Etiyopya Ticari Vize

Etiyopya Ticari Vize 

Etiyopya ticari vize  almak isteyen Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahat etmeden önce vize almaları gerekmektedir.

Etiyopya vizesi alınabilmesi için pasaport sürelerinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli ve karşılıklı iki boş sayfasının olması gerekmektedir.

Pasaport süresi yetersiz ve boş sayfası olmayan pasaportlar konsolosluk/ Elçilik tarafından işleme alınmamaktadır.

Diplomatik(siyah) pasaport sahibi Türk vatandaşların 90 güne kadar vizeden muaf tutulmaktadır.

Etiyopya ticari vizesi Etiyopya’da görüşmeler, toplantılar, iş birlikleri, fuar gibi tüm ticari amaçlı seyahatler için vize alınması gerekmektedir.

Ticari vizeler almak isteyen kişilerin mesleki gruplarına göre uygun evrak listesi hazırlanmaktadır. Her mesleğe uygun evrak listeleri sizlere özel hazırlanıp tarafınıza iletilmektedir. Etiyopya vizesi almak için uzmanlarımız ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

Etiyopya Ticari Vize Başvuru Evrakları

Evrakların tamamı ve asılları başvurudan önce tarafımıza iletilmelidir. Etiyopya ticari vizesi için evrakların eksiksiz olarak tarafımıza mail olarak iletilmesi yeterlidir.

Etiyopya Ticari Vize Başvuru Evrakları

 • Pasaport (Seyahat dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerli ve karşılıklı iki boş sayfası olmalı)
 • Etiyopya Göç İdaresi tarafından onaylı davetiye
 • Vize talep dilekçesi (firma antetli ıslak imzalı kaşeli kağıdına, seyahat amacı, gidiş dönüş tarihleri, kişinin mesleği, maaşı, işe giriş tarihi gibi detaylı yazı yazılmalıdır. Örnek dilekçe iletilmektedir. )
 • 2 Adet biometrik fotoğraf (35×45) ölçülerinde güncel olmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi
 • Otel- Uçak rezervasyonu (Otel rezervasyonu otelden kaşeli imzalı olarak alınması gerekmektedir.)
 • Etiyopya başvuru formu

etiyopya-ticari-vize

Etiyopya Ticari Vize Nasıl Alınır?

Etiyopya ticari vize almak için öncelikle Göç İdaresi onaylı resmi davetiye zorunludur. Davetiyeniz mail ortamında gelebilir çıktısını alıp dosyanıza ekleyebilirsiniz.

Davetiye geldikten sonra sizlerin meslek gruplarınıza göre özel hazırlanan evrak listelerimiz ile başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

Etiyopya vizeleri için bölge ayrımı yoktur Türkiye’nin hangi ilinde ikamet ediyorsanız size en yakın şubemiz ile iletişime geçip tüm evrakları mail olarak iletip başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Sizlerin ikametine uygun olarak size en yakın temsilcilikten başvuru yapılmaktadır. Etiyopya vizeleri içim şahsen gelinmesi veya evrak asıllarının kargo yapılması zorunlu değildir tüm evrakların eksiksiz scan olarak bizlere iletilmesi yeterlidir.

Etiyopya’ya Kaç Günlük Ticari Vizesi Alınır?

Etiyopya hükümeti Göç İdaresinden onaylı davetiye ile verdiği vizelerde Türk vatandaşları maksimum 30 gün süreli bir vize alabilmektedir.

Etiyopya elektronik ticari vizelerde dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus vizelerin başvuru formunda belirtilen tarihten başlatılmasıdır. Gelen davetiye ve gidiş tarihi net olarak belirlenmişse vize o günden başlatılabilir.

Etiyopya Kapı Vizesi

Etiyopya sınır birliklerinde temin edilen kapı vizesi kategorisini Türk vatandaşları için geçerli değildir.

Etiyopya belirli ülke vatandaşları kapıda harç ücretini ödeyip giriş yapabilme hakkına sahiptir. 

Etiyopya Ticari Vize Ücretleri 2023’de Ne Kadar?

Etiyopya ticari vize ücretleri başvuru işlemi tamamlandıktan sonra online olarak kredi kartları ile ödenmektedir. Ödemeler döviz olarak alınmaktadır. Ticari vize türü için tek tip vize mevcut olduğundan ödenmesi gereken harçta 2023 yılı için şu an sabittir.

