İspanya Vizesi

İspanya Vizesi

Visa Prove İspanya vizesi sayfamıza hoş geldiniz. Bu sayfayı hazırlarken amacımız; Herhangi bir kategoriden İspanya vize başvurusu yaparken ne gibi hususlara dikkat edilmesi gerektiğini açıklamaktır. Visa Prove iletişim portalını kullanarak bizlerle iletişime geçebilir daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. İspanya Vizesi

İspanya ülkesi Avrupa Birliği ve Schengen alanına dahil bir ülkedir. Bu ülkeye seyahat edecek ülke vatandaşları; Farklı amaçlarla ülkeye seyahat etmek amacıyla izin almak durumundadır. İspanya’ya seyahat edecek vatandaşların farklı amaçlarla edinecekleri ve pasaportlarına sticker şeklinde basılacak olan izin kâğıdı İspanya vizesi olarak tanımlanabilir. İspanya vizesi kendi arasında kategorize olan bir vize çeşididir. Başvuru yapmadan önce ne amaçla vize başvurusu yapılacağı be belirlenen kategori üzerinden ne şekilde başvuru dosyası hazırlanacağı belirlenmelidir.

İspanya Vizesi Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

 • İspanya ülkesinin Türkiye’deki temsilciliklerinin başvuru sahiplerine ait dokümanları kendilerine ulaştırması ve başvuru sahiplerinin biometrik beyanda bulunmaları için yetkilendirdiği kurum BLS İnternational kurumudur. Bu kurum temsilciliklerin yönlendirmeleriyle başvuru sahiplerinin dosyalarını kabul ederken ‘’ Planlanan seyahate kalan gün sayısını ‘’ referans alarak başvuruları kabul emektedir.
 • Turizm amaçlı vize başvurularında; Kişiler başvurularını yapmak için Yetkili Servis Birimi olan Bls İnternational kurumuna gittikleri gün; Planlanan seyahat gününe Min. 17 gün kalmış olmalıdır. Bu süre İzmir ve Antalya Şubeleri referans alındığında 19 gün olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Ticari amaçlı vize başvurularında; Kişiler başvurularını yapmak için Yetkili Servis Birimi olan Bls İnternational kurumuna gittikleri gün; Planlanan seyahat gününe Min. 15 gün kalmış olmalıdır. Bu süre İzmir ve Antalya Şubeleri referans alındığında 17 gün olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Başvuru sahipleri; Başvurularının olduğu gün ilgili kuruma gittiklerinde dosyalarını eksiksiz ve Yetkili Servis Birimi web sitesinde olduğu gibi hazır bulundurmalıdır. Gün içerindeki saatler başvuru sahiplerine eşit şekilde randevu saatleri referans alınarak bölüştürüldüğü için eksik evrakınız olduğu takdirde ileri tarihli bir gün ve saate randevu almanız istenilir. Randevunuzu ileri bir tarihe almak istemiyorsanız ekstra ücret ödeyerek VİP başvuru adı altında eksik evraklarınızı temin ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bu duruma mahal vermemek adına başvuru sahiplerine randevu günü evraklarını yanlarında eksiksiz bulundurarak gitmelerini tavsiye ediyoruz.
 • Başvuruya giderken bütün evraklarınız A4 boyutunda olduğundan ve resim çıktısı alınmamış olmasına dikkat etmenizde fayda var.
 • Hatalı pasaport bilgileriyle alınan randevular; Başvuru sahiplerinin evrakları tam olsa bile kabul edilmez.

İspanya Vize Başvuruları Covid-19’dan Dolayı Kapalı mı?

İspanya vize başvuruları pandemi başlangıcında mevcut hastalıktan dolayı kapalıydı. Fakat; Hepimizin bildiği üzere, kişiler aşılanmaya başlandıktan sonra ülkeler arası seyahatler biraz daha kolay hale geldi ve seyahat kısıtlamaları kısmen normalleşmeye başladı. Türkiye Cumhuriyetinden İspanya ülkesine farklı amaçlarla seyahat edecek ülke vatandaşları belli başlı prosedürlere uymak durumundadır. Bu prosedürlerin başında ilgili ülkeye seyahat etmeden önce Min. iki doz aşı olma zorunluluğudur.

