Green Card Başvuruları Başlıyor

Eylül 27, 2022

Green Card Başvuruları Başlıyor! 

Siz değerli ziyaretçilerimiz için bu sayfamızda Green Card nedir? Kimler başvuru yapabilir? Şartları nelerdir? Kazanma şansım var mıdır? Gibi aklınıza taklan tüm soruları cevaplandırmaya çalışacağız. Detaylı bilgi sahibi olmak için bizlere info@visaprove.com veya iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Halk arasında Green Card olarak bilinen uygulama aslında Diversity Visa yani Çeşitlilik Vizesidir. Her yıl 55 bin kişinin Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmesine imkân sağlayan bu vize türü, tüm dünyadan sayısız başvuruya konu olmaktadır ve başvuran herkes aynı kazanma oranına sahiptir. 

6 farklı coğrafi bölgeye göre kazananlar belirlenmekte olup hiçbir bölgenin 55 bin kişinin içerisinde %7’lik kotayı aşmayacak şekildedir. 

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Başvurabilir?

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Green Card verdiği ülkelerden birinde doğmuş olmalısınız ki ülkemiz bu şartı karşılamaktadır. İkinci şart ise lise veya dengi okullardan birinden mezun olmanız veya son 5 yıl içerisinde uzmanlık gerektiren bir işte 2 yıl çalışmış olmanız şartıdır. Lise sonuna kadar ülkemizde eğitim zorunlu olduğu için çoğu vatandaşımız bu şartı sağlamaktadır. Ancak yine de lise mezunu değilseniz ve uzmanlık gerektiren bir işte (Örneğin; berberlik, marangozluk) son 5 yıl içerisinde 2 yıl çalıştıysanız Green Card başvurusuna hak kazanıyorsunuz.

Green Card Başvuruları Ne Zaman?

Green Card 2024 başvuruları 5 Ekim – 8 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılabilecektir. ABD Konsolosluk İşleri Bürosu internet sitesi üzerinden çevrimiçi yapılan başvuruların son haftaya bırakılmaması önerilmektedir.

Green Card Başvurusu Nereden Yapılır?

Daha önceki yıllarda posta yoluyla yapılmış olsa da artık yalnızca ABD Konsolosluk İşleri Bürosu resmi sitesi üzerinden çevrimiçi olarak yapılmaktadır.

Green Card Başvurusu Kaç Günde Çıkar?

5 Ekim 2022 tarihinde başlayan başvuruların 8 Kasım 2022 tarihinde son bulmasının ardından sonuçların açıklanması yaklaşık olarak 6 ay sürmektedir. Resmî açıklamaya göre 2024 yılı Çeşitlilik Vizesi çekilişi, yani Green Card çekilişinin 6 Mayıs 2023 tarihinde açıklanacaktır.

Türkiye’den Kaç Kişiye Green Card Çıkıyor?

Çeşitlilik Vizesi 2023 verilerine göre dünyada 9,5 milyonun üzerinde başvuru yapılırken kazanan sayısı yine tüm ülkeler için 120 bin civarındadır. Ülkemizde ise 200 binin üzerinde başvuru sayısından 3500’ün üzerinde bir kazanan sayısı bulunmaktadır.

Green Card Çıkma İhtimali Nedir?

2023 çekilişindeki sayılar üzerinden bir hesap yapmamız gerekirse;

Tüm dünyadan başvuru sayısı 9,5 milyon ve kazanan sayısı 120 bindir. Yani yüzdelik oranda hesaplandığında başvuranların %1,2 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülkemizde ise toplam başvuru sayısı 200 bin civarında ve kazanan sayısı da 3 bin 500 kişi civarındadır. Yani yüzdelik olarak hesaplandığında %1,75 gibi bir oran karşımıza çıkmaktadır. 

Bu sonuçlar da bize göstermektedir ki dünyanın herhangi bir yerinde doğmuş bir kişinin Green Card çekilişini kazanma olasılığı Türkiye’de doğmuş bir kişiden çok çok daha azdır.

Green Card Başvurularında Pasaport Şartı Kaldırıldı mı?

