Nijerya Vizesi

Nijerya Vizesi Nijerya Vizesi

Dünyanın en büyük 7’nci petrol üreticisi olan Nijerya, Afrika’nın en istikrarlı ekonomilerinden birine sahiptir. Çalışmak, farklı ticari görüşmeler yapmak veya turistik bir gezi yapmak için Nijerya vizesi almak isteyen bütün vatandaşlarımız bizimle iletişime geçebilirler. E-vize uygulaması olmaması dolayısıyla herhangi bir aksilik yaşanmaması için vatandaşlarımızın seyahatlerinden 15 gün öncesinde vize başvurusunda bulunmaları önerilir.

Nijerya Vizesi Nasıl Alınır?

Nijerya’ya hangi amaçla gidecek oldukları fark etmeksizin Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) pasaporta sahip olanların vize almaları gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip vatandaşlarımız 90 güne kadar vize almadan seyahat edebilmektedirler. Vize verme hususunda yetkili tek kurum Nijerya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’dir. Gerekli belgelerin temini sonrasında büyükelçiliğin internet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak başvuru formu doldurulup, gerekli evraklar büyükelçiliğe iletilmektedir. İlk defa Nijerya’ya seyahat edecek olan vatandaşlarımızın Nijerya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne giderek parmak izi vermeleri gerekmektedir.

Nijerya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

Hangi türde vizeye başvurulacak olursa olsun, bütün evrakların eksiksiz ve hatasız olması gerekmekte olup başvuru öncesinde tamamlanması gerekmektedir. Aksi halde alınacağı süre uzayacak veya vizenin reddine sebep olacaktır. Ayrıca başvurulacak olan türü seyahatin amacına uygun ve doğru şekilde belirlenmelidir.

Nijerya Vizesi için Gerekli Evraklar

 
 • Karşılıklı olmak üzere 2 boş sayfası olan ve başvuru tarihi itibariyle 6 aylık geçerliliği olan pasaport,
 • Pasaportun ve kimliğin fotokopileri,
 • Arka fonu beyaz olmak üzere, pasaport boyutuna uygun 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Dönüş tarihine uygun olarak alınmış dönüş biletleri veya rezervasyon belgeleri,
 • Nijerya’da kalacağınız süre boyunca harcamalarınıza yetecek kadar para, banka hesap özetiyle birlikte,
 • Kalınacak kişinin adres bilgileri veya otel rezervasyonu belgeleri,
 • Bir arkadaş veya akrabanın yanına gidiliyorsa kendisinden gelen davet mektubu,
 • Ticari veya çalışma amaçlı gidiliyorsa Nijerya’daki şirketin kuruluş belgeleri,
 • Nijerya’daki şirketten gönderilen davet mektubu,
 • Nijerya’daki şirketin son 3 yıla ait gelir vergisi belgeleri,
 • Çalıştığınız şirketi temsilen gidiyorsanız kendi şirketinizden pozisyonunuzu, ziyaret sebebinizi ve ziyaret masraflarını kimin karşıladığına dair belge,
 • Serbest meslek icra ediyorsanız kendi şirket belgeleriniz,
 • Nijerya’ya çalışma amaçlı gidiyorsanız Nijeryalı şirkete yaptığınız başvuru mektubunuz ve özgeçmişiniz,
 • Nijeryalı şirketin tescil evrakları,
 • Nijeryalı şirketten aldığınız iş teklif belgesi ve sizin teklifi kabul ettiğinize dair mektup,
 • Nijerya çalışma vizesine başvuracaksanız özgeçmişinizi de ibraz etmeniz,
 • Sarı humma aşı kartınız gerekecektir.
 

Nijerya Vize Türleri Nelerdir?

Nijerya Turistik Vizesi

Vize başvurusunun kabul edilip vizenin alınmasıyla başlayan 90 günlük bir vize olup turistik amaçla yapılacak seyahatlerde başvurulan vize türüdür. Tek girişli bir vize olmakla birlikte gerekli evrakların temini halinde aksilik yaşanma olasılığı azalmaktadır.

Nijerya Ticari Vizesi

Bir şirket sahibiyseniz veya bir şirketi temsil ediyorsanız, amacınız ticari görüşmeler, buluşmalar veya toplantılarsa bu vize türüne başvurmanız gerekmektedir. Vize başvuru aşamasında sahip olduğunuz veya temsil ettiğiniz şirketin ve Nijerya’da görüşeceğiniz şirket veya şirketlerin bilgilerini de beyan etmek durumundasınız. Vizenin süresi sizin talebiniz doğrultusunda belirlenmekte olup ne kadar sürede veya ne kadar süreyle geçerli olacak bir vize alacağınız Nijerya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği inisiyatifindedir.

Nijerya Çalışma Vizesi

Nijerya’da yer alan bir şirketten iş teklifi alıp kabul ettiğiniz veya bir şirkete iş başvurunuz onaylandığı durumlarda başvurmanız gereken vize türüdür. Ev sahibi şirkete ait bilgileri beyan eden belgeleri ve başvurunuzun onaylandığına dair veya size sunulan iş teklifi ve sizin teklifi kabul ettiğinize dair belgeleri sunmanız gerekecektir. Ne kadar süreyle Nijerya’da çalışmak istediğinize göre iki farklı vize türünden biri belirlenecek olup vizenizin ne kadar süreyle verileceği veya verilip verilmeyeceği büyükelçiliğin inisiyatifindedir. Nijerya Vizesi 2

Nijerya Vize Başvuru Formu

En yüksek dikkatle doldurulması gereken evrak olan Nijerya başvuru formu, çevrimiçi olarak büyükelçiliğin internet sitesinden doldurulmaktadır. Başvurunuzun amacını, size ait bilgileri içeren Nijerya vize başvuru formu, büyükelçiliğin sizin hakkınızdaki fikirlerini ilk ve en çok etkileyecek olan belgedir.

Nijerya Vize Ücretleri

Nijerya vizesi ücretleri tek girişli olan vize türlerinde 150$, Çok girişli vize türlerinde 180$, olarak belirlenmiş olup Visa Prove danışmanlık ücreti ise KDV dahil 47,2$ olarak sunulmaktadır.

Nijerya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Türkiye’deki ilgili temsilcilik olarak Nijerya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği olduğu için bütün Nijerya vize başvuruları büyükelçiliğe yapılmaktadır. Yalnızca gerekli evrakların temini sonrasında başvuru formu büyükelçiliğin internet sitesinden yapılacaktır. Çevrimiçi olarak vize başvuru formunun doldurulması itibariyle Nijerya vize başvuru işlemi başlamış olacaktır.

Nijerya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tüm vize türlerinde Nijerya başvuruları ortalama 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu sürenin büyükelçiliğin inisiyatifinde olduğu ve herhangi bir aksilik yaşanmaması için uygun süreyle başvurulması önerilmektedir.  

Yabancılar için Nijerya Vizesi

Türkiye’de yaşayan ve oturma ve çalışma izni olan yabancı kişilerin işlemleri evrakların tamamlanması sonucunda başvuruları büyükelçiliğe yapılır. Fakat hangi uyruğa sahip olduklarına, hangi amaçla Nijerya’ya gitmek istediklerine göre başvurusunun nasıl ve ne kadar sürede sonuçlanacağı veya ne kadar süreyle vize alınabileceği büyükelçiliğin tasarruf ettiği inisiyatifine göre değişiklik gösterebilir.

Nijerya Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button