Avusturya Erasmus Vizesi

avusturya erasmus vizesi

Avusturya Erasmus Vizesi

Erasmus+ 2021-2027 yılları arasında uygulanan eğitim, gençlik ve spor alanlarını kapsayan Avrupa Birliği hibe programıdır. Başvuru sahipleri bu eğitim programlarına katılırken ne kadar süreli eğitim alacaklarına referans alarak ilgili vize kategorilerinden Avusturya Erasmus vizesi için başvuruda bulunabilirler. Bu işlemleri kendiniz yapabileceğiniz gibi dilerseniz Visa Prove müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek süreç boyunca danışmanlık alarak işlemlerinizi tamamlayabileceğinizi unutmamanızda fayda var.

Avusturya Erasmus vizesi başvurusu nereye yapılır?

Visa Prove müşteri temsilcileriyle iletişime geçtikten sonra işlemlerinizi hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz. Avusturya Başkonsolosluğu ve Avusturya Ankara Büyükelçiliği Türkiye’de daimî ikametgahı olan ve vize oturum müracaatçılarının başvurularını kabul etmek üzere Avusturya Hükümeti tarafından yetkilendirilmiş temsilciliklerdir. İlgili temsilcilikler başvuru sahiplerinin dosyalarını direkt kabul etmemektedir. Vfs Global Avusturya şubelerinden başvurularınızı yapmak için randevularınız alınır ve ilgili randevu gününe kadar başvuru için hazırlanan dosyalarınız randevu günü ilgili servis birimine teslim edilir.

Avusturya Erasmus vizesi kaç günde çıkar?

Vize başvurularının tamamlanmasının ardından dosyaların işlem süresi 6 ila 14 iş gününü bulabilmektedir. Başvuru günü eksiksiz bir dosyanın işleme girmiş olması gerekmektedir. Başvuru sahiplerine ait dosyaların eksik bir şekilde işleme girmesi ilgili temsilciliğin daha sonra başvuru sahibinden eksik evrak adı altında belge talep etmesine neden olacaktır. Bu durumda işlem süreleri uzayabilecektir. Başvuruların eksiksiz bir şekilde yapılması bu anlamda önem arz etmektedir.

Avusturya Erasmus vizesi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Erasmus vize başvuruları yapılırken e başta dikkat edilmesi gereken husus; bulunulacak eğitim programının ne kadar süreli olacağıdır. Eğitim süresi 90 gün üzeri ise farklı 90 gün altı ise farklı kategoriden başvuru yapmak gerekmektedir. Bu kategoriler belirlendikten sonra ilgili evrak listeleri referans alınarak evraklar hazırlanmalıdır. Erasmus vize başvurularında dosya içerisinde olması gereken ve sunulmayan her evrak başvuruların sonuçlanma sürelerini uzatacaktır. Dolayısıyla başvuru günü gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi önemli bir husustur.

Avusturya Erasmus vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

Seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağına dair belgeler başvuru sahibi tarafından veya başvuru sahibine sponsor olan ebeveyn/eş tarafından sunulmuş olmalıdır. Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümleri veya hesap cüzdanlarının orijinalleri ve fotokopisi, banka imza sirkülerinin fotokopisi gibi evraklar sunulmalıdır. Bankadan alınan tüm belgelerin banka tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Banka hesabına yatırılan yeni meblağların değerlendirilmeye alınması için gelirin kaynağı belgelenmelidir. Aksi takdirde dikkate alınmayacaktır. Erasmus vize başvuruları yapılırken hesabınızda bulundurmanız gereken tutar:

 • 24 yaşına kadar: 569,11 EUR-beher ay
 • 24 yaş ve üstü: 1.030,49 EUR-beher ay

Başvuru sahiplerinin ödeyeceği konaklama bedeli 309,93 Euro`yu aştığı takdirde aradaki farkı da sunduğu hesaplarda bulundurması gerekmektedir.

Erasmus vizesi kaç euro?

Erasmus vize ücretleri Konsolosluk harçları, Yetkili servis birimi harcı, seyahat sağlık sigortası gibi kalemlerden oluşmaktadır. Erasmus vize başvurusu ile ilgili güncel ödeme tutarları için dilerseniz Visa Prove müşteri temsilcilerini arayabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz. Güncel fiyatlar için şuradan kontrollerinizi sağlayabilirsiniz.

avusturya erasmus vizesi

Avusturya Erasmus vizesi için gerekli evraklar

Erasmus vize başvurusu yapacak başvuru sahipleri ne kadar süreli bir eğitim programına katılacaklarını referans alarak vize başvurularını yapmalıdırlar. Avusturya vize başvuruları sürelerine göre ikiye ayrılmaktadır.

 • Kısa Süreli Erasmus Vize Başvuruları (90 Gün Altı)
 • Uzun Süreli Erasmus Vize Başvuruları (90 Gün Üstü)

Kısa süreli Erasmus vize başvurusu kategorisinden başvuru yapacak kişilere verilecek vizeler 2023 yılı itibariyle her altı ayda n fazla 90 gün konaklama hakkı tanıyacak şekilde verilmektedir. Verilen vize ile Avusturya’da herhangi bir işe girmeniz var çalışmanızın yasak olduğunu bilmenizde fayda var.

