Özbekistan Vizesi

Özbekistan Vizesi

Özbekistan Vizesi

12 vilayetten ve bir özerk cumhuriyetten oluşan Özbekistan Cumhuriyeti’nin başkenti Taşkent’tir. Seküler ve üniter bir devlet olma özelliğini taşıyan Özbekistan, Orta Asya’da adından petrol ve doğal gaz gibi yer altı kaynakları sayesinde adından söz ettirmektedir. Son yapılan düzenlemeye göre Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) veya Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip vatandaşlarımız 30 güne kadar yapacakları seyahatlerde vizeden muaftırlar. Ancak daha uzun süre Özbekistan’da kalmak isterlerse vize almak durumundadırlar. Ayrıca vize muafiyetinden yararlanarak Özbekistan’a giriş yapan vatandaşlarımızın giriş yaptıktan sonra 3 gün içerisinde otelde veya yabancılar polisine başvurarak geçici ikametgâh belgesi almaları gerekmektedir. Bu sayfamızda siz değerli ziyaretçilerimizin Özbekistan vizesi almak için hazırlanması gereken evraklar, süreçler ve güncel ücretler hakkında detaylı bilgilendirmelere ulaşabilirsiniz.

Özbekistan Vizesi Nasıl Alınır?

Özbekistan Devleti bazı ülkeler için E-vize uygulaması imkânı sunsa da vatandaşlarımız için kapıda veya E-vize uygulaması bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise vatandaşlarımızın 30 güne kadar olan seyahatleri dolayısıyla bir vizeye ihtiyaç duymamalarıdır. Lakin 30 günü aşan seyahat planlarında Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne veya Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğundan vize başvurusunda bulunmaları gerekecektir. Standart vize için gerekli evrakların teminini müteakip vize başvuru yapılabilecektir.

Özbekistan Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

Özbekistan’a 30 günden daha uzun bir süre için seyahat etmesi gerektiği için Özbekistan temsilciliklerine başvuracak olan vatandaşlarımızın hazırlaması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların eksiksiz ve doğru olarak temin edilmesi gerekmektedir.
 1. Seyahat süresinin üzerine 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaportun,
 2. Renkli olmak kaydıyla 2 adet vesikalık fotoğrafın,
 3. Kimlik fotokopisinin,
 4. Davet mektubunun,
 5. Vize talep dilekçesinin hazır bulundurulması gerekmektedir.

Özbekistan Vize Türleri Nelerdir?

Özbekistan vize başvuruları için Özbekistan Göç idaresinden davetiye temin edilmesi gerekmektedir. Davetiyeler verilecek vize süresi, giriş sayısı ve sonuçlanma sürelerine göre farklılık göstermektedir. Bu süreler, giriş sayıları ve ücret bilgisi davetiyelere göre değişmektedir.

3 Ay 2 Giriş Vizesi

Seyahatiniz 30 gün ile 3 aylık bir periyodu kapsıyor ve iki girişe ihtiyaç duyuyorsanız bu vizeye başvurmanız daha uygun olacaktır. Bu sayede 90 gün içerisinde Özbekistan’a iki giriş yapmaya hakkınız olacaktır. Bu vizeyi alınabilmesi için uygun davetiyenin gelmiş olması gerekmektedir.

6 Ay 2 Giriş Vizesi

3 ay 2 girişe sahip olan vize ihtiyaçlarınızı karşılamıyor ve davet mektubunuzda da 6 ay süresince 2 girişe ihtiyaç duyduğunuz belirtiliyorsa, bu vizeye başvurmanız daha uygun olacaktır. Bu vize sayesinde 180 gün içerisinde 2 defa Özbekistan’a giriş hakkı elde etmiş olacaksınız.

