Umman Evrak Tasdik

umman evrak tasdik

Umman Evrak Tasdik

Umman evrak tasdik Umman Sultanlığında Türkiye’den alınan belgelerin resmi olarak geçerli sayılabilmesi için ilgili ülkenin temsilciliğinden onaylatılması gerekmektedir. Tasdik işlemleri Türkiye’deki Ankara Umman Elçiliği ve İstanbul Umman Fahri Konsolosluğundan işleme alınabilmektedir.

Evrakların statülerine göre yapılması gereken işlemler ve ücretler farklılık gösterebilir bu sayfamızda tasdik işlemleri için neler yapılması gerekir? Süreç nasıl ileriler gibi tüm sorularınızın cevabını bulabilir ayrıca iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Umman Evrak Tasdik İşlemi Nasıl Yapılır?

Tasdik işlemi için öncelikle Umman’da kullanılacak belgenin statüsüne göre yapılacak işlemler belirlenir. Tasdik olacak belgenin İngilizce olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Türkçe dilinde olan belgelerin Umman’da geçerli sayılmayacağı için yeminli tercüman çevirisi ve noter onayı gereklidir.

Evraklar içeriğinde göre kategorilendirilip ödenmesi gereken ücretler, yapılacak işlemleri bunlara göre belirlenmektedir. Tasdik yapılacak evrakınızı uzmanlarımız ile görüşülerek mail ortamında veya asıllarını ulaştırarak detaylı bilgi alıp işlemleri başlatabilirsiniz.

Şahsi Evraklar İçin Evrak Tasdik İşlemi

Umman Sultanlığı ülkesinde kullanılmak istenen evrakların oradaki kullanım amacı, belgenin içeriğindeki değerine göre yapılacak işlemler farklılık göstermektedir.

Evraklar içeriğinde göre şahsi veya ticari olarak iki türde değerlendirilir. Şahsi evraklar genellikle Umman’da çalışmaya gidecek kişiler, Umman’da oturum almak isteyen kişiler, eğitim, aile birleşimi, kurs gibi kişisel işlemleri tamamının resmi olarak ülkede kullanılabilir olması için Türkiye’deki ilgili temsilciliklerden onaylatılması gerekmektedir.

Şahsi Tasdik Sayılan Evraklar:

 • Evlenme cüzdanı
 • Öğrenci belgesi (Diploma)
 • Boşanma belgesi
 • Doğum belgesi
 • Not Dökümü

Tasdik yapılacak evrakların yemin tercüman tarafından noter onaylı çeviri yapılması ve ardından bağlı bulunduğu ilin Valilik’inden onaylatılması gerekmektedir.

İstanbul ve Ankara dışındaki illerden tasdik yapılacak evrakların da kendi bağlı bulundukları valilikten onaylatması gerekir. İl dışı gelen belgelerin valilik onayı olsa dahi İstanbul Valiliği ayrıca onaylaması zorunludur.

Şahsi Evrak Tasdik Ücreti 2023

Şahsi sayılacak evrakların Valilik onayları ve çeviri işlemleri tamamlandıktan sonra Konsolosluk tarafından ödemeleri dolar nakit olarak alınmaktadır. Ödemeler belgelerin sayfa sayısına göre belirlenmektedir.

Tasdik olacak belgelerin noter onaylı yeminli tercüman tarafından çeviri yapılması gerekmektedir. Çeviri işlemleri kurumumuz tarafından yapılmaktadır. Çeviri işlemleri belgenin kelime sayısı ve statüsüne göre noter masrafı belirlenmektedir.

Konsolosluk şahsi tasdik işlemleri için sayfa başı ücret almaktadır. Ödeme döviz olarak başvuru günü yapılır ve sayfa başı 60$ alınmaktadır.

Umman evrak tasdik işlemleri için Visa Prove danışmanlık ücreti 40$+ KDV’dir.

Ticari Evraklar İçin Evrak Tasdik İşlemi

Umman Sultanlığında kullanılmak üzere hazırlanan fatura menşei, sözleşme, dolaşım belgesi, sağlık belgesi, gibi ticari amaçlı içerik olan tüm belgeler ticari statüde değerlendirilip ve ödemeleri ona uygun olarak yapılmaktadır.

Umman’daki ticari amaçlı yapılacak tüm işlemleri resmi olarak geçerli sayılabilmesi için ilgili ülkenin temsilciliklerinden onay alınması gerekmektedir. Onay işlemlerinden önce belgelerin yemin tercüman tarafından çevrilmesi ve noter onayı alınması gerekmektedir.

