Kanada Vizesi

Kanada Vizesi

Kanada’ya turizm, iş, ziyaret ve eğitim başta olmak üzere tüm amaçlarla seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, Kanada vizesi başvurusu yapmalıdırlar.

Kanada Vizesi

Visa Prove, yalnızca profesyonellerden oluşan kadrosuyla birçok kategoride Kanada vizesi danışmanlık hizmeti vermektedir. Yazımızda Kanada vizesi ile ilgili en çok merak edilen konulara değineceğiz.

Kanada Vizesi Nasıl Alınır

Kanada’ya vize almak isteyen vatandaşlarımız öncelikle Kanada devletinin resmî web sitesi olan canada.ca üzerinden hesap oluşturarak IRCC portalına girmelidirler. Burada visitor (genel ziyaretçi) ya da study (eğitim) kategorilerinden başvuru sahibine uygun olanı seçilerek vize başvurusu başlatılır. Başlangıç sorularının ardından vize başvuru formu, bunun ardından ise evrak yükleme ve ödeme sayfaları geçilerek başvuru bitirilir. Vize başvurunuzun onaylanmasını takip eden birkaç gün içinde hesabınıza biyometri mektubu düşmektedir. Bu mektup ile parmak izi merkezinden randevu tarihi ile saati seçilir. Seçilen randevu gününde parmak izi beyanından sonra işlem tamamlanmış olur. Bundan sonraki süreç konsolosluğa bağlıdır. Kanada’ya vize almak ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için lütfen Kanada Vizesi Nasıl Alınır sayfamızı ziyaret ediniz.

Kanada Vize Ücreti

Kanada vizesi ücreti 2023 yılında 185 Kanada Doları’dır. Bunun 100 Kanada Doları vize ücreti, 85 Kanada Doları ise parmak izi biyometri ücreti olarak ödenmektedir. 185 Kanada Doları tutarındaki bu Kanada vize başvuru ücreti, genel ziyaretçi vizesi ücretidir. Farklı kategorilerde farklı ücretler oluşmaktadır. Ayrıca başvurunun olumlu olması halinde ödenmesi gereken, yaklaşık 300 TL tutarında zorunlu vize basım & kargo ücreti de bulunmaktadır. Tüm Kanada vizesi ücreti detayları için lütfen Kanada Vize Ücreti sayfamızı inceleyiniz.

Kanada Vize Türleri

Kanada vizesi için başvuru yapacak kişiler, seyahat amaçlarına uygun bir Kanada vizesi kategorisinde başvuru yapmalıdırlar. Bu ülkedeki vize türleri Genel Ziyaret Vizesi (Visit), Çalışma Vizesi (Work) ve Eğitim Vizesi (Study) şeklinde 3’e ayrılır. Başvuru sahipleri, bu vize türlerinin alt kategorilerinde kendilerine uygun seçimi yapmalıdırlar. Kanada vize türleri içerisinde, Türkiye’den en çok başvuru yapılan tür Visit kategorisidir. Turizm, ticari faaliyetler, toplantı, fuar, arkadaş ziyareti, akraba ziyareti, 6 aydan kısa süreli dil eğitimi vb. gibi birçok seyahat amacı bu vize ile gerçekleştirilmektedir. Kanada vizesi türleri ile ilgili detaylı bilgi için lütfen Kanada Vize Türleri sayfamızı inceleyiniz.

 • Kanada Turist Vizesi

Kanada turistik vize, ülkeye turizm amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

 • Kanada Ticari Vize

Kanada iş vizesi, ülkeye ticari görüşmeler, toplantı, fuar, işle ilgili eğitim vb. konularda seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

 • Kanada Ziyaret Vizesi

Kanada aile ziyareti vizesi ve Kanada arkadaş ziyareti vizesi, ülkeye bir yakınlarını görmek amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

 • Kanada Çalışma Vizesi

Kanada çalışma izni olarak da geçmektedir. Kanada’da bir işe kabul edilen kişiler buna dair evraklarını ve diğer şartları sağladıklarını gösteren evrakları hazırlayarak başvuru yapabilirler.

