Rusya Öğrenci Vizesi

rusya-ogrenci-vizesi

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya öğrenci vizesi Rusya’da eğitim hakkı kazanan öğrencilerin Rusya Göç İdaresi veya Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylı resmi davetiyeleri ile başvurduğu vize türüdür. Rusya’da lisans, yüksek Lisans, Dil kursu gibi eğitim amaçlı 90 gün üzeri eğitimler için vize alınması gerekmektedir.

Rusya’ya Öğrenci Vizesi Nasıl Başvuru Yapılır?

Rusya öğrenci vizesi başvuruları Rusya Federasyonundaki okulunda kişi adına gönderilen resmi elektronik davetiye ile alınmaktadır.

Davetiyeler elektronik olarak size iletilir gelen davetiyenizi Visa Prove uzmanları ile görüşüp davetiye kontrolü ve telex belgesi (konsolosluktan alınır) tarafımızdan temin edilmektedir.

Rusya öğrenci vizesi için hazırlanan evraklar uzmanlarımıza iletilir ve kişilerin şahsen gelmelerine gerek kalmadan işlem tamamlanmaktadır.

Rusya Öğrenci Vizesi Başvuru Evrakları:

 • Pasaport (Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 180 gün geçerli süresi ve karşılıklı iki boş sayfası bulunması gerekmektedir.)
 • 2 adet güncel biometrik 35*45 ölçülerinde fotoğraf (örnek fotoğraf isteyebilirsiniz.)
 • Rusya eğitim kurumunun müracaatı ile düzenlenen resmi elektronik davetiye (Bakanlık veya Göç İdaresi Onaylı)
 • Seyahat süresi ve kişisel bilgilerin olduğu bilgi formu
 • Hastaneden Islak imzalı kaşeli HIV (AIDS) testi aslı gerekmektedir.
 • Yabancı uyruklu öğrencilerden en az 90 gün süreli oturum kartı
 • Yabancı uyruklu öğrencilerden okul sözleşmesi aslı, aslı yok ise Rusya noter onaylı pdf taraması
 • Yabancı uyruklu kişiler için seyahat sağlık sigortası

Konsolosluk başvuru için yukarıdaki evraklar dışında gerekli görmesi durumunda ek evrak talebinde bulunabilir.

Rusya’ya Öğrenci Vizesi Alınır?

Eğitim vizeleri için resmi davetiye ve kısa sürede hazırlayabileceğiniz kişisel evraklarınız ile başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için kişilerin şahsen gelmelerine gerek olmadığı için Türkiye’nin her yerinden başvuru yapılabilir.

Hazırlanan evrakların tarafımıza ulaştırılması yeterlidir. Konsolosluk vizeler için normal şartlarda kişilerin gelmesine gerek kalmadan başvuru yapılır ancak nadiren de olsa konsolosluk görüşme, mülakat talep edebilir.

Görüşmeler hafta içi Rusya Başkonsolosluğu’nda saat 11:00’e kadar yapılmaktadır.

Rusya Öğrenci Vizesi Ücretleri 2023’de Ne Kadar?

Rusya öğrenci vize harcı Rusya hükümeti kararınca vize türü ve süresine göre değil vizelerin giriş sayısına göre belirlenmektedir. Davetiyenin giriş sayısı kontrol edildikten sonra ödenmesi gereken harçlar belirlenir.

Rusya eğitim vizelerinde standart vize prosedürü uygulanır genellikle 90 gün tek girişli davetiye gelir.

Öğrenciler Rusya’ya gittikten sonra Rusya’daki Federal Göç İdaresinden vize süresini uzatması gerekmektedir. Uzatmalar eğitim süresince anlaşmaya bağlı olarak uzatılır. Her uzatım 1 yılı geçmeyecek şekilde Rusya federasyonu kanunlarına uygun olarak yapılmaktadır. Uzatılan vize çok girişli olarak verilmektedir.

Bu işlemler için okul öğrenci işleri detaylı bilgi vermektedir.

2023 Rusya Öğrenci Vizesi Harçları:

 • 3 Aylık Tek Girişli Öğrenci Vize Harcı: 80 $
 • Ekspres 3 Aylık Tek Girişli Öğrenci Vize Harcı: 160 $

Rusya vize başvuruları için aracı kurum olan toplama merkezi hizmet bedeli 35 $’dir. Bu ücret harçlar ile nakit ve döviz olarak ödenir.