Noter onaylı çeviri işlemlerinden sonra bağlı bulunan Valilikten ayrıca onaylatılmaktadır. Ticari evrak tasdik işlemleri için firmalar bağlı oldukları ticaret odasından ayrıca bir onay almaları zorunludur. Resmi kurumlardaki onay işlemleri tamamlandıktan sonra Umman temsilciliklerinden tasdik işlemleri başlatılabilir.

Ticari Sayılan Evraklar:

 1. Menşei Şehadet-name
 2. Sağlık Sertifikası
 3. Ticari fatura, Ticari Sertifika, Sözleşme
 4. Helal Sertifikası
 5. Ticari Sicil Gazetesi
 6. Vergi Levhası, İmza Sirküsü

Ticari amaçlı hazırlanan tüm evraklar ticari evrak tasdik olarak işleme alınmaktadır.

Ticari Evrak Tasdik Ücreti 2023

Umman evrak tasdik işlemleri için tasdik olacak belgenin içerdiği bilgilere göre ödenmesi gereken miktarlar değişiklik gösterebilmektedir.

Tasdik ödemeleri ticari olarak kendi içerisinde de birkaç kategoriye ayrılmış ve ödeme miktarları bunlara göre değişmektedir.

Ödenecek tasdik harçları sayfa başı olarak hesaplanmaktadır.

 1. Menşei Şehadet-name sayfa başı 100 $
 2. Sağlık Sertifikası 130 $
 3. Faturalar üç bölümden oluşuyor:
 • 50.000 TL altı faturalar 260 $
 • 50.000 TL üzeri faturalar 340 $
 • 100.000 TL üzeri faturalar 450 $ olarak belirlenmiştir. Ödemeler fatura sayfa başı olarak alınmaktadır.

Ücretlendirmeler konsolosluk inisiyatifinde güncellenmektedir. Belgelerin tam masrafı için uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Umman Evrak Tasdik İşlemleri için Gerekli Evraklar 

Umman evrak tasdik işlemleri Konsolosluk veya Elçilik tarafından işleme alınmaktadır. Başvuru için evrakların eksiksiz ve güncel olarak hazır olması gerekmektedir. Belgelerin çevirileri, noter onayları ve valilik onayları tasdik yapılabilmesi için hazır olması gerekmektedir.

Ticari evrakların tasdik işlemleri için kurumun bağlı olduğu ticaret odasından ayrıca onay almaları gerekmektedir. Belgelerin valilik tarafından onaylanabilmesi için ticaret odası onayı alınmaktadır.

Umman Konsolosluğu Evrak Tasdik İşlemleri Hakkında 

Umman evrak tasdik işlemleri için başvurudan önce tüm evrakların eksiksiz olarak hazır olması gereklidir. Eksik kaşeli veya onaysız olan belgelerin tasdikini konsolosluk işleme almamaktadır. Tasdik işlemleri için evrakların asıllarını tarafımıza ulaştırtılmış olması tüm işlemlerin başlatılması için yeterlidir.

Tasdik işlemleri için Visa Prove uzmanlarımız ilk olarak belgelerin çeviri işlemlerini tamamlamaktadır. Çevirisi tamamlanan belgelerin noter onayı alınır ve gerekli ise ticaret odası ardından tüm belgeler için zorunlu olan Valilik onayı yapılmaktadır.

Tüm bu onay ve çeviri işlemleri ortalama 3 iş günü sürmektedir. Tasdik işlemleri için çeviri ve onaylar tarafımızdan yapılacak ise bu işlemlerin tasdik süresi dışındadır.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra Umman konsolosluğu tasdik işlemini ortalama 1 ile 3 iş günü arasında sonuçlandırmaktadır.

Umman Evrak Tasdik İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tasdik işlemleri için öncelikle dikkat edilmesi gereken husus belgelerin çeviri işlemleridir. Belgelerin Türkçe olarak kabul edilmediği için İngilizce olarak çeviri yapılması tavsiye edilmektedir. Yerel dillerin çeviri işlemleri en ufak harf hatasından dolayı belgelerin geçersiz sayılmasına neden olacağı için konsolosluklar genellikle İngilizce olarak çeviri yapılmasını tavsiye etmektedir.

Umman Evrak Tasdik işlemleri, başvuru, ücretleri ve sonuçlanma süreleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

umman evrak tasdik

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button