 • Kanada Öğrenci Vizesi

Kısa süreli ve uzun süreli öğrenci vizesi şeklinde ikiye ayrılır. Eğitimi 6 ayı geçmeyecek öğrenciler kısa süreli olarak genel ziyaretçi kategorisinde vizelerini alabilirler.

 • Kanada Dil Okulu Vizesi

Öğrenci vizesi olarak bahsettiğimiz şekilde, eğitimin uzunluğuna göre değişen bir vizedir. Kanada'da 6 aydan daha fazla eğitim alacak kişilere uzun süreli dil okulu vizesi verilir. Uzun süreli Kanada öğrenci vizesi çok girişli olarak verilir ve Kanada'da uzatılabilir.

 • Kanada Oturma İzni:

Kanada oturum izni ya da Kanada oturum vizesi olarak da geçmektedir. Nitelikli işçi olarak, aile birleşimiyle, iş kurarak vb. yöntemlerle Kanada’ya kalıcı olarak yerleşmek isteyen kişilerin başvuracağı kategoridir.

Kanada Vize Başvurusu

Kanada vizesi başvuru yapmak isteyen kişiler, ilk etapta başvuru için gerekli evraklarını hazırlayıp fotoğraf dahil olmak üzere bilgisayarlarına tarayarak başvuruya hazır hale gelmelidirler. Bu hazırlıktan sonra Kanada online vize başvurusu yapılabilir. Web adresinden doldurulacak formların ardından taramalar sisteme yüklenir ve ödeme yapılır. Konuyla ilgili tüm merak ettikleriniz için Kanada Vize Başvurusu sayfamızı inceleyiniz.

Kanada Vizesi için Gerekli Evraklar

Kanada vize evrakları, başvuru yapılan kategoriye ve başvuru sahibinin bireysel durumuna göre şekillenmektedir. Genel anlamda bahsedecek olursak 4 önemli kategoride evrak hazırlanır:

 • Kişisel evraklar: Pasaport, fotoğraf, nüfus kaydı, dilekçe, kimlik fotokopisi, eski pasaportlar vb. evraklardır.
 • Çalışma evrakları: Çalışma yazısı, izin yazısı, emeklilik belgesi, maaş bordroları, SGK evrakları, vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi gibi çalışma hayatınıza dair evraklardır.
 • Finansal durum gösteren evraklar: Banka hesap dökümü, varlıklar dökümü, tapu, kira sözleşmesi, ruhsat, hisse senedi, kripto dökümleri vb. gibi finansal durumunuzu kanıtlayan evraklardır.
 • Seyahat amacı gösteren evraklar: Uçak bileti, otel rezervasyonu, davetiye, tur programı, maç bileti, fuar bileti, okul kaydı vb. gibi seyahat etme amacınızı destekleyen evraklardır.

Tüm kategorilerde tüm gerekli evrakların listeleri için lütfen Kanada Vizesi için Gerekli Evraklar sayfamızı inceleyiniz.

Kanada Vize

Kanada Vize Başvuru Formu

Vize işleminiz için gerekli Kanada başvuru formu, Kanada devletinin resmi web sitesinden çevrimiçi olarak doldurulan bir formdur. Bu form elle doldurulmaz, tamamen online doldurulur ve dijital olarak iletilir. Formu doldururken dikkat edilmesi gereken birçok önemli ayrıntı bulunmaktadır. Konuyla ilgili tüm detaylar için lütfen Kanada Vize Başvuru Formu sayfamızı inceleyiniz.

Kanada Vize Şartları

Kanada vizesi şartları, aslında ABD, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerin vize şartlarıyla benzerlik göstermektedir. En önemli şartlar;

 • Düzenli gelir sahibi olmak ve bu durumu kanıtlamak
 • Seyahat amacının ve niyetin gerçek olması
 • Kişinin anavatanı ile bağlarının kuvvetli olması. İş, okul, aile vb. gibi geri dönme sebepleri olması.
 • Daha önce herhangi bir ülkede vize ihlali yapmamış, suç işlememiş olmak. 
 • Yurt dışı seyahat geçmişine sahip olmak. (Bu koşul zorunlu değil, fakat önemlidir.)

