Rusya Turistik Vize

rusya turistik vize

Rusya Turistik Vize

Rusya turistik vize Rusya Federasyonu’na turistik amaçlı seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşların veya Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu oturumu olan kişilerin seyahatlerini gerçekleştirmenden önce neler yapılması gerekir, turistik vize için hangi evraklar hazırlanır? hangi vize türleri alınabilir? Gibi tüm sorularınızın cevabını burada bulabilirsiniz.

Rusya turistik vizesine Türk vatandaşlarının en geç iki hafta öne vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar ise seyahat etmeden üç hafta önce başvuru işleme aldırması tavsiye edilir.

Rusya Federasyonu’na 15 günden 90 güne kadar alabileceğiniz Rusya turistik vize başvuruları için tüm detayları aşağıda bilgilerinize sunmaktayız.

Rusya’ya Turistik Vize Nasıl Alınır?

Rusya’ya kısa süreli gezmek amaçlı seyahat etmek isteyenler için konsolosluk tarafından Türk vatandaşlarına 90 güne kadar verilen vize türüdür.

Rusya’ya turistik amaçlı seyahatler için hazırlanması gereken evrakların asılları Visa Prove uzmanlarına iletildiğinde başvuru için randevu alınıp işleme aldırılır.

Rusya turistik vizeler için kişilerin şahsen gelmeleri zorunlu olmadığı için tüm işlemler Visa Prove tarafından tamamlanmaktadır.

Vize başvurusu için bizlere ulaşmanız ve hazırlamanız gereken evrakları mailinize veya telefonunuza talep etmeniz yeterlidir. Başvuru için evraklar geldiğinde seyahat tarihleri aralığında voucher belgesi düzenlenir ve işleme alınır.

Rusya Turistik Vize Başvuru Evrakları:

 • Pasaport (Seyahat dönüş tarihi itibariyle en az altı ay geçerli ve karşılıklı iki boş sayfası bulunması gereklidir.)
 • 2 adet güncel biometrik 35*45 ölçülerinde fotoğraf (örnek fotoğraf isteyiniz.)
 • Voucher belgesi (Kurumumuz tarafından temin edilmektedir.)
 • Seyahat süresi ve kişisel bilgileriniz olduğu bilgi formu

Rusya vizesi için pasaportun geçerlilik süresine dikkat edilmesi gerekmektedir. Dönüş tarihinden itibaren en az 6 aylık süresi ve karşılıklı iki boş sayfası olması zorunludur. Pasaport mevcut şartları sağlamıyorsa başvuru yapılamaz, pasaportun süresinin uzatılması gerekmektedir.

Rusya vizesi için diğer önemli husus giriş yapılacak şehirdir. Yolcu adına düzenlenen voucher belgesinde yapılan otel rezervasyonu ve giriş yapılacak şehir adı yazmaktadır. Bu belge ile vize başvurusu yapılır aynı zaman seyahat ederken yolcuların yanında bulundurmaları önemlidir. Ülkeye giriş yaparken sınır birliklerinde kontrol edilebilir.

Rusya’ya Kaç Günlük Turist Vizesi Alınır?

Rusya turistik amaçlı seyahatlerde standart 15 veya 30 gün vize alınabiliyordu. Konsolosluğun yeni getirdiği düzenlemeye bağlı olarak artık 90 güne kadar Rusya’ya turistik vize alınmaktadır. 30 gün ve üzeri tüm başvurularda davetiye zorunluluğu bu vesile ile kaldırılmıştır. Davetiye olmadan 90 gün tek girişli veya iki girişli Rusya turistik vizesi alınabilmektedir.

Rusya Vize Süreleri

 • 15 Gün Tek Girişli Turist Vizesi
 • 1 Aylık Tek veya İki Girişli Turist Vizesi
 • 3 Aylık Tek veya İki Girişli Turist Vizesi

Rusya Turistik Vize Ücretleri 2023’de Ne Kadar?

