Kamerun Ticari Vize

kamerun ticari vize

Kamerun’a gerçekleştirilecek olan ticari amaçlı seyahatler için başvuruda bulunulması gereken Kamerun ticari vize hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla bu yazımızı hazırladık.

Yazımızı okuduktan sonra aklında hala soru işaretleri olan ziyaretçilerimiz bizlere info@visaprove.com veya iletişim bilgilerimizden ulaşmanızı dileriz.

Kamerun Ticari Vize

Kamerun’a seyahat edecek olan Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip vatandaşlarımız resmi bir heyetin üyesi oldukları durumlarda vize almak durumunda kalmayacaklardır.

Fakat Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşlarımız ve diğer pasaport hamili olup da resmi bir heyetin üyesi olmayan vatandaşlarımız vizeye ihtiyaç duyacaklardır.

Kamerun Ticari Vize Nasıl Alınır?

Kamerun Cumhuriyeti topraklarına ticari amaçlarla yapılacak seyahatler söz konusu olduğunda vatandaşlarımız vize ihtiyaçlarını Kamerun Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Kamerun Fahri Konsolosluğu’na başvuruda bulunarak karşılayabilirler.

Kamerun Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğe’nden ve İstanbul Kamerun Fahri Konsolosluğu’ndan başka ülkemizde vize başvurularını kabul etme veya değerlendirme yetkisi olmadığı unutulmamalıdır.

Bu resmi temsilcilikler tarafından talep edilen bütün evraklar temin edildikten sonra vize başvurusunda bulunulur ve başvurunun değerlendirilmesini müteakip sonuç başvuru sahibine bildirilir.

Vize başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşlarımız Kamerun’a gerçekleştirmeyi planladıkları seyahatlerine çıkabileceklerdir.

Kamerun Ticari Vize Başvuru Evrakları

Ticari vize başvurularında seyahatin amacıyla ilgili olarak bazı evraklar talep edilmektedir. Bunların genel olarak iki ülkedeki şirketlere ait olan evraklar olduğu söylenebilir.

Kamerun Ticari vizesi için gerekli evraklar:

 1. Seyahatin bitiş tarihi itibariyle 6 ay daha geçerliliği ve karşılıklı 2 sayfası boş olan bir pasaport,
 2. Arka fonu beyaz olmak kaydıyla 2 adet biyometrik fotoğraf,
 3. Doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmuş Kamerun vize başvuru formu,
 4. Kimlik fotokopisi,
 5. Sarıhumma, Hepatit A, Hepatit B gibi aşıların bilgilerini içeren uluslararası aşı kartı,
 6. Planlanmış bütün seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası,
 7. Planlanan seyahat ile uyumlu otel ve uçak rezervasyonları,
 8. Son 3 ayı içeren bankadan ıslak imzalı ve kaşeli olarak alınmış hesap dökümleri,
 9. Vize talep dilekçesi,
 10. Son 3 aylık imzalı ve kaşeli olarak düzenlenmiş maaş bordroları,
 11. Şirket sahibi veya ortağı olan kişiler için güncel şirket evrakları,
 12. Ticari amaçlı gerçekleştirilecek olan seyahati açıklayan davetiye

olup eksik veya yanlış bir evrakın bulunmamasına son derece dikkat edilmelidir.

Kamerun’a Kaç Günlük Ticari Vize Alınır?

Kamerun Cumhuriyeti’nin 3 aylık ve 6 aylık olmak üzere iki farklı vize uygulaması bulunmakla birlikte vatandaşlarımız kendilerine daha uygun olanı seçebilirler.

90 Günlük Ticari Vize

90 gün boyunca geçerli olacak bu vize sayesinde Kamerun’a gerçekleştirilecek ve 90 günü aşmayan ticari toplantılara, fuarlara katılım sağlanması için vize konusunda bir engel kalmayacaktır.

180 Günlük Ticari Vize

Ticari ilişkiler gereği sürekli seyahat eden kişiler veya yaptıkları seyahatlerde daha uzun kalışlara ihtiyaç duyan vatandaşlarımız için daha uygun olan bu vize sayesinde 180 gün içerisinde Kamerun’a seyahat edilebilecektir.

Kamerun Ticari Vize Ücretleri 2023’te Ne Kadar?

Kamerun’a ticari amaçlı seyahat planı olan vatandaşlarımızın başvurmaları gereken Kamerun ticari vizesinin ücretleri randevu günü ödenmektedir.

Bu sebeple ücretler, randevu gününün döviz kuruna, başvuruda bulunulan vize türüne ve başvuru sahibinin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Başvuruda bulunulacağı zaman bizlere ulaşarak güncel ve doğru fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Ancak takribi bir tutar belirtilmek istenirse 90 günlük Kamerun ticari vizesinin ücreti 145€ ve 180 günlük Kamerun ticari vizesinin ücretinin 270€ olduğu söylenebilir.

Kamerun Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvuruların ne kadar sürede değerlendirileceğinin Kamerun Cumhuriyeti’nin ülkemizdeki resmi temsilciliklerinin inisiyatifinde bulunduğu unutulmamalıdır.

Ancak başvuru sürecinin sağlıklı şekilde yönetildiği başvurularda başvurunun ortalama 5 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır.

Yabancılar Kamerun’a Ticari Vize Alabilir mi?

Ülkemiz hükümeti tarafından oturum ve çalışma izni verilmiş yabancı kişiler ülkemizde bulunan Kamerun resmi temsilciliklerine ticari vize başvurusunda bulunabilirler.

Fakat vize başvurularının ne yönde veya ne kadar sürede sonuçlanacağı başvuruda bulunulan vize türüne, başvuru sahibinin uyruğuna ve hazırlanmış olan başvuru dosyasına göre değişiklik göstermektedir.

Kamerun Ticari Vizelerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kamerun Ticari vizelerde, talep edilen evrakların zamanında ve talep edildiği şekilde hazırlanması büyük önem arz etmektedir.

Başvurunun yapılacağı gün ve saat olan randevu gününde başvuru ücretinin ödenmesi ve ödemenin € cinsinden yapılacağı unutulmamalıdır.

Özellikle başvuru formunun özenle doldurulması ve diğer evraklarla desteklenmesi uygun olacaktır.

Vize başvurularında resmi temsilcilikler başvuru sahibinin bizzat başvuruda bulunmasını şart olarak belirlememesine rağmen nadiren de görülse bizzat başvuru yapılmasını talep edebilmektedir.

Kamerun Ticari Vizesi için Otel-Uçak Satın Alınması Zorunlu Mudur?

Genel olarak resmi temsilcilikler yalnızca rezervasyonları yeterli görmektedir. Ama bazı durumlarda konaklama süresinin önceden ödenmiş olmasını veya ulaşım vasıtalarının satın alınmasını talep edebilmektedirler.

Yine de başvuru sürecinin olumsuz sonuçlanmasına karşın yalnızca rezervasyon olması durumunda maddi zarar daha düşük olacağı için satın alımlar yapılmamaktadır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi resmi temsilciliğin talebi halinde satın alım zorunlu hale gelmektedir.

Kamerun Ticari vize için yazımız ziyaretçilerimizin bütün sorularını cevaplandırır niteliktedir. Detaylı bilgi almak ve başvuru işlemlerini başlatmak isteyen ziyaretçilerimiz bizlere iletişim bilgilerimizden ulaşabilirler.

Mutlu seyahatler dileriz.

kamerun ticari vize i̇letişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button