Etiyopya Vizesi

etiyopya vizesi

Etiyopya Vizesi

Etiyopya vizesi almak için hazırlanması gereken evraklar, başvuru için gerekli şartlar ve ücretler gibi vize için gereken tüm bilgilere bu sayfamızda ulaşabilirsiniz. Etiyopya vize işlemleri için Visa Prove uzman kadrosu sizlere danışmanlık hizmeti vermektedir.

Sayfamızı inceleyip aklınıza takılan tüm sorular için bizlere info@visaprove.com veya iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Etiyopya Vize İstiyor mu?

Etiyopya vize istiyor mu? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Etiyopya’ya yapacakları seyahatlerde vize alma zorunluluğu vardır. Umuma Mahsus(Bordo), Hizmet(Gri) ve Hususi(Yeşil) pasaport sahiplerinin Etiyopya Vizesi alması gerekir yalnızca Diplomatik(Siyah) pasaport sahiplerinin 90 günlük Etiyopya seyahatlerinde vize alma zorunlulukları yoktur.

Etiyopya vizesi için pasaportun seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olması gerekmektedir.

Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Etiyopya Türkiye temsilciliklerinden veya vize işlemlerini yürüten acentelerinden vize başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Etiyopya sınır birliklerinde vize işlemleri (kapı vizesi) yapılamamaktadır.

Etiyopya E-Vizesi

Etiyopya Hükümeti, Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi  2017 yılından itibaren E-Vize başvurusunu tüm dünya vatandaşlarına açılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları turistik vize başvurularını e-vize sistemi üzerinden yapabilmektedirler. Vatandaşlar elektronik sistemi üzerinden kendileri online olarak veya yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığıyla yapılabilir.

Etiyopya vizesi elçilik veya konsolosluklardan da temin edilebilir ancak tercihen hızlı ve daha kolay olduğu için elektronik vize çoğunlukla kullanılmaktadır. Elektronik vizeler için tüm evrakları online olarak sisteme yüklenmesi ile ortalama 3 iş gününde alınabilir.

Elektronik vizeler e-mail üzerinden gerekli evrakları scan olarak iletilmesi ile işlemler başlatılabilir. Elektronik vize sonuçlandığında yine e-mail üzerinden sizlere mail atılır bu vizenin çıktısının alınması yeterlidir.

Etiyopya elektronik vizesi 30 günlük veya 90 günlük olarak verilmektedir.

Elektronik vize ile Etiyopya Addis Ababa şehrinden giriş yapılmaktadır. Sınır birlikleri elektronik vize ile girişe yalnızca Addis Ababa Havalimanından izin verilmektedir.

Etiyopya Vize İşlemleri

Etiyopya vize işlemleri elektronik olarak veya pasaporta basılı vize olarak alınabilmektedir. Kişilerin seyahat amacına göre hazırlanması gereken evraklar ve vize türleri farklılık gösterir. Size en uygun vize türü ve meslek gurubunuza göre detaylı hazırlanan evrak listeleri ile Visa Prove uzmanları ile başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Başvurular tüm evraklar eksiksiz olarak hazırladıktan sonra ilk iş günü işleme alınır ve vize türüne göre sonuçlanma süresi tarafımıza bilgi verilir.

Etiyopya Vize Türleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Etiyopya yapacakları seyahatler için 2 farklı vize türü alma hakları mevcuttur. Seyahat amacına ve süresine göre alınabilecek vize seçenekleri:

Etiyopya Turistik E-Vize

Etiyopya turistik e-vize ülkeyi turizm amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin tercih ettiği vize türüdür. Bu vize ile 30 gün veya 90 günlük olarak Etiyopya’da kalınabilmektedir. Etiyopya turistik elektronik vize tek girişlidir ve seyahat için belirlenen tarihten başlatılmaktadır.

Etiyopya Ticari Vize

Etiyopya ticari vize Etiyopya’ya iş görüşmesi, toplantı, konferans gibi ticari amaçla yapılan tüm seyahatler için Etiyopya ticari vize alınması gerekmektedir. Etiyopya ticari vizeler için Etiyopya Göç İdaresinden onaylı davetiye zorunludur. Bu davetiyenin mail ortamında gelmesi yeterlidir.