Rusya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya öğrenci vizeleri davetiyelerin geliş süresine göre değişiklik gösterebilir. Davetiyeler ortalama 25/40 gün civarında gelmektedir. Davetiye geldikten sonra konsolosluktan teyit alınan telex belgesi alınır.

Vize İşlem Süreleri:

 • Normal Öğrenci Vize İşlem Süresi: 7-10 İş Günü
 • Ekspres Öğrenci Vize İşlem Süresi: 4-7 İş Günü
 • Süper Ekspres Öğrenci Vize İşlem Süresi: 2-4 İş Günü
 • Yabancı Pasaportların Öğrenci Vize İşlem Süresi: 7-10 İş Günü

Rusya Öğrenci Vizesi Başvuru Formu

Rusya öğrenci vize başvuru formu online olarak doldurulur. Başvuru formunda dikkat edilmesi gereken önemli husus gelen davetiye üzerinde yazan bilgilerin eksiksiz ve hatasız olarak yazılması gereklidir.

Davetiye, pasaport bilgileri ve başvuru formu üçü kontrol edilerek hazırlanıp işleme alınmalıdır. Davetiyeden kaynaklı harf hatası veya başvuru formundan kaynaklı en ufak harf hatası Rusya’da oturum alma işlemleri engelleyebilmektedir.

Alfabe farklılıklarından dolayı mutlaka uzman yardımı alarak Rusça olarak doldurulması gerekmektedir.

Türkiye’den Yabancılar Rusya’ya Öğrenci Vizesi Alabilir mi?

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye’de minimum 90 günlük oturum ikamet izinleri var ise başvuru yapılmaktadır. Oturum kartı olmayan yabancı uyruklu vatandaşların başvuruları işleme alınamamaktadır. Oturum kartlarını uzatılması gerekmektedir.

Oturum kartı aslı başvuru için zorunlu evraktır. Randevu günü oturum kartı konsolosluğa sunulup aynı gün geri alınır.

Rusya konsolosluğu yabancı uyruklu kişileri görüşmeye çağırabilir bu süreçte vize çıkana kadar Visa Prove uzmanları ile iletişim olup süreç takibimizle sorunsuz başvuru tamamlanmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Rusya öğrenci vizeleri davetiye kontrolü, hazırlanması gereken evraklarla birlikte ilk iş günü işleme alınmaktadır. Başvurular ortalama 7 iş gününde sonuçlanır ancak konsolosluk inisiyatifine göre bu süreç uzayabilir. Konsolosluk gerekli durumlarda kişileri mülakata çağırabilmektedir.

Türkiye’den yabancı uyruklu kişiler görüşmeye çağırıldığında oturum kartı asıllarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Başvuru için HIV testi zorunludur, bunun yanında yabancı uyruklulardan davetiye süresi kadar seyahat sağlık sigortası istenmektedir.

Rusya’da Karantina Var mı?

Rusya seyahatler için Covid-19 kaynaklı sınırlamaları kaldırmış olup belirli şartlar altında ülkelerine giriş hakkı verilmiştir. Rusya’yı turistik, eğitim, aile ziyareti, ticari ayrım olmadan uçmayı planlayan Türk vatandaşlarının transit seyahat dahil kendi ülkelerinden ayrılmadan 72 saat öncesinde PCR testi yaptırmaları zorunludur.

Negatif İngilizce PCR test sonucu ile ülkeye giriş yapabilir karantina uygulamasına dahil olmadan seyahat edilmektedir.

Rusya için Aşı Kartı Zorunlu mudur?

Rusya Federasyonu ülkelerine seyahat etmek isteyen öğrencilerin aşı kartı zorunluluğu istememektedir. İki doz aşı olunsa dahi ülkelerine giriş yapmadan 72 saat önce PCR testi yapılması gereklidir.

Rusya Öğrenci Vizesi için Covid-19 Kapsamlı Sigorta Gereklidir midir?

Rusya Konsolosluğu Öğrenci vize başvuruları için Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir ancak ülkede her ihtimale karşı oluşabilecek rahatsızlıklardan dolayı kişiler tercihen Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası kestirebilir.

Türkiye’de ikamet izni olan veya çalışma izni olan yabancı uyruklu kişilerden seyahat sağlık sigortası istenmektedir.

rusya öğrenci vizesi2

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button