Ermenistan Vizesi

Ermenistan Vizesi

Ermenistan Vizesi

Ermenistan’a seyahat etmek isteyen tüm Türk vatandaşları vizeye tabidir. Seyahat belgesi farketmeksizin  Ermenistan vizesi alınması zorunludur. 

Pasaport türüne göre alınan vizeler farklılık göstermektedir. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi yolcuların seyahat etmeden önce elektronik vize alabilir veya sınır birliklerinde kapı vize alarak ülkeye giriş sağlayabilir.

Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce, Türkiye’de bir temsilciliği bulunmadığı için size en yakın ülkedeki ilgili temsilciliklerden pasaporta basılan standart vize almaları gereklidir.

Bu sayfamızda sizlere Ermenistan vizesi nasıl alınır? Vize başvuru ücretleri ne kadardır? Hangi evraklar gereklidir? Kaç günde Ermenistan vizesi alabilirim? Gibi aklınıza takılan tüm soruları cevaplandırmaya çalışacağız, ayrıca sormak istediğiniz sorular için bizlere ulaşabilirsiniz.

Ermenistan Vize Nasıl Alınır?

Ermenistan E-vize online olarak resmî web sitesi üzerinden alınmaktadır. Başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için öncelikle seyahat amacına uygun olarak hazırlanan evrakların taratılması gereklidir. Başvuru için taratılan evraklar ve seyahat kişisel belgeleri sisteme yüklenmektedir.

Başvuru tamamlandığın gerekli ödemeler yapılır ve ortalama 3 iş günü içerisinde vize sonuçlanır, kurumumuz tarafından sizlere mail ortamında veya Whatsapp üzerinden iletmektedir. 

Ermenistan vizesine başvuru yapılması bilmesi için seyahatinize en erken 60 gün süre olması gereklidir.

Sonuçlanan vize elektronik PDF olarak gelir, kişilerin seyahat ederken bu belgenin çıktısını alıp, kolaylıkla seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Ermenistan Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar 

Ermenistan elektronik vize başvuruları için seyahat amacına uygun olarak hazırlanması gereken evraklar birtakım farklılıklar gösterebilir. 

Genel Başvuru için Evraklar

 1.  Pasaport (Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli ve karşılıklı iki boş sayfası olan)
 2.  Biyometrik fotoğraf (Arkası beyaz, güncel)
 3.  Otel rezervasyonu 
 4.  Uçak rezervasyonu
 5.  Davetiye (Ticari vizeler için)
 6.  Türkiye’de yabancı uyruklu olan kişiler için oturum izni kartı
 7.  Varsa seyahat sağlık sigortası

Ermenistan E-vizesi için yukarıda evraklar genel başvuru için geçerli olan evraklardır. Vize türlerine göre hazırlanması gereken evraklara ek belgeler eklenebilir.

Ermenistan Vize Türleri Nelerdir?

Vize başvuruları için seyahat nedenine uygun olarak doğru kategoriden başvuru yapılması önemlidir. 

Ermenistan elektronik vize sistemi vize çeşitliliği konusunda e-vize olarak oldukça alternatifler sunmaktadır. 

Ermenistan vize türü olarak temelde sürelerine göre iki kategoride alınmaktadır. 

21 Günlük Vize

Seyahat tarihi başlangıçlı olarak 90 geçerli, 21 gün kalış hakkı verir,

120 Günlük Vize

Seyahat tarihi başlangıç olarak 180 gün geçerli, 120 gün kalma hakkı verilen vize olarak alınmaktadır.

Turistik Vize

Ermenistan tarihi turistik bölgelerini gezmek amacıyla seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının alabileceği vize türüdür. Bu vize yalnızca turistik amaçlı seyahatler için kullanılmaktadır.

Ticari Vize

Ermenistan’daki iş birlikleri, toplantılar, fuarlar ziyaretleri veya katılımcısı gibi ticari amacıyla ile yapılacak tüm seyahatler için alınması gereken vize türü Ermenistan ticari vizedir.

Ticari vize başvuruları için seyahat amacını kanıtlayan belgeler sunulması gerekmektedir. Örneğin fuar katılım veya ziyaretçi belgesi varsa karşı firmadan davet mektubu gibi belge başvuruya eklenmektedir. 

Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Ermenistan’da akraba veya arkadaşı olan kişilerin yine davet mektuplarıyla alabileceği vize türüdür. Başvuru için gerekli evraklara ek olarak davet mektubu ve davet eden kişinin kimlik veya oturum kartı gereklidir.

