Çin Vizesi

Çin Vizesi

Çin Vizesi

Çin vizesi Çin Halk Cumhuriyeti’nin yurt dışında bulunan temsilcilikleri Konsolosluk/ Büyükelçiliklerinden, Çin kanun ve yönetmeliklerine bağlı olarak ülkeye giriş çıkış yapacak yabancı uyruklu kişilere verilen izin belgesidir.

Türkiye’den Çin’e seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Pasaport) sahibi Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce resmi izin belgesi olarak vize almaları gerekmektedir. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi vatandaşların 30 güne kadar ikametli vize başvuruları vizeden muaf tutulmuştur.

Çin Vize Başvurusu

Seyahat planlama yaparken, vizelerin sonuçlanma süreleri ve randevu tarihlerine bakılması önem arz etmektedir. Başvuru işlemleri başlatmadan önce seyahat amacı ve türü belirlenir. Planlanan seyahate uygun olarak vize kategorisi belirlenmelidir.

Vize başvurularında, doğru başvuru yapabilmek için size en uygun vize türünün belirlenmiş olması gerekmektedir. Doğru başvuru vize almadaki ilk, en önemli adımdır.

Başvuru için kişilerin şahsen gelmeleri zorunlu tutulmuştur. Başvuruları Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu/ Büyükelçiliği yetkili toplama merkezlerinden yapılmaktadır. Yetkili başvuru merkezi parmak izi beyanını konsolosluk adına almaktadır.

Dosya teslimi başvuru merkezinde yapılır ve sonuçlandığında aynı kurumdan tarafımızca teslim alınmaktadır.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvuru işlemleri için öncelikle seyahat türüne uygun hazırlık yapılır, Çin’e seyahat etmek isteyen kişilerin mutlaka seyahat amacını kanıtlayan belge sunması gereklidir.

Başvuru için hazırlanması gereken evraklar, vize türü belirlendikten sonra kişilerin mesleki durumu (Çalışan, şirket sahibi) ve diğer kişisel belgeler ile dosya randevuya hazır hale getirilir.

Randevu işlemleri kurumumuz tarafından size ve konsolosluğun takvimine en uygun tarihte alınır.

Seyahat etmeden ortalama 1 ay öncesinden vizenizi almış olmanız önemlidir. Çin vizeleri 3 aylık olarak verilir ve kalış hakkı konsolosluğun inisiyatifine bağlı olarak 15 veya maksimum 30 gün olarak verilmektedir.

Başvurunun işleme alınabilmesi için randevu alınması gerekir. Randevular sistem üzerinden tarafımızdan alınır, sizler sadece randevudan 10 dk. önce orada olmanız yeterli olacaktır. Randevu günü ayrıca işlem sırası alınmaktadır. İşlem sırasına göre başvurular işleme alınır yoğunluğa bağlı olarak kalabileceğiniz süre değişiklik gösterebilmektedir.

Randevu günü şahsen geldiğinizde biometrik parmak izi alınır. Bu verilen parmak izi 5 yıl boyunca geçerli olacaktır.

Pasaport çıkarırken verdiğiniz parmak izi vize başvurularınız için geçerli değildir.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahatler Türkiye’den genellikle ticari ziyaretler yapılır. Ticari vizeler için belediye onaylı davetiye temin edilmesi zorunludur.

Çin Vizesi için Gerekli Evraklar

Vize başvuruları için kişisel belgelerin yanında her ülkenin vize prosedürü gereği talep ettiği temel evraklar mevcuttur. Bizler size hangi ülkeye ne amaçla seyahat edecekseniz ona uygun olarak ve meslek durumunuza bağlı olarak evrak listesi hazırlamaktayız.

Çin Vizesi için Standart Evraklar:

 • Pasaport (seyahat dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği ve karşılıklı iki boş sayfası olan)
 • 2 adet fotoğraf (Beyaz kıyafet olmaması rica edilir.)
 • Kimlik fotokopisi
 • Belediye onaylı barkodlu resmi davetiye
 • Vize talep dilekçesi (Örnek dilekçe isteyebilirsiniz.)
 • En az 3 defa Çin vizesi alıp kullanan kişilere özel şirket davetiyesi
 • Şirketin resmi evrakları (Güncel tarihli Faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri)

Çin Vize Türleri Nelerdir?

Vize başvuruları için Çin Hükümeti sunmuş olduğu vize kategorilerinden seyahat amacınıza en uygun vize türünü belirleyebilirsiniz.

