Cezayir Evrak Tasdik

cezayir evrak tasdik

Cezayir Evrak Tasdik

Cezayir evrak tasdik, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’nde geçerli olması ve kullanılabilmesi için evrakların Cezayir’in Türkiye’deki resmi temsilciği aracılığıyla onaylatılması anlamına gelmektedir.

Cezayir Hükümeti ülkesinde ikamet etmek isteyen kişiler, aile birleşimi, çalışma izni, eğitim amaçlı tüm oturum işlemlerinde kullanılmak üzere veya diğer ticari amaçlı yatırım, invoice, menşe-i şehadet namesi, sözleşme, vekâlet gibi işlemlerin yasal olarak geçerli olması için evrakların Türkiye’de birtakım prosedür takip edilerek hazırlanması ve temsilciliklerden onay alınması zorunludur.

Cezayir Evrak Tasdik İşlemi

Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti ülkesi olan tüm iş birlikleri veya oturum işlemleri için evrakların Türkiye’den resmi makamlar tarafından tasdikletilmesinden sonra işleme alabilmektedir. İki ülke arasında olan bu anlaşma ile Türkiye’den evraklar Cezayir’e gönderilmeden önce ön hazırlık yapılarak ilgili temsilcik onayına sunulması gerekmektedir. Cezayir evrak tasdik işlemi İstanbul Cezayir Başkonsolosluğu veya Ankara Cezayir Büyükelçiliği tarafından işleme alınmaktadır. 

Cezayir Konsolosluğu/ Büyükelçiliği tasdik işlemleri için evrakların türüne göre yapılması gereken işlemlerin prosedürlerini öncesinde belirtmiştir. Evraklar iki kategoride değerlendirilmektedir. Ticari statü kabul edilen evraklar ve şahsi kabul edilen evraklar olarak işleme alınmaktadır.

Cezayir Evrak Tasdik İşlemi Nasıl Yapılır?

Tasdik işlemleri için öncelikle evrakın statüsünün belirlenmesi gereklidir. Evrakların türüne bağlı olarak uygulanacak işlemler farklılık göstermektedir. Evraklarınızın türü ve prosedürleri hakkında detaylı bilgi almak için ilk aşamada evrakınızın taratılmış veya net okunaklı fotoğrafını tarafımıza mail veya Whatsapp ortamında iletilmesi gerekmektedir. Evraklarınız uzmanlarımız tarafından incelenir ve yapılması gereken prosedürler ve ücretler hakkında tarafınıza bilgi verilmektedir.

Evrak türüne bağlı olarak yapılacak işlemler sırasıyla ticari ve şahsi olarak iki bölümde değerlendirilir.

Cezayir Evrak Tasdik Aşamaları Nelerdir?

Evrakların kullanım amacı ve içeriğinde göre belirlenen evraklar, tasdik işlemleri için iki kategoride başlatılır.

Şahsi Evraklar Tasdik Onayı Nasıl Yapılır?

Cezayir Hükümeti, ülkesinde eğitim almak isteyen, aile birleşimi, oturum, iş için diploma belgeleri gibi kişisel olarak hazırlanması talep ettiği evraklar bu kategoride değerlendirilmektedir.

 1. Diploma
 2. Uluslararası Evlenme Kayıt örneği
 3. Uluslararası Doğum Kayıt örneği
 4. Sabıka Kaydı
 5. Bekarlık Belgesi
 6. Öğrenci Belgesi
 7. Transkript
 8. Ehliyet
 9. Sağlık Raporu,

Gibi kişisel olarak kullanılmak istenilen evraklar konsolosluk/büyükelçilik tarafından onaylatılmaktadır.

Şahsi Evrak Onay Aşamaları Nelerdir?

