Çin Ticari Vize

çin ticari vize

Çin Ticari Vize

Çin ticari vize almak isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Türk pasaport sahibi vatandaşlarının veya Türkiye’de çalışma izni olan yabancı uyruklu vatandaşların seyahatlerinden ortalama 1 ay öncesinde Çin vize başvuru işlemleri başlatılması gerekmektedir.

Bu sayfamızda siz değerli ziyaretçilerimiz için Çin Halk Cumhuriyeti’ne ticari vize nasıl alınır? Hangi evraklar gereklidir? Başvuru yaparken şahsen gelinmesi zorunlu mudur? Vizeler kaç günde sonuçlanır gibi tüm detaylar hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

Aklınıza takılan tüm sorular ve başvuru işlemlerini başlatmak için bizlere iletişim bilgilerimizden ulaşabileceğinizi unutmayınız.

Çin Ticari Vize (M) Nasıl Alınır?

Çin (M) ticari vize, Çin Hükümetinin ülkesine seyahat etmek isteyen yabancı uyruklular için belirli prosedürlere uygun olarak vize vermektedir. Türk vatandaşları, Çin Halk Cumhuriyeti’ne genellikle ticari seyahatlerde bulunmaktadır. Bireysel turistik bir vizesi olmadığı için ticari vizelerde belirli şartları sağlayan kişilere verilmektedir.

Ticari vizelerde en önemli husus davetiyenizdir. Davetiye mail ortamında sizlere iletilir aslı gelmesi zorunlu değildir. Kişilerin Çin seyahat geçmişlerine göre talep edebileceği davetiye türleri farklılık göstermektedir. Tarafınıza gönderilen davetiye mektubunu, kurumuz ile mail ortamında veya Whatsapp üzerinden iletmeniz durumunda gerekli kontroller yapılıp, hazırlamanız gereken evraklar tarafınıza iletilmektedir.

Çin vizesi için hazırlanan evrakları tarafımıza kargo/kurye veya şahsen ofislerimize teslim edebilirsiniz. Tüm evraklar incelenip, eksik veya güncellenmesi gereken evrak varsa tarafınıza bilgi verilmektedir. Dosyanız tamamlandığında başvuru için randevu alınıp, dosyanız işleme alınmaktadır.

Çin Hükümeti 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerden parmak izi beyanı talep etmektedir. Bu parmak izi işlemi, randevu günü ilgili başvuru merkezleri tarafından alınır ve 5 yıl süre ile geçerliliğini korumaktadır.

Çin M Tipi Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evraklar, tarafınıza iletlen davetiye formatına bağlı olarak farklılık gösterir, dolayısıyla davetiye vize için hazırlanması gereken evrakları belirlemektedir.

Davetiyeler dışında kişilerin çalışma pozisyonlarına bağlı olarak bazı evraklar farklılık gösterebilir. Çin vize başvurusu için hazırlanması gereken standart evraklar detaylı olarak aşağıda paylaşılacaktır ancak her başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak kişiye özel evrak listesi hazırlanacağını belirtmek isteriz.

Belediye Onaylı Barkodlu TE/PU Davetiye ile Başvuru

 1. Pasaport (En Az 6 Aylık geçerlilik süresi ve karşılıklı iki boş sayfası olan)
 2. 2 Adet güncel fotoğraf (Arka fonu beyaz, 33mm/48 mm boyutlarında), kıyafet açık renk olmamalıdır.
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 4. Vize talep dilekçesi (Şirket antetli kâğıdı üzerine kaşeli, ıslak imzalı olarak hazırlanmış olması gereklidir. Dilekçe örneği iletilmektedir.)
 5. Barkodlu TE/PU davetiyesi (İstanbul’dan başvuru yapacak olan kişilerin davetiyeleri Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış olmalıdır. Embassy / Ankara’ya hitaben yazılan davetiyeler İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.) Davetiye mail olarak alınmaktadır.
 6. E-Nabız’dan indirilen Covid-19 aşı sertifikası.
 7. Başvuru sahibine ait vize bilgi formu (Mail olarak iletmektedir.)

