Almanya İş Arama Vizesi

almanya i̇ş arama vizesi

Almanya İş Arama Vizesi

Avrupa Birliği dışında yaşayan nitelikli yabancıların Almanya’da iş bulmalarına ve çalışmalarına imkân sağlayan Almanya iş arama vizesi, Almanya Hükümeti tarafından son yıllarda artan nitelikli çalışan ihtiyacı sebebiyle düzenlenmiştir.

Bu vize sayesinde vatandaşlarımızın 6 ay süreyle Almanya’da konaklayabilir ve kendilerine uygun iş fırsatlarını sunan firmalarla görüşebilirler.

6 aylık konaklama esnasında hem ülkenin kültürel yapısını anlayabilecek olan vatandaşlarımız hem de Almanya’da hayatın nasıl olduğuyla ilgili tecrübeler edineceklerdir.

İş arama vizesinin olumlu sonuçlanması neticesinde 6 ay oturum iznine sahip olacak olan vatandaşlarımız, 6 ay içerisinde bir iş bulabilirlerse Mavi Kart başvurusunda bulunabilirler. 

İş arama süreci olumsuz sonuçlanan vatandaşlarımız ise ülkemizi geri dönmek durumunda kalacaklardır. Almanya’da iş ararken geçirilen süre kadar süreyi yurt dışında geçirdikten sonra ancak aynı vize türü için başvuruda bulunabileceklerdir.

Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle İş Arama Vizesi alabilmek için sahip olunması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlardan bazıları aşağıda yer verildiği gibidir:

–       Mesleki veya akademik olarak bir eğitim almış olunması,

–       Niteliklerinizin kısmen veya tamamen Almanya Hükümeti tarafından tanınır olması,

–       Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi’ne göre B1 veya üzerinde bir dil yeterliliğinizin olması,

–       Son olarak da iş aradığınız sürede bir işte çalışamayacağınız için kendinizi destekleyebilecek miktarda maddiyatınızın bulunması gerekmektedir. 

Ayrıca Almanya’da iş arama süreciniz başladıktan sonra herhangi bir işte çalışamamanızın yalnızca bir istisnası vardır. Bu istisna ise, bir işten kabul almak için uygulanabilecek olan deneme süreleridir, bu süre de haftada 10 saati aşamayacaktır. 

Almanya İş Arama Vizesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

–       Sahip olunan diplomanın denkliğinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gerekli kontrolü Make it in Germany sitesinden yapabilirsiniz.

–       Almanya Hükümeti göçmen ihtiyacını nitelikli olarak karşılayabilmek adına farklı firmalarla iş birliği yapmakta ve farklı alanlarda başvuru sahiplerine imkanlar tanımaktadır. Bu konudaki firmalara ise yine Make it in Germany sitesinden ulaşılabilmektedir. 

–       Almanya’ya gittikten sonra arayacağınız iş vize başvurusunda belirttiğiniz niteliklerinize uygun olmalıdır. Bu konuda diplomanız veya aldığınız mesleki eğitim kıstas kabul edilmektedir. Örneğin, marangoz olarak iş arama vizesiyle Almanya’ya gittiğinizde önceliğinizin marangoz olarak bir iş bulmak olması gerekmektedir. 

–       Dil yeterliliğiniz bu vize türü için önem arz etmektedir. Almanya Hükümeti’nin onayladığı bir dil kursunda sınava girerek ya da uluslararası alanda geçerliliği olan bir sınav notuyla bu yeterliliğinizi kanıtlayabilirsiniz.

Almanya İş Arama Vizesi Gerekli Evraklar

–       Dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış 2 adet başvuru formu,

–       Yeterli süre geçerliliği olan pasaport,

–       Detaylı olarak hazırlanmış Almanca veya İngilizce özgeçmiş,

–        Son 6 ay içerisinde çektirilmiş ve başka bir vize başvurusunda kullanılmamış 2 adet vesikalık fotoğraf,

–       Aranan iş türünü ve yerini içeren Almanca veya İngilizce olarak hazırlanmış motivasyon yazısı,

–       Anabin internet sitesinden alınmış, bitirdiğiniz yüksekokulun H+ ile işaretlenmiş olduğu ve mezuniyet derecenizin “entspricht” denk veya “gleichwertig” eşdeğer olarak kabul edildiği denklik belgeniz gerekmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi için Yaş Sınırı var mı?

Almanya Hükümeti tarafından resmi olarak herhangi bir yaş sınır belirlenmemiş olmakla birlikte 35 yaş ve üzeri yapılan başvuruların olumlu sonuçlanma olasılığı daha düşük bir düzeydedir. 

Almanya İş Arama Vizesi Ne Kadar Zamanda Çıkıyor?

Zaman konusundaki bütün tasarrufun Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nde ve diğer konsolosluklarında olduğunu unutmamak gerekir. Tümevarım yöntemiyle başvuru sürecinin 4 ila 8 hafta arasında bir zamana varılabilmektedir. 

Almanya İş Arama Vizesi Ne Kadar Süreyle Geçerli?

6 aylık bir süreyle Almanya’da yaşamanıza izin veren bu vize, 6 ayın sonunda herhangi bir iş bulamamanızın neticesinde sona ermekte olup ülkenize dönüşünüzü gerektirmektedir. 

Lakin bu süre içerisinde bir iş sözleşmesinin imzalanması sonucunda Mavi Kart gibi farklı vizeler ile Almanya’daki oturum izni uzatılabilmektedir. Fakat İş Arama Vizesinin uzatılması gibi bir durum söz konusu değildir.

Almanya İş Arama Vizesinde Kendimi Desteklemek İçin Ne Kadar Paraya İhtiyacım Var?

6 ay boyunca kalınacağı düşünüldüğünde ortalama bir Alman vatandaşının aylık masrafının 6 ile çarpılması sonucunda elde edilen tutara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tutar dönemlere göre değişiklik gösterebildiği için Almanya Hükümeti’nin resmi bir açıklaması bulunmamaktadır. 

Almanya iş arama vizesi hakkında bilgilendirme, başvuru yapmak için gerekli şartları sağlıyor muyum? Başvurum kaç günde sonuçlanır? Gibi aklınıza takılan tüm sorular hakkında detaylı bilgilendirme için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button