Rusya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

rusya-ailearkadaş-özelvize

Rusya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 

Rusya aile arkadaş ziyareti vizesi Rusya’dan aile daveti veya arkadaş davetiye üzerine Rusya’daki yakınları ziyaret amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu vize türü için öncelikle Rusya Dış İşleri Bakanlığından onaylı elektronik davetiye (FMS) temin etmesi gerekir veya Türkiye’de ikamet eden eş veya anne baba üzerinden dilekçe ile alınabilir.

Türkiye’de ikamet etmeyen yakının üzerinden başvurularda davetiye gereklidir. Davet mektubu mail ortamında geldikten sonra başvuru işleme alınabilir. Hızlıca işleme alınabilmesi için öncesinde gelen davetiyeyi Visa Prove uzmanları ile iletişime geçip evrak hazırlama süresinde hızlıca başvuru yapabilmek için telexin gelmesini sağlayabilirsiniz.

Rusya’ya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Rusya’ya ziyaret amacıyla gitmek isteyen kişilerin davetiye türüne göre başvuru şekli farklılık gösterebilir. Rusya’dan elektronik olarak davetiye temin edilirse kişilerin şahsen gelmelerine gerek kalmadan ortalama 7 iş gününde vize alınabilir.

Türkiye’de ikamet eden eş veya ebeveyn üzerinde başvuru yapabilmek için eşlerin veya anne babanın randevu günü kişiler ile başvuruya şahsen gelip dilekçe ile vize almaları gerekmektedir.

Başvuru işlemleri evraklar hazırlandıktan sonraki iş günü işleme alınır. Sonuçlandığın Visa Prove uzmanları tarafından teslim alınıp tarafınıza ulaştırılmaktadır. Başvuru için gelmenize gerekmiyorsa tüm işlemler tarafımızdan tamamlanmaktadır.

Davetiyeli başvurularda kişilerin gelmesine gerek kalmadan işlemler tamamlanabilir. Bu süreçte de Visa Prove uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Her iki durumda da hazırlanması gereken evrakları, ücretleri ve vize çıkış süreleri detaylı olarak sayfamızda açıklanacaktır.

Rusya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi (Özel Vize) Başvuru Evrakları:

 • Pasaport (Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az altı ay geçerli ve karşılıklı iki boş sayfası bulunması gerekmektedir.)
 • 2 adet güncel biometrik 35*45 ölçülerinde fotoğraf (örnek fotoğraf isteyebilirsiniz.)
 • Rusya Federal Göç İdaresi Onaylı (FMS) Elektronik davetiye
 • Davet eden kişi iletişim bilgileri
 • Yabancı uyruklular kişin Türkiye’de minimum 90 gün ikamet izni
 • Seyahat süresi ve kişisel bilgilerin olduğu bilgi formu

Dilekçe ile Başvuru için Hazırlanması Gereken Evraklar:

 • Vize talep dilekçesi
 • Eş/ ebeveyn İç dış pasaportun tüm sayfalarının fotokopisi
 • Yakınlık derecesini onaylayan belge:

-Formül B (Evlenme cüzdanı),

-Formül A (Doğum kayıt örneği)

Not: Noter onaylı Rusça çeviri olarak aslı ve fotokopisi gereklidir.

Rusya’ya ne Kadarlık Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Alınır?

Rusya’ya ziyaret vizeleri başvurularında gelen davetiye üzerine alınabilecek vize süresi ve giriş sayısı belirlenebilmektedir.

Rusya Federasyonu Rusya’da ikamet eden eş veya Türkiye’de yaşayan kişilerin eşleri üzerinden vize alımlarında yeni hak tanımıştır. 6 aydan 1 yıla kadar süresiz ve çok girişli vize seçenekleri sunmuştur.

Rusya vatandaşı eşi ebeveyn Rusya topraklarında yaşıyor ise elektronik davetiye göndererek vize alınabilir. Davetiyeler Federal Göç Ajansı (FMS) davetiyesi ile başvuru yapacak yolcuların gelen davetiye ve süresi kadar vize alabilirler.

Davetiyeler genellikle 3 aylık, 6 aylık veya 1 yıllık olarak gelebilir.

Davetiye mail ortamında gelebilir ancak hangi temsilciğine hitaben geldiyse ilgili temsilcilikten telex için başvuru yapılır. Telex belgesi konsolosluğun onayladığı anlamına gelmektedir. Bu belge olmadan başvuru ne yazık ki işleme alınamamaktadır.

Rusya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi (Özel Vize) Ücretleri 2023’de Ne Kadar?

Rusya’ya ziyaret için özel vize harçları vizelerin giriş sayılarına göre belirlenir. Gelen davetiye veya dilekçe ile talep edilen giriş sayısına göre ödenmesi gereken harçlar döviz cinsinden nakit olarak randevu günü ödenmektedir.

2023 Rusya Aile Arkadaş Ziyareti (Özel Vize) Harçları:

 • 3 Aylık Tek Girişli Aile Arkadaş Ziyareti/ Özel Vize Harcı: 80 $
 • 3 Aylık İki Girişli Aile Arkadaş Ziyareti/ Özel Vize Harcı: 128 $
 • 6 Aylık /1 Yıllık Çok Girişli Aile Arkadaş Ziyareti/ Özel Vize Harcı: 240 $.

Rusya vize başvuruları standart sonuçlanma süreleri için ödenen harç miktarları yukarıdaki gibidir.

Ekspres vize başvuruları için konsolosluk iki katı harç ücreti almaktadır.

