Etiyopya Turistik E-Vize

etiyopya-turistik-e-vize

Etiyopya Turistik E-Vize

Etiyopya turistik E-Vize turistik seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus, Hususi, Hizmet pasaportlar seyahat etmeden ortalama 1 hafta önce Etiyopya vizesi alması gerekmektedir. Etiyopya hükümeti konsolosluklara veya elçiliklere gidilmeden sadece birkaç dakika ayırarak online vize başvuru ile ülkelerine giriş hakkı tanımaktadır.

Etiyopya elektronik vize başvurusu için Pasaport süresinin ülkeye seyahat edilecek tarihten itibaren en az 6 ay geçerli süresi olması ve karşılıklı iki boş sayfasının olması gerekmektedir. Etiyopya’ya yalnızca Diplomatik pasaport (90 güne kadar) sahipleri vize almadan seyahat edebilir.

Etiyopya’ya yalnızca turistik amacı ile seyahat edecek kişiler bu vizeden yararlanabilir. Ticari görüşmeler, aile ziyaret veya çalışma gibi diğer vize türleri için uygun vize tercih edilmesi gerekmektedir.

Elektronik vize başvuruları için evrakları eksiksiz olarak başvurudan önce hazır olması gerekmektedir. Etiyopya E-Vizesi online olarak işlemler başlatılarak yapılmaktadır. Başvuru için evrak hazırlanması, kargo veya evrak asılları gerekmemektedir. Online olarak mail veya Whatsapp üzerinden ortamda kolaylıkla Visa Prove uzmanlarına evrakları iletip vize alabilirsiniz.

Etiyopya turistik elektronik vize için hazırlanması gereken evrakları ve ücret bilgisi detaylarını Visa Prove uzmanlarımız ile iletişime geçtiğinizde detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Başvuru için hazırlanan evrakların scan olarak tarafımıza ulaştırılması yeterli olacaktır. Tarama işlemleri dilerseniz kendiniz mail ortamın iletebilir, dilerseniz ofislerimizi ziyaret ettiğiniz esnada taratıp alabiliriz.

Etiyopya E-vize çıkış süresi Etiyopya Göç İdaresi inisiyatifinde olup ortalama 24 saat veya en geç 3 iş gününde sonuçlanmaktadır. Vizeler e-posta yoluyla olarak Pdf formatında başvuru sahibine iletilir vizenin çıktısını alıp kolaylıkla edilmektedir.

E-vize ile yalnızca Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanından giriş yapılabilmektedir.

Etiyopya Turistik E-vize ile diğer sınır birliklerinden giriş yapılması yasaktır.

Etiyopya Turistik E-Vize Nasıl Alınır?

Etiyopya turistik elektronik vize başvurusu için planlanan seyahat tarihi göz önünde bulundurarak seyahati riske atmadan öncesinde ortalama en geç 1 hafta önce başvuru işleme alınması gerekmektedir.

Etiyopya turistik e-vize başvurusu yaparken pasaport sürenizi mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Elektronik sistem seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay süresi olan bir pasaport gerekir süresi ve karşılıklı iki boş sayfası yetersiz pasaportlar ile başvuru yapılamamaktadır.

Etiyopya’ya yalnızca turistik seyahatler için elektronik vize alınabilir diğer vize türleri için pasaporta basılan standart vize alınması gerekmektedir.

Elektronik vizelerde planlanan seyahat tarihi mutlaka otel ve uçak belgeleri ile desteklenmelidir çünkü elektronik vizeler sizin belirlemiş olduğunuz seyahat tarihinden başlatılmaktadır.

Etiyopya elektronik vize başvurusu için hazırlanan evrakları uzmanlarımıza tüm evrakları eksiksiz olarak iletilmesi gerekmektedir.

Online sistem üzerinden başvuru formunun doğru doldurulması önemlidir. Hatalı veya eksik girilen bilgiler vizenin geç sonuçlanmasına sınır birliklerinde girişlerde sorun yaşamanıza veya başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

Etiyopya Kapı Vizesi

Türk Vatandaşları Etiyopya için sınır birliklerinde verilen kapı vizesi uygulamasına dahil değildir. Etiyopya seyahati öncesinde vize alınması zorunludur.

Etiyopya kapı vizesi ile giriş yapabilen Afrika Devletleri vatandaşları seyahatlerinde önce ödeme yapmadan ön onay elektronik online vize alabilir. Ülkeye girişlerde sınırda sıra beklemeden vize ödemesini yaparak onaylı kapı vizeleri ile giriş yapabilirler.

Etiyopya Vizesine Kimler İhtiyaç Duyar?

Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen tüm ülkelerin uygun pasaport sahipleri E-Vize alabilme hakkına sahiptir. Sınır birliklerinde sıra beklemeden hızlı giriş sağlayabilmek için seyahat etmeden önce bazı ülke vatandaşları ödeme yapmadan ön onay elektronik vizesini alabilir. Ülkeye girişlerde sınır yetkilerine elektronik vizeleri sunmaları halinde sıra beklemeden direkt geçip yapabilme hakkına sahip olur.

