Kenya Vizesi

Kenya Vizesi Kenya Vizesi

Kenya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının, Kenya vizesi almaları gerekmektedir.

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları elektronik vize alırken, 20 Şubat 2009 tarihi itibariyle Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi Türk vatandaşları Kenya’ya yapacakları kısa süreli tüm seyahatleri vizeden muaftır.

Kenya Hükümeti ülkesine seyahat etmek isteyen tüm yabancı uyruklular için 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle elektronik vize başvurularını hizmet açmıştır. Artık Kenya’ya seyahat etmek için onlarca evrak hazırlayıp, günlerce vize almak için uğraşmanıza gerek kalmadan, mail veya Whatsapp üzerinden ileteceğiniz gerekli evraklarla vizeniz Visa Prove tarafından alınmaktadır.

Kenya vizesi, belirlenen seyahat tarihi itibariyle başlatılır ve 90 gün geçerliliği bulunmaktadır. 90 gün içerisinde kullanılmayan vizeler geçerliliğini yitirmektedir. Ülkeye giriş yapıldıktan sonra maksimum kalış süresi, 30 gündür. 30 gün kişilerin ülkeye giriş yaptığı tarihten başlatılmaktadır.

Bu sayfamızda, siz değerli ziyaretçilerimiz için Kenya vizesi nasıl alınır? Başvuru yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Ülkeye girerken yanınızda neler olmalı? Kenya vize harcı ne kadardır? Gibi tüm sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız. 

Kenya Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvurusu için seyahat amacınıza uygun vize türü belirlenir ve vizenize uygun olarak hazırlanması gereken evraklar ve ücret bilgisi tarafınıza detaylı olarak iletilir.  Kenya vize başvuruları elektronik olarak daha kolay, güvenli ve hızlı olarak kurumumuz tarafından sizler adına alınır. 

Kenya vizeleri elektronik olarak sisteme kayıt yapılarak, tüm ödeme ve yükleme işlemleri online olarak tamamlanan yeni sistem üzerinden alınmaktadır. 

Elektronik vizeler kolay alınabiliyor ancak elektronik vizelerde iletişimde olabileceğiniz ve evraklarınızı kontrol edebilecek bir yetkili olmadığı için oldukça dikkatli olarak sisteme giriş yapılması gereklidir. Hatalı veya eksik bilgi başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. 

Kenya E-vizesi, Göç İdaresine bağlı olarak web sitesi üzerinden hesap oluşturularak alınmaktadır. Öncelikle açılan hesabın akreditasyonunu yapılması başlangıç için ilk adımdır. Sisteme kayıt yapıldıktan sonra 11 adımdan oluşan başvuru formu doldurulması gereklidir.

Başvuru formu tamamlanıp, başvuru için istenilen belgelerin sisteme yüklemesi yapılarak ödeme kısmına geçilmektedir. Ödeme tamamlanıp sistemden çıkış sağlanır ve ortalama birkaç gün içerisinde elektronik vizeniz sonuçlanır ve kurumumuz tarafından sizlere iletilmektedir.

Kenya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar 

Vize başvuruları için seyahat amacına uygun olarak vize kategorisi belirlenmesi gereklidir. Vize kategorisine uygun olarak hazırlanması gereken evraklar değişiklik göstermektedir. Aşağıda Kenya E-vizesi için hazırlanması gereken tüm evrakları detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

 1.  Pasaport (Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik ve 3 boş sayfası olması gerekmektedir.)
 2.  Fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz, biometrik)
 3.  Uçak ve otel rezervasyonu 
 4.  Ticari vizeler için firmadan davet mektubu, davet gönderen firmanın tescil belgeleri
 5.  Aile/ Arkadaş ziyareti vizeleri için aileden davet mektubu, davetiye gönderen kişinin oturum kartı ya da Kenya kimlik kartı fotokopisi

Not: Evrakların PDF veya JPG olarak hazırlanması gerekmektedir. Belgelerin bu formata uygun değilse tarafımızdan yapılmaktadır. 

Kenya Vizesi 2

Kenya Vize Türleri Nelerdir?

Kenya seyahatleri için seyahat süresine ve amacına uygun olarak farklı kategoriklerden vize alınması mümkündür. Başvuru için size en uygun vize türü üzerinden başvuru işleme alınmaktadır. 

Kenya Tek Girişli Vize

Kısa süreli tek girişli seyahatler için tercih edilen vize türüdür. Genellikle turistik, ticari amaçlı seyahatler için alınmaktadır. Bu vizeniz 90 gün geçerli ve 30 gün kalış hakkı sağlamaktadır. Tek girişli vize Kenya Göç İdaresi tarafından ülkedeyken uzatılabilmektedir.