Daha önceki yıllarda pasaport şartı bulunmaktaydı. Fakat bu yıl resmi olarak yapılan açıklamaya göre başvuru sahiplerinin herhangi bir pasaport hamili olması gerekmemektedir.

Green Card Başvurusu için Gerekli Evraklar 

– Son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğunuz bir vesikalık fotoğraf (22x35mm),

– Son mezun olduğunuz okul ve diploması,

Bu iki evrak bütün başvurunuzu yapmanız için yeterli olacaktır. Önceki yıllarda istendiği gibi pasaport zorunluluğu da kaldırılmıştır. Fotoğrafın boyutu, çözünürlüğü ve diğer özellikleriyle alakalı bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Green Card Başvuru Formu

Green Card başvuru formu Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluk İşleri Bürosu internet sitesinden çevrimiçi olarak doldurulmaktadır. Başvurunuzu yaparken dikkatli olmanız önerilir çünkü birçok başvurunun geçersiz olduğu bilinmektedir. Bu sebeple her bilginin özenle doldurulması ve istenen şartları sağlamasına dikkat edilmelidir.

– Pasaportunuzda yer alan isminiz,

– Cinsiyetiniz,

– Doğduğunuz şehir,

– Doğduğunuz ülke,

– Başvuru yapmanıza imkân sağlayan, yani doğduğunuz ülke,

– Posta adresiniz,

– Günümüzde yaşadığınız ülke,

– Telefon numaranız,

– Mail adresiniz,

– Medeni haliniz,

– Varsa çocuklarınızın bilgileri (21 yaşından büyük veya evlenmişse sizin kuranıza dahil olamazlar, ayrıca başvuru yapmaları gerekir).

Green Card Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

– Başvurular 5 Ekim-8 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

– 6 Mayıs 2023 tarihinde sonuçları açıklanacak olup 1 Ekim 2023 tarihinde mülakatlar başlayacaktır.

– Başvuru yapmak için ilgili tarihlerin son haftasını beklememeniz önerilmektedir. Bunun sebebi ise başvurunun yapılacağı internet sitesinde yaşanabilecek aksilikler ve yoğunluklardır.

– Herkesin yalnızca bir başvuru hakkı vardır ve aynı kişinin yaptığı ikinci bir başvuru tespit edilirse bütün başvuruları iptal edilecektir.

– Çevrimiçi başvurunuzu yaparken güncel bir web tarayıcısı kullanmanız önerilir, eski sürüme sahip tarayıcılarda farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

– Onay sayfanızın ve ekranınızın mutlaka çıktısını almalısınız. Başvuru onay numaranız o sayfada veya ekranda olacağı için kazandığınız zaman sizden bu numara istenecektir.

– Başvuru sonuçları asla e-posta yoluyla size ulaşmaz. Bu konuda gelen e-postaları dikkate almayınız. 

– Başvuru formunu doldururken posta adresinizi dikkatli doldurunuz. Çünkü fiziksel yolla başvuru sonucunuz sizlere bildirilecektir.

Green Card Aldıktan Sonra Neler Yapılabilir?

Central Park’ta harcayacağınız huzur dolu dingin zamanların hayalini kurmak güzel elbette, peki ya çok yakında başvurularının başladığı Green Card ile bunları yapmanın hissettirecekleri? Turist olarak gittiğinizde de bunu yapabilirsiniz fakat turist vizeniz size Central Park’ı gören bir evde oturma, hayatınızın kalanını orada geçirme şansı sunamaz. Akşam işten çıktıktan sonra Broadway’deki muhteşem gösterileri izlemek, hatta o gösterilerin bir parçası olmak isteyenlerimiz yok mu aramızda? Birçok filmin ve dizinin çokça sahnesine ev sahipliği yapan Yukarı Doğu Yakası’na ne demeli? Gerçek sanat aşıklarının New York’taki en uzun mola verdikleri yer olan bu güzel müzeler, binalar ve sanat galerileri…