Etiyopya’ya vizesi girebilen iki ülke olarak Kenya 1 yıla kadar vizesiz giriş Cibuti vatandaşları 3 ay vizesiz giriş yapabilmektedir. Tüm ülkelerden yalnızca bu iki ülke vizeden muaftır.

Kanada, Amerika, İngiltere, Çin, Almanya, İtalya ve Kenya ülkelerinden birinde ikamet eden vatandaşların oturum kartı ile Etiyopya E-vize alma hakkı mevcuttur.

Etiyopya Turistik E-Vize Başvuru Evrakları

Etiyopya turistik e vize başvuru evrakları seyahat amacınıza uygun olarak hazırlanıp sizlere iletilmektedir. Başvuru türünüz belirlendikten sonra evrak asılları gerekmeden e posta yoluyla tarafımıza iletmeniz durumunda vize başvurunuz işleme alınmaktadır.

Kargo veya Konsolosluk/ Elçiklerde vakit kaybetmeden online olarak alınan vize için evrakların taratılıp gönderilmesi yeterlidir. Evrakların güncel, eksiksiz olduğunda ancak başvuru işleme alınabilir.

Hazırlanması Gereken Evraklar:

 • Pasaport renkli ön yüzü (Seyahat tarihinden itibaren en 6 ay geçerli ve karşılık iki boş sayfası olmalıdır.)
 • Arkası Fonu Beyaz Vesikalık Fotoğraf
 • Var ise Otel- Uçak Rezervasyonları
 • Ödeme makbuzu (Günlük kur üzerinden teyit alarak TL veya döviz olarak ödeme yapabilirsiniz.)

Etiyopya’ya Kaç Günlük Turist E-Vizesi Alınır?

Etiyopya’ya turistik olarak seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının seyahat planlamadan en geç 1 hafta önce başvurularını işleme aldırmaları tavsiye edilir.

Vizeler ortalama 3 iş gününde gelir ve yolcuların planladığı seyahat tarihinden başlatılır.

Etiyopya E-Vize Süresi

 • 30 Günlük Tek Girişli
 • 90 Günlük Çok Girişli

İki tür elektronik vizesi mevcuttur olup elektronik vizeler tek girişlidir. 30 günlük veya 90 günlük olarak tercihe uygun olarak alınabilmektedir.

Tercih edilen vize süresi için gerekli ödemeler yapılır ve istenilen süre kadar vize verilmektedir.

Seyahat eden kişilerin ülkede kaldıkları süre yetersiz kalması durumunda ülkeden ayrılmadan vize uzatma yapılabilmektedir. Ülkede geçerlilik süresi bittikten sonra yasal uzatma yapmayan kişilere cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Etiyopya Turistik E-Vize Ücretleri 2023’de Ne Kadar?

Etiyopya vize ücretleri elektronik vize sistem üzerinden beş aşamadan oluşan başvuru formunu doldurup istenilen evrakların yüklenmesi ile tamamlanır. Form tamamlandığında ödeme aşamasına geçilir. Ödemeler kredi kartı ile dolar olarak yapılmaktadır.

Vize Ücretleri:

Giriş Sayısı Vize Süresi Vize Harcı
Tek Giriş 30 Gün 82 USD
Çok Giriş 90 Gün 202 USD

Etiyopya E-Vize Başvuruları için Visa Prove danışmanlık ücreti 40$+ KDV’dir.

Etiyopya Turistik E-Vize Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya vizesi sonuçlanma süresini hızlandırmak amaçlı Etiyopya Hükümeti tüm dünya vatandaşları için E-Vize sistemini getirdi. Elektronik vize başvuruları online olarak form ve evrak yüklemesi ile ortalama 24 saat ile 3 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

Başvurular sonuçlandığında e-posta yolcuyla başvuru sahibine iletilir seyahat için vizenin çıktısı alınması yeterlidir.

Yabancılar Etiyopya Turistik E-Vize Alabilir mi?

Türkiye’den veya dünyadan Etiyopya vize alınması gereken pasaport türüne sahip herkes başvuru yapabilir.

Belirli ülkelerde (Kanada, İngiltere, Almanya, Çin, Amerika, İtalya ve Kenya) oturumu olan başvuru sahipleri için ücretsiz ön başvuru yapılarak ülke sınır yetkilileri tarafından kapı vizesi ödeme yapılarak direkt geçiş sağlanabilmektedir.

Sınırlarda sıra beklemeden hızlı geçiş sağlamak isteyen tüm dünya vatandaşlarının ön onaylı elektronik vize başvuru yapması tavsiye edilir.

Kapı vizesi alabilecek kişilerin de gitmeden önce başvuru yapıp ön onaylı E-Vizeleri almaları tavsiye edilir.