Rusya vize harçları vizelerin türleri veya sürelerine göre değil vizelerin giriş sayılarına göre ödenmesi gereken harçlar belirlenmektedir. 2023 Rusya vize harçları tek girişli, iki girişli veya çok girişli olarak belirlenir.

 2023 Rusya Turistik Vize Harçları

 • Tek Girişli Vize Harcı: 80 $
 • İki Girişli Vize Harcı: 128 $
 • Çok Girişli Vize Harcı: 240 $.

Rusya vize başvuruları için konsolosluk harç miktarları yukarıdaki gibidir. Vize başvuruları için aracı kurum olan konsolosluk tarafından yetkilendirilen toplama merkezinin hizmet bedeli 35 $’dir.

Rusya vizesi için Rus tur operatörlerinden ödenmiş otel belgesi olarak kesilen Voucher belgesi için ödenecek miktarlar ve diğer tüm ödemeler tarafımızdan yapılmaktadır.

Voucher Belgesi Nasıl Alınır?

Turistik vize başvuruları için Rusya Federasyonu Rus tur operatörlerinden satın alınmış tur belgesi alınması gerekmektedir. Bu tur belgesi yabancılar kabul belgesi yerine geçer yani voucher belgesidir.

Voucher belgesi pasaportun kişisel bilgileri, seyahat edilecek şehir ve seyahat tarihleri belirlendikten sonra tarafımızdan her başvuruya eklenmektedir. Voucher belgesinde yazan otel rezervasyonu ve garanti belgesi voucher belgesi ile birlikte hazırlanır.

Voucher belgesinde kişisel bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması önemlidir. Buradaki bilgiler doğrultusunda vize basılmaktadır.

Rusya vizesi tüm ülke sınırları içerisinde geçerlidir ancak ülkeye giriş sınır kapılarında hangi şehirden giriş yapılmak isteniyorsa o şehirde kalacak yeri kanıtlayan voucher belgesi gösterilmektedir.

Belge üzerinde yazan şehir ülkeye giriş yapılacak şehir ile aynı olması gerekmektedir. İki eğer şehre giriş yapılacak ise voucher belgesinde iki şehri kapsayan belge hazırlanmaktadır.

Rusya Turistik Vize Kaç Günde Sonuçlanır?

Rusya vize başvuru sonuçlanma süresi standart minimum 7 iş günü olarak belirlenmiştir. Rusya vize başvurularında sonuçlanma sürelerine konsolosluk alternatif sunmuştur. Acil durumlar için hızlı vize başvurusu seçenekleri ihtiyaca göre kullanılabilir.

Vize İşlem Süreleri

Standart Vize İşlem Süresi: 7 İş Günü

Ekspres Vize İşlem Süresi: 4 İş Günü

Süper Ekspres Vize İşlem Süresi: 2 İş Günü

Yabancı Pasaportların Vize İşlem Süresi: 7-10 İş Günü

Not: Rusya vize başvuru sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olup değişiklik gösterebilmektedir. Konsolosluk 20 iş gününe kadar işlemde tutma hakkına sahiptir. Vizeler sonuçlanmadan otel veya uçak bileti satın alınmasını tavsiye etmemekteyiz.

Yabancılar Rusya’ya Turistik Vize Alabilir mi?

Türkiye yasal olarak ikamet izni veya çalışma izni olan kişiler Rusya’ya vize başvurusunda bulunabilirler. Oturum süresi minimum 90 gün ve üzeri olması gerekmektedir. Oturum süresi yetersiz veya hiç oturumu olmayan yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye’den Rusya’ya turistik vize başvurusunda bulunamazlar.

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar uyruklarına göre belirlenen kategorilerden vize başvurusunda bulunabilirler. Genel hatları ile turistik vize alınabilir yalnızca Rusya Federasyon belirli ülke vatandaşları için davetiyeli başvuru yapılmasına izin vermektedir.

Hangi ülke vatandaşlarına turistik vize alınabileceği konusunda detaylı bilgi için Visa Prove uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Rusya Turistik Vizelerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Turistik vize başvurularında öncelikle seyahat amacına uygun başvuru yapılması önemlidir. Eğer Rusya’da bir akraba, arkadaş veya ticari bir amaç için seyahat edilmesi gerekiyorsa (Federal Göç Ajansı) üzerinden resmi davetiye temin etmesi gerekmektedir.