Normal Şirket Davetiyesi ile Başvuru

 1. Pasaport (En Az 6 Aylık geçerlilik süresi ve karşılıklı iki boş sayfası olan)
 2. 2 Adet güncel fotoğraf (Arka fonu beyaz, 33mm/48 mm boyutlarında), kıyafet açık renk olmamalıdır.
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 4. Son 6 ay içerisinde Ticaret Odası, Esnaf Odası vs. odalarından alınan güncel faaliyet belgesinin aslı
 5. Güncel tarihli vergi levhası
 6. Şirket antetli kağıdına, ıslak imzalı kaşeli vize talep dilekçesi (Örnek dilekçe isteyebilirsiniz.)
 7. E Devlet üzerinden adli sicil kaydı
 8. E- Devlet üzerinden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 9. E- Devlet üzerinden SGK Tescil ve hizmet dökümü
 10. E-Nabız’dan indirilen Covid-19 aşı sertifikası.
 11. Başvuru sahibine ait vize bilgi formu
 12. Davet eden firmanın davetiye, faaliyet belgesi fotokopisi ve faaliyet belgesi üzerinde belirtilen kanuni temsilcisinin kimlik fotokopisi mail olarak temin edilmektedir. Aslı gelmesi zorunlu değildir.

Not: İstanbul’dan başvuru yapacak olan kişilerin davetiyeleri Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış olmalıdır.

Çin Konsolosluğun talep edilen standart belgeler dışında uygun gördüğü durumlarda ek evrak isteme yetkisine sahiptir. Belediye onaylı davet mektubu olan kişiler ayrıca davetiye aldıkları firmalardan firma kaşeli antetli kağıdına davet mektubu hazırlanması gerekmektedir.

Çin Ticari Vize Davetiye Türleri Nelerdir?

Çin Hükümeti ülkesini ticari olarak seyahat etmek isteyen kişilerin, seyahat geçmişi ve davetiye çeşitlerine göre başvuru türleri belirlemiştir.

Resmi Davetiye Mektubu (Belediye Onaylı)

İlk defa Çin vizesi alacak kişilerin temin etmesi gereken davetiye türüdür. Çin’deki davetiye gönderen firma bağlı bulunduğu belediyeye başvuru yapıp, onaylı barkodlu davetiyeyi mail olarak iletmesi yeterli olacaktır. Bu davetiye ile başvurular ortalama 5 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Bu davetiye ile daha önce Çin vizesi almayan kişiler kolaylıkla vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Firma Davet mektubu

Çin’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının, daha önce en az 3 adet Çin vizesi alıp kullanması durumunda, tercih edebileceği davetiye türüdür. Daha önce hiç Çin vizesi almayan veya aldığı vizeleri kullanmayan kişiler bu davetiye türü ile başvuru yapabilir ancak sonuçlanma süresi resmi davetiyeye göre farklıdır. Resmi davetiye ile 5 iş gününde sonuçlanması beklenen vizeler, normal şirket davetiyesi ile yapıldığında 2/3 ay sürebilmektedir.

Çin Vize Başvuru Formu

Başvuru formu, konsolosluğun yetkilendirdi aracı kurumun web sitesi üzerinden account açılarak yapılmaktadır. Online olarak başvuru formu doldurulmadan randevu alınamadığı için tüm evrakların eksiksiz olarak randevudan önce tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.

Başvuru formuna yazılan bilgiler ile evrakların tutarlı olması oldukça önemlidir.

Form içeriğine yazılan bilgiler özellikle pasaport, iletişim, davet eden firma bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması önem arz etmektedir. Başvuru formuna girilen hatalı veya eksik bilgiler vizenin olumsuz sonuçlanmasına veya pasaporta basılan vizelerde hatalara neden olmaktadır.

M Tipi Çin Vize Dilekçesi Nasıl Olmalı?

