Kamerun Vizesi

Kamerun Vizesi

Kamerun Vizesi

Kamerun Cumhuriyeti, ülkesine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır.

Kamerun’a seyahat edecek olan Umuma Mahsus (Bordo), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi olan vatandaşların Kamerun vizesi almaları gereklidir. Ancak Resmi heyet mensubu olan Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaportu olan Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri vizeden muaf tutulmuştur.

Kamerun vizesi pasaporta basılan vize türüdür. Bu vize için evrakların asıllarının kargo/ kurye veya şahsen ofislerimize teslim edilmesi gerekmektedir.

Başvuru işleme alınmadan, başvuruya hazır hale getirilip Konsolosluk veya Büyükelçiliklere tarafımızdan teslim edilir.

Bu sayfamızda siz değerli ziyaretçilerimiz için Kamerun vizesi hakkında aklınıza takılan tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız, detaylı bilgi veya başvuru işlemleri için bizlere ulaşabilirsiniz.

 Kamerun Vize Nasıl Alınır?

Kamerun vize başvurusu için öncelikle, seyahat amacı ve kişinin çalışma durumuna uygun olarak hazırlanan evrak listeleri tarafınıza mail veya Whatsapp üzerinden iletilmektedir. Size uygun hazırlanan evrak listelerinde belgelerin asıllarının eksiksiz ve güncel olarak tarafımıza iletmeniz başvuru için yeterli ilk adım olacaktır.

Kamerun vize başvuruları için İstanbul Kamerun Fahri Konsolosluğu veya Ankara Kamerun Büyülediğinden başvurular işleme alınır. Size en yakın kurumdan, şahsen gelmenize gerek kalmadan başvurunuzu işleme aldırabilirsiniz.

Evraklarınız kurumumuz tarafından incelenir, eksik veya güncel olmayan belgeniz varsa tarafınıza bilgi verilmektedir.

Kamerun Vize Türleri Nelerdir?

Vize başvuruları için kişilerin ülkelere seyahat etme amaçlarına uygun olarak vize kategorisi belirlenmektedir. Bu kategori belirlendikten sonra doğru başvuru yapılabilmesi için kişinin mesleğine uygun evraklar hazırlanması gereklidir.

Kamerun’a Türkiye’den seyahat etmek için farklı kategorilerde vize alternatifleri sunulmuştur.

Kamerun Turistik Vize

Kamerun’a satın alınmış tur, bireysel turistik seyahatler gibi ticari amacıyla olmayan tüm seyahatler için alınabilecek vize türüdür. Turistik vize için hazırlanması gereken evrakların tamamı eksiksiz olarak tarafımıza sunulduğunda, başvuru ilk iş günü işleme alınır ve ortalama 5 iş gününde sonuçlanır.

Kamerun Ticari Vize

Kamerun’a iş görüşmeleri, toplantı, fuar, sözleşme gibi ticari amaçlı tüm seyahatler için Kamerun ticari vizesi alınmaktadır.

Ticari vize için hazırlanması gereken evraklar tamamlandıktan sonra ilk iş günü işleme alınır. Ortalama sonuçlanma süresi 5 iş günüdür.

Kamerun Aile/ Arkadaş Ziyareti Vizesi

Kamerun’da aile yakını veya arkadaş ziyaretleri için davetiye ile başvuru yapılabilmektedir. Davetiye ile birlikte Kamerun’daki kişi vatandaş ise pasaport veya kimlik fotokopisi gereklidir. Davet eden kişi yabancı uyruklu ise oturum kartı fotokopisi gerekmektedir.

Kamerun Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

Kamerun vize başvurularında tüm evrakların eksiksiz ve güncel olarak sunulması önemlidir. Başvuru için seyahat amacına uygun vize türü ve çalışma pozisyonu göz önünde bulundurarak kişilere özel evrak listesi tarafımızdan iletilmektedir.

kamerun vizesi 2

Kamerun Standart Vize Başvurular için Evrak Listesi

1.     Pasaport (Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay süresi ve karşılıklı iki boş sayfası olan)

2.     2 Adet fotoğraf (Arka fonu beyaz Biyometrik)