Vize başvuruları seyahat süresine göre iki kategoride alınmaktadır.

Kısa Süreli C Tipi Vizeler

Seyahat Amacı Vize Detay
Ar-Ge Vizesi F Pazar araştırmaları, iş görüşme faaliyetleri için alınan vize türüdür.
Ticari Vize M Ticari faaliyette bulunmak için gidecek kişilere verilen vize türüdür.
Turistik Vize L Turistik amaçlı seyahatler için alınan vize türüdür.
Aile Ziyareti Vizesi Q2 Çin’de ikamet eden Çin vatandaşı ya da oturum olan yabancı uyruklu vatandaş olan kişilerin akrabalarının alabileceği vize türüdür.
Aile Ziyareti Vizesi S2 Çin’de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin aile fertlerine verilen vize türüdür.
Transit Vizesi G Çin’den transit geçiş yapmak isteyen kişilere verilen vize türüdür.
Mürettebat Vizesi C Uluslararası havacılık, denizcilik tren, gemi veya karayolu taşımacılığı yapan sürücülerine ve ailelerine verilen vize türüdür.
Öğrenci Vizesi X2 Çin’de 180 günden az eğitim alacak kişilere verilen vize türüdür.
Gazeteci Vizesi J2 Çin’de röportaj yapmak için seyahat edecek gazetecilere vizen vize türüdür. 

Uzun Süreli Vizeler D Tipi Vizeler

Seyahat Amacı Vize Detay
Aile Birleşimi Q1 Çin’de ikamet eden Çin vatandaşı ya da vatandaş olan kişilerin 180 günden fazla kalmak isteyen akrabalarının alabileceği vize türüdür.
Aile Ziyareti Vizesi S1 Çin’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar, 180 günden fazla ikamet etmek kişilerin alabileceği vize türüdür.
Çalışma Vizesi Z Çin Halk Cumhuriyeti’nde çalışmak isteyen kişilere verilen vize türüdür.
Daimî İkamet D Çin’de ikamet daimî olarak ikamet etmek isteyen kişilere verilen vize türüdür.
Gazeteci Vizesi J1 Çin’de uzun süre ikamet etmek isteyen gazetecilere verilen vize türüdür.
Öğrenci Vizesi X1 Çin’de 180 günden fazla eğitim alacak kişilere verilen vize türüdür.

Hangi amaçlı seyahat edilmesi gerekiyor ise o kategori üzerinden başvuru yapılmaktadır. Başvuru için hazırlanması gereken evraklar vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. 

Çin Vize Başvuru Formu

Vize başvurularının işleme girmesi ve randevu alınabilmesi için başvuru formunun online olarak doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunuz kurumumuz tarafından doldurulmaktadır.

Başvuru formunda kişisel bilgilerin doğru ve eksiksiz olması önemlidir. Verilen bilgilerin mutlaka güncel olarak geçerli olmasına dikkat edilir. Konsolosluk gerekli durumlarda kişiler ile iletişime geçmek isteyebilir.

Başvuru formu Çince veya İngilizce dilinde büyük harf kullanarak doldurulması gerekmektedir.

Çin seyahati için alınan davet mektubu Türkiye’deki yetkili iki temsilciğe hitaben gelmektedir. Başvuru yapılabilmesi için davetiyenin geldiği temsilcilikten başvuru yapılır ve başvuru formuna başlarken mutlaka davetiyenin geldiği temsilciliğin olduğu il seçilmelidir. 

Çin Vize Randevusu

Başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için yetkili başvuru merkezi randevulu sistem ile hizmet verir. Başvuru için online form doldurulur sonrasında randevu paneli üzerinden en yakın randevu alınır. Randevu günü kişilerin gelmesi gerekir ancak belirli şartlara sahip kişilerin Çin vizesi alırken gelmeleri zorunlu değildir.

Hangi şartlarda parmak izine gelinmesi gerekmiyor?

4 Aralık 2017 tarihinden itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne vize başvurusunda bulunan yabancı uyruklu kişilerden parmak izi almaktadır. Bu verilen parmak izi beş yıl geçerliliğini korumaktadır. Son beş yıl içerisinde parmak izi verildiyse sonraki vizeler için şahsen gelinmesi zorunlu olmadan vize başvurusu yapılabilmektedir.

14 yaşından küçük ve 70 yaşından büyük olan kişilerin de parmak izi için gelmeleri gerekli değildir.

