Rusya Çalışma Vizesi

rusya çalışma vizesi

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya çalışma vizesi Rusya Federasyonu’na çalışma amaçlı gitmek isteyen kişilerin çalışma izni vizesi almaları gerekmektedir. Rusya Federasyonu’nda çalışacak kişilerin Rusya Göçmen Büro veya Dış İşleri Bakanlığı onaylı resmi elektronik davetiye temin edilmesi gerekmektedir.

Rusya çalışma izni başvuruları Türkiye’deki ilgili temsilciliklerden işleme alınır. Başvuru için kişilerin şahsen gelmeleri zorunlu değil ancak vizeler sonuçlandığında kişiler kimlik göstererek vizelerini teslim alabilir.

Başvuru için davetiye Türkiye’deki hangi temsilciği hitaben gelmiş ise yalnızca oradan başvuru işleme alınabilmektedir. Davetiyeler kişilere elektronik olarak gelebilir ancak ikinci nüshası telex belgesi konsolosluklar geldiği için mutlaka başvuru önce kontrol edilmesi ve belge alındıktan sonra işleme alınması gerekmektedir.

Türkiye’den Ankara Rusya Büyükelçiliği, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu, Trabzon Rusya Konsolosluğu, Antalya Rusya Konsolosluğu temsilciliklerinden başvuru işleme aldırılmaktadır.

Rusya’ya Çalışma Vizesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Rusya çalışma vizesi için davetiyeler FMS (Federal Göçmen Büro) resmi kurum üzerinden elektronik olarak alınıp başvuru için hazırlanması gereken diğer evraklarla birlikte başvuru yapılabilmektedir. Davetiyenin aslının gelmesi zorunlu değildir mail ortamında bir nüshasının kişilere iletilmesi yeterlidir.

Başvuru yapılabilmesi için ilk iş gününe randevu alınıp işleme aldırılır. Rusya çalışma izni vizesi başvuruları için şahsen gelinmesine gerek kalmadan tüm işlemler tarafımızdan başlatılmaktadır.

Rusya Çalışma Vize Başvuru Evrakları

 • Pasaport (Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az altı ay geçerli ve karşılıklı iki boş sayfası bulunması gereklidir.)
 • 2 adet güncel biometrik 35*45 ölçülerinde fotoğraf (örnek fotoğraf isteyiniz.)
 • Rusya Çalışma vizesi için resmi elektronik davetiye
 • Yabancı uyruklu kişiler için seyahat sağlık sigorta
 • Yabancı uyruklular kişin Türkiye’de minimum 90 gün ikamet izni
 • Seyahat süresi ve kişisel bilgilerin olduğu bilgi formu
 • Sağlık Raporu HIV testi (vize için zorunlu değildir ancak Rusya’da oturum işlemleri için gerekmektedir.)

Rusya çalışma izni başvuruları için evrakların eksiksiz olarak tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Tüm belgeler hazır olduğunda başvurular ilk iş günü işleme alınmaktadır.

Rusya’ya ne Kadarlık Çalışma Alınır?

Türkiye’den Rusya’ya çalışmaya gitmek isteyen vatandaşların çalışma izni alabilmesi için öncelikle Rusya’daki şirketin çalışma izni başvurusu için davetiye göndermeleri gerekmektedir.

Vize süreleri gelen davetiyeye göre belirlenebilir bu süreler 6 aydan 3 yıla kadar alınabilir.

Bu resmi davetiye ile Türkiye’den vize başvurusunda bulunabilir. Vize başvurusu için birtakım evraklar hazırlayarak kolaylıkla vizenizi alabilirsiniz.

Rusya Çalışma İzni/ İşçi Vize Ücretleri 2023’de Ne Kadar?

Rusya vize başvuruları için ödemleler randevu günü döviz ve nakit olarak ödenmektedir. Kurumumuz sizin adınıza evraklarınızı hazırlayıp konsolosluk harçları dahil tüm işlemleri tamamlanmaktadır.

2023 Çalışma İzni Vize Harçları

 • 3 Aylık Tek Girişli Vize Çalışma Harcı: 80 $
 • 3 Aylık İki Girişli Vize Harcı: 128 $
 • 1/ 3 Yıllık Çok Girişli Vize Harcı: 240 $.

Rusya vize başvuruları normal sonuçlanma süreleri için ödenen harç miktarları yukarıdaki gibidir.

Ekspres vize başvuruları için konsolosluk iki katı harç ücreti almaktadır.

 • Ekspres 3 Aylık Tek Girişli Vize Çalışma Harcı: 160 $
 • Ekspres 2 Aylık İki Girişli Vize Harcı:256 $
 • Ekspres 1/ 3 Yıllık Çok Girişli Vize Harcı: 480 $.