Kültürel ve Sportif Faaliyetiler Katılım Vizesi

Ermenistan’daki kültürel etkinlik veya sportif faaliyetler için etkinliğin düzenleyen kişi ya da kurumlardan davet mektubu temin edilir. Bu davet mektubu ile kültürel ve sportif faaliyetler katılım vizesi alınabilmektedir. 

Eğitim ve Staj Vizesi

Üniversiteler veya kısa süreli diğer eğitimler için alınabilecek vize elektronik Ermenistan vizesi için ilgili kurumlardan alınacak davet mektupları başvuru işlemleri için yeterli ilk adım olacaktır.

Öğrenci değişim programları, süre süreli staj veya kurs programları için tercih edilebilir. 

Vize süreleri 21 günden maksimum 120 güne kadar verilmektedir. 

Ermenistan Vize Başvuru Formu

Ermenistan vize başvuru formu ilgili temsilciliğin resmî web sitesi üzerinden doldurularak alınmaktadır. Başvuru formu aynı zamanda vize üzerinde yazacak bilgileri içeriğinden oldukça dikkatli doldurulması gereklidir. Başvuru formunda hatalı veya eksik bilgi başvurunun olumsuz sonuçlanmasına veya pasaport ile tutarlı olmayan bilgilerin sınır birliklerinde ülkeye girişlerde sorun çıkarabileceğini bilmeniz gerekmektedir. 

Ermenistan vizeleri online olarak alınır ve girişlerde vizenin çıktısı sunulmaktadır. Vize alırken pasaportun karşılıklı iki boş sayfasının olması gereklidir. Vize almadan önce mutlaka sayfaların tarafınızdan kontrol edilmesi önerilir. 

Girişlerde ülke giriş çıkış kaşesi basması için boş sayfa gereklidir.

Başvuru formu kişisel bilgileri ve seyahat amacını doğrulayan bilgiler doldurulduktan sonra, bazı belgelerin scan olarak yüklenmesi gerekmektedir. 

Hangi Belgeler Yüklenir?

 • Pasaport (Renkli, okunaklı),
 • Fotoğraf (Arka fonu beyaz yüksek çözünürlüklü),
 • Otel rezervasyonu,
 • Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye oturum kartı,
 • Varsa seyahat sağlık sigortası,
 • Ticari seyahatler için mutlaka davetiye,
 • Son olarak seyahatin masraflarını karşılayacak banka dökümü sunulması vizenin olumlu sonuçlanmasına katkı sağladığını belirtmek isteriz.

Ermenistan Vize Ücretleri

Ermenistan vize ücreti konsolosluk harcı vizenin süresine göre belirlenmektedir. Vize süreleri iki tür olarak verilir.

21 Günlük Vize 41 $

120 Günlük Vize 65 $ olarak belirlenmiştir. 

Ücretlere Visa Prove danışmanlık ücreti ve KDV dahildir.

Ermenistan Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Ermenistan hükümetinin Türkiye’de konsolosluk veya Büyükelçilik olarak bir temsilciliği olmadığı için vizelerin bir kısmı online elektronik vize olarak alınmaktadır. 

Pasaporta basılan vize alması gereken belirli pasaportların (Hususi, Hizmet ve Diplomatik) Türkiye’ye en yakın ülkeden vize başvurusunda bulunmaları gereklidir. 

Ermenistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvuruları online olarak ödemeleri yapılıp işleme alındığı tarihten itibaren ortalama 3 iş gününde sonuçlanmaktadır. 

Başvuruların yasal sonuçlanma süreleri 3 iş günü olarak belirlenebilir ancak her başvuru kendi içinde değerlendirildiği için bu süreler göç idaresin inisiyatifine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Vizenin verilmesi, vizenin çıkış süresi tamamen Ermenistan Hükümetine bağlı olarak belirlenir ve nihai karar mercidir.  

Yabancılar için Ermenistan Vizesi

Türkiye’de ikamet izni olan yabancı uyruklu kişilerin öncelikle Ermenistan seyahatleri için vize almaları gerekip gerekmediği kontrol edilir. 

Vize alınması gerekiyorsa kişilerin Türkiye oturum izni veya çalışma izin belgeleri ile elektronik olarak vize başvuru işleme alınmaktadır. 

Ermenistan vizesi almak için hazırlanması gereken evraklar, vize harç bilgisi, sonuçlanma süresi ve alınabilecek vize türleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Ermenistan Vizesi İletişim

Ermenistan Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button