Sierra Leone Vizesi

Sierra Lenone vizesi

Sierra Leone Vizesi

Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaportuna sahip vatandaşlarımız Sierra Leone’ye yapacakları seyahatlerinde vize almak durumundadırlar. Lakin Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip olan vatandaşlarımız her 180 günde 90 gün boyunca vizeden muaf olarak ülkeye seyahat edebileceklerdir. Siz değerli ziyaretçilerimiz için bu sayfamızda Sierra Leone vizesi hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplandırmaya çalışacağız. detaylı bilgi almak ve başvuru işlemlerini başlatmak için bizlere info@visaprove.com veya iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Sierra Leone Vizesi Nasıl Alınır?

Sierra Leone’ye seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızdan Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport hamili olanlar Sierra Leone Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Gerekli evrakların ilgili kuruma iletilmesi sonucunda başvuru işleminiz başlamış olacaktır. Yetkili kuruma doğrudan gitmeniz gerekmiyor. Büyükelçilik gerekli durumlarda başvuru sahibini çağırabilmektedir.

Sierra Leone Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

Sierra Leone’ye seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın vize başvurusunda bulunabilmeleri için aşağıdaki evrakları bizzat veya posta yoluyla Sierra Leone Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne ulaştırmaları gerekmektedir.
 1. Seyahat tarihi sonrasında en az 6 ay daha geçerliliği olan bir pasaport,
 2. Arka fonu beyaz olmak kaydıyla son 6 ay içerisinde çektirilmiş 2 adet biyometrik vesikalık,
 3. Kimlik fotokopisi,
 4. Son 3 aylık banka hesap dökümü, ıslak imzalı ve banka imza sirküleriyle birlikte
 5. Ticari amaçla gerçekleştirilecek olan bir seyahat ise, yetkili kuruma hitaben İngilizce olarak antetli, ıslak imzalı ve kaşeli olarak yazılmış, seyahatin amacını, tarihlerini ve sponsorunu belirten dilekçe,
 6. Otel ve uçak rezervasyonları,
 7. Sarı humma aşı kartı gerekmektedir.

Sierra Leone Vize Türleri Nelerdir?

Sierra Leone seyahat etmek isteyen kişilerin, seyahat amacına uygun olarak evrak hazırlaması gerekmektedir.

Sierra Leone Turist Vizesi

Eğer niyetiniz aslanlı dağları görmek, kısa bir süre orada konaklamaksa bu vize türüne başvurmanız gerekmektedir. Bu vize sayesinde 90 güne kadar ülkede kalma hakkını elde etmiş olacaksınız. Lakin bu vize ile çalışmanızın veya bir devlet yardım fonuna başvurmanızın mümkün olmadığını unutmamalısınız.

Sierra Leone Ticari Vizesi

Sierra Leone’de bulunan bir şirkete çalışmaya veya kendi şirketinizi temsilen anlaşma toplantısına, iş toplantısına veya bir fuara katılmak için gidiyorsanız, Sierra Leone ticari vizesine başvurmanız gerekecektir. Bu vize sayesinde 90 güne kadar ülkede kalma ve ihtiyaç duyduğunuz toplantılara, fuarlara ve görüşmeler katılma şansını elde edebileceksiniz.

Sierra Leone Vize Başvuru Formu

Sierra Leone vize başvuru formu, Sierra Leone Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından her vize başvuru sahibinden talep edilen bir belgedir. Belgede toplam 41 soru bulunmaktadır. Hiçbir sorunun yanlış cevaplanmaması veya boş bırakılmaması gerekmektedir. Böyle bir husus meydana geldiğinde başvuru sürecinin uzayabileceği ya da olumsuz sonuçların doğabileceği unutulmamalıdır. Başvuru formu aynı zamanda ilgili ülkenin sizin hakkınızdaki ilk izlenimi oluşturacak olduğu belge olduğundan herhangi bir hatanın veya eksikliğin telafisi meşakkatli olabilecektir.

Sierra Leone Vize Ücretleri

Sierra Leone vize ücretleri talep edilen vizenin süresine, ne kadar sürede başvurunun sonuçlanmasının istendiğine, kaç giriş talep edildiğine göre değişiklik göstermektedir. 90 günlük tek girişli vizenin ücreti büyükelçilik tarafından 200$ olarak ve ekspres vize ücreti de 250$ olarak belirlenmiştir. Firmamızdan vize işlemleri doğrultusunda danışmanlık hizmeti almak isteyen vatandaşlarımız ise danışmanlık hizmetimiz için her şey dahil 47,2$ ödemeleri yeterli olacaktır.

Sierra Leone Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Sierra Leone’ye seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın, eğer Diplomatik (Siyah) pasaporta hamil değillerse, vize başvurusunda bulunabilecekleri vize vermekte tek yetkili kurum olan Sierra Leone Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’dir. Dolayısıyla ülkemizden başvuru yapmak isteyen bütün vatandaşlarımız başvurularını ilgili büyükelçiliğe yapmak durumundadırlar. Sierra Leone Hükümeti’nin uyguladığı herhangi bir E-vize veya kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır.

Sierra Leone Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Talep edilen vize türüne göre değişiklik gösteriyor olsa da vize başvuruları ortalama 7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Lakin bu süre Sierra Leone Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tasarrufunda olduğundan herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için planlanan seyahat tarihinden en az 20 gün öncesinden başvuru işlemlerinin başlatılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca büyükelçilik ekspres vize hizmeti de sunmaktadır ve bu hizmet satın alındığında başvuruyu 24 saat içerisinde sonuçlandırmaktadır.

Yabancılar için Sierra Leone Vizesi

Sierra Leone’ye seyahat etmek isteyen ve Türkiye’de oturma ve çalışma iznine sahip yabancı kişilerin başvurularını yine tek yetkili kurum olan Sierra Leone Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne yapmaları gerekmektedir. Başvurunun ne kadar sürede veya nasıl sonuçlanacağı başvuruyu yapan yabancı kişinin uyruğuna, talep ettiği vizenin süresine ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca bütün işlemlerde sürenin ve sonucun karar yetkisinin büyükelçilikte olduğu unutulmamalıdır.

Sierra Leone Nasıl Bir Ülke?

Özgür bırakılmış Afrikalı köleler tarafından kurulan ülkenin başkenti Freetown olarak belirlenmiştir. Bir süre İngiliz sömürgesi altında hayatına devam etmesinin ardından bağımsızlığını 1961’de cumhuriyetini ise 1971’de kazanmıştır. Batı Afrika’da yer alan Sierra Leone, 1990’lı yıllardan 2002’ye kadar iç savaş ile mücadele etmiş ve çok kayıp vermiştir. Portekizli denizciler tarafında “Aslanlı Dağlar” olarak adlandırılan ülke toprakları ülkeye ismini vermiştir. Önemli elmas kaynaklarına sahip olmasına rağmen iç savaş gibi farklı durumlarla mücadele etmek zorunda kaldığı için istediği ticari hacme henüz sahip olamamıştır. 402 km uzunluğunda sahil şeridine sahip olan bu ülkenin para birimi ise “Sierra Leone Leonesi’’dir. Sierra Leone vizesi için hazırlanması gereken evraklar, ücret ve başvuru hakkında detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Sierra Leone Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button