Çin Vize İşlemleri

Çin Vize Ücreti 2024

Başvuru işlem ücreti randevu günü başvuru merkezine evraklar teslim edildiğinde yapılmaktadır. Evraklarınızın teslimi yapıldıktan sonra parmak izi beyanı ve evraklar incelenip sisteme girişi yapılır.

Tüm işlemler tamamlandık sonra ödeme yapılır. Ödemeler nakit döviz olarak yapılmaktadır. Türk vatandaşları için ödenmesi gereken harç bilgilerini aşağıdaki tablomuzda detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Ekspres vize seçenekleri için kurumumuzdan teyit alınız. (Belirli dönemlerde hizmet verilmemektedir.)


Pasaport ve Vize Süreleri

 

Vize Ücreti


Başvuru Merkezi

 

Uyruk

Giriş Sayısı
ve
Süresi

 

Normal Başvuru

 

Normal Başvuru

Bordo (Umuma Mahsus) 3 Ay Tek Girişli 58 USD 45 USD+ KDV
Bordo (Umuma Mahsus) 3 Ay İki Girişli 87 USD 45 USD+KDV
Bordo (Umuma Mahsus) 6 Ay Çok Girişli 116 USD 45 USD+KDV

Visa Prove Çin hükümetinin uyguladığı vize politikasına uygun olarak başvuruları hazırlama randevu günü karşılama ve teslim almada yetkili aracı kurumdur. Tüm bu işlemler için olarak 59 USD danışmanlık ücreti almaktadır.

Çin Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Çin için vize işlemleri Çin Hükümetinin ülkelerdeki Konsolosluk ve Büyükelçiliklerin yetki verdiği başvuru toplama merkezleri vize başvurularını kabul etmektedir. Başvuru merkezleri konsolosluk adına başvuruları teslim alır ve ilgili merci iletir.

Başvuru merkezi konsolosluğun uzantılı kuruluşu ve devlet kurumu değildir.

Başvuru merkezi nasıl hizmet verir?

 • Başvuru için randevu verir, randevu günü kişileri kabul edip öncesinde hazırlanan evrakların kontrolünü sağlar,
 • Teslim alınan evrakları konsolosluğa iletir ve sonuçlandığında kişilere teslim eder,
 • Konsolosluk/ Büyükelçilik adına vekaleten vize harcı, ekspres seçenekleri tahsil eder,
 • Konsolosluk adına parmak izi beyanını alıp iletmede yetkilidir.

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvuruların randevu ve parmak izi beyanından sonra ortalama sonuçlanma süresi 5/7 iş günüdür.

Ekspres vize seçenekleri mevcuttur ancak konsolosluktan teyit alınarak işleme alınabilmektedir. Bu süreler 3 iş günü olarak belirlenmiştir. İşlem sürelerinin hızlı ilerleyebilmesi için evrakların eksiksiz olarak sunulması gereklidir.

Vize sonuçlanma süreleri Çin Hükümeti yetkilendirdiği Başkonsolosluk ve Büyükelçilik inisiyatifinde olduğu için sonuçlanma süreleri buna bağlı olarak uzayabilir. Bu gibi durumlar olabileceği için bilet alınmasını tavsiye edilmez.

Başvuru işlemi yapılması ekspres veya normal olarak işleme girmesi vizenin alınmasını garanti edileceği anlamına gelmez nihai karar konsolosluk tarafından verilmektedir.

Yabancılar için Çin Vizesi

Türkiye’de daimî ikameti olan veya geçici çalışma izni olan yabancı uyruklu vatandaşların, oturum süreleri seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi mevcut ise başvuru yapılabilir.

Başvuru için seyahat amacı, kişinin çalışma durumu ve uyruğu göz önünde bulundurularak ödenmesi gereken harçlar ve hazırlanması gereken evraklar değişiklik gösterebilmektedir.

Çin Evrak Tasdik İşlemleri

Türkiye’deki belgelerin Çin Halk Cumhuriyeti’nde kullanılabilmesi için Büyükelçilik veya Konsolosluklardan onaylatılması gerekmektedir. Türkiye’deki resmi kurumlardan noter onaylı çeviri, valilik onay yapıldıktan sonra Konsolosluk veya büyükelçilikten onaylatılma işlemi kurumumuz tarafından yapılmaktadır.

Çin vizesi başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve başvuru işlemlerinizi hızlıca başlatmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Çin vize iletişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button