Etiyopya Ticari vize 30 günlük tek girişli olarak verilmektedir. Standart vize türü için ödenmesi gereken harç 42 USD’dir.

Etiyopya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya ticari vize başvuruları seyahat planlaması yapmadan en geç 3 gün önce işleme alınmış olması gerekmektedir. Son 3 güne bırakmak seyahat için riskli olabileceği için bizler gitmeden en geç 1 hafta önce başvuru yapılmasını tavsiye etmekteyiz.

Etiyopya vizeleri sizin belirlemiş olduğunuz tarihten başladığı için vize geçerlilik süresinden gün kaybı yaşamamış olursunuz.

Yabancılar Etiyopya’ya Ticari Vize Alabilir mi?

Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen tüm dünya vatandaşları elektronik vize alabilir. Ülke, oturum hiçbir ayrım olmadan dünyanın her yerinden Etiyopya online sistem üzerinden e-vize alınabilmektedir.

Bölge ayrım hatta ülke ayrımı olmadan Etiyopya ticari elektronik vize işlemlerini Visa Prove uzmanları ile iletişime geçtiğinizde tüm işlemleri mail ortamında kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Etiyopya Ticari Vizelerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Etiyopya ticari vizeler turistik vizelerden farklı olarak resmi davetiye zorunludur. Bu davetiyenin geçerliliği uzmanlarımız tarafından kontrol edilmektedir ancak nihai kararı başvuru işleme alındıktan sonra göç idaresinde olacaktır. Resmi davetiye onaylı ise vize kolaylıkla sonuçlanmaktadır.

Davetiyesiz Etiyopya ticari vize alınması mümkün değildir ve ülkeye ticari bir amaçla seyahat ediyorsanız mutlaka davetiye temin etmeniz zorunludur.

Etiyopya Ticari Vizelerde Otel-Uçak Satın Alınması Zorunlu Mudur?

Etiyopya e-vize başvuruları için planlamış bir seyahat göstermek gereklidir. Bunları dilekçe ve davetiye ile somutlaştırılır ancak otel veya uçak bileti satın almak zorunlu evrak değildir.

Satın alınmış uçak bileti veya otel rezervasyonu mevcut ise bu işlemleri gerekli bilet numarası ve rezervasyon numaralı başvuruya eklenebilmektedir. Vizenin hızlı sonuçlanması ve kesin olumlu dönüş almayı garantileyen belgeler değildir vizenin verilmesi tamamen Etiyopya Hükümetinin Göç İdaresi karar vermektedir.

Etiyopya Ticari Vize Uzatma

Elektronik ticari vize uzatma işlemleri alınan vize türünün kategorisine göre değişmektedir. Yalnızca belirli kategoride vize alan kişilerin vizeleri uzatılabilir bu da sadece 15 günlüktür. 15 günden fazla uzatılmak istenen vizeler için kişilerin şahsen Etiyopya Göç İdaresine gitmesi gerekmektedir.

Etiyopya’da Karantina var mı?

Etiyopya hükümeti Covid-19 salgını kapsamında iki doz aşısı olan ve Negatif PCR test ile ülkelerine giriş yapmak isteyen kişilere karantina uygulamamaktadır.

Aşı olmayan kişiler Etiyopya’ya karantinaya alınması gerekmektedir.

Etiyopya’da Seyahatler için Aşı Kartı Zorunlu mudur?

Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin aşı olmaları durumunda test olmadan giriş yapma hakkı tanınmıştır. Aşı zorunlu değildir ancak aşı olmayan kişilerin PCR test göstermeleri zorunludur aksi takdirde karantina alınması gerekmektedir.

Etiyopya’ya Seyahatler için Covid-19 Kapsamlı Sigorta Gereklidir midir?

Etiyopya’ya hükümeti Covid-19 öncesi ve sonrasında da seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutamamıştır ancak bizlerde tüm dünya ülkelerini seyahat ederken kişilerin tercihleri olması ile  beraber seyahat sağlık sigortası yaptırmalarını tavsiye etmekteyiz.

Elektronik Etiyopya E-vize almak için bizlere ulaşın!

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button