Tayvan Vizesi

Tayvan Vizesi Tayvan Vizesi

Tayvan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize almaları gereklidir. Seyahat edecek olan Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport fark etmeksizin herkesin vize alması gereklidir. 

Tayvan vizesi elektronik olarak veya kapı vizesi olarak alınabilmektedir. 

Tayvan vize başvuruları için e-vize sistemi üzerinden alınabilir veya Ankara Tayvan Büyükelçiliğinden başvurular yapılabilmektedir.

Siz değerli ziyaretçilerimiz için bu sayfamızda, Tayvan vizesi nasıl alınır? Hangi evraklar gereklidir? Tayvan vizesi kaç günde sonuçlanır gibi aklınıza takılan tüm soruları cevaplandırmaya çalışacağız. 

Tayvan Vizesi Nasıl Alınır?

Tayvan’a seyahat etmek isteyen yolcularımızın öncelikle seyahat amacına uygun olarak vize kategorisi belirlenip vize başvurusunda bulunması gereklidir. Vize başvuruları online olarak veya kapı vizesi olarak verilebilmektedir. 

Tayvan vizesi 3 farklı türde alınabilir, ilk olarak pasaport basılan standart vize prosedürü ile elçilik üzerinden alınabilir, ikinci olarak ROC sistemi üzerinden elektronik ortamda alınan vizesi çıktısı ile seyahat edilebilir veya son olarak Tayvan sınır birliklerinde alınabilir.

Tayvan E-Vize

E-Vizeler Tayvan’a seyahat etmek isteyen yabancı uyruklu kişilere vize almada kolaylık sağlaması adına uygulanan prosedürdür. 

Elektronik vizeler Tayvan Göç İdaresi tarafından sisteme giriş yapıldığında gerekli kontroller sağlanır ve kişinin ülke seyahati için yeterli kriterleri sağladığına kanaat getirilirse vize onayı mail ortamında sonuçlanmaktadır. 

Sahip olunan elektronik vizeler ve diğer tüm vizeler kişilerin ülkeye kesin giriş yapabilmesini sağlamamaktadır. Sınır birliklerinde göçmenlik memurları kişilerin seyahat amacı ve seyahat belgelerinin kontrol sağladıktan sonra ülkeye giriş hakkı vermektedir. 

Tayvan E-Vizesi sonuçlandığı tarihten başlar ve 3 ay geçerli olarak verilmektedir. 3 ay içerisinde ülkeye giriş sağlanır ve maksimum 30 gün kalınabilir. Standart e-vizesi tek girişli olarak vermektedir. 

Kimler Tayvan’a E-Vize Alabilir?

Tayvan Hükümeti ülkesine seyahat etmek isteyen Bahreyn, Bosna Hersek, Burkina Faso, Dominika, Ekvador, Kolombiya, Kiribati, Kosova, Kuveyt, Karadağ, Mauritius, Umman, Panama, Peru, Katar, Suudi Arabistan, Solomon Adaları, BAE ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları E vize alabilir.

Tayvan Kapı Vizesi

15 Mayıs 2013 tarihi itibariyle Türk vatandaşları Tayvan’a seyahatlerinde kapı vizesi alabileceklerini açıklamıştır. Tayvan kapı vizesi için girişlerde belirli evrakların sunulması gereklidir.

Kapı Vizesi için Evraklar:

 1.  Pasaport (en az 6 ay geçerli süresi ve karşılıklı iki boş sayfasının olması gerekmektedir.)
 2.  Gidiş- Dönüş satın alınmış uçak bileti
 3.  Online başvuru formu 
 4.  Fotoğraf
 5.  Vize harcı nakit döviz olarak (24 USD)
 6.  Giriş yasağının olmaması ve Sabıka kaydı olmaması gereklidir. (Tayvan makamları kontrol sağlamaktadır.)

Kapı vizesi ile ülkeye giriş sağlandığında maksimum kalış süresi 30 gündür. Bu vize Tayvan’da uzatılamamaktadır. Turistik ve ticari amaçlı kısa süreli tüm seyahatler için bu vize kullanılabilir.

Kapı Vizesi ile Giriş Yapılabilecek Havalimanları

 1.  Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı
 2.  Tapiei Songshan Havalimanı
 3.  Taichung Havalimanı
 4.  Kaohsiung Uluslararası Havalimanı

Tayvan Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar 

Tayvan elektronik vize başvuruları için seyahat amacına uygun olarak evraklar hazırlanması gereklidir. E-vizelerde evrakların taratıp mail ortamında iletilmesi yeterlidir. Online olarak iletilen evrakların kontrolü sağlanır başvuruya uygun hale getirilir işlem alınmaktadır. 

 1.  Pasaport (En az 6 ay geçerli süresi ve karşılıklı 2 boş sayfa),
 2.  Otel rezervasyonu,
 3.  Online başvuru formu için kişisel bilgiler
 4.  Nüfus cüzdanı fotokopisi

Tayvan E-Vize Tayvan Vize Türleri Nelerdir?

Tayvan’a seyahat etmek isteyen yolcuların seyahat nedenlerine uygun olarak vize türü belirlenmektedir. Vizeler turistik, ticari, elektronik vize ve kapı vizesi olarak alınabilmektedir.

