İngiltere Vize Randevu

i̇ngiltere vize randevu

İngiltere vize randevu almak için öncelikle vize başvuru formunuz doldurulmalıdır. Bunun ardından randevu şehri, tarihi ve saati seçimine geçilir. 2023 yılı İngiltere vizesi randevusu işleminin tüm detaylarını sizler için derledik…

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere vize randevu sayfamıza hoş geldiniz. Bu bölümdeki yazımızda İngiltere vize başvurusu randevu sistemi ayrıntılarından söz edeceğiz.

Türk pasaportuna vize prosedürü uygulayan birçok ülkenin birbirinden farklı randevu ve başvuru sistemi bulunmaktadır. Avrupa birliği ülkelerindeki başvuru sistemi tamamen aynı olmamakla birlikte birbirine oldukça yakındır, herhangi bir ekonomik ya da siyasi birlik içinde olmayan diğer tüm ülkelerin ise oldukça farklı vize başvuru süreçleri bulunur. Birleşik Krallık da kendi apayrı sistemini inşa etmiş ülkelerden biridir. Tüm seyahat, yerleşim, çalışma, eğitim, göçmenlik vb. konulardaki başvurular gov.uk adresindeki çevrimiçi başvuru formları üzerinden gerçekleşmektedir.

Bu site, Birleşik Krallık ülkesinin devlet hizmetlerini içeren bir web sitesidir, Türkiye’deki e-devlet sistemine benzer bir yapısı vardır ancak daha çok rehberlik, duyuru ve bilgilendirme amaçlıdır.
İngiltere vize randevusu, gov.uk web sitesindeki çevrimiçi başvuru formunun doldurulması ile alınmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Konsolosluktan telefon ya da mail ile İngiltere vize randevusu almak mümkün değildir.
 • Aracı kurumdan telefon ya da mail ile İngiltere vize randevusu almak, aynı şekilde mümkün değildir.
 • Evraklarınızı hazırlayıp randevusuz şekilde konsolosluğa ya da aracı kuruma giderek işlem gerçekleştiremezsiniz.
 • Randevu almak, vize başvuru işleminizin son aşamasıdır. Önce başvuru formu doldurulur ve ödeme yapılır, ancak bunun sonrasında takvimi görebilir ve seçim yapabilirsiniz.
 • Hızlı bir şekilde randevu almak amacıyla başvuru formunu hatalı doldurmak vize başvurunuzun reddedilmesiyle sonuçlanabilmektedir.
 • İngiltere vizesi randevu sisteminde bir defa şehir seçimi yapıldığı zaman şehir değiştirilemez. Örneğin bir şehirdeki açık randevuları kontrol etmek amacıyla seçim yaparsanız artık randevunuz o şehirden gerçekleşecek ya da tüm başvurunuz iptal edilecektir.

İngiltere Vize Randevu

Başvuru formunuzun doldurulması sonrasında seçtiğiniz vize türü için ilgili ödeme sayfasına geçilir ve kredi / banka kartı ile vize ücretleri ödenir. Eğer mevcutsa vize başvurunuza dair ek ödemeler de (örneğin zorunlu ulusal sağlık sigortası) bu noktada ödenmektedir. Ardından sistem, randevu bölümüne yönlenir. Birleşik Krallık’ın Türkiye’de 6 şehirde randevu merkezi bulunmaktadır. Bu merkezler İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana ve Antalya’da bulunur.

Başvuru sahipleri, İngiltere vize randevusu seçimini bu şehirlerden istediğinde yapmakta özgürdür. Yalnızca dikkat edilmesi gereken nokta, İstanbul ve Ankara dışındaki randevu merkezlerinin ek ücretli olmasıdır. İstanbul ve Ankara, konsolosluk ve büyükelçiliğin bulunduğu 2 büyük şehir olmasından ötürü buradaki randevu merkezleri ana merkezler olarak geçer ve ek ücret bulunmaz. Diğer 4 şehirde ise 55 Sterlin (Ortalama 1000 TL) ek ücret bulunmaktadır. Bu, zorunlu bir ücrettir ve ödenmeden randevunuz tamamlanmaz. Ayrıca eğer standart randevu seçilmezse randevu günü 1400 TL ek ücret yansıtılmaktadır.

Bu noktada ayrıca vize başvuru evraklarınızı konsolosluğa nasıl sunacağınız da seçilir. Evraklarınızı taramayı (scan) seçerseniz tüm evraklarınızı şahsen sisteme yüklemeniz gerekir, ikinci seçenek ise tüm evraklarınızı randevu günü fiziksel olarak yanınızda götürmektir. İkinci seçenek ücretlidir ve 480 TL tarama ücreti randevu günü tahsil edilir. Başvuru formunuzdaki beyanlarınızı desteklemesi açısından evrak düzenleme ve tarama işlemi profesyonelce yapılması gereken bir işlemdir, yapılan hatalar başvurunuzun eksik ya da hatalı evraktan reddedilmesine sebep olur. Bu yüzden Visa Prove uzmanlarının deneyiminden faydalanmanız yararınıza olacaktır.

İngiltere vize randevu günü orijinal pasaportunuz, randevu günü ve saatinizi gösteren onay kağıdınız ve başvuru formunuzun çıktısı ile seçtiğiniz saatin 15 dakika öncesinde hazır bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca yaptığınız seçime göre evraklarınızı sisteme yüklediğiniz gösteren doküman VEYA tüm evraklarınız da yanınızda olmalıdır.

Randevu günü, başvurunuz aslında teknik olarak tamamlanmış durumdadır ve yalnızca biometrik verileriniz alınır. İmza ve parmak izi işlemi sonrasında fotoğrafınız çekilir ve işlem tamamlanır. Evraklarını randevuya götürmeyi tercih edenler için burada bir de tarama işlemi yapılır. Randevuda herhangi bir mülakat gerçekleşmemektedir.

Yazımızda bahsettiğimiz ayrıntılar, bir İngiltere vize randevu sürecinin yalnızca bir kısmını içermektedir. Hata yapmamak, stres yaşamamak, seyahatinizi kaçırmamak, şart olmayan ücretler ödememek ve en önemlisi doğru, eksiksiz, sağlıklı bir başvuru yapmak için bir İngiltere vize danışmanı ile çalışmanızı öneririz.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere vize randevu sisteminin ayrıntılarını sizler için vermeye çalıştık. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Mutlu günler dileriz.

i̇ngiltere vizesi i̇letişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button