1 Yıl 4 Giriş Vizesi

Özbekistan’a çalışmaya gidecekseniz veya bir yakınınız ile uzun bir süre ilgilenmeniz gerekiyorsa başvurmanız gerek vize 1 yıl 4 giriş vizesi olmalıdır. Bu sayede 12 ay boyunca 4 defa Özbekistan’a girebileceksiniz. Lakin her vize türünde olduğu gibi bu vize türünde de uygun koşulları sağlayan bir davetiye zorunluluğu bulunmaktadır.

1 Yıl 6 Giriş Vizesi

Özbekistan’a yine çalışmaya veya bir yakınınızı ziyarete gidecek olabilir fakat daha fazla giriş çıkış yapmaya ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. 4 girişli vize yerine 6 girişli vizeyi almanız daha uygun olacaktır. Bu vize sayesinde 12 aylık süre içerisinde 6 defa giriş yapma hakkınız bulunacaktır.

1 Yıl Çok Giriş Vizesi

Özbekistan Cumhuriyeti’ne seyahat etmenizi ve orada 1 yıl süresince kalmanızı gerektirecek bir durumdaysanız ve bu süre içerisinde tam olarak kaç defa ülkeye giriş-çıkış yapacağınızı bilmiyorsanız, 1 yıl çok giriş vizesi sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Ancak yine her vizede olduğu gibi bu ihtiyacınızı belgeleyebilmek için şartlara uygun davet mektubunuzun bulunması gerekmektedir.

Özbekistan Vize Başvuru Formu

Özbekistan vize başvuru formunda, talep ettiğiniz vize süresini, kaç girişe ihtiyaç duyduğunuzu, vize türünüzü, ziyaret etme niyetinizi ve davet mektubunuzun kısaca özetini belirtmeniz istenecektir. Bu soruların yanı sıra kişisel bilgilerinize de yer vermeniz gerekecektir. Vize başvuru formunun sizi büyükelçiliğe karşı temsil ettiğini ve ilk izlenimi bu evrakın oluşturacağını unutmamalısınız.

Özbekistan Vize Ücretleri

Özbekistan vize ücretleri, vizenin çıkış süresine, vizenin giriş sayısına ve vizenin süresine göre değişiklik göstermektedir. Ödenmesi gereken harç bilgisi için tarafınıza elektronik ortamda iletilen davetiyenizi kurumumuza iletmeniz durumunda ilgili temsilcilikten gerekli kontroller yapıldıktan sonra başvuru için ödenmesi gereken harç miktarı bilgisi tarafınıza verilmektedir. olup bütün vize türleri için şirketimizin talep edeceği her şey dahil danışmanlık ücreti 47,2$ olacaktır.

Özbekistan Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

30 günü aşan seyahat planları için vize almak durumunda olan bütün vatandaşlarımız, hangi vize türüne başvurdukları fark etmeksizin davetiyenin geldiği ilgili temsilci kurum olan Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğine veya İstanbul Özbekistan Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmak durumundadırlar.

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Talep edilen vize türüne göre de değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak 5-7 iş günü arasında vize başvuruları aracı kurum olmadan direkt olarak ilgili temsilcilik tarafından sonuçlandırılmaktadır. Fakat bu sürenin büyükelçilik veya konsolosluğun inisiyatifinde olduğu, planlanan seyahat tarihinden 20 iş günü önce başvurunuzu başlatmanız tavsiye edilmektedir.

Yabancılar için Özbekistan Vizesi

Türkiye’de bulunan oturma ve çalışma izni bulunan kişiler için Özbekistan vizesine başvuru yapılabilmektedir. Tıpkı vatandaşlarımız gibi bu kişilerin de vize başvurularını için davetiye temin etmesi gereklidir. Ücretlerinin, başvuru sonrası geçecek sürenin ne kadar olacağı veya vize başvurusunun olumlu mu yoksa olumsuz mu sonuçlanacağı büyükelçiliğin tasarrufundadır. Özbekistan vizesi hakkında detaylı ve güncel bilgi sahibi olmak ve başvuru işlemlerini başlatmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Özbekistan Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button