3.     Başvuru formu

4.     Kimlik fotokopisi

5.     Uluslararası aşı sertifikaları (Sarıhumma zorunlu olarak, Hepatit A, Hepatit B, T.C Sağlık Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğünden güncel bilgi alınabilir )

6.     Seyahat sağlık sigortası

7.     Otel ve uçak rezervasyonları

8.     Banka dökümü, son üç aylık bankadan ıslak imzalı kaşeli olarak

9.     Vize talep dilekçesi / Şirket İzin dilekçesi

10.  Son üç aylık maaş bordrosu kaşeli imzalı

11.  Firma sahipleri ve ortakları için güncel şirket evrakları (Sicil gazetesi, faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi)

12.  Ticari ziyaretler için davetiye

13.  Aile/ arkadaş ziyaretleri için davetiye

Kamerun Vize Başvuru Formu

Kamerun vize başvuru formu, ilgili temsilcikler kişilerin seyahat amacını ve kişinin kişisel bilgilerine ulaşabilmek adına tüm bilgilerin yer aldığı Pdf başvuru formu talep etmektedir.

Başvuru formu konsoloslukların kişileri tanımak ve seyahatinin detaylarını teyit edebilmeleri için ilk baktıkları ve en önem verdikleri belgedir. Başvuru formunda kişisel bilgileri iş yeri bilgileri, seyahat ile ilgili tüm bilgilerin eksiksiz ve güncel olarak doldurulması gerekmektedir.

Kamerun Vize Ücretleri 2023'te Ne Kadar?

Kamerun vize başvuruları için Konsolosluk/ Büyükelçiliklerin harç ödemeleri kurumumuz tarafından sizin adınıza yapılmaktadır.

Ödemeler döviz olarak randevu günü başvuru işleme alındığında yapılır. Kamerun vize harcı ödemesi, vize süresi ve sonuçlanma sürelerine göre değişiklik göstermektedir.

Kamerun vize başvurusu için, seyahat sağlık sigortası kurumumuz tarafından seyahat süresince ve kişinin yaş durumuna göre belirlenmektedir.

Kamerun Vize Harçları:

3 Aylık vize 145€

6 Aylık Vize 270€

Standart 5 iş günü sonuçlanma süreleri için ücretler yukarıdaki gibidir. Ekspres başvurular için konsolosluklardan teyit alınmaktadır. Acil durumlar için Visa Prove temsilcileriniz ile görüşüp güncel harç bilgisi ve sonuçlanma süreleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kamerun Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Kamerun Hükümeti, ülkesine seyahat edecek kişiler için ilgili ülkelerde resmi olarak temsilcilikler üzerinden vize hizmet vermektedir. Bu işlemler için İstanbul Kamerun Fahri Konsolosluğu veya Ankara Kamerun Büyükelçiliğinden vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Vize başvurularının işleme alınabilmesi için ilgili birim kişileri şahsen çağırmamaktadır. Ancak gerekli görülmesi durumunda mülakat talep etme hakkında sahiptir.

Kamerun vize başvurularında bölge ayrımı kuralı yoktur. Davetiyeli başvuru yapılacak ise davetiye hangi temsilciliğe hitaben geldiyse ilgili temsilcilikten başvuru yapılması gereklidir. Turistik ize başvurularında bölge ayrımı kuralı olmadan size en yakın temsilcilikten başvurunuzu işleme alınır.

Başvurular hafta içi 09:30 ile 12:00 arasında yapılır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kamerun Cumhuriyetinin resmî tatilleri iş gününde sayılmamaktadır.

Kamerun Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kamerun vize başvuruları, konsoloslukların yoğunluk durumuna bağlı olarak değişiklik göstermekte olup genellikle 5-7 iş gününde sonuçlanır.

Acil durumlarda konsolosluklar ile iletişime geçilip, ekspres başvuru izin verilirse yapılabilmektedir. Ekspres başvuru işleme alındıktan sonraki 24 saat içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Vize başvurularının sonuçlanması, vizenin onaylanması ve çıkış süresi gibi tüm işlemler konsolosluğun inisiyatifine bağlı olarak her başvuruya özel farklılık gösterebilir.

Kamerun Vizesi başvuruları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve başvuru yapmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

kamerun iletişim

 

VisaProve WhatsApp
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
Call Now Button