Kamboçya E-Vize

kamboçya e-vize

Bu yazımızda sizleri Kamboçya E-vize nereden ve nasıl alınacağı, alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında bilgilendirmeye çalıştık. Ayrıca daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak isteyen ziyaretçilerimiz bizlere info@visaprove.com veya iletişim bilgilerimizden ulaşmanızı dileriz.

Kamboçya E-Vize

Kamboçya’ya gerçekleştirmek istedikleri seyahatler için Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip vatandaşlarımız 180 günde 30 günlük kalış süresini aşmadıkları takdirde vizeden muaf tutulmuştur.

Ancak Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşlarımızın ise Kamboçya’ya vizesiz seyahat etmeleri mümkün değildir.

Kamboçya E-Vize Nasıl Alınır?

Kamboçya’ya gerçekleştirecekleri 180 günde 30 gün kalış süresini aşan bütün vatandaşlarımız seyahat belgelerinin türü fark etmeksizin vizesiz seyahat edemeyeceklerdir.

Bu sebeple Kamboçya Krallığı Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunmaları veya kapıda vize uygulamasından faydalanmaları gerekmektedir.

Fakat E-vize uygulamasının aynı imkanları sunmasına rağmen daha zahmetsiz olarak gerçekleştirilebilmesi nedeniyle en çok tercih edilen vize başvuru türüdür.

E-vize başvurusu, Kamboçya Krallığı Göç İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılmakta olup talep edilen evrakların anlaşılır ve okunabilir şekilde taratılarak siteye yüklenmesiyle gerçekleştirilir.

E-vize başvuru aşamalarının doğru şekilde takip edilmesi ve evrakların sırasıyla ve eksiksiz şekilde yüklenmesi sonucunda başvurunun 3 iş günü içerisinde sonuçlanması öngörülmektedir. 

Kamboçya E-Vize Başvuru Evrakları

E-vize başvurularında süreç online ortamda yürütüldüğü için yapılan yanlışların telafisi mümkün olmamaktadır. Bu sebeple aşağıda yer alan evrakların istenildiği şekilde hazır edilmesi önem arz etmektedir.

Kamboçya E-vizesi için gerekli evraklar:

 1. Minimum 6 ay daha geçerlilik süresi olan bir pasaport,
 2. Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı,
 3. Vize talebini açıklayan dilekçe,
 4. Ev ve iş adresleri,
 5. Dijital ortamda mevcut olan, arka fonu beyaz biyometrik bir vesikalık,
 6. Bir kişinin veya şirketin daveti üzerine seyahat edilecekse davet mektubu,
 7. Seyahat sağlık sigortası,
 8. Uluslararası geçerliliği olan aşı kartı,
 9. Seyahate uygun olarak yapılmış konaklama ve yolculuk rezervasyonları

olup eksik veya yanlış bir evrakın bulunmasının vize başvurusunun reddine dahi yol açabileceği unutulmamalıdır.

Kamboçya’ya Kaç Günlük E-Vize Alınır?

Kamboçya Hükümeti E-vize uygulamasında yalnızca 90 günlük geçerliliğe sahip olan ve 30 güne kadar kalış imkanı sunan bir vize vermektedir.

90 Günlük 30 Gün Kalışlı E-Vize

90 gün boyunca geçerli olan bu vize sayesinde vatandaşlarımız Kamboçya Krallığı toprakları içerisinde 30 güne kadar konaklayabileceklerdir. 

Ancak vizenin yalnızca tek giriş hakkı verdiği de unutulmamalıdır.

Kamboçya E-Vize Ücretleri 2023’te Ne Kadar?

Kamboçya Krallığı’nın sunduğu E-vize uygulaması tek tür vizede geçerli olup vize ücretinde ödenecek harç tutarı 36$ olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vize başvuru süreciniz boyunca profesyonel anlamda sizlere destek olacak olan şirketimizin danışmanlık ücreti ise 40$+KDV olarak belirlenmiştir.

Kamboçya E-Vizesi Kaç Günde Çıkar?

E-vize başvuruları Kamboçya Krallığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından değerlendirilmektedir ve vize başvurusunun ne kadar sürede ve ne yönde sonuçlanacağı bu kurumun inisiyatifindedir.

Ancak ilgili kurum E-vize başvurularını genelde 3 iş günü içerisinde sonuçlandırmakta olup bu sürenin herhangi bir aksilik ile karşılaşılmadığı durumlarda geçerli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Yabancılar Kamboçya’ya E-Vize Alabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilmiş olan oturum kartına ve çalışma iznine sahip yabancı ülke vatandaşları Kamboçya’ya yapacakları seyahat dolayısıyla vizeye başvurma hakkına sahiptirler. 

Ancak Kamboçya Krallığı Göç İdaresi Başkanlığı E-vize uygulamasını bütün yabancı kişiler için geçerli kılmayabilir ve resmi temsilcilikler üzerinden başvuruda bulunmalarını şart koşabilir.

Ayrıca yabancı kişilerin sahip oldukları pasaportun E-vizeye uygun bir pasaport olması da gerekmektedir.

Kamboçya E-Vizelerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kamboçya E-vizelerde, talep edilen evrakların birbirleriyle uyumlu, birbirlerini destekler ve doğrular özellikte olmaları ve tamamının kolay okunur ve anlaşılır şekilde resmi internet sitesine yüklenmesi gerekmektedir.

Ayrıca resmi internet sitesi üzerinden doldurulan vize başvuru formunda ülkeye nasıl giriş yapılacağı ve uçak ile yolculuk edilecekse hangi havalimanından ülkeye giriş yapılacağı belirtilmelidir.

Aynı formda talep edilen bilgilerden olan, pasaport bilgileri ve kişisel bilgilerin dikkatle doldurulması gerekmektedir. Aksi bir durumda, yani harf ya da rakam hatası söz konusu olduğunda vizenizi kullanmanızda sorun çıkabilecektir.

Son olarak, E-vize başvurusunun ödemesi döviz cinsinden ve internet sitesi üzerinden yapılacağından, kullanacak olduğunuz kredi kartının yurtdışı ve internet alışverişlerinde kullanılabilir olması önem arz etmektedir.

Kamboçya E-Vizesi için Otel-Uçak Satın Alınması Zorunlu Mudur?

Hangi ülkenin resmi temsilciliğine veya hangi vizeye başvuruda bulunulduğu fark etmeksizin hiçbir başvuruda başvuruyu değerlendirecek merciin özel olarak talebi olmadığı durumlarda seyahat süresinin tamamını kapsayan otel ücretlerinin ödenmesi veya uçakla yapılacak seyahatlerde biletlerin alınması önerilmemektedir.

Bu tarz bir önleme ihtiyaç duyulmasının sebebi ise vize başvurularında vatandaşlarımızın eksik bilgiye sahip olmaları dolayısıyla çok fazla hata yapmaları neticesinde vize başvurularının olumsuz sonuçlanma oranının yüksek olmasıdır.

Bu sebeple başvuruyu değerlendirecek olan mercii rezervasyon yapılmasını yeterli görmektedir. 

Yazımızda açıkladığımız Kamboçya E-vize hakkında bütün sorularına cevap bulamayan ziyaretçilerimiz, başvuru sürecinin nasıl yürütüldüğü veya gerekli evraklarla alakalı detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirler.

kamboçya e-vize iletişim

Kamboçya Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button