İspanya Aile Birleşimi Vizesi

İspanya Aile Birleşimi Vizesi

Merhaba, Visa Prove’a hoş geldiniz. Bu sayfamızda hali hazırda İspanya’da yaşayan, İspanya vatandaşı olan veya İspanya’da uzun süreli oturumu olan Türk vatandaşları için İspanya aile birleşimi vizesi üzerine bilgiler vermeye çalışacağız. İspanya aile birleşimi vizesi için kimler başvuru yapabilir, bu vize türüne başvuru yapacak kişiler İspanya’ya gittikten sonra ne gibi haklara sahipler ve İspanya’ya gittikten sonra oturum sürelerini uzatabilirler mi? Genel anlamda bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Visa Prove temsilcilerine dilediğiniz zaman ulaşabileceğinizi aklınıza takılan sorular konusunda yanıt alabileceğinizi unutmamanızda fayda var. Visa Prove; Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşlarına Türk vatandaşlarına, diğer dünya ülkelerine yapacakları farklı kategorilerde vize başvuruları için danışmanlık hizmeti sunan özel bir kurumdur.

İspanya Aile Birleşimi Vizesine kimler başvuru yapabilir?

 • İspanya’da yasal olarak ikamet eden İspanya vatandaşları veya bu ülkede uzun süreli oturumu olan, çalışma vizeleri olan yabancı ülke vatandaşları Aile birleşimi vizesi hakkından yararlanabilirler.
 • Fiilen veya hukuken bir evlilik içerisindeyseniz ve eşiniz İspanya dışında bir ülkede yaşıyorsa kendisiyle Aile birleşimi yapabilirsiniz. Aile birleşimi yapacak kişi sadece bir birliktelik üzerinden Aile birleşimi yapabilmektedir.
 • İspanya’da yaşıyorsunuz ve 18 yaşından küçük, reşit olmayan çocuklarınız var. İspanya’da gerekli koşulları sağlıyorsunuz çocuklarınızı yanınıza alabilirsiniz.
 • Çocuğunuz veya çocuklarınızı 18 yaşından büyükler ama sağlık durumlarından dolayı engelleri var. Çocuklarınızın size ihtiyaç duyduklarını kanıtladığınız durumlarda ‘’18 yaşından büyük, engeli bulunana çocuklarınız’’ ile Aile birleşimi vizesi başvurusu yapabilirsiniz.
 • İspanya’da yaşayan, hayatını burada idame eden bir vatandaş veya uzun süreli oturumu, çalışma izni olan bir birey olduğunuzu düşünün. Farklı ülkelerde ikamet eden 65 yaş üzeri size maddi/manevi ihtiyacı olan ebeveynleriniz için Aile birleşimi vizesi üzerinden vize başvurusu yapabilir ve kendilerini yanınıza alabilirsiniz. 65 yaş altı ebeveynlerinizle Aile birleşimi vizesi üzerinden başvuru yapmak istiyorsanız, haklı sebeplerinizi olması gerekmektedir. İstisnai durumlar dışında 65 yaş altı bireyle için Aile birleşimi vizesine ılımlı bakılmamaktadır.

Türkiye’den İspanya Aile Birleşimi Vizesine başvuru yapacak her bir bireyin hazırlaması gereken evraklar

