Tacikistan Vizesi

Tacikistan Vizesi

Tacikistan Vizesi

Tırmanma, rafting, yamaç paraşütü, kayak, dağcılık, uluslararası avcılık ve kaplıca tedavisi gibi birçok turistik faaliyete ev sahipliği yapan Tacikistan Orta Asya’da yer almaktadır.  Umuma Mahsus (Bordo) pasaporta sahip vatandaşlarımız vize almak durumundayken Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaporta sahip vatandaşlarımız 60 güne kadar, Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip vatandaşlarımız ise 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. Tacikistan vizesi almak isteyen ve Tacikistan’a seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın seyahat tarihlerinden 10 iş günü öncesinde Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne ya da ilgili internet sitesi üzerinden E-Vize başvurusunda bulunmaları tavsiye edilmektedir.

Tacikistan Vizesi Nasıl Alınır?

Tacikistan’a seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızdan, Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) pasaport hamillerinin kapıda vize uygulaması sayesinde Duşanbe Havalimanı’na indiklerinde 60 gün, Diplomatik (Siyah) pasaport hamillerinin ise 90 gün geçerli olacak bir vize almaları mümkündür. Fakat havalimanında fazla vakit kaybetmek istemeyen, uzun bekleme sürelerine ayıracak vakti olmayan vatandaşlarımız seyahatlerinden makul bir süre öncesinde E-vize başvurusunda bulunabilir veya doğrudan Tacikistan Ankara Büyükelçiliğinden vize talebinde bulunabilirler. Büyükelçilik ortalama 3 iş günü içerisinde vize başvurularını sonuçlandırmakta olup tüm Türkiye’deki vatandaşlarımızın başvurularını kabul etmektedir. Ancak bu sürenin büyükelçilik inisiyatifinde olması dolayısıyla Tacikistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın en az 5 iş günü öncesinde vize başvurusunda bulunmalarını önermekteyiz.

Tacikistan Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

Her ne kadar kolay alınabilir bir vize gibi dursa da gereklilikleri sağlanamayınca en kolay alınabilir vizelerin bile reddedilmesi mümkündür. Bu gerekliliklerin temelinde ise büyükelçilik tarafından talep edilen evraklar bulunmaktadır.
 • Seyahat tarihinden sonra 6 ay daha geçerliliği olan ve en az iki sayfası boş olan bir pasaport,
 • Bir arkadaşınız veya akrabanızın yanına gidiyorsanız bir davet mektubu,
 • Bir iş başvurunuz onaylandıysa Tacik şirketin sizi işe kabul ettiğine dair belge,
 • Kişisel bilgileriniz (ev ve iş adresiniz gibi),
 • Varsa seyahat ve konaklama rezervasyonlarınız gerekmektedir.

Tacikistan Vize Türleri Nelerdir?

Tacikistan E-Vizesi

45 günlüğüne veya daha kısa bir süreliğine Tacikistan’a seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği internet sitesinde bulunan E-vize bölümünden vize başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Tacikistan vizesi büyükelçiliğe doğrudan başvuru aracılığıyla da temin edilebilmektedir fakat Tacikistan E-vizesi tercihe bağlı olmak kaydıyla daha kolay ve daha hızlı olarak düşünülebilir.

Tacikistan Standart Vizesi

Tacikistan Standart Vizesi almak isteyen vatandaşlarımız gerekli evraklarını hazırladıktan sonra Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne posta veya kurye yoluyla evraklarınız ulaştırarak başvurularınız başlatabilirler. Başvuruda bulunan vatandaşımızın bizzat başvurusunun gerekmesi durumu da söz konusu olabilmektedir, bu konudaki tasarruf büyükelçiliğe aittir.

Tacikistan Kapı Vizesi

Tacikistan kapı vizesi, bütün vatandaşlarımız için başvurulabilir bir vize olup Tacikistan Duşanbe Havalimanında verilmektedir. Lakin havalimanında geçirilmesi gereken süreyi uzatacağı için vatandaşlarımıza seyahatleri öncesinde vize almaları önerilmektedir.

Tacikistan Vize Başvuru Formu

Tacikistan vize başvuru formu, E-vize almak isteyen vatandaşlarımız için çevrimiçi olarak internet sitesinde doldurulurken Tacikistan kapı vizesi almak isteyen vatandaşlarımız için Duşanbe Havalimanında ve Tacikistan standart vizesi almak isteyen vatandaşlarımız içinse doğrudan büyükelçilikte doldurulacaktır. Tacikistan E-vize başvuru formunu dolduracak olan vatandaşlarımızın gerekli bilgileri dikkatle doldurmaları gerekmektedir. Bunun sebebi ise, bu bilgilerin daha sonradan değiştirilmesi ve güncellenmesinin mümkün olmaması dolayısıyla da hatalı bir giriş durumunda vize başvurusunun reddedilecek olmasıdır.

Tacikistan Vize Ücretleri

Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği resmî sitesinden yapılan E-vize başvurularının ücreti 50$ olarak belirlenmiştir. Bu ücret başvurunun doğrudan Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne yapılması veya kapıda vize uygulamasından yararlanmak suretiyle Duşanbe Havalimanında yapıldığında değişiklik gösterebilmektedir. Talep edilen vizenin süresine göre de değişiklik gösterebileceği unutulmamalı, özellikle yabancı kişiler için bu ücretin değişebileceği göz önüne alınmalıdır. Şirketimizden danışmanlık hizmeti almak isteyen vatandaşlarımız için başvuru ücretine ek olarak KDV dahil olmak üzere 47,2$ ücret alınacaktır.

Tacikistan Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Tacikistan vize başvurunuzu Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği resmi internet sitesinden Tacikistan E-vize olarak başvurabildiğiniz gibi doğrudan büyükelçiliğe başvurabilir ya da kapıda vize uygulamasından yararlanmak isterseniz Duşanbe Havalimanında başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tacikistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İster Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinden, ister E-vize için çevrimiçi olarak resmi internet sitesinden başvurunuzu yapınız vize başvurunuz ortalama 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Kapıda vize uygulamasından yararlanmak isterseniz de birkaç saat içerisinde vize başvurunuzun sonuçlanacağı öngörülmektedir. Fakat havalimanında bekleme sürenizi daha kısa tutmak için öncesinden bir vize başvurusu yapmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca 3 iş günü olarak öngörülen sürenin büyükelçilik inisiyatifinde olduğu unutulmamalı ve en az 5 iş günü öncesinden vize başvurunuzu yapmanız önerilmektedir.  

Yabancılar için Tacikistan Vizesi

Türkiye’de yaşayan, oturma ve çalışma iznine sahip yabancı uyruklu kişilerin Tacikistan vize başvurusunda bulunmaları mümkündür. E-vize uygulamasından yararlanabildikleri gibi doğrudan Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne de başvuruda bulunabilirler. Fakat gerek istenen belgelerin çeşitliliği gerekse vize başvurusunun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağı veya ne kadar sürede sonuçlanacağı büyükelçiliğin tasarrufu olduğundan net bir bilgi verilmesi mümkün değildir. Tacikistan vizesi hakkında güncel bilgi ve başvuru işlemleri için bizlere ulaşabilirsiniz. Tacikistan Vizesi İletişim

Tacikistan Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button