Almanya Blue Card

almanya blue card

Almanya Blue Card

AB vatandaşları dışında kalan ülkelerden gelen ve Almanya’yı ziyaret etmek isteyen insanların büyük çoğunluğu vize başvurusunda bulunmak durumundadırlar. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşlarımız da bu büyük çoğunluğun içerisinde bulunmaktadırlar.

Yaygın olarak düşünülenin aksine, Almanya’da çalışmak isteyen vatandaşlarımızın Almanya’ya gitmeden Blue Card sahibi olmaları mümkün değildir. Her ne kadar Mavi Kart sizin Almanya’ya giriş ve çıkışınıza imkân sağlayacak bir belge olsa da bu belgenin Almanya’da bulunan Yerel Yabancılar Dairesi’nden alınması gerekmektedir.

Dolayısıyla Almanya Federal Cumhuriyeti’nin ülkemizde bulunan resmi temsilciliklerinden vize almış olsanız bile seyahat sonrasındaki aşamaları takip etmezseniz Mavi Karta sahip olamayabilirsiniz. 

Bu sebeple bu yazımızı dikkatle okumanızı ve aklınıza takılan bir şey olduğunda bizi aramanızı tavsiye etmekteyiz.

Almanya Mavi Kart Nasıl Alınır?

Öncelikle Mavi Kart sahibi olmak için bazı niteliklere sahip olunması ve bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu başlığımızda bu niteliklerden ve şartlardan kısaca bahsedeceğiz.

Başvuruda bulunan vatandaşımızın Almanya Blue Card vizesine başvururken sahip olması gereken bazı şartlar şunlardır:

 1. Üniversite mezunu olması ve lisans diplomasının Almanya’da bir denkliğe sahip olması,
 2. Almanya’da bulunan bir işverenden iş teklifi alması veya bir şirketle iş sözleşmesi yapması,
 3. Almanya’da icra edilecek mesleğin başvuru sahibinin niteliğine ve yeterliliğine uygun bir pozisyonda olması, 
 4. Almanya’ya seyahat gerçekleştikten sonra yapılacak işte ne kadar ücret alındığına dair bir evrak gerekmektedir.

Almanya’ya giriş yapıldıktan sonra vatandaşlarımızın en kısa sürede evraklarıyla birlikte Yerel Yabancılar Dairesi’ne gitmeleri ve Mavi Kart başvuru sürecini devam ettirmelilerdir. 

Bu sayede 4 yıl süreyle Almanya’da oturma ve çalışma iznine sahip olabilecek olan vatandaşlarımız Mavi Kartı temin ettikten sonra veya başvuru yaparken varsa aile üyelerini de yanlarına alabilirler. (Eş ve çocuk)

Mavi Kart vizesi için Türkiye’deki işlemlerin, bütün evrakların eksiksiz ve doğru olması halinde 2-4 hafta arasında sonuçlanacağı öngörülmektedir. Ancak bu sürecin Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nde olduğu unutulmamalı ve seyahat tarihinden makul bir süre önce başvuruda bulunulmalıdır.

Mavi Kart Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

–       Sahip olunan diplomanın denkliğinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gerekli kontrolü Make it in Germany sitesinden yapabilirsiniz.

–       Almanya Hükümeti göçmen ihtiyacını nitelikli olarak karşılayabilmek adına farklı firmalarla iş birliği yapmakta ve farklı alanlarda başvuru sahiplerine imkanlar tanımaktadır. Bu konudaki firmalara ise yine Make it in Germany sitesinden ulaşılabilmektedir. 

–       Almanya’da yapacağınız işin mezun olduğunuz okulda aldığınız eğitim ile ilişkisi olmalıdır. Örneğin tıp mezunu olmadığınız sürece Almanya’daki bir özel hastane ile iş sözleşmesi imzalamış olsanız dahi çalışma izniniz olmayacaktır.