Rusya vize başvuruları için vize başvurularında konsolosluk harçları gelen davetiyenin giriş sayısına göre belirlenmektedir.

Oturumu olan yabancı uyruklu vatandaşların ödemesi gereken harçlar uyruklarına göre farklılık gösterebilir teyit amaçlı Visa Prove temsilcilerimizden bilgi alabilirsiniz.

Rusya vizeleri için konsolosluğun yetkilendirdiği başvuru toplama merkezleri 35$ işlem ücreti almaktadır.

Rusya vize başvurularında yapılan ödemelerin iptal, geri çekilme veya ret olma gibi hiçbir durumda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Rusya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Konsoloslukların yoğunluk durumlarına göre sonuçlanma süreleri farklılık gösterebilir bundan dolayı davetiye geldikten hemen sonra telex ve başvuru işlemlerinin başlatılmasını tavsiye etmekteyiz.

Normal vize başvuruları 7/10 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Ekspres vize alternatifleri tercih edilebilir bunların sonuçlanma süreleri 4 iş günüdür.

Rusya Çalışma Vizesi Davetiyesi Kaç günde Çıkar?

Rusya Çalışma vize başvuruların için resmi davetiye Rusya Federasyonu Diş İşleri bakanlığından onaylı elektronik olarak gelebilir. Davetiyelerin çıkış süreleri ortalama 20/25 gün olarak belirlenmiştir.

Rusya Çalışma İzni Başvuru Formu

Rusya çalışma izni başvuruları için online olarak doldurulması gereken başvuru formu vardır. Başvuru formları oldukça dikkatli eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması önemlidir. Başvuru için gelen davetiyenin bilgileri ve kişilerin kişisel bilgilerin doğru doldurulma sonuçlanma durumuna doğrudan etki etmektedir.

Visa Prove temsilcililerimiz dosyanızı teslim aldığında başvuru formunu Rusça olarak doldurup tüm işlemleri sizin adınıza tamamlamaktadır.

Türkiye’den Yabancılar Rusya’ya Çalışma Vizesi Alabilir mi?

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların oturum sürelerinin 90 gün süresi var ise Türkiye’den başvuru yapılabilir.

Çalışma izni için davetiyeler hangi temsilciğe hitaben geldiyse yetkili temsilcikten başvurular işleme alınır. Başvuru için kişilerin şahsen gelinmesi zorunlu değildir ancak sonuçlandığında kişiler oturum kartları ile gidip pasaportlar teslim alabilir.

Yabancı uyrukluların başvuruları için seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.

Aynı zamanda HİV testli ve sözleşme ek olarak istenebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Rusya vize başvurularına en önemli husus davetiyenin telex bekleme süresidir. Telex olmayan başvurular işleme alınmadığı için başvuru öncesinde davetiyenizi mail atıp süreci dosyayı hazırlamadan başlatabilirsiniz.

Rusya başvuru formunda iletişim bilgileri, kişisel bilgiler ve davetiye bilgileri eksiksiz ve Rusça olarak girilmelidir.

Başvuru formuna eklenen 3×4-4×5 ölçülerin özel fotoğraf ölçüsünde biometrik fotoğraf kabul edilir ancak bu fotoğrafta dikkat edilmesi gereken husus fotoğraf en az omuz hizasında olmalıdır yakın çekim fotoğraflar kesinlikle kabul edilmemekle beraber ret olmasına neden olmaktadır.

Rusya’da Karantina Var mı?

Rusya seyahatler için Covid-19 kaynaklı sınırlamaları kaldırmıştır. Rusya’ya uçmayı planlayan Türk vatandaşlarının transit seyahat dahil kendi ülkelerinden ayrılmadan 72 saat öncesinde PCR testi yaptırmaları zorunludur. E nabızdan negatif İngilizce PCR test sonucu ile ülkeye giriş yapabilir karantina uygulamasına dahil olmadan seyahat edilmektedir.

Rusya’ya Seyahatler için Aşı Kartı Zorunlu mudur?

Rusya Federasyonu ülkelerine seyahat etmek isteyen yolculardan aşı kartı zorunluluğu yoktur. İki doz aşı olunsa dahi ülkelerine giriş yapmadan 72 saat önce PCR testi yaptırılması zorunludur.

Rusya Seyahatler için Covid-19 Kapsamlı Sigorta Gereklidir midir?

Rusya çalışma izni vize başvuruları için Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir. Ülkede her ihtimale karşı oluşabilecek rahatsızlıklardan dolayı kişiler tercihen Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası kestirebilir.

rusya çalışma vizesi 2

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button