Vize talep dilekçeleri, gelen davetiye ve kişilerin ikamet bilgilerine göre farklılık göstermektedir. Çin vizeleri için bölge ayrımı kuralı olduğundan gelen davetiye hangi temsilciğe geldiyse ilgili temsilciğe hitaben vize talep dilekçesi yazılmalıdır. Bu dilekçeler firmaların kaşeli imzalı antetli kağıtlarına yazılır. Örnek dilekçe formatı bulunmaktadır. Başvuru için hazırlanması gereken evraklar ile tarafınıza örnek dilekçe iletilmektedir.

Dilekçe, ilgili temsilciğe hitaben olarak güncel tarihli hazırlanır. Dilekçe içerisinde, seyahat edecek kişinin kişisel bilgileri, görevi, seyahat amacı, seyahat edilecek şehir, seyahat masrafların nasıl karşılanacağı, seyahat tarihleri aynı zamanda gönderen firma ve davet eden firmaların iletişim bilgileri yazılması gerekmektedir.

Çin Ticari M Tipi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Türkiye’deki Çin Konsolosluğu vize başvurularını randevulu olarak işleme almaktadır. Randevu başvuru formu tamamlandıktan sonra panel üzerinden online olarak alınmaktadır. Randevu günü 5 yıl geçerli olacak parmak izi beyanı alınmaktadır. Gerekli görüldüğü durumlarda direkt olarak konsolosluk, kişileri şahsen mülakata çağırma yetkisine sahiptir.

Çin Ticari Vizesi Kaç Günlük Alınır?

Ticari vizeler standart olarak 3 aylık, tek girişli olarak verilmektedir. Daha önce Çin vizesi olan kişilerin davetiyelerine bağlı olarak uzun süreli ve çok girişli vize alınabilmektedir.

Konsolosluk vize memuru, başvuru sahibine vize verme yetkisi, ne kadarlık vize verileceği ve kaç günlük kalma hakkı ve aynı zaman giriş sayısına belirle hakkına sahiptir.

Çin Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Vize başvuruları, seyahat etmeden ortalama 1 ay öncesinden başlatılması tavsiye edilmektedir. Vize sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olup bu süreler değişiklik gösterebilir. Vize sonuçlanmadan otel rezervasyonu ve uçak bileti satın alınmaması tavsiye edilmektedir.

Çin Ticari Vize Ücretleri 2023’te Ne Kadar?

Ticari vize ücretleri, süre ve giriş sayısına göre farklılık gösterir. Vizeler tek girişli, iki girişli ve çok girişli olarak alınabilmektir.  Standart vize başvuruları için konsolosluk harcı, başvuru merkez servis bedeli ve Visa Prove hizmet bedeli ücreti 225 USD olarak belirlenmiştir.

Çin Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Belediye onaylı barkodlu davetiye ile başvurularda sonuçlanma süresi ortalama randevudan sonra 5 iş günüdür. Şirket davetiyesi ile daha önce 3 defa Çin vizesi alıp kullanan kişilerde aynı şekilde ortalama 5 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Daha önce Çin vizesi olmayıp, şirket davetiyesi ile başvuru yapan kişilerin başvuruları soruşturmaya takılabileceğinden ortalama 2/3 ay sürebilmektedir.

Yabancılar Türkiye Çin’e Ticari Vize Alabilir mi?

Türkiye’de çalışma izni olan yabancı uyruklu vatandaşların, oturum kartları süresi seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 90 gün geçerliliği mevcut ise başvuru yapılabilmektedir. Hazırlanması gerekene evraklar ve vize türleri kişilerin vatandaşlık durumuna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Güncel bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

 Çin Hükümeti Ülkeye Girişlerde Karantina Uyguluyor mu?

Çin Hükümeti 8 Ocak 2023 tarihi itibariyle tüm karantina tedbirlerini kaldırdığını bildirdi. Çin’e seyahat etmeden Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği kurumlardan 48 saat önce PCR Testi yaptırılması yeterli olmaktadır.

Çin ticari vize başvuruları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak, davetiyenizi kontrol ettirmek ve vize başvuru işlemlerini başlatmak için bizlere iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

çin ticari vize iletişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button