Türk Vatandaşları için İspanya Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden ülke vatandaşları veya oturum sahibi bireyler İspanya ülkesine farklı amaçlarla yaptıkları seyahatler için sahip oldukları pasaport türüne göre vize almak durumundadırlar.

Yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ilgili ülkeye seyahat ederken vize almak durumunda değillerdir. Sıraladığımız bu pasaportlara sahip bireyler bu pasaportlar ile yapacakları seyahatlerde, Kalış süreleri; 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla İspanya ülkesine seyahat edebiliyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Umuma mahsus pasaport ( Regular, Bordo pasaport ) sahipleri İspanya’ya  yapacakları vize başvurularında vizeye tabidirler. Her ne amaçla İspanya ülkesine seyahat edeceklerse etsinler vize almak durumundadırlar.

Schengen Vizesine Sahip Kişiler İspanya’ya Seyahat Edebilirler mi?

Schengen esasında bir antlaşmadır. Bu anlaşmada yer alan ülkelerin Türkiye’de bulunan ilgili temsilcilikleri üzerinden vize başvurusunda bulunduğumuzda verilen vize ‘’ Schengen statüsüne sahip vize’’ dir. Örn; Almanya ülkesine seyahat edeceksiniz ve bir vizeye ihtiyacınız var. Almanya temsilcilikleri üzerinden verilen vize Schengen statüsüne sahip bir vizedir. Bu vize ile Almanya’ya seyahat ettikten sonra ‘’ Vize geçerlilik süreniz el verdiğince ‘’ diğer Schengen anlaşmasına dahil ülkelere seyahat edebilirsiniz.

Türkiye’den diğer Schengen’e dahil ülkelerde herangi birine seyahat edecekseniz ve halihazırda bir vizeniz yok ise eğer; Seyahat etmek istediğiniz ülkenin Türkiye’de bulunan temsilciliğinden vize almanız gerekir. Yasal çerçevede yazılı olarak beyan edilmemiş olsa da herhangi bir Schengen ülkesine gidilecek durumlarda alınacak olan Schengen statüsüne sahip ilgili ülkenin vizesi, ilgili ülkenin temsilciliği üzerinden edinilmelidir.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden İspanya ülkesine farklı amaçlarla seyahat etmek için yapılan vize başvuruları 10 ila 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

İspanya vizesine başvuru yapan bireylerin dikkat etmesi gereken önemli bir husus bulunmakta. İspanya temcilikleri; Taraflarına yapılan vize başvurularının, planlanan seyahatten en az 17 gün önce yapılmasını şart koymuşlardır. Planlanan seyahatten en az 17 gün önce vize başvurusunun yapılmış olması gerekmekte.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır? 

İspanya vizesi nasıl alınır sorusuna cevap aramadan önce ‘’ Ne amaçla İspanya ülkesine vize başvurusu yapacağım? ‘’ sorusunun cevabının net olması gerekir. Bu sorunun cevabı konusunda net iseniz evraklarınızı hazırlama aşamasına geçebilirsiniz. İspanya vizesi kendi arasında kategorize edilmiştir. Farklı amaçlarla farklı kategorilerden vize başvuruları yapılmaktadır. Konu hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için kurumsal hatlarımız üzerinden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

İspanya Vizesi için Hangi Aşılar Kabul Ediliyor?

İspanya ülkesi resmi temsilciliklerinin yaptığı açıklamalara göre aşağıda listelediğimiz aşılardan iki doz olanlar vizeleri olması durumunda veya vatandaşları oldukları ülkenin vize prosedürlerine göre İspanya ülkesine seyahat etme hakkına sahiptirler.

 • Pfizer-Biontech
 • Astra-Zeneca
 • Moderna
 • Sinopharm
 • Sinovac

Jahnson/Johnson marka aşı 1.doz yaptırılması halinde kabul edilecektir.

İspanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İspanya vizesine başvuru yapmak isteyen bireyler randevularını almadan önce; Başvuru sahiplerinin çalışma durumlarına göre hazırlaması gereken evrakları göz önünde bulundurarak evraklarını hazırlamak durumundadırlar. İspanya İstanbul  Konsolosluğu veya İspanya Ankara Büyükelçiliği tarafından istenen evraklar başvuru sahiplerinin çalışma durumlarına göre (Emekli, İşveren, Sigortalı çalışan, Sözleşmeli çalışan vs.) farklılık gösterir