Rusya Ticari Vize

rusya-ticari-vize

Rusya Ticari Vize

Rusya ticari vize Rusya’ya ticari görüşmeler, fuar katılımları, iş görüşmeleri gibi ticari amaçlı tüm seyahatler için Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi vatandaşlarımızın vize almaları gerekmektedir.

Rusya’ya seyahat etmek isteyen Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) pasaportlar 90 güne kadar vizeden muaftırlar.

Rusya ticari vizelerde diğer vize türlerinden farklı olarak resmi davetiye zorunluluğu bulunmaktadır. Bazı ülkelerde bir dilekçe ile alınabilen vizeler Rusya Federasyonu’nda ticari amaçlı uzun süreli vizeler resmi davetiye temin edilerek alınmaktadır.

Ticari vizelerde turistiklerden farklı olarak daha uzun süreli ve çok girişli alınabilmektedir.

Rusya’ya Ticari Vize Nasıl Alınır?

Ticari vize başvuruları için öncelikle Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı onaylı(FMS) resmi davetiye gereklidir. Davetiyeler iki türlü olarak temin edilebilir bunlar elektronik veya orijinal resmi davetiye olarak gelebilir. Genellikle elektronik davetiye ile başvuru tercih edilir çünkü davetiyenin aslı gelmesi uzun süre alacağı için çoğunluklu elektronik davetiye ile başvuru yapılmaktadır. Elektronik davetiye seyahat edecek yolculara e-posta yoluyla gelebilir ancak başvuru yapmak için yeterli değildir.

Elektronik davetiyeyi Visa Prove uzmanlarımıza iletilmesi ve konsolosluğa gelen ikinci telex sayfasının temin edilmesi gerekmektedir. Telex sayfası gelmeyen başvuru işleme alınamaz mutlaka telex sayfasının beklenmektedir.

Telex Nedir?

Elektronik olarak gelen davetiyenin konsolosluk tarafından kontrol amaçlı teyit edilme sürecidir. Telex davetiye benzeri ikinci bir nüsha olarak konsolosluk tarafından verilmektedir.

Telex Neden Önemli?

Bazı başvurularda davetiye üzerinde yazan bilgilerin eksik verilebildiği için bu gibi durumları engellemek için konsolosluk kontrol sağladıktan sonra başvuru yapılmasını istemektedir. Davetiyelerde yazmayan şehirler veya ufak detaylar telex belgesi geldiğinde detaylıca kontrol edilir. Sadece davetiyeye bakarak başvuru yapmak hatalı sonuçlar doğurabilir bu yüzden telexin çıkmasını beklemek bir süreç olmakla beraber zorunludur.

Telex Nasıl Alınır?

Davetiyeler Rusya Konsolosluğu veya Büyükelçiliği olarak hangi temsilciği hitaben gelmiş ise davetiyeler ilgili temsilcilikten elektronik olarak gelen davetiyeleri Pdf olarak konsolosluğa yolcularımız adına bizler mail olarak iletmekteyiz. Telex gelmesi süreci 3 ile 10 gün arasında sürebilmektedir. Telexi yine Visa Prove uzmanları başvurudan önce temin edip dosyaya eklemektedir.

Rusya Ticari vize başvuruları için kişilerin şahsen gelmeleri gerekmemektedir. Konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda kişileri mülakata çağırmaktadır. Mülakata çağırılma durumu vize temsilcileriniz tarafından sizlere iletilmektedir. Randevu günü ve saati sizlere iletilir. Konsolosluğun görüşmeye çağırdı gün mutlaka gidilmesi önemlidir. Görüşmeye gidilmeyen başvurular olumsuz sonuçlandırılabilir. Görüşmeler genellikle kısa tutularak seyahat amacı teyidi için çağırılmaktadır.

Rusya Ticari Vize Başvuru Evrakları:

 • Pasaport (Seyahat dönüş tarihi itibariyle en az altı ay geçerli ve karşılıklı iki boş sayfası bulunması gereklidir.)
 • 2 adet güncel biometrik 35*45 ölçülerinde fotoğraf (örnek fotoğraf isteyiniz.)
 • Elektronik Resmi davetiye (Dış İşleri Bakanlığı onaylı)
 • Telex (Kurumumuz tarafından temin edilmektedir.)
 • Seyahat süresi ve kişisel bilgileriniz olduğu bilgi formu

Rusya vizesi için pasaportun geçerlilik süresine dikkat edilmesi gerekmektedir. Dönüş tarihinden itibaren en az 6 aylık süresi ve karşılıklı iki boş sayfası olması zorunludur. Pasaport mevcut şartları sağlamıyorsa başvuru yapılamaz, pasaportun süresinin uzatılması gerekmektedir.