Uzun süreli Erasmus vize başvuruları 90 günden fazla konaklama hakkı tanıyan vizelerdir. Eğitim/Araştırma süresinin 90 günü aşacağı durumlarda bu vize kategorisinden başvuru yapılmalıdır. Verilen vize D kategorisinde bir vize türü olacaktır.

Vize başvuruları için temsilciliklerin değerlendirme sürelerinin olduğunu bilmekte fayda var. İlgili temsilcilikler vize başvurularının en az 4 hafta önce yapılmasını tavsiye etmektedir. Başvurular en erken seyahat tarihinden 6 ay ve en geç 15 gün yapılmış olmalıdır. Bütün yabancı dilde olan evrakların Almanca veya İngilizce tercümesi yaptırılmalıdır. (Kurumumuzdan hizmet alabilirsiniz.) Avusturya vize işlemleri için detaylı bilgilere Avusturya ana sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Başvuru sahibinin hazırlaması gereken evraklar

 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan pasaport. Pasaportun veriliş tarihi 10 yılı geçmemelidir.
 • 2 adet yeni çekilmiş renkli biyometrik 3,5 x 4,5 cm ebatlarında fotoğraf. Fotoğrafın arka planı aydınlık olmalıdır. Kişinin yüzü, alını, kulağı ve boynu, açık ve net görünmelidir.
 • AB`nin eğitim, öğrenim veya araştırma programlarına katılım amacıyla gidiyorsanız
 • Üniversite veya araştırma merkezi tarafından gönderilen davet mektubun aslı
 • Bir Avrupa Birliği Programı kapsamında desteklendiğini gösteren, Türkiye Ulusal Ajansı (AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) veya TÜBITAK tarafından verilmiş yazı
 • Training/Learning Agreement
 • Hosting Agreement (Araştırma programlarına katılmak için gidenler)
 • Başvuru sahibi burs alıyorsa Burs bilgisini gösteren doküman
 • Ders süresinin bitiminden en geç 10 gün sonra dönüş uçuşu
 • Önemli not: Konaklama (Bütün süreyi kapsamak zorunda)
 1. a) Öğrenci yurdu veya OEAD onayı

b)Kira kontratı/tapu fotokopisi

 1. c) Arkadaş/Akraba yanında konaklanacaksa: Yanında kalacağınız kişiden dilekçe ve pasaport fotokopisi, kira kontratı/tapu fotokopisi, ikamet sureti (Meldezettel)
 2. d) Otel rezervasyonu

* Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,- EURO teminatlı/beher olay kapsayan Seyahat ve Kaza sigortası. Uzun süreli vizelerde ülkeye birkaç giriş hakkı doğuyorsa, ilk seyahat süresini kapsayan sigorta yeterlidir.

* Eğitim görülen kurumdan alınan QR kodlu Öğrenci belgesi

* Başvuru yapacak öğrenciler ebeveynlerinin belgelerini sunmalıdır.

* Seyahat masraflarını karşılayacak kişi başvuru sahibinin kendisi değilse noter tasdikli taahhütname başvuruya eklenmelidir. Başvuru sahiplerinin hesaplarında veya başvuru sahiplerine sponsor olan Ebeveynlerin hesaplarında bulundurması gereken meblağlar.

 • Hesaplarda bulundurmanız gereken tutar
 • 24 yaşına kadar: 569,11 EUR-beher ay
 • 24 yaş ve üstü: 1030,49 EUR-beher ay
 • Ödeyeceğiniz konaklama bedeli 309,93 Euro`yu aştığı takdirde aradaki farkı da hesabınızda bulundurmalısınız
 • Başvuru sahibi reşit değilse/18 yaşın altında ise ve yalnız veya sadece bir ebeveyn veya yasal velisi ile seyahat ediyorsa:
 • Askerlik durum belgesi
 • Başka diğer güncel pasaportlarınız ve eski pasaportlarınız
 • Güncel ve eski pasaportunuzun ve daha önce alınan vize fotokopileri başvuruya muhakkak eklenmelidir.

Başvuru sahibine sponsor olacak ebeveynin çalışma duruma göre hazırlaması gereken evraklar

 • Şirket veya Kurum Çalışma Yazısı (Kaşe ve ıslak imzalı)
 • Şirket Evrakları (Son 1 ay içerisinde alınmış orijinal Faaliyet Belgesi ile Vergi Levhası, Ticaret Sicil Gazetesi ve İmza Sirküleri’nin fotokopileri)
 • Maaş Bordroları (Son 3 aylık, kaşe ve imzalı)
 • SGK İşe giriş bildirgesi (Barkodlu)

Not: Sponsor olacak kişinin evraklarının Almanca veya İngilizce tercümelerin Yeminli bir tercüme bürosu tarafından yapılması gerekmektedir.

Bu yazımızda Erasmus vize başvurusu yapacak başvuru sahiplerinin genel hatlarıyla ne gibi bir prosedüre tabi tutulacağından bahsettik. Avusturya Erasmus vizesi başvurusu yapacak başvuru sahipleri diledikleri zaman Visa Prove müşteri temsilcilerine ulaşabilir ve ilgili vize kategorisinden yapacaklar başvuru için destek talep edebilirler. Visa Prove müşteri temsilcilerine buradan ulaşabilirsiniz. Mutlu yarınlar dileriz.

avusturya erasmus iletişim

Avusturya Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button