Etiyopya Turistik E-Vize Vizelerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Etiyopya elektronik vize başvurularında öncelikle pasaport süresine dikkat edilmesi gerekmektedir. Pasaport süreleri seyahat başlangıcından itibaren 6 ay geçerli olması ve sınırlarda giriş çıkış kaşelerinin basılması için karşılıklı 2 boş sayfasının olması önemlidir.

E-Vize başvurularında pasaport işlem gören sayfalarının başvuruda gösteremediğimiz için pasaport sayfalarının kontrolünü başvuru sahipleri şahsen bakıp dikkat etmesi gerekmektedir.

Başvurular da diğer önemli husus vize başlangıcıdır. Vizeler çoğu elektronik vizenin aksine başvuru sahibinden belirlemiş olduğu tarihten başlatılır.

Seyahat tarihi net olarak belli ise başvuru işleme alınır ve buna uygun otel uçak rezervasyonu gösterilir. Vize sonuçlandığında başvuru sahibinin belirlemiş olduğu tarihten başlar ve 30 veya 90 günlük olarak verilir. Vize başlangıç tarihinden önce ülkeye giriş söz konusu değildir.

Etiyopya Turistik E-Vizelerde Otel-Uçak Satın Alınması Zorunlu Mudur?

Etiyopya turistik E-Vize başvurularında otel veya uçak bileti satın alınması zorunlu değildir. Başvuru sahibinin seyahat tarihi kesin olarak belirlendi ise vize başlangıcını bu tarihten itibaren başlatması yeterlidir. Eğer yapılan rezervasyon var ise Visa Prove iletmeniz seyahat başlangıcı belirlenmesi için önemli olacaktır.

Elektronik vizelerde de olsa vize alınmadan otel uçak satın alınması hiçbir Konsolosluk tarafından tavsiye edilmemekle birlikte zorunlu tutulmamaktadır. Vizelerde olabilecek sistem hataları, gecikmeler veya hatalı başvurulardan kaynaklı olumsuzlar yaşanılabileceğini unutmamak gerekir.

Etiyopya E-Vize başvuruları sonuçlan süreleri ve karar Etiyopya Hükümeti Göç İdaresi inisiyatifinde olduğu için başvuru değerlendirme sürecinde nihai karar yine Etiyopya Göç İdaresine bağlıdır.

Etiyopya Turistik Vize Uzatma

Etiyopya vize başvuruları belirlenen tarihten başlatılıp 30 veya 90 olarak verilir ancak bu süre başvuru sahipleri için yeterli olmaması durumunda vize uzatma yapılabilmektedir. Alınan vizenin uzatımı başvuru sahibi ülkeden ayrılmadan E-Vize sistem üzerinden Visa Prove tarafından yapılmaktadır.

Başvuru sahipleri vize uzatmaları Etiyopya’daki Göç İdaresine şahsen giderek de yaptırabilir. Her iki durumda da uzatma yapılması zorunludur. Vize süre bitiminden sonra ülkeden ayrılmama durumlarında günlük para cezası veya hapis cezasına kadar varabilecek yaptırımlar uygulanmaktadır.

Vize uzatma maksimum 30 günlük yapılabilmektedir

Etiyopya’da Karantina var mı?

Etiyopya hükümeti ülkelerine seyahat edecek yolculardan girişlerde göstermeleri için PCR negatif sonuç belgesi sunmaları istemektedir. Seyahat etmeden 72 öncesinde yapılan PCR testi ile Etiyopya’da karantina girmeden ülkede seyahat edilmektedir.

Aşılı olan yolcular dahi PCR testi yaptırmaları gerekmektedir.

Test sonucu olmayan yolcular uçağa alınmamaktadır.

10 yaş altı çocuklar PCR testinden muaftırlar.

Etiyopya’ya Seyahatler için Aşı Kartı Zorunlu mudur?

Etiyopya’ya E-Vize ile giriş yapacak tüm yolculardan seyahatten en geç 72 saat önce PCR testi yaptırmaları ve negatif PCR testi sonucu ile ülkelerine giriş yapmaları gerekmektedir. Aşı olan veya olmayan herkesin test yaptırması zorunludur bu yüzden aşı şartı yoktur.

Etiyopya’ya seyahat etmeden önce daha önce gidilen ülkeler ve risklerden doları Sarı Humma gibi diğer aşı türlerinden yaptırmaları gerekebilir. Aşılar için doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.

Etiyopya’ya Turistik Seyahatler için Covid-19 Kapsamlı Sigorta Gereklidir midir?

Elektronik vize ile ülkeye girişte yalnızca PCR testi kontrolü yapılmaktadır. Başvuru sahipleri tercihen Covid-19 Kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırabilir. Ülkede olası Covid-19’ya yakalanma durumundaki karantina süreci ve hastane işlemleri için bu sigorta tercih edilmesi seyahat için faydalı olacaktır.

Etiyopya turistik e-vize başvuruları hakkında detaylı ve güncel bilgi sahibi olmak ve başvuru işlemlerini başlatmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

etiyopya-turistik-e-vize

 

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button