Turistik amaçlı seyahatlerde giriş yapılacak şehir önemlidir. Rusya vizeleri ülkenin tamamını kapsar ancak giriş yapılacak şehirlerde voucher belgeleri üzerindeki şehir ve otel kısmı kontrol edilir. Voucher belgesi üzerindeki numaralar vize üzerine yazılır bundan dolayı giriş yaparken voucher belgesi kişilerin yanlarında bulunması önemlidir. Hangi şehir veya şehirlere giriş yapılacak ise voucher belgelerine mutlaka eklenmelidir. Bu belgeler ülkeye turistik amaçlı seyahat edeceğinizi kanıtlamaktadır.

Vize başvuruları için konsolosluğun belirlediği ölçülerine uygun fotoğraf ile başvuru yapılması önemlidir. Konsolosluk fotoğrafı uygun olmayan başvuruları olumsuz sonuçlandırma hakkına sahiptir.

Rusya vize başvuruları için kişilerin şahsen gelmeleri zorunlu değildir ancak konsolosluk uygun görürse kişileri çağırabilir. Bu görüşme küçük bir mülakat gibi düşünülebilir eğer mülakat günü seyahat amacı dışında bir bilgi verilirse bu turistik vizenin akıbetini değiştirebilir veya giriş yapılacak şehir başvuru yaparken hazırlanan Voucher belgesi ve evraklardan farklı olarak farklı bir şehir olarak belirtilirse olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Rusya Vizesi Otel Uçak Satın Alınması Zorunlu Mudur?

Rusya turistik vize başvuruları için otel uçak satın alınması zorunlu değildir ancak Voucher belgesi satın alınmak zorundadır. Konsolosluk Voucher belgesi olmayan kişilerin başvurularını kabul etmemektedir. Rus tur operatörlerinden satın alınmış otel belgeleri seyahat amacını kanıtlayan en önemli evraktır. Vize başvurusu için istenilen evrakların iletilmesi yeterli olup Otel ve uçak rezervasyonu tarafımızdan yapılmaktadır.

Seyahat tarihleri belirlendikten sonra giriş şehri bilgisi verilir. Giriş yapılacak şehir ve seyahat tarihine uygun belgeler hazırlanır ve başvuru tamamlanmaktadır.

Rusya’da Karantina Var mı?

Rusya seyahatler için Covid-19 jaynaklı sınırlamaları kaldırmış olup belirli şartlar altında ülkelerine giriş hakkı verilmiştir. Rusya’yı a turistik veya ticari ayrım olmadan uçmayı planlayan Türk vatandaşlarının transit seyahat dahil kendi ülkelerinden ayrılmadan 72 saat öncesinde PCR testi yaptırmaları zorunludur. Negatif İngilizce PCR test sonucu ile ülkeye giriş yapabilir karantina uygulamasına dahil olmadan seyahat edilmektedir.

Rusya’ya Seyahatler için Aşı Kartı Zorunlu mudur?

Rusya Federasyonu ülkelerine seyahat etmek isteyen yolculardan aşı kartı zorunluluğu istememektedir. İki doz aşı olunsa dahi ülkelerine giriş yapmadan 72 saat önce PCR testi yaptırılması gerekmektedir.

Rusya Seyahatler için Covid Kapsamlı Sigorta Gereklidir midir?

Rusya Konsolosluğu vize başvuruları için Covid kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir ancak ülkede her ihtimale karşı oluşabilecek rahatsızlıklardan dolayı kişiler tercihen Covid kapsamlı seyahat sağlık sigortası kestirebilir.

Türkiye’de ikamet izni olan veya çalışma izni olan yabancı uyruklu kişilerden seyahat sağlık sigortası istenmektedir.

Rusya turistik vize başvurularınız için bizlere ulaşabilirsiniz.

rusya turistik vize2

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button