 • Ekspres 3 Aylık Tek Girişli Aile Arkadaş Ziyareti/ Özel Vize Harcı: 160 $
 • Ekspres 3 Aylık İki Girişli Aile Arkadaş Ziyareti/ Özel Vize Harcı:256 $
 • 6 Aylık /1 Yıllık Çok Girişli Aile Arkadaş Ziyareti/ Özel Vize Harcı: 480 $.

Rusya vize başvuruları için aracı kurum olan toplama merkezi hizmet bedeli 35 $’dir. Bu ücret harçlar ile nakit ve döviz olarak ödenir.

Rusya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya’ya özel vize almak için yapılan başvurular iki farklı kategoride değerlendirilir. Eş Türkiye’de ise randevu günü gelerek dilekçe ile alınan vizeler veya eş Rusya’da ise elektronik davetiye ile alınacak vizeler olarak ikiye ayırabiliriz.

Davetiyeli başvuruların telex bekleme süreçleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerekir.

Dilekçe ile başvurularda da konsolosluk sonuçlandırma süreleri normal vizelere göre daha uzun sürebilir.

Her iki durumda da ortalama sonuçlanma sürelerinin dışında bu süreçler tamamen konsolosluğun inisiyatifinde olup max 20 iş günü işlemde tutabilme hakkına sahiptir.

Vize İşlem Süreleri

 • Normal Özel Vize İşlem Süresi: 7-10 İş Günü
 • Ekspres Özel Vize İşlem Süresi: 4-7 İş Günü
 • Süper Ekspres Özel Vize İşlem Süresi: 2-4 İş Günü
 • Yabancı Pasaportların Vize İşlem Süresi: 7-10 İş Günü

Özel Vize Başvuru Formu

Rusya özel vize başvuru formu diğer vizeler ile aynı online form üzerinden Rusça olarak doldurulmaktadır. Özel vizelerin gelen davetiye veya dilekçede yazılan davet edenin kişisel bilgileri oldukça önemlidir.

Rusya özel vizeleri oturum almak isteyen eşlerin de aldığı bir vize olduğu için en ufak harf hatası eşlerin orada alınacak oturum işlemlerinde sorun yaşamalarına neden olabilir. Bu neden başvuru formunun oldukça dikkatle doldurulması gerekmektedir.

Formdaki kişisel bilgiler ve davet eden kişinin kişisel bilgileri eksiksiz ve doğru doldurduğundan emin olunması gerekmektedir.

Türkiye’den Yabancılar Rusya’ya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Alabilir mi?

Rusya’da birinci derece akrabası veya arkadaş üzerinden davetiye alan yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye’de en az 90 gün ve üzeri oturum kartları mevcut ise başvuruları işleme alınabilmektedir.

Davetiye mail olarak gelebilir Türk vatandaşları gibi telex geldikten sonra başvuru işleme alınabilir.

Başvuru için şahsen gelinmesi zorunlu değildir ancak yabancı uyruklu kişileri konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda görüşmeye çağırabilir.

Yabancı uyruklu kişilerin davetiye ve uyruklarına göre ödenmesi gereken harçlar farklılık gösterebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Rusya ziyaret vizelerinde, en önemli husus eşler veya çocuklar oturum amaçlı Rusya’ya özel vize alıyor ise öncelikle gelen davetiyeyi kontrol etmeleri gereklidir. Rusça Kiril alfabesi olduğu için Türkiye’deki bazı isimleri harf eksikliğinden dolayı yanlış veya eksik yazılması durumu olabilmektedir. Bu oldukça önemlidir eğer bir harf hatası söz konusu ise oturum başvurusu işleme alınmamaktadır. Pasaportta isim ile davetiye de ki isim tutalı olmalıdır.

Başvuruların sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olduğu için vize sonuçlanmadan bilet alınmasını kesinlikle tavsiye etmemekteyiz.

Özel vize başvuruları soruşturmaya takılma ihtimali söz konusu olduğu için oldukça hassas davranılmaktadır.

Rusya’da Karantina Var mı?

Rusya seyahatler için Covid-19 kaynaklı sınırlamaları kaldırmış olup belirli şartlar altında ülkelerine giriş hakkı verilmiştir. Rusya’yı a turistik veya ticari ayrım olmadan uçmayı planlayan Türk vatandaşlarının transit seyahat dahil kendi ülkelerinden ayrılmadan 72 saat öncesinde PCR testi yaptırmaları zorunludur. Negatif İngilizce PCR test sonucu ile ülkeye giriş yapabilir karantina uygulamasına dahil olmadan seyahat edilebilir.

Rusya için Aşı Kartı Zorunlu mudur?

Rusya Federasyonu ülkelerine seyahat etmek isteyen yolculardan aşı kartı zorunluluğu yoktur. İki doz aşı olunsa dahi ülkelerine giriş yapmadan 72 saat önce PCR testi yaptırılması gerekmektedir.

Rusya Özel Vize için Covid-19 Kapsamlı Sigorta Gereklidir midir?

Rusya Konsolosluğu vize başvuruları için Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir ancak ülkede her ihtimale karşı oluşabilecek rahatsızlıklardan dolayı kişiler tercihen Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası kestirebilir.

Türkiye’de ikamet izni olan veya çalışma izni olan yabancı uyruklu kişilerden seyahat sağlık sigortası istenmektedir.

Rusya aile arkadaş ziyareti vizesi (Özel Vize) başvuruları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

rusya aile arkadaş ziyareti vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button