Rusya’ya Davetiye Kaç günde Çıkar?

Rusya’ya uzun süreli çok girişli vize talep eden yolcularımız eğer davetiye temin edilemiyorsa kurumumuz davetiye için de hizmet vermektedir. Davetiye başvurusu istenilen süre ve giriş sayısına uygun olarak çıkarılabilir.

Rusya davetiyeleri ortalama 25 günde çıkmaktadır. Davetiyelerin ekspres seçenekleri kişilerin ihtiyaç durumlarına göre mevcuttur. Davetiye çıkış süresi ve vize başvuru süreleri hızlandırılmış çözümlere ulaşmanız mümkündür.

Rusya Ticari Vize için Davetiye Çeşitleri

Rusya’ya ticari amaçla alınacak vizeler davetiye türlerine göre değişiklik gösterebilir. Bunlar Pazar araştırması, iş görüşmeleri veya teknik vize davetiyesi olarak üç grup olarak belirlenmiştir.

Rusya vize süreleri ve giriş sayıları gelen davetiyeye göre belirlenmektedir.

3 Aylık Tek veya Çift Girişli Vize

 • Коммерческаяtüründe gelen davetiyeler ile ticari görüşmeler ve Pazar araştırmaları için seyahat edecek kişiler için çıkarılmaktadır.
 • Деловая yine ticari amaçlı seyahatler için iş görüşmeleri, toplantılar için verilen davetiyedir.
 • Техобслуживание Rusya’da firmaların teknik destek amacıyla dışarıdan teknik eleman, bakım onarım ve örneğin satılan ürün için kısa süreli eğitim desteği için verilen davetiyedir.

Rusya ticari vizeleri ile çalışılamaz ve bu vizeler ile fazla ülke sınırları içerisinde 90 günden fazla kalınamaz.

1 Yıllık Çok Girişli Ticari Vize

 • Коммерческаяtüründe gelen davetiyeler ile ticari görüşmeler ve Pazar araştırmaları için seyahat edecek kişiler için çıkarılmaktadır.
 • Деловая yine ticari amaçlı seyahatler için iş görüşmeleri, toplantılar için verilen davetiyedir.
 • Техобслуживание Rusya’da firmaların teknik destek amacıyla dışarıdan teknik eleman, bakım onarım ve örneğin satılan ürün için kısa süreli eğitim desteği için verilen davetiyedir.

Rusya ticari vizeleri ile çalışılamaz ve bu vizeler ile fazla ülke sınırları içerisinde 90 günden fazla kalınamaz. 180 gün içerisinde 90 gün kalınabilir 90. Gün ülkeden çıkış yapılması gerekmektedir. İkinci 90 günü kullanmak için 90 gün beklenmesi gerekmektedir.

1 yıllık çok girişli vizelerde giriş hakkı sınırlaması yoktur yıl içerisinde 180 günde 90 günü aşmama kaydı ile istediğiniz kadar kalabilirsiniz.

Rusya elektronik veya orijinal davetiyelerin tamamı için Rusya Dış işleri Bakanlığı onayı zorunludur. УФМСmührü davetiyenin geçerli ve onaylı olduğu göstermektedir.

Davetiyelerin onaylı ve geçerli olup olmadığı teyit etmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Rusya Ticari Vize Ücretleri 2023’de Ne Kadar?

Rusya ticari vize başvuruları randevu günü döviz olarak işleme alınır. Rusya vize harçları için konsolosluk her yıl ücretlendirmelerede güncelleme yapma hakkına sahiptir.

Rusya vizesi için ödenmesi gereken hrç miktarları vize türü veya süresine göre değişiklik göstermez yalnızca vizelerin giriş sayılarına bağlı olarak değişir.

2023 Ticari Vize Harçları

 • Tek Girişli Vize Harcı: 80 $
 • İki Girişli Vize Harcı: 128 $
 • Çok Girişli Vize Harcı: 240 $.

Ekspres vize başvuruları için konsolosluk iki katı harç ücreti almaktadır.