Kanada Vize Reddi

Kanada vize reddi, başvuru sahibinin seyahat amacının gerçekçi bulunmaması ve finansal kaynaklarının yetersiz olması sebebiyle reddedilebilir. Redde itiraz yapılamaz, fakat itiraz içeren yeni bir başvuru yapılabilir. Türk vatandaşlarının en çok karşılaştığı Kanada vize reddi sebepleri şunlardır:

 • Göçmenlik şüphesi: Kişinin Türkiye’ye ile bağları yeterince kuvvetli bulunmamıştır
 • Finansal yetersizlik: Kişinin, seyahati gerçekleştireceği para kaynakları yetersizdir veya kaynağı belirsizdir.
 • Gerçekçi olmayan seyahat amacı: Kişinin, esas seyahat amacını gizleyerek vize başvurusu yaptığına kanaat getirilmiştir.

Kanada Vizesi Kaç Günde Çıkar

Vize başvuru işlem süreleri, vize kategorisine göre değişmektedir. 2023 yılında Kanada vize başvuruları ortalama 3 ayda sonuçlanmaktadır. Bu yalnızca ortalama bir değer olup acil durumlarda, eğitimlerde ve ticari faaliyetlerde vize değerlendirme süresi kısalabilmektedir.

Kanada Vizesi Kaç Yıllık Veriliyor

Kanada vizesi 10 yıllıktır, fakat başvuru sahibinin pasaportunun bitiş tarihine kadar basılmaktadır. Bu yüzden tavsiyemiz, 2 yıldan az süresi kalan bir pasaporta sahipseniz, Kanada vize başvurunuzu pasaportunuzu yeniledikten sonra yapmanızdır. Öğrenci vize türünde eğitim süresi kadar, çalışma vize türünde ise iş sözleşmesi kadar vize verilmektedir.

Kanada Vize Başvuru Merkezi

Tüm dünyadan yapılan Kanada vizesi başvuruları dijital sistem üzerinden değerlendirme makamlarına ulaştırılmaktadır. Kanada vize başvuru merkezi, yalnızca başvurusu tamamlanmış başvuru sahiplerinin parmak izlerini almak üzere çalışmaktadır. Başvuru merkezleri İstanbul ve Ankara'da bulunmaktadır. Parmak izi randevusuna, başvurunun tamamlandığına dair evrak olmadan gidilemez, bu yüzden süreci bir danışmanla yürütmenizi öneririz.

Kanada Konsolosluğu

İstanbul’daki Kanada Konsolosluğu vize başvurusu yapmak isteyen kişilere yardımcı olmamaktadır. Tüm vize başvuruları, ülkenin resmî web sitesi üzerinden yürütülmektedir. Ankara’daki Kanada Büyükelçiliği de aynı şekilde farklı işlemler için Türk vatandaşları ya da Kanada vatandaşlarına yardımcı olmakta, fakat doğrudan vize başvurusu almamaktadır.

Kanada Süper Vize

Kanada Süper vizesi, Kanada vatandaşı ya da oturum izni sahibi çocuklarını (veya torunlarını) ziyaret etmek isteyen anne babalar (veya büyükkane & büyükbabalar) için tasarlanmış bir vize türüdür. 2023 yılında yapılan değişiklik ile başvuru sahiplerinin 5 yıla kadar kesintisiz olarak Kanada'da kalmasına olanak sağlamaktadır. Davet eden kişinin finansal yeterliliği, yaşanacak evin uygunluğu ve bir Kanada şirketinden yapılması gereken sağlık sigortası bu vize başvurusunun önemli şartları arasındadır. Bu özel vizeyle ilgili tüm merak ettikleriniz için lütfen Kanada Süper Vize sayfamızı inceleyiniz.

