya Evrak Tasdik

etiyopya evrak tasdik

Etiyopya Evrak Tasdik

Etiyopya evrak tasdik, Türkiye’den yerel yönetimlerin onayları alındıktan sonra ilgili ülkenin resmi temsilciğinden evrakların tasdiklenmesi anlamına gelmektedir.

Kişi ya da tüzel kişilerin evraklarının Etiyopya Demokratik Halk Cumhuriyeti’nde yasal olarak geçerli sayılabilmesi için Türkiye’den belirli işlemler yapılarak Etiyopya Elçiliğine sunulmaktadır.

Etiyopya Evrak Tasdik İşlemi Nasıl Yapılır?

Etiyopya Elçiliği, ülkesinde kullanılmak üzere hazırlanan evrakların tasdik onayı yapmak için belirli prosedürden geçmesi gerekmektedir. İşlemler evrakların türüne göre farklılık göstermektedir. Tasdik yapılmak istenen evrakı Visa Prove temsilcilerinize taratıp mail olarak ilettiğinizde gerekli prosedür ve ücretler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Visa Prove Etiyopya evrak tasdik işlemlerinizi için şahsen gelmenize gerek kalmadan tüm işlemleri sizin adınıza tamamlamada yetkili aracı kurumdur.

Etiyopya Evrak Tasdik Aşamaları Nelerdir?

Evrak tasdik işlemleri evrakların kullanım amacı ve içeriğine göre iki kategoride değerlendirilmektedir.  Bunlar ticari evrak tasdik ve şahsi evrak tasdik olarak adlandırılmaktadır. Evraklar türüne göre tasdik işlemi öncesinde bir takım prosedürden geçmelidir.

Şahsi Evraklar İçin Evrak Tasdik Onayı Nasıl Alınır?

Etiyopya’da ikamet izni almak, eğitim, aile birleşimi gibi durumlar için Etiyopya Göç İdaresine sunulmak üzere hazırlanan evrakların Türkiye’deki Elçilik tarafından onaylatılması gerekmektedir. Onaysız olan belgeler Etiyopya Göç İdaresi tarafından işleme alınmamaktadır.

Bu evraklara örnek olarak:

 1. Diplomalar, sertifikalar
 2. Uluslararası evlenme kayıt örneği veya Evlenme cüzdanı
 3. Uluslararası doğum kayıt örneği veya Doğum belgesi
 4. Bekarlık belgesi
 5. Ölüm belgesi
 6. Öğrenci belgesi
 7. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 8. Adli sicil kaydı
 9. Ehliyet
 10. Sağlık raporu ve diğer tüm kişisel evraklar.

Yukarıdaki gibi ticari amaçlı kullanılmayacak evraklar Türkiye’deki resmî kurumların onayı alınarak ilgili birimden onaylatılması gerekmektedir. Evrakların üzerine yapılacak işlemler de evrakların türüne göre değişiklik gösterebilir.

Evrakların ilgili kurum onayı alabilmesi için öncelikle yeminli tercüman tarafından noter onaylı çeviri yapılması gerekmektedir.  Türkçe evrak kabul edilmemektedir. İngilizce dilinde hazırlanan evraklar üzerine işlem yapılabilir ancak değerli evrakların örneğin Diplomaların üzerine işlem uygulanamadığı için ayrıca noter onaylı aslı gibidir çeviri yapılarak işleme alınmaktadır.

Şahsi Tasdik Hangi Aşamalardan Geçer?

 1. Tasdik yapılacak evrakın aslı tarafımıza iletilmelidir,
 2. Evraklar Türkçe kabul edilmediği için Yeminli tercümanlık ofisi tarafından noter onaylı çeviri yapılmalıdır (Kurumumuz sizin adınıza yaptırabilir)
 3. Çeviri işlemleri tamamlanan belgeler Valilikten onaylatılır, (İstanbul ve Ankara dışından hazırlanan evraklar ayrıca bağlı oldukları İl Valiliğinden onay almaları gereklidir)
 4. Resmi belgelerin kendi kurumlarından onay alınması gereklidir. Örneğin Diplomalar MEB’den onaylatılır.
 5. Resmi onaylar tamamlandıktan sonra Ankara Dışişleri Bakanlığından randevu alınarak onay alınmaktadır,
 6. Etiyopya Elçiliği tasdik başvurularını hafta içi her gün 10:00 ve 12:00 arasında kabul etmektedir.
 7. Ödemeler randevu günü nakit döviz olarak yapılmaktadır.
 8. Tasdik işlemleri sonuçlandığında, kurumumuz sizin adınıza teslim alıp tarafınıza iletmektedir.