Kenya Transit Vize

Kenya’da havalimanından ayrılmadan direkt olarak yapılan uçuşlarda transit vize alınmasına gerek yoktur.

72 saati geçmeyen süreler için Kenya üzerinden diğer varış noktasına geçiş sağlamak isteyen kişiler için transit vize alınması gereklidir. Transit vize başvuruları için üç ayaklı uçak biletinin sunulması ve doğrudan uçuş alamadığına dair kanıt sunulması gerekmektedir.

Doğu Afrika Turist Vizesi (Kenya, Uganda ve Ruanda)

Bu vize Kenya, Ruanda ve Uganda’ya turistik amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin üç ülkeyi rahatça seyahat etme ve serbest dolaşma hakkı isteyen kişilere verilen ortak bir vizedir. Bu vize 90 gün geçerli ve çok girişli olarak verilmektedir. Yalnızca turizm amacıyla kullanılması gerekir.

Doğu Afrika vizesi uzatılmamaktadır. Vize ile ilk önce Kenya üzerinden giriş yaparak üç ülke arasında seyahat edebilmektedir.

Kenya Çoklu Giriş Vizesi

Kenya’yı sık ziyaret etmek isteyen kişilerin tercih edebileceği vize türüdür genellikle ticari amaçlı seyahatlerde alınmaktadır.

Sonuçlanma süresi 6 hafta kadar sürebilmektedir.

Kenya Vize Başvuru Formu

Elektronik vize online başvuru formu, başvuruyu işleme almak için öncelikle Kenya Elektronik vize web sitesi üzerinden mail akreditasyonu ile başlatılmaktadır.

Başvuru formu, 11 bölümden oluşan kişisel bilgilerin, seyahat amacı, seyahat süresi başlangıcı gibi tüm detayların eksizsiz ve güncel doldurulmasıyla tamamlanmaktadır. Başvuru formu doldururken girilen bilgilerin güncel ve doğru olduğundan emin olunması gereklidir. Yazılan bilgilerin hatalı olması durumunda başvuru ret ile sonuçlanmaktadır. 

Başvuru formları, elektronik vizelerde dikkat edilmesi gereken en önemli bölümdür. Form üzerinde seyahat amacına bağlı olarak, kalacak yer, davet eden firma var ise firma iletişim bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

Göç İdaresi gerekli gördüğü durumlarda kişi ya da kurumlar ile iletişime geçmek isteyebilir. 

Kenya Vize Ücretleri

Kenya e-vize başvuru işlemleri vize türüne göre farklılık göstermektedir. Vizeler seyahat amacına uygun olarak kişilerin tercihlerine göre belirlenmektedir.

Vize başvuru ödemeleri, başvuru formu tamamlanıp gerekli yüklemeler yapıldıktan sonra, tüm girilen bilgilerin kontrolü sağlanır ve ödeme sayfasına geçilmektedir. Ödemeler online olarak kredi kartlı ile döviz olarak kurumumuz tarafımızdan yapılmaktadır.

Kenya E-Vize Ücreti

Vize Türü

Giriş Sayısı

Vize Ücreti

Tek Girişli (Turistik, Ticari)

Tek Giriş

51 $

Transit Vize

Tek Giriş

21 $

Doğu Afrika Turist Vizesi

Çok Girişli

101 $

Çoklu Giriş Vizesi

Çok Girişli

101 $

Kenya elektronik vize işlemleri için Visa Prove hizmet bedeli KDV dahil 47,2 $'dir.

Kenya Kapı Vizesi

Kenya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, ülke sınır giriş kapılarında gerekli ödemeleri ve seyahat amacını kanıtlayan belgeleri sunarak harç ödemesi yapıp kapı vizesi alabilir.

Kenya E- Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Elektronik olarak alınan Kenya vizesi, online form tamamlanıp gerekli yüklemeler yapıldıktan sonra ortalama 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlanan vize PDF olarak tarafınıza iletilmektedir. 

Ülkeye seyahat ederken seyahat amacını kanıtlayan (Otel rezervasyonu, dönüş bileti, seyahat masraflarını karşılayan yeterli miktar bakiye) belgeler ve vizenin çıktısını alıp vize alınan güncel pasaport ile birlikte ülkeye seyahat edilebilmektedir. 

Kenya E-vizesi ülkeye giriş hakkı için tek başına yeterli belge değildir. Ülkeye giriş hakkı sınır birlikleri inisiyatifine bağlı olarak belirlenmektedir. Elektronik vizeyi sahip olunsa bile ülkeye giriş hakkı göçmenlik ofisi görevlisinin girişi onaylaması gerekmektedir.

Kenya vizesi başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evraklar, vize harç bilgisi ve sonuçlanma süreleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kenya Vizesi İletişim

Kenya Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button