 1. Tasdik yapılmak istenen evrakın aslı tarafımıza ulaştırılır,
 2. Evraklar Türkçe kabul edilmediği için noter onaylı çeviri yapılması gerekmektedir (evraklarınızı çeviri yaptırıp gönderebilirsiniz)
 3. Yemin tercüman tarafından noter onaylı çeviri yapıldıktan sonra bağlı bulunan il Valilik onay alınması gerekmektedir.
 4. İstanbul ve Ankara dışından evrak tasdik yaptırmak isteyen kişiler çeviri işlemleri yaptırdıkları ilin valiliğinden onay alması gerekmektedir.
 5. İstanbul ve Ankara dışından tasdik yaptırılacak evraklar ayrıca İstanbul Valili ve Ankara Valiliği tarafından onaylatılması gerekmektedir. (Kurumumuz tarafından yapılmaktadır.)
 6. Türkiye’de resmi makam onaylarından sonra Konsolosluk/ büyükelçiliğe tasdik işlemleri için evraklar hazırlanır,
 7. Başvurular randevu alınmasına gerek olmadan ilk iş günü işleme alınır, hafta içi 09:30 ve 12:00 arasından başvurular kabul edilmektedir.
 8. Sonuçlanan tasdikler kurumuz tarafından sizin adınıza teslim alınıp tarafınıza kargo/ kurye veya ofislerimizden şahsen alınabilmektedir.

Cezayir evrak tasdik işlemleri için kişilerin şahsen gelmeleri veya kurumuza vekâlet vermeleri zorunlu değildir. Visa Prove Cezayir Konsolosluğu tarafından akreditasyon olan aracı kurumdur. Şahsen gelmesine gerek kalmadan tüm işlemler sizin adınıza kurumumuz tarafından tamamlanmaktadır.

Ticari Evrakların Tasdik Onayı Nasıl Yapılır?

Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyet’i ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yılda 3 milyarı aşkın ticaret hacmi ile Türkiye’nin en çok ticari iş birliği yaptığı ülkelerden diyebiliriz. Bu ticari işlemler resmi prosedürde yerine getirtilmesi gereken birtakım evrak işlemleri bulunmaktadır. Ticari olarak kullanılacak evrakların tümü ticari evrak tasdik kategorisinde tasdiklenmektedir. Örnek olarak:

 1. Menşei Şahadetnamesi,
 2. Fatura (İnvoice),
 3. Yetki Belgesi
 4. Ürün-Satış sertifikaları
 5. Şirket evrakları (Vergi Levhası, Faaliyet Belgesi, Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri)
 6. Sözleşme,
 7. Üretim Belgesi
 8. Vekaletname
 9. Dolaşım Belgesi

Olarak örneklendirilebilir. Ticari amaçlı kullanılacak olan tüm belgeler ticari statüden işleme alınmaktadır. Ticari statü olarak işleme alınması ne anlama gelir?

Ticari tasdik onayları kişisel evraklardan farklı olarak işlem sırasında geçmektedir.

Ticari Evrak Onay Aşamaları Nelerdir?

 1. Tasdik yapılacak evrakın aslı
 2. Yeminli tercüman tarafından noter onaylı çeviri (Kurumumuz tarafından yaptırabilirsiniz.)
 3. Ticaret Odası onayı
 4. Ticaret odası onayı alınan belgeler, Valilik tarafından onaylatılır,
 5. İstanbul ve Ankara dışından ticari evrak tasdik yaptırmak isteyen kişiler çeviri işlemleri yaptırdıkları ilin valiliğinden onay alması gerekmektedir.
 6. İstanbul ve Ankara dışından ticari tasdik yaptırılacak evraklar ayrıca İstanbul Valili ve Ankara Valiliği tarafından onaylatılması gerekmektedir. (Kurumumuz tarafından yapılmaktadır.)
 7. Türkiye’de resmi makam onaylarından sonra Konsolosluk/ büyükelçiliğe tasdik işlemleri için evraklar hazırlanır ilgili kuruma iletilir,
 8. Başvurular randevu alınmasına gerek olmadan ilk iş günü işleme alınır, hafta içi 09:30 ve 12:00 arasından başvurular kabul edilir,
 9. Sonuçlanan tasdikler kurumuz tarafından sizin adınıza teslim alınır. Tasdikler tarafınıza kargo/ kurye gönderilebilir veya ofislerimizden şahsen teslim alabilirsiniz.

Cezayir ticari evrak tasdik işlemleri için kişilerin şahsen gelmeleri veya kurumuza noter onaylı vekâlet vermeleri zorunlu değildir.

Visa Prove Cezayir Konsolosluğu tarafından akreditasyon olan aracı kurumdur. Şahsen gelmesine gerek kalmadan tüm işlemler sizin adınıza kurumumuz tarafından tamamlanmaktadır.