 • İspanya Ulusal vize başvuru formu. (Bu başvuru formu her başvuru sahibinin hazırlaması gereken bir formdur. Usulüne uygun olarak doldurulmuş olması ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Başvuru sahibi reşit değilse eğer ebeveynlerinden biri veya yasal vasisi bu forma imza atabilmektedir.)
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Geçerlilik tarihi devam eden pasaport. Pasaportun biyometrik bilgilerini içeren sayfa veya sayfaların aslı ve fotokopisi. Vize ve giriş çıkış damgalı tüm sayfaların fotokopisi de sunulmalıdır. Pasaportun en az 4 ay geçerliliği ve iki boş sayfası olmalıdır. 10 yıldan daha önce verilmiş pasaportlar kabul edilmez.
 • İkametgâh belgesi. Türkiye’de ikamet ediyor ve yabancı ülke vatandaşıysanız eğer geçerli bir İkametgâh belgesi sunmanız gerekmektedir.
 • Adli sicil belgesi. Reşit olan adaylar vatandaşı oldukları ülkenin ilgili mercilerinden son 5 yıl içerisinde düzenlenmiş Adli Sicil Belgesinin aslını ve bir nüsha fotokopisini sunmalıdır. Bu belge İspanyolca veya Noter onaylı bir Yeminli tercüme bürosundan tercüme edildikten sonra Apostil onayı alınmalıdır.
 • Aile birleşimi için ilk izin. İspanya’da sponsor olacak kişinin talebi üzerine İspanya’daki Hükümet Delegasyonu veya Alt Delegasyonu tarafından verilen ilk aile birleşimi izninin aslı ve bir kopyası.
 • Sponsora ait pasaport ve kimlik kartı fotokopisi. Kişi İspanya vatandaşı değil ise ikamet kartı fotokopisini sunmalıdır.
 • Başvuru sahibine ait Kimlik Kartı Fotokopisi
 • Sağlık Raporu. 2005 Uluslararası Sağlık Tüzüğü uyarınca başvuru sahibinin halk sağlığına ciddi yansımaları olabilecek hastalıklardan muzdarip olmadığına dair tıbbi sertifikanın aslı ve kopyası. (Bu belge Noter onaylı Yeminli bir tercüme bürosuna tercüme edildikten sonra belgeye Apostil onayı alınmalıdır.)

 

İspanya’da yaşayan eşleri ile Aile Birleşimi yapacak kişilerin ayrıca hazırlaması gereken evraklar

 • Yetkili nüfus müdürlüğünden verilmiş Evlilik Cüzdanı. (Noter onaylı bir tercüme bürosu tarafından tercüme edilmiş ve Apostil yapılmış olması gerekmektedir. Orijinali ve bir nüsha fotokopisi sunulmalıdır.)
 • Aile birleşimi yapacak eş daha önce evlenip boşanmışsa eğer Boşanma belgesi sunmak zorundadır.

Fiili bir beraberlik içinde olan bireylerin ayrıca hazırlaması gereken evraklar

 • Sponsor olacak kişi ile başvuru sahibinin ilişkisinin uzun zamandır devam ettiğine dair evraklar.
 • Varsa Fiili bir çift olarak kayıt belgesi.

İspanya’da yaşayan ebeveynleri ile Aile birleşimi yapacak çocukların ayrıca hazırlaması gereken evraklar

 • Yetkili Nüfus müdürlüğünden alınmış Doğum belgesi. (Formül A) Eşlerden veya çiftin üyelerinden sadece birinin çocukları olması durumunda velayet yetkisinin tek başına kullanıldığına veya velayetin verildiğine dair kanıt sunulmalı. Doğum belgesinin son 3 ay içinde alınmış, İspanyolcaya tercüme edilmiş, Apostilin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Reşit olmayan bireylerin İspanya’da yaşaması için diğer diğer ebeveyn tarafından imzalanmış Noter tasdikli izin belgesi. (Bu belge İspanyolcaya çevrilmiş ve Apostilinin yapılmış olması gerekmektedir.)

İspanya’ da yaşayan çocuklarının yanına yerleşecek ebeveynlerin ayrıca hazırlaması gereken evraklar

 • İspanya’da yaşayan çocuklarının yanlarına yerleşmelerini haklı kılan belgeler.
 • Yetkili Nüfus müdürlüğünden alınmış Doğum belgesi. (Formül A) Doğum belgesinin son 3 ay içinde alınmış, İspanyolcaya tercüme edilmiş, Apostilin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Sponsorun geçen yıl içinde ebeveynin ikamet ettiği ülkede kişi başına düşen GSYİH’nın en az %51’ini temsil eden fonları transfer ettiğine veya ebeveynin masraflarını ödediğine dair kanıt sunulacaktır. Ayrıca, ebeveynin yıllık geliri ve mülkünün kanıtı ve ebeveyn ile aynı ülkede ikamet eden diğer doğrudan akrabalar hakkında bilgiler sunulacaktır.