Kanada ETA Elektronik Vizesi

Kanada ETA Elektronik Vizesi, Kanada’ya hava yolu ile seyahat etmek isteyen, vizeden muaf ülkelerin vatandaşları için uygulanan bir giriş şartıdır. Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi kişiler Kanada ETA’dan yararlanamazlar, bunun yerine standart vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Kanada ETA’nın süresi yolcunun pasaportuna bağlıdır. Pasaport süresi 5 yıldan uzun süre ise giriş izni 5 yıllık, pasaport süresi 5 yıldan kısa ise giriş izni pasaport süresi kadar verilir. Yeni bir pasaport alınırsa, yeni bir Kanada ETA alınması gerekir. Geçerli bir Kanada ETA ile Kanada’da 6 aya kadar kalabilir ve istediğiniz sıklıkla seyahat edebilirsiniz.

Pasaportu, Kanada ETA’ya uygun olan ülkeler şunlardır:

Andorra Hırvatistan Yunanistan Letonya Norveç Slovenya
Avustralya Kıbrıs Hong Kong Lihtenştayn Polonya Solomon Adaları
Avusturya Çek Cumhuriyeti Macaristan Litvanya Portekiz İspanya
Bahamalar Danimarka İzlanda Lüksemburg Monako İsveç
Barbados Estonya İrlanda Malta Samoa İsviçre
Belçika Finlandiya İsrail Meksika San Marino Tayvan
Birleşik Krallık (İngiltere) Brunei Sultanlığı Güney Kore Romanya (Yalnızca elektronik pasaport) Papua Yeni Gine Birleşik Arap Emirlikleri
Bulgaristan Fransa İtalya Hollanda Singapur  
Şili Almanya Japonya Yeni Zelanda Slovakya  

Kanada Vizesi ile Amerika'ya gidilir mi?

Kanada vizesi, ABD'ye giriş izni sağlamamaktadır. Amerika'ya seyahat etmek isteyen kişiler ayrıca ABD vizelerini de edinmek durumundadır.

Kanada Vize Danışmanlık

Visa Prove, yalnızca profesyonellerden oluşan kadrosuyla Kanada vizesi 2023 şartlarına uygun şekilde danışmanlık hizmeti vermektedir. Verdiğimiz hizmetleri sıralamak gerekirse:

 1. İlk aşamada sizi dinleyerek durumunuzla ilgili net bir bilgi sahibi oluyor ve uygun vize türü ile başvuru evraklarınızı belirliyor, size iletiyoruz.
 2. Hazırladığınız evraklar tarafımızdan inceleniyor, eksik ya da yanlış noktalar mevcutsa bildirilerek düzeltilmesi sağlanıyor.
 3. Gerekli çeviriler yapılıyor.
 4. Kanada online başvuru formu uzmanlarımızca tamamlanıyor.
 5. Vize ücretleriniz ödeniyor.
 6. Çevirisi yapılmış tüm evraklarınız taranarak kategorilendiriliyor ve sisteme yükleniyor.
 7. Başvuru onayınız geldikten sonra parmak izi için randevunuz alınıyor.
 8. Randevu günü sizi karşılıyor ve başvuru işleminizi tamamlamanıza yardımcı oluyoruz.
 9. Tüm değerlendirme süreci boyunca konsolosluk ile yakın irtibatta kalarak olası sorunları çözüyor ve takibi sağlıyoruz.
 10. Başvurunuz onaylandıktan sonra sizin adınıza pasaport teslim formları, adres formları ve basım ücreti ile ilgili havaleleri yapıyor, pasaportunuzu konsolosluğa kargoluyoruz.
 11. İkinci takip sürecini basım sürecinde gerçekleştiriyoruz.
 12. Ve son olarak, vizeli pasaportunuzu tarafınıza ulaştırıyoruz.

Şahsi durumunuzla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak ve vize başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

İyi günler dileriz.

Kanada Vizesi İletişim

Kanada Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button