Bangladeş Turistik Vize

bangladeş turistik vize

Bangladeş Turistik Vize

Bangladeş’e kısa süreli turistik amaçlı tüm seyahatler için Bangladeş turistik vize alınması gereklidir. Bangladeş hükümeti ülkesine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi kişilerin seyahatlerinden ortalama 15 gün öncesinden vize başvurusunda bulunması tavsiye edilir.

Siz değerli ziyaretçilerimiz için bu sayfamızda Bangladeş’e turistik amaçlı seyahatlerde vize alırken dikkat edilmesi gereken hususlar, başvuru için gerekli evraklar, Bangladeş vize başvurusu nasıl yapılır? Vize ücretleri ve vize sonuçlanma süreleri hakkında detaylı bilgilendirme yapılacaktır.
Sayfamızı inceledikten sonra aklınıza takılan tüm sorular ve başvuru işlemlerini başlatmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Bangladeş Turistik Vize Nasıl Alınır?

Bangladeş vize başvuruları için Bangladeş Hükümeti yeni vize sistemi üzerinden başvurularını işleme almaktadır.

Başvuru işlemleri için kişilerin Başkonsolosluk veya Büyükelçiliklere şahsen gelmeleri zorunlu değildir. Başvuru işlemleri için ilgili temsilciliklere akreditasyonu olan Visa Prove tarafından tüm işlemleriniz tamamlanmaktadır.

Başvuru için öncelikle seyahat amacı ve kişilerin çalışma pozisyonlarına uygun olarak hazırlanan evrak listelerimiz tarafınıza mail ortamında iletilmektedir. Hazırlanan evrakların asıllarını güncel ve eksiksiz olarak tarafımıza kargo/kurye veya şahsen ofislerimize teslim edebilirsiniz.

Evrakların kontrolü sağlanır eksik veya güncellenmesi gereken belge var ise tarafınıza bilgi verilmektedir. Evraklar başvuruya hazır hale getirildikten sonra ilk iş günü başvuru işleme alınır ve ortalama 7 iş gününde sonuçlanır.

Sonuçlanan vizelerin teslimi için yine kişilerin şahsen gelmeleri zorunlu değildir.

Not: Konsolosluk/ Büyükelçilik gerekli görmesi durumunda kişileri mülakata çağırma yetkisine sahiptir.

Bangladeş Turistik Vize Başvuruları Nereden Yapılır?

Bangladeş’e vize başvuruda bulunmak isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi kişilerin seyahatlerinden en geç 2 hafta öncesinden vize işlemleri başlatması tavsiye edilmektedir.

Bangladeş vize başvuruları için ilgili temsilciliklerin (Başkonsolosluk/ Büyükelçilik) Türkiye’de aracı servis birimi bulunmamaktadır. Tüm başvurular direkt İstanbul Bangladeş Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliğinden işleme alınmaktadır. Başvuru için kişilerin şahsen gelmeleri zorunlu değildir.

Bangladeş Turistik Vize Başvuru Evrakları

Turistik amaçlı seyahatler için hazırlanması gereken evrakları kişilerin mesleki durumlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Turisttik seyahatler için gerekli evrakların güncel ve eksiksiz hazırlanması gerekmektedir.

 • Pasaport (En az altı ay geçerli ve karşılıklı 2 sayfa boş olmalıdır.)
 • Pasaport fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Online olarak doldurulmuş başvuru formu
 • Otel ve uçak rezervasyonu
 • Varsa satın alınmış tur programı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (E devlet)
 • Çalışan kişiler için:
  1. Çalışma izin yazısı
  2. Güncel İngilizce firma faaliyet belgesi
 • Son üç aya ait şahsi banka dökümü (Islak imzalı kaşeli bankanın imza sirküleri ile birlikte, yeterli bakiyesi olan)

Bangladeş Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Başvuru formu yeni sistem üzerinden artık online olarak doldurulmaktadır. Bangladeş vizesi için online formu doldurup, güncel fotoğrafı JPEG formatında 45*35 maksimum 300 KB olacak şekilde sisteme yüklenmelidir.