 • Ekspres 3 Aylık Tek Girişli Vize Harcı: 160 $
 • Ekspres 3 Aylık İki Girişli Vize Harcı:256 $
 • Ekspres 1  Yıllık Çok Girişli Vize Harcı: 480 $.

Rusya vize başvuruları için vize başvurularında konsolosluk harçları gelen davetiyenin giriş sayısına göre belirlenmektedir.

Rusya vize başvuruları için konsolosluk harç miktarları yukarıdaki gibidir. Vize başvuruları için aracı kurum olan konsolosluk tarafından yetkilendirilen toplama merkezinin hizmet bedeli 35 $’dir.

Rusya Ticari Vize Kaç Günde Sonuçlanır?

Rusya vize başvuru sonuçlanma süresi standart minimum 7 iş günü olarak belirlenmiştir. Rusya vize başvurularında sonuçlanma sürelerine konsolosluk alternatif sunmuştur. Acil durumlar için hızlı vize başvurusu seçenekleri ihtiyaca göre kullanılabilir.

Vize İşlem Süreleri

 • Standart Vize İşlem Süresi: 7 İş Günü
 • Ekspres Vize İşlem Süresi: 4 İş Günü
 • Süper Ekspres Vize İşlem Süresi: 2 İş Günü
 • Yabancı Pasaportların Vize İşlem Süresi: 7-10 İş Günü

Not: Rusya vize başvuru sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olup değişiklik gösterebilmektedir. Konsolosluk 20 iş gününe kadar işlemde tutma hakkına sahiptir. Vizeler sonuçlanmadan otel veya uçak bileti satın alınmasını tavsiye etmemekteyiz.

Yabancılar Rusya’ya Ticari Vize Alabilir mi?

Türkiye’de ikamet izni veya çalışma izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar (Uyruklarına göre başvurularda değişiklik olabilir) Ticari vize için gerekli davetiyeye sahip ise başvuru yapılabilir. bazı ülke vatandaşları için resmi davetiye olmadan şirket yazısı ile ticari vize alınabilir.

Başvurular için yabancı uyruklu kişilerin de şahsen gelmeleri zorunlu değildir yalnızca konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda mülakata çağırabilmektedir.

Rusya Ticari Vizelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rusya ticari vizelerde en çok dikkat edilmesi gereken husus davetiyedir. Davetiyeler alfabeden kaynaklı harf hatalrından dolayı vize alma durumlarında engel olabilmektedir. Davetiye çıkarılırken isim soy isim, doğum tarihi gibi kişisel bilgiler doğru ve eksiksiz doldurulmuş olması gerekmektedir.

Davetiye ve başvurularda en çok karşılaşılan sorun Rusya Federasyonu’nun kullandığı Kiril alfabesinde olup Türkiye’nin kullandığı Latin alfabesinde olmayan harflerden kaynaklı

Rusya’da Karantina Var mı?

Rusya seyahatler için Covid-19 kaynaklı sınırlamaları kaldırmış olup belirli şartlar altında ülkelerine giriş hakkı verilmiştir. Rusya’yı a turistik veya ticari ayrım olmadan uçmayı planlayan Türk vatandaşlarının transit seyahat dahil kendi ülkelerinden ayrılmadan 72 saat öncesinde PCR testi yaptırmaları zorunludur. Negatif İngilizce PCR test sonucu ile ülkeye giriş yapabilir karantina uygulamasına dahil olmadan seyahat edilmektedir.

Rusya’ya Seyahatler için Aşı Kartı Zorunlu mudur?

Rusya Federasyonu ülkelerine seyahat etmek isteyen yolculardan aşı kartı zorunluluğu istememektedir. İki doz aşı olunsa dahi ülkelerine giriş yapmadan 72 saat önce PCR testi yaptırılması gerekmektedir.

Rusya Seyahatler için Covid Kapsamlı Sigorta Gereklidir midir?

Rusya Konsolosluğu vize başvuruları için Covid kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir ancak ülkede her ihtimale karşı oluşabilecek rahatsızlıklardan dolayı kişiler tercihen Covid kapsamlı seyahat sağlık sigortası kestirebilir.

Türkiye’de ikamet izni olan veya çalışma izni olan yabancı uyruklu kişilerden seyahat sağlık sigortası istenmektedir.

Rusya ticari vize başvuruları hakkında detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

rusya ticari vize2

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button