–       Size çalışmanız sebebiyle verilecek ücretin belirli bir sınırın altında olmaması gerekmektedir ki bunun sebebi sizin tek başınıza kendinizi ve varsa ailenizi destekleyecek durumda olmanızdır. Almanya Hükümeti, 56.400 € gibi yıllık bir ücret belirlemiş olup bazı meslek gruplarında daha az bir ücret olan 43.992 € yeterli olacağına kanaat etmiştir. 

–       Mavi Kart hamili olarak Almanya’da 33 ay yaşamanın ve çalışmanın neticesinde kişiler yerleşim iznine başvurabilmektedirler. Ancak Almanca bilgisine göre bu süre 21 aya kadar düşebilmektedir.

–       Mavi Kart hamili kişiler 4 yılın sonunda mavi kartlarını uzatma başvurusunda bulunabilirler ancak bu durum da birkaç şarta bağlanmıştır. Örneğin 4 yıldır Almanya’da yaşamasına rağmen bir kişi Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi’ne göre B1 veya üzerinde bir yetkinliğe sahip değilse uzatma başvurusunun olumlu sonuçlanması çok yüksek bir ihtimal değildir.

–       Son olarak da Almanya’da eyalet ayrımları dahi yapılmış şekilde kendi sektör ve meslek grubunuza uygun işi bulmanız için bir arama motoru bulunmaktadır. Bu arama motoru yine doğrudan Almanya Hükümeti tarafından sunulan bir hizmet olup Mavi Kart vizesi almak veya kalifiyeli çalışan olarak Almanya’ya göç etmek isteyen bütün dünya vatandaşlarının kullanımına açıktır. İlgili arama motoruna yine Make it in Germany sitesinden ulaşılabilmektedir. 

Mavi Kart Ne Kadar Süre Geçerli?

Mavi kart başvurusunun olumlu sonuçlanması neticesinde 4 yıla kadar geçerliliği olmaktadır. Bu sürenin belirlenmesinde temel kıstas Almanya’daki işveren ile yapılan iş sözleşmesi veya işverenden alınan iş teklifinin süresidir. Eğer 4 yıldan daha kısa süreli bir iş sözleşmesi imzalandıysa mavi kartın geçerliliği sözleşmenin son bulduğu tarihten 3 ay sonraya kadar devam edecektir. 

Almanca Bilmek Gerekiyor mu?

İlk başvuru aşamasında Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi’ne göre en düşük seviye olan A1 seviyesinde bir Almanca bilgisi yeterli olmaktadır. Ancak daha sonra süresiz oturum izni başvurusunda bulunulduğunda veya mavi kartın geçerlilik süresinin uzatılmak istendiğinde bu seviye B1 olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Almanya’da Ne Kadar Maaş Almalıyım?

2023 yılı için Almanya Hükümeti tarafından belirlenen yıllık minimum ücret 56.400 € olmakla birlikte bazı meslek grupları için bu tutarın değişebileceği belirtilmiştir. Federal İstihdam Dairesi’nin onayını aldığı sürece söz konusu tutardan daha düşük miktarda bir maaş yeterli görülmektedir.

Ne Zaman İş Değiştirebilirim?

Mavi kartın alınmasının ardından 2 yıl boyunca aynı işte çalışmak gerekmektedir. Fakat Göçmenlik Bürosu’nun onayı alındıktan sonra ilk 2 yılda da iş değişikliği yapılmaktadır. 2 yıllık süre doldurulduktan sonra ise istenilen zaman iş değişikliği yapılabilmektedir. 

Eşim ve Çocuklarım Benimle Birlikte Gelebilirler mi?

Almanya çalışma izni başvurularında Blue Card özelinde, eşlere çocuklara ayrıca imtiyaz sağlanmıştır. Eşler Blue Card sahibi eş üzerinden aile birleşimi başvurusunu aynı anda yapabilir ayrıca A1 belgesi zorunlu olan aile birleşimi başvurularından farklı olarak dil muafiyeti uygulanmaktadır.

Almanya Blue Card sahibi olmak, başvurular ve ücretler hakkında detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button