New York bir yana kalsın şimdi, gelin San Francisco’ya gidelim. City Lights Kitapçı Dükkanı’nı aranızda duymayanlar olsa bile google’da yapacağı küçük bir arama ile kesinlikle oraya gitmek isteyeceklerdir. Lakin unutmayın, Green Card size yalnızca bütün bu güzellikleri görmenizi değil, belki de onlardan birinin iş yeriniz olmasını veya bu yerlerde yaşayan komşulardan biri olmanızı da sunuyor. San Francisco’da öğlene doğru evden çıktığınızı, bir süre yürüdüğünüzü sonrasında da yürümekten sıkılıp trene bindiğinizi düşünün, bütün şehir yanı başınızdan akıp gidecektir. O kadar şanslı bir gününüz olsun ki hatta Çin Mahallesi’nde etrafta koşuşturup yeni yılın kutlayan ejderlere bile denk gelin, Çin Mahallesi’nde yaşayan arkadaşınızı hatırlayıp onu ziyaret edin.

Biraz da Los Angeles’a gitmeye ne dersiniz? Pretty Woman filminde Julia Roberts’in alışveriş yaptığı Rodeo Drive’da bulunan dünya moda devlerinden birkaç kıyafet almak, film sahnelerinden hatırladığınız mekanlarda yemekler yemek, bir kahve içmek…işte Los Angeles denince bizim aklımıza ilk gelenler bunlar fakat aklımıza gelen diğer şeylerden de bahsetmek isteriz. Getty Center’da geçtiğimiz yüzyıla ait onlarca resim, çizim, heykel, illüstrasyonlara bakmak, hatta en nadide eser olan Van Gogh’un Ireses tablosunu seyredebilirsiniz. Ayrıca Amereika Birleşik Devletleri’nde en çok ilgi gören spor dalları (basketbol, araba yarışları, Amerikan futbolu) olarak düşündüğümüzde aklımıza ilk gelenlerden biri de beyzboldur. Guns N’ Roses, Beatles, Pavarotti, Elthon John ve Madonna gibi farklı türlerde şarkılar söyleyen dünyaca ünlü sanatçıların konserler verdiği Dodger Stadyumu’nda beyzbol izlemek sanıyoruz ki birçoğumuz için güzel bir aktivite olurdu.

Gelelim başkent olan Washington DC’ye, hiçbir eyalete bağlı olmayan DC, çok sayıda anıt ve müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrcıa Georgetown Üniversitesi ile de çok sayıda öğrenciye lisans ve lisansüstü eğitim vermekte olup burslu öğrencilere de şans tanımaktadır. DC’de bulunan birçok müzenin Smithsonian Enstitüsü’ne bağlı olması sebebiyle müzelere girişler ücretsizdir. Son olarak National Mall’ın da DC’de bulunduğunu hatırlatmak isteriz.

Son olarak da Chicago’dan biraz da olsa bahsetmek istiyoruz sizlere. En ünlü NBA yıldızlarına ev sahipliği yapan Chicago Bulls takımı sayesinde bir dönem sokaklarında Michael Jordan dolaşmıştır. Michigan Gölü’ne bakan bu güzel şehir, Willis Tower’da yer alan Skydeck’te sizlere muazzam bir seyir keyfi de sunmaktadır. Ayrıca yılın hangi zamanında olursanız olun Chicago’da mutlaka bir festival vardır, dolayısıyla asla “bu akşam ne yapacağım?” ya da “bu hafta sonu nereye gitmeliyim?” sorularını sormanıza fırsat vermemektedir.

Sizler de bu güzellikleri görmek, birçoğumuzun hayallerini süsleyen bu aktiviteleri gerçeğe dönüştürmek için bizimle iletişime geçebilir, Green Card başvurunuzu sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Çekilişi kazanamayan vatandaşlarımızın arasında hatalı başvuruların sayısı hiç de azımsanmayacak düzeydedir.

Green Card aldıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde 5 yıl boyunca oturma ve çalışma iznine sahip olacaksınız, 5 yılın sonunda ise ABD vatandaşlığı için başvuruda bulunma hakkınız doğacaktır.

Green Card başvurusu için danışmanlık almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

VisaProve WhatsApp
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Call Now Button