Cezayir Evrak Tasdik İşlemleri için Gerekli Olan Evraklar

Tasdik işlemleri, Cezayir konsolosluğunun talep ettiği formata uygun olarak kurumumuz tarafından başvuruya hazır hale getirilmektedir.

Başvurular değerli evrakların aslı üzerine işlem yapılamadığı için Valilik ve konsolosluklar evrakların noter onaylı çeviri ve Valilik onaylı belge üzerine işlem yapabilmektedir. Konsolosluk başvuru günü bu değerli evrakların aslını görmek isteyebilir bu gibi durumlarda vakit kaybı olmaması adına belgelerin orijinali yanınızda bulunması gerekmektedir. Örneğin Diploma üzerine işlem uygulanamayacak değerli evrak kategorisindedir.

Cezayir Elçiliği Evrak Tasdik İşlemi Nasıl Yapılır?

Cezayir Elçiliği üzerinden tasdik işlemleri içim Ankara Temsilciliği özelinde başvurular için ek olarak Dışişleri Bakanlığı onayı gerekmektedir. Ticari evraklar bağlı bulunduğu Ticaret Odasından onay alır ayrıca Dışişleri onayı yapılmaktadır.

Tasdik işlemleri için, başvuru günü öncesinde yapılacak işlemlerin eksiksiz ve güncel olarak hazır olması gereklidir.

Cezayir Konsolosluğu Evrak Tasdik İşlemi Nasıl Yapılır?

Konsolosluk üzerinden yapılan başvurularda, şahsi evraklar noter onaylı yeminli tercüman tarafından hazırlandık sonra Valilik onayı yapılması zorunludur. Konsolosluk valili onayı olmayan ve çevir yapılmayan evrakları onaylamamaktadır.

Ticari evraklarda şahsi tasdiklerden farklı olarak, şirket evraklarının Ticaret Odasından onaylatılması gerekmektedir. Ticaret Odası onayı olmayan belgeleri Valilik onaylamamaktadır.

Cezayir Evrak Tasdik Ücreti Ne Kadar?

Tasdik işlemleri, evrakın sayfa sayısı ve tercih edilen çeviri diline göre farklılık gösterebilir. Noter onaylı yeminli tercümanlardan yapılan işlemler kurumumuz tarafından sizin adınıza anlaşmalı yeminli tercümanlık ofislerimizden yaptırılabilir. Ödenmesi gereken ücretler için tasdik yapılacak evrakın taratıp mail olarak iletmeniz durumunda bilgi verilebilmektedir.

Çeviri ve noter işlemlerinden sonra Cezayir Konsolosluğu tasdik harcı her sayfa başına ödeme almaktadır. Sayfa başı harç ücreti 60 Euro’dur. Ödemeler başvuru günü nakit ve Euro olarak ödenmektedir. Havale, Kredi kartı ve TL kabul edilmemektedir.

Visa Prove Cezayir evrak tasdik işlemler için danışmanlık ücreti 59 €’dur.

Cezayir Evrak Tasdik Kaç Günde Çıkar?

Cezayir Konsolosluğu tasdik işlemlerinde Cezayir vizesi sonuçlanma süreleri gibi 3 iş günü olarak belirlenmiştir. Ancak sonuçlanma süreleri Cezayir Hükümetinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî tatilleri iş gününden sayılmamaktadır.

Evrak Tasdik İşlemlerinde Çeviri Gerekli mi? Türkçe Evrak Kabul Edilir mi?

Cezayir konsolosluğu ülkesi adına tasdiklediği belgeleri Cezayir hükümetinin belirlediği kanunlara göre onaylamaktadır. Cezayir hükümeti ülkesinde kullanılacak evrakların Arapça veya Fransızca olarak çeviri olmasını talep etmektedir.

Türkçe evraklar Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyetinde geçerli olmayacağı için mutlaka noter onaylı yemin tercümanlık tarafından çeviri yapılması gerekmektedir.

Cezayir evrak tasdik işlemleri hakkında güncel bilgi almak ve başvuru işlemlerini başlatmak için bizlere iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

cezayir evrak tasdik iletişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button