Vietnam Vizesi

Vietnam Vizesi

Vietnam Vizesi

Başkenti Hanoi olan Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, 2500 yıllık bir tarihe sahiptir. Bu tarihin yaklaşık 1000 yılını Çin egemenliği altında geçirmiş ve 968 yılında kendi bağımsızlığını ilan etmiştir. 

Temel üretim ve ihracat ürünleri ıslak pirinç yetiştiriciliğinden kaynaklanan pirinç ve Orta Vietnam’da çıkarılan ve alüminyum üretiminde önemli bir yeri olan boksittir. 

Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşlarımız Vietnam vizesi alması gereklidir. Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız 90 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Siz değerli ziyaretçilerimiz için bu sayfamızda Vietnam vizesi hakkında başvuru, ücretler ve sonuçlanma süreleri gibi tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip vatandaşlarımız 90 günden daha uzun bir süreliğine seyahat planlıyorlarsa vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşlarımız ise her ne amaçla veya ne kadar süreyle gitmek istedikleri fark etmeksizin başvuruda bulunmaları gerekecektir.

C1 belgesi olarak adlandırılan halk arasında davetiye olarak bilinen evrakın gerekiyor olması sebebiyle Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne gerekli evrakları hazırlanması başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Vietnam Vizesi Almak Zor mu?

Vietnam’a seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızdan vize almak durumunda olanlarından Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından C1 belgesi yani davetiye gerekmektedir. Davetiyenin temini hem zamana hem de gerekli bağlantılara bağlı olduğundan diğer vizelerle kıyaslandığında daha zor olduğu söylenebilir.

Vietnam Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar 

Vietnam’a yapılacak seyahatler için Umuma Mahsus (Bordo) pasaporta sahip vatandaşlarımızın vize başvurusunda bulunmaları gerektiği için aşağıdaki evrakların eksiksiz ve doğru olarak temin edilmesi gerekmektedir. 

 1. Seyahat sonrasında 6 ay daha geçerli olmak kaydıyla pasaportunuz ve varsa eski pasaportlarınız,
 2. C1 belgesi olarak bilinen göçmenlik ofisinden onaylı Vietnam’dan bir davetiye mektubu,
 3. Kimlik fotokopiniz,
 4. Arka fonu beyaz olmak kaydıyla 2 adet vesikalık fotoğraf,
 5. Şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olmak kaydıyla konsolosluğa hitaben iş yerinin İngilizce yazısı,
 6. Seyahat süresine uygun otel ve uçak rezervasyonları gerekmektedir.

Vietnam Vize Türleri Nelerdir?

Vietnam’dan gelen davetiyenize (C1 Belgesi) göre aşağıdaki vize türlerinden birine başvurabilir ve seyahat ihtiyacınıza vizenizi alabilirsiniz.

Vietnam Tek Giriş Vizesi

Eğer davetiyeniz birden fazla değil de bir kez seyahat etmeniz üzerine kuruluysa ve seyahatinizde ihtiyaç duyduğunuz söz konusu ülkeye bir kez girmekse bu vize türüne başvuruda bulunmanız sizin için daha uygun olacaktır. 

Vietnam Çok Giriş Vizesi

Eğer davetiyeniz birden fazla giriş yapmanız gerektiğini açıklıyor ve içeriyorsa veya kısa süre içerisinde Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’ne birden fazla seyahat planı yaptıysanız bu vize türü ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Vietnam Vize Başvuru Formu

Vietnam vize başvuru formunda kişisel bilgileriz, seyahat amacınız, davetiyenizde yer alan kişilerin bilgilerine yer vermeniz gerekecektir. Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği gerekli gördüğünde davetiyenizde yer alan kişilerle iletişime geçmek isteyebileceğinden başvuru formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması önem arz etmektedir. 

Vietnam Vize Ücretleri

Vietnam vize ücretleri türlerine ve C1 belgesine (davetiye) sahip olunup olunmamasına göre değişiklik göstermektedir.

Vize ücretleri;

 1. C1 belgesine sahip olanlar ve 1 aylık tek giriş vizesi talebinde bulunanlar için 145$,
 2. C1 belgesine sahip olanlar ve 3 aylık tek giriş vizesi talebinde bulunanlar için 265$,
 3. C1 belgesine sahip olmayanlar ve 1 aylık tek giriş vizesi talebinde bulunanlar için 225$,
 4. C1 belgesine sahip olanlar ve 3 aylık çok giriş vizesi talebinde bulunanlar için 275$ olarak belirlenmiştir.

Vietnam Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi vatandaşlarımız vize başvurularını ülkemizdeki tek yetkili kurum olan Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne yapmaları gerekmektedir. Vietnam Hükümeti ile ülkemiz arasında imzalanan ortak bir protokol olmadığı için e-vize başvurusunda bulunulması veya kapıda vize uygulamasından yararlanılması mümkün değildir.

Vietnam Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Talep edilen vize türüne ve süresine, C1 belgesine sahip olunup olunmamasına ve hangi ilimizden başvuru yapıldığına göre değişiklik gösterir. Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını ortalama 7-18 iş günü aralığında sonuçlandırmaktadır. Lakin bu sürenin içine evraklarınızın postada geçirdiği sürenin, C1 belgeniz yoksa onun çıkartılması için gereken sürenin dahil edilmediği, bütün işlemlerin süresinin büyükelçilik inisiyatifinde olduğu unutulmamalı ve seyahat tarihinden en az 30 gün öncesinden vize başvurusunda bulunulması tavsiye edilmektedir. 

Yabancılar için Vietnam Vizesi

Türkiye’de yaşayan ve çalışma iznine sahip yabancı kişiler için Vietnam vize başvurusunda bulunulabilmektedir. Temin edilen davetiyeye göre alınabilecek vizenin türü değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca yapılacak olan bütün başvuruların büyükelçilik tasarrufunda olduğu unutulmamalı ve gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Vietnam vizesi başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve başvuruları başlatmak için bizlere info@visaprove.com  veya iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Vietnam Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button