Kamerun Turistik Vize

kamerun turistik vize

Kamerun’a gerçekleştirilmek istenen seyahatlerden turistik amaçlı olanlar konusunda siz değerli ziyaretçilerimizi Kamerun turistik vize nasıl alınır? Kaç günde sonuçlanır? Konsolosluk harçları ne kadar? Gibi tüm sorularınız için bilgilendirmek amacıyla böyle bir yazı hazırladık.

Yazımızı okuduktan sonra aklında hala soru işaretleri olan ve başvuru yapmak isteyen ziyaretçilerimiz bizlere info@visaprove.com veya iletişim bilgilerimizden ulaşmanızı dileriz.

Kamerun Turistik Vize

Kamerun’a seyahat edecek olan Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip vatandaşlarımız resmi bir heyetin üyesi oldukları durumlarda vizeye tabi tutulmayacaklardır.

Fakat Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşlarımız her seyahatlerinde geçerli bir vizeye ihtiyaç duyacaklardır.

Kamerun Turistik Vize Nasıl Alınır?

Kamerun vize başvuruları Kamerun Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nden veya İstanbul Kamerun Fahri Konsolosluğu’ndan yapılmaktadır.

Başvuruların yapılacak olduğu bu resmi temsilcilikler dışında vize başvurusu konusunda karar vermeye yetkili başka kurum veya kurumlar bulunmamaktadır.

Kamerun Cumhuriyeti’nin pasaporta basılan standart vizesi dışında bir uygulaması bulunmamakta olup bütün başvuruların yukarıda zikredilen resmi temsilciliklere yapılması gerekmektedir.

Resmi temsilcilikler tarafından talep edilen evrakların temin edilmesini müteakip yapılacak başvurular değerlendirmeye alınır ve en kısa sürede sonuçlandırılarak başvuru sahibine bildirilir.

Kamerun Turistik Vize Başvuru Evrakları

Turistik vize başvurularında seyahat süresi genelde çok uzun olmayacağı için resmi temsilciliklerin talep edeceği evraklar diğer ülkelerle benzerlik göstermektedir.

Kamerun Turistik vizesi için gerekli evraklar:

 1. Seyahatin bitiş tarihi itibariyle 6 ay daha geçerliliği ve karşılıklı 2 sayfası boş olan bir pasaport,
 2. Arka fonu beyaz olmak kaydıyla 2 adet biyometrik fotoğraf,
 3. Doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmuş Kamerun vize başvuru formu,
 4. Kimlik fotokopisi,
 5. Sarıhumma, Hepatit A, Hepatit B gibi aşıların bilgilerini içeren uluslararası aşı kartı,
 6. Planlanmış bütün seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası,
 7. Planlanan seyahat ile uyumlu otel ve uçak rezervasyonları,
 8. Son 3 ayı içeren bankadan ıslak imzalı ve kaşeli olarak alınmış hesap dökümleri,
 9. Vize talep dilekçesi

olup eksik veya yanlış bir evrakın bulunmamasına son derece dikkat edilmelidir.

Kamerun’a Kaç Günlük Turistik Vize Alınır?

Kamerun Cumhuriyeti ülkesini ziyaret etmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarına 3 aylık ve 6 aylık olmak üzere iki farklı seçenek sunmaktadır.

90 Günlük Turistik Vize

90 gün boyunca geçerli olacak bu vize sayesinde Kamerun’a gerçekleştirilecek ve 90 günü aşmayan turistik seyahatlerin önündeki vize engeli kaldırılmış olacaktır.

180 Günlük Turistik Vize

90 günlük Kamerun turistik vizelerinin yetersiz kaldığı durumlarda 180 gün geçerli olan bu vize tercih edilmekte olup daha uzun süre geçerli olacak bir vizenin alınması mümkün kılınmıştır.

Kamerun Turistik Vize Ücretleri 2023’te Ne Kadar?

Kamerun’a yapılacak turistik seyahatler sebebiyle başvuruda bulunulacak olan Kamerun turistik vizesinin ücretleri randevu gününde başvuru yapılırken ödenmekte olup ücretler başvuru gününün döviz kuruna, başvurulan vize türüne ve başvuru sahibine göre değişiklik göstermektedir.

Bu sebeple başvuru yapılmak istendiğinde kurumuzu arayarak güncel fiyat bilgisini alabilirsiniz.

Ayrıca şu an için 3 aylık Kamerun turistik vize harcı 145€ ve 6 aylık Kamerun vize harcı 270€ olarak belirlenmiştir.

Kamerun Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kamerun turistik vizelerinin ne kadar sürede ve ne yönde sonuçlanacağının tamamıyla resmi temsilciliklerin inisiyatifinde olduğu unutulmamalıdır.

Herhangi bir aksiliğin yaşanmadığı ve başvuru sürecinin doğru yönetildiği vize başvurularında resmi temsilcilikler başvuruları ortalama 5 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır.

Yabancılar Kamerun’a Turistik Vize Alabilir mi?

Ülkemizde yaşayan oturum ve çalışma iznine sahip yabancı ülke vatandaşları da Kamerun Cumhuriyeti’nin resmi temsilciliklerine vize başvurusunda bulunma hakkına sahiplerdir.

Eğer ülkelerine Kamerun Hükümeti tarafında tanınmış bir vize muafiyeti uygulaması yoksa Kamerun’a ancak vizeyle seyahat edebilirler.

Fakat Kamerun Cumhuriyeti resmi temsilciliklerinin vize başvurularını ne kadar sürede değerlendireceği veya ne yönde bir karara varacağı başvuru sahibinin uyruğuna, hazırlanmış olan başvuru dosyasına ve başvuruda bulunulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Kamerun Turistik Vizelerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kamerun Turistik vizelerde, talep edilen evrakların eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmış olması son derece önemlidir.

Başvurunun yapılacağı gün ve saat olan randevu gününde başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Ödemelerin Euro olarak yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Başvuru esnasında resmi temsilcilik başvuru sahibiyle mülakat yapmak isteyebilir ve bazı belgelerin güncellenerek yeniden temin edilmesini isteyebilir.

Başvurulan vize türüne göre seyahat süresinin neden uzun bir süreyi kapsadığı resmi temsilcilik tarafından sorgulanabilir.

Kamerun Turistik Vizesi için Otel-Uçak Satın Alınması Zorunlu Mudur?

Kamerun turistik vizelerinde bütün seyahat süresini kapsayan konaklama ücretlerinin ödenmesi veya seyahatin gerçekleştirileceği araçların biletlerinin satın alınması zorunlu değildir.

Fakat resmi temsilcilikler bazı başvuru sahiplerinden bunu özel olarak talep edebilir ve talep edildiği takdirde bu ödemeler zorunlu hale gelebilir.

Yine de başvuru sonucunun olumsuz olma ihtimaline karşı başvuru sahiplerinin resmi temsilcilik tarafından özel olarak istenmediği sürece bu ödemeleri yapmaması önerilir. Bu sayede meydana gelebilecek olan zararın asgariye indirilmesi yolunda ilerleme kaydedilmiş olur.

Bu yazımızda Kamerun’a planlanan seyahatler için ihtiyaç duyulan Kamerun turistik vize nasıl ve nereden başvurulacağını ve başvuru sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsettik.

Umarız açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuştur. Detaylı bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz bizlere iletişim bilgilerimizden ulaşabilirler.

İyi seyahatler dileriz.

kamerun turistik vize iletişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button