Etiyopya tasdik işlemleri için kurumumuza vekalet verilmesi gerekli değildir. Visa Prove tüm işlemleri sizin adınıza tamamlama yetkisine sahiptir.

Ticari Evraklar İçin Evrak Tasdik Onayı Nasıl Alınır?

Etiyopya Demokratik Halk Cumhuriyeti ülkesine yapılacak olan yatırım, ticari iş birlikleri, ihracat, vekalet, distribütörlük sözleşmeleri, şirket kurulumu gibi tüm ticari amaçlı işlemler için hazırlanan evraklar ticari evrak statüsünde değerlendirilmektedir. Bu evraklar şahsi evraklardan farklı birkaç işlemden geçmektedir.

Ticari statüye giren evraklara örnek olarak;

 1. Menşei Şahadetnamesi,
 2. Fatura (İnvoice),
 3. Vekalet,
 4. Sözleşme,
 5. Distribütörlük sözleşmesi,
 6. Dolaşım belgesi,
 7. Üretim belgesi,
 8. Şirket evrakları,
 9. Satış belgeleri.

Gibi ticari amaçlı kullanılmak istenilen tüm belgeleri ticari evrak olarak değerlendirilmektedir. Ticari evrak olunca işlemler nasıl fark eder gelin birlikte inceleyelim.

Ticari Tasdik Hangi Aşamalardan Geçer?

 1. Tasdik yapılacak evrakın aslı tarafımıza iletilir,
 2. Yeminli tercümanlık ofisleri tarafından noter onaylı çeviri yaptırılır (Kurumumuz sizin adınıza yaptırabilir)
 3. Çeviri işlemleri tamamlandıktan sonra ticari evraklar bağlı oldukları ilin Ticaret Odasından onaylatılır,
 4. Ticaret odası onayı alınana belgeler, aynı il Valiliğinden onaylatılır,
 5. İstanbul ve Ankara dışından evrak gönderen kişileri kendi illerindeki Ticaret odası ve Valilik onayları kendilerinin yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca tekrar Ankara valilik tarafından onaylatılmaktadır.
 6. Evraklar Ankara Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylatılır,
 7. Etiyopya tasdik başvuruları hafta içi her gün 10:00 ve 12:00 arasında kabul edilir,
 8. Ödemeler randevu günü nakit döviz olarak yapılır,
 9. Tasdik işlemleri sonuçlandığında, kurumumuz sizin adınıza teslim alıp tarafınıza kargo/kurye veya ofislerimizden şahsen teslim alabilirsiniz.

Etiyopya Elçiliği Evrak Tasdik İşlemleri Hakkında

Tasdik işlemlerine başlarken ilk olarak evrakları tercüme işlemleri yapılmaktadır. Evrakların hangi dilde hazırladığı önemlidir. Türkçe evrak kabul edilmediği için evrakları İngilizce yeminli tercüman tarafından noter onaylı çeviri yapılması gerekmektedir.

Etiyopya Evrak Tasdik Ücretleri Ne Kadar?

Tasdik ödemeleri randevu günü nakit ve döviz olarak ödenmektedir. Ödemeler öncesinde evrakların başvuruya hazır hale getirilmesi için birtakım işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Bu işlemler, Dışişleri onayı, ticaret odası onayı, Valilik onayı ve yeminli tercümanlık ofisi tarafından noter onaylı çeviriler, tüm bu işlemler için sayfa başı ödenmesi gereken miktar 225 USD + KDV olarak belirlenmiştir.

Etiyopya Evrak Tasdik Nereden Yapılır?

Tasdik işlemleri için Türkiye’den yetkili temsilcilik Ankara Etiyopya Büyükelçiliğidir. Etiyopya Göç İdaresi adına evrak onayı için tek yetkili merciidir.

Etiyopya Evrak Tasdik Kaç Günde Sonuçlanır?

Etiyopya tasdik işlemleri, randevu gününden sonraki 3 iş gününde sonuçlandırılmaktadır. Sonuçlanma süreleri elçilik inisiyatifinde olduğun unutulmamalıdır. Bu süreler değişkenlik gösterebilir.

Etiyopya Evrak Tasdik İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tasdik işlemleri için vakit oldukça önemlidir. Evrakların belirli aşamalardan geçilerek hazırlanması süre olarak vakit kaybına neden olabilir. Bu yüzden seyahat etmeden veya teslim tarihi belirlemeden önce mutlaka Visa Prove temsilcilikleriniz ile görüşüp detaylı bilgi alınması tavsiye edilir.

Evrakların içeriği ve sayfa sayısına göre yapılacak işlemler farklılık göstermektedir.

Etiyopya evrak tasdik işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve başvuru işlemlerini başlatmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button