Tayvan Turistik E-vize

Turistik olarak seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının veya Türkiye’de oturumu olan yabancı uyruklu kişilerin seyahatlerinden ortalama 7 gün öncesinden vize almaları gereklidir. Elektronik vizeler için şahsen gelinmesine gerek kalmadan tüm işlemleri online olarak tarafımızdan tamamlanmaktadır. 

E vizelerde evrakların asıllarının taratıp mail olarak iletilmesi yeterli ilk adımdır.

Tayvan Elçilik Vizesi

Tayvan Hükümeti, elektronik vize sistemlerinde yaşanabilecek sıkıntılardan kaynaklı veya pandemi dönemi gibi durumlarda elektronik vize alımlarını askıya alabilme hakkına sahiptir. Elektronik vize başvuruları için sitem üzerinden kontrol sağlandıktan sonra eğer askıya alındığı bildirilmiş ise vizeleri direkt olarak Türkiye Çin Cumhuriyeti (Tayvan), elçiliğinden alınması gereklidir. 

Elçilikten vize almak için hazırlanması gereken evraklar seyahat amacına göre değişiklik gösterebilir. Size uygun evrak listeleri ve vize türü için bizlerle iletişime geçmeniz tavsiye olunur.

Tayvan Vize Başvuru Formu

Tayvan elektronik vizelerde ve standart pasaporta basılan vize başvurularında, Tayvan Hükümetinin Göç idaresine bağlı web sitesi üzerinden form doldurulması gereklidir. Elektronik vizelerde online form doldurulup onayladıktan sonra vizenin mail olarak iletilmesi beklenmektedir.

Pasaporta basılan standart vizeler için online form doldurulan sonra çıktısını alınıp diğer evraklar ile birlikte verilen randevu günü şahsen veya Visa Prove temsilcileri tarafından başvurular randevu günü elciğe teslim edilmektedir.

Başvuru formlarında, kişisel bilgiler, pasaport bilgileri ve seyahat amacını açıklayan diğer detaylı bilgilerin eksiksiz ve güncel olarak doldurulması gerekmektedir.

Başvuru formuna yazılan hatalı veya eksiz bilgi, başvurunun olumsuz sonuçlanmasına veya ülkeye girişlerde göçmen polisleri tarafından ülkeye alınmama gibi durumları doğurabilir. 

Tayvan elektronik online formları oldukça dikkatli doldurulmalıdır. Hatalı doldurulan formlar geçeriz sayılmaktadır ve yeniden doldurulması gereklidir.

Tayvan Vize Ücretleri

Tayvan’a vize almak isteyen Türk vatandaşları, 47,2 € Visa Prove vize işlem danışmanlık ücreti alınmaktadır.

Tayvan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tayvan elektronik vize başvuruları, Tayvan Göç İdaresi sistemi üzerinden işleme alındıktan ortalama 3 iş günü sonrasına sonuçlanmaktadır. 

Sonuçlanan vizeler elektronik olarak maili üzerinden PDF formatında gelir, çıktısını alıp kolaylıkla seyahat edilebilir.

Yabancılar için Tayvan Vizesi

Tayvan vizesi elektronik olarak vize alınabilen tüm pasaportlar için dünyanın neresinde olursanız olun, başvuru için işlemleri online olarak tamamlayabileceğinizi unutmayın.

Sadece evrakları taratıp mail atmanız başvuru işlemlerinizi başlatmanız için yeterli ilk adımdır.

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler veya dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Türk vatandaşları, elektronik olarak Tayvan vizesi almak için evrakları taratıp iletilmesi yeterlidir. 

Tayvan Evrak Tasdik İşlemleri

Tayvan Hükümeti ülkesinde resmi olarak geçerlilik sağlayabilmesi için evrakların kendi temsilciliklerinden onaylatılmasını talep etmektedir. 

Evrakların resmi olarak geçerli sayılabilmesi için Türkiye’deki bazı resmî kurumlardan onay alınması ve ilgili temsilciğe randevu alınıp evrak tasdik işlemlerin başlatılması gerekmektedir.

Tasdik işlemleri nasıl yapılır?

 1.  Tayvan’daki kurum hangi dilde istiyorsa, ona uygun olarak evraklar noter onaylı yemin tercüman tarafından tercüme yapılır,
 2.  Kaymakamlık veya Valilik onayı 
 3.  Türk Dışişleri Bakanlığından onay

Tayvan Evrak Tasdik için Elçilikteki İşlemler

Tasdik işlemi için randevu alınmaktadır. Randevular hafta içi hafta içi 09:00-11:00 saatleri arasında verilir. Randevu günü evrakların asılları ile birlikte başvuru formu doldurup başvuru işleme alınmaktadır.

Tayvan evrak tasdik işlemleri için sayfa başı ödeme yapılır. Onaylanacak evrak başı ücreti 15 USD olarak belirlenmiştir.

İşleme alınan tasdik belgesi ortalama 2 iş günü sonrasında 11:30’a teslim edilir. 

Tayvan vizesi, başvuru işlemleri, sonuçlanma süreleri, elektronik vizeler ve tasdik işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Tayvan Vizesi İletişim

Tayvan Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button