Başvurular Ankara Etiyopya Büyükelçiliği, İstanbul Etiyopya Başkonsolosluğu’ndan veya elektronik olarak işleme alınır. Başvuru seçenekleri ilgili temsilciliklerden teyit alınarak yapılabilir bazı durumlarda başvuru yapılacak şehir Etiyopya hükümeti inisiyatifinde olarak değiştirilebilir. Bölge ayrımı kuralı yoktur ayrıca Etiyopya ticari vizeler için kişilerin konsolosluğa şahsen gelmesi veya evrak asılların göndermesi zorunlu değildir tüm işlemleri Visa Prove uzmanları tarafından tamamlanmaktadır.

Etiyopya ticari vize seçenekleri her seyahatin amacına uygun olarak Etiyopya hükümeti tarafından kategorize edilmiştir. Vize başvurusunun amacına uygun olarak doğru başvuru yapılaması oldukça önemlidir. Seyahat amacın inandırıcı bulunmayan başvurularda veya vize alındıktan sonra sınır birliklerinde sorun yaşamamak için doğru kategoriden vize almak gerekmektedir.

Visa Prove uzmanları seyahat amacınızı uygun olarak için sizler en uygun kategoriden başvuru işleme alır.

Aşağıda Etiyopya seyahatleri için alınabilecek vize türlerini tarafınıza paylaşıyoruz. Size uygun olduğunu düşündüğünüz vize türleri hakkında detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

 • Etiyopya Gazeteci Vizesi (JV)
 • Etiyopya Uluslararası Kuruluşlar/Elçilikler Çalışma Vizesi (RI)
 • Etiyopya Yatırım Vizesi (IV)
 • Etiyopya Devlet Kurumları Görev Vizesi(GV)
 • Etiyopya Çalışma Vizesi
 • Etiyopya Konferans Vizesi (CV)
 • Etiyopya İstihdam Vizesi
 • Etiyopya Yabancı İşletme Firma İstihdam Vizesi(WV)
 • Etiyopya Özel Ticari Firma Çalışma Vizesi (PE)

Etiyopya’ya seyahat eden Türk vatandaşlarının vize sürelerini aşmaları durumunda, 14 güne kadar günlük için 20 USD para cezası uygulanmaktadır. 14 günden fazla ihlal eden vatandaşlar ise Etiyopya Hükümeti tarafından mahkemeye sevk edilmektedir.

Etiyopya E-Vize Başvurusu İşlemleri ve Gerekli Evraklar

Etiyopya E-vize başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat amacına uygun evraklar mail ortamında yolculara iletilmektedir. Etiyopya elektronik vize başvurusu yapılacağı zaman şahsen bulunma zorunluluğu olmadığından dolayı başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli evrakları scan(Tarama) olarak tarafımıza iletilmesi işlemlerin başlatılması için yeterli olacaktır.

Etiyopya E-Vize Gerekli Evraklar

 • Pasaport (Planlanan seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 az ve karşılıklı iki boş sayfası olması gerekmektedir.)
 • Biometrik 3x5-4x5 Ölçülerinde Fotoğraf
 • Var ise Otel-Uçak Rezervasyonu
 • Ticari Vize için Göç İdaresinden onaylı davetiye

Hazırlanan evraklar ile başvuru işleme alındığında dikkat edilmesi gereken en önemli husus başvuru formudur. Başvuru formunda gerekli olan bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesi oldukça önemlidir.

Başvuru formlarını vize uzmanlarımız sizin adınıza eksiksiz olarak doldurup gerekli yüklemeleri yapmaktadır.

Etiyopya E-vizesinin geçerlilik süresi seyahat başlangıç tarihinden başlatılmaktadır. 30 veya 90 günlük olarak alınabilmektedir.

Etiyopya Elektronik Vize Nasıl Alınır?

Etiyopya’ya turistik amacı ile seyahat edecek yolcuların tercih edebileceği bir vize türüdür. Etiyopya seyahatlerinden ortalama 1 hafta önce elektronik vize almaları gerekmektedir. Elektronik vizeler online olarak sistem üzerinden Etiyopya Göç idaresi tarafından verilmektedir.