 

Bilinmesi Gerekenler

İspanya’da yaşayan ebeveynleri ile Aile birleşimi yapacak çocuklar için Türkiye’de bir temsilci aracılığıyla başvuru yapabilmektedir. Bu başvurunun ‘’Reşit olmayan çocuğun temsilcisi’’ aracılığıyla yapılabilmesi için, çocuğun yasal temsilcisi/vasisinin başvuru yapacak kişi veya kurumu yetkilendirmiş olması gerekmektedir. Bu yetkilendirme işlemi sanılanın aksine basit bir prosedürden ibarettir. Herhangi bir noter aracılığıyla verilecek olan vekaletname ile temsilcinizi yetkilendirebilirsiniz.  Visa Prove temsilcileriyle iletişime geçerek işlemelerinizi sağlıklı ve güvenilir bir temsilciyle ilerletebileceğinizi vurgulamamızda fayda var.  Bize ulaşın.

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra ilgili Konsolosluk veya Elçiliğin başvuru sahibi için ek evrak talebinde bulunabileceğini unutmamakta fayda var. Ek evrakların istenmesi başvurunun sonuçlanma süresini uzatacaktır. Her yeni istenilen ek evrak başvurunun değerlendirme aşamasının uzayacağı anlamına gelmektedir. Bu durumlar göz önünde bulundurularak yapılacak olan başvuruların eksiksiz ve vakitlice yapılmasında fayda vardır.

İspanya aile birleşimi vizesi başvuruları İstanbul İspanya Başkonsolosluğu veya Ankara İspanya Büyükelçiliği temsilciliklerine yapılabilmektedir. Başvurunun hangi temsilcilik üzerinden yapılacağını ise başvuru sahibinin ikamet ettiği il referans alınarak alınmaktadır. Temsilcilerimiz dosyanızı inceledikten sonra başvuru sahibi adına randevunuzu oluşturacak ve tarafınıza gerekli bilgilendirmeleri yapacaklardır.

İspanya’da yaşayan sponsor, kendi ülkesindeki ilgili makamlara Aile birleşimi vizesi ön başvuru işlemlerini yaptıktan ve onayı aldıktan sonra, Türkiye sınırları içerisinde 2 ay içerisinde başvurunun tamamlanması gerekmektedir.

Başvuru sahipleri adına vize başvuruları tamamlandıktan sonra ilgili temsilcilik başvuru sahiplerini Konsolosluklara ve Elçiliklere davet edebilir ve mülakat yapabilir. Mülakat yapılması halinde vize başvuru sürecinin uzayacağı unutulmamalıdır.

Başvuru sahiplerine vize verilmesi durumunda verilecek olan vize D statüsüne sahip geçici bir oturum olacaktır ve 90 gün geçerli olacaktır. Başvuru sahibi İspanya’ya girdikten sonra, İspanya’ya girdikten sonraki 1 ay içinde, ikamet izninin işlendiği ilin Göçmenlik Bürosu veya Polis Karakolundan bir Yabancı Kimlik Kartı (Oturum kartı) talep etmelidir.

Bu sayfamızda İspanya aile birleşimi vizesi hakkında genel prosedürü okudunuz. Konuyla ilgili hizmet almak ve detaylı bilgi almak için dilediğiniz zaman Visa Prove temsilcilerine ulaşabilirsiniz. Mutlu yarınlar dileriz.

ispanya aile birleşimi vizesi iletişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button