İlk sayfada kişisel bilgileri doldurup, gerekli yüklemeler yapılmaktır. Form 7 sayfa olarak kişinin seyahat amacı, çalışma hayatı ve kişisel bilgilerinden oluşan bir formdur. Başvuru formu tamamlandıktan sonra çıktısı alınıp dosyaya eklenmektedir.

Başvuru formları dosyanın tamamının genel özeti olarak hazırladığı için belgeler ile form üzerinden yazan bilgiler tutarlı olması oldukça önemlidir

Bangladeş’e Kaç Günlük Turist Vizesi Alınır?

Bangladeş turistik vize başvurularında, seyahat süresini kapsayan dilekçe otel, uçak sunulması gereklidir. Bangladeş turistik vizesi sonuçlandığı tarihten başlatılıp 3 ay geçerli süre ile verilmektedir. Turistik vizeler üç ay geçerli genelde tek girişli olarak verilmektedir. Öncesinde Bangladeş vizesi olan kişiler bu vizeleri sunarak iki girişli veya çok girişli vize talep etme hakkına sahiptir.

Bangladeş Turistik Vize Ücretleri 2023’te Ne Kadar?

Vize başvuruları için ödenmesi gereken Bangladeş vize harcı, randevu günü evrakları ilgili birime teslim edildikten sonra konsolosluk/ büyükelçilik evrakları inceledikten sonra ödeme için mail iletmektedir. Ödeme maili geldikten sonra ilgili ödeme yapılarak makbuzu konsolosluğa teslim edilmektedir.

Bangladeş Vize Harcı

 • Tek girişli vize harcı 58$
 • İki girişli vize harcı 116 $
 • Çok girişli vize harcı 194 $’dir.

Ödenmesi gereken harçlar, ilgili birim onayı alındıktan sonra döviz olarak anlaşmalı bankalar üzerinden ödenmektedir.

Visa Prove Bangladeş vize işlemleri için KDV dahil47.2 $ hizmet bedeli almaktadır.

Bangladeş Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Başvuru işlemleri için evraklar yüklenip konsolosluğa teslim edildikten sonra ödeme yapılabilmesi için ilgili birimden onay beklenmektedir. Ödeme onayı ortalama 2 iş günü içerisinde bildirilmektedir. Ödeme yapılıp dekont iletildikten sonra ortalama 7 iş gününde vize sonuçlanmaktadır.

Bu süreler konsolosluğun inisiyatifine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Yabancılar Bangladeş’e Turistik Vize Alabilir mi?

Türkiye’de ikamet izni olan yabancı uyruklu kişiler, seyahat amacına uygun evraklar ile başvuru yapabilmektedir.

Bangladeş Turistik Vizelerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Başvuru için hazırlanan evrakların güncel ve geçerliliğini koruyor olması gerekmektedir. Geçersiz veya eksik belge ile başvuru yapılması durumunda Bangladeş konsolosluğu başvuruyu olumsuz sonuçlandırmaktadır. Evrakların güvenilir ve güncel olması vize sonucu için oldukça önemlidir.

Başvuru formu online doldurulup çıktısı alınmaktadır formlar üzerinden sonradan değişlik yapılamadığı için yazılan bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. Hatalı veya eksik girilen bilgiler başvuru günü dosyanızın iade edilmesine neden olabilmektedir.

Bangladeş Turistik Vizelerde Otel-Uçak Satın Alınması Zorunlu Mudur?

Vize başvuruları için hiçbir konsolosluk otel veya uçak satın almanızı talep etmez. İlgili temsilcilikler seyahat amacını kanıtlayan otel ve uçak rezervasyon olarak kabul etmektedir. Vizeler sonuçlanmadan otel uçak satın alınması tavsiye edilmemektedir.

Bangladeş turistik vize başvuruları hakkında detaylı güncel bilgi sahip olmak ve başvuru işlemlerini başlamak için bizlere ulaşabilirsiniz.

bangladeş turistik vize iletişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button