Başvuru için hazırlanan evrakları mail ortamında ilettikten sonra Visa Prove tarafından işleme alındığına dair tarınıza bilgilendirme iletilir. Ortalama 3 veya en geç 5 iş gününde vizeler sonuçlanmaktadır. Vizeler pdf olarak sonuçlanır ve çıktısı ile seyahat edilmektedir.

Başvuru için 30 günlük veya 90 günlük olarak talep edilen süre için vize ödemesi tarafımızdan yapılmaktadır.

Etiyopya Vizesi Başvuru Formu

Etiyopya vizesi başvuru formu elektronik olarak Etiyopya hükümetinin oluşturduğu göç idaresine bağlı sistem üzerinden alınmaktadır. Başvuru yapabilmek için aktif hesabın olması gerekmektedir.  Başvuru formu 5 aşamadan oluşur. Visa prove tarafından başvuru formları online olarak doldurulur, tarama evraklar yüklenir ve ödemesi yapılır.

Etiyopya E-Vize almak için dikkat edilmesi gereken en önemli detay online başvuru formudur. Form doldurulurken kişisel bilgileri, seyahat amacı ve pasaport, fotoğraf taramaları sistemin onayladığı uygun format çözünürlükte ve büyüklükte olması gerekmektedir.

Elektronik vizelerde diğer ülkelerin pasaporta basılan vizelerden farklı olarak iletişime geçebileceğiniz kimse olmadığı için oldukça dikkatli doldurulması gerekmektedir. Bu konuda uzman yardımı alınması tavsiye edilir. Bilgilerin uyuşmazlığı, eksik veya hatalı doldurmalardan dolayı başvurular soruşturmaya takılabilir veya olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Etiyopya E-Vize Ücreti 2022 Yılında Ne Kadar?

Etiyopya elektronik vize harçları vize kalış gün sayısına göre belirlenir. Tercih edilen vize süresi dolar olarak başvuru formu tamamlandıktan sonra ödemesi yapılmaktadır.

Etiyopya Elektronik Vize Harcı:

 • 30 Gün Tek Girişli: 52 USD
 • 90 Gün Tek Girişli: 72 USD’dir.

Etiyopya vize başvuru hizmetleri için Visa Prove danışmanlık ücreti 40 USD + KDV’dir. Ödemeler günlük kur üzerinden Türk Lirası, Döviz cinsinden havale veya mail order olarak sistem üzerinden kredi kartı ile yapılabilir.

Yabancı Uyruklu Kişiler için Etiyopya vizesi

Etiyopya’ya Türkiye’den seyahat etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye oturum izinleri ile başvuru yapılabilir. Öncelikle kişilerin uyruklarına göre Elektronik vize veya pasaporta basılan vizelerden hangisine uygun olduğu tespit edilir ve kişilere özel başvuru detaylar belirlenir.

Etiyopya E-vize için Türkiye’de ikamet izni veya çalışma izni olan yolcuların seyahat amacı ve uyruklarına göre uygun başvuru türü belirlenip gerekli evraklar ücretler hakkında detaylı bilgilere uzmanlarımız ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

Etiyopya Vizelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etiyopya vizelerinde dikkat edilmesi gerekenler en önemli husus pasaport sürelerinin geçerli olmasıdır.

Vizeler elektronik olarak alındığı için pasaportun renkli ön yüzü ve biometrik fotoğrafın net olarak taratılması gerekmektedir.

Seyahat amacına uygun başvuru yapılması sınır birliklerinde bunu destekleyici belgeler ile seyahat edilmesi gerekmektedir.

Elektronik vize başvuru formunda yazılan bilgilerden alındığı için eksik veya hatalı yazılan bilgiler vizelerin hatalı gelmesi veya olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

Elektronik vizelerde pasaportun taraması yüklendiği için verilen bilgiler ile doldurulan online başvuru formundaki bilgilerin tutarlı olması önemlidir.

Etiyopya vizesi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve başvuru yapmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

etiyopya-bize-ulasin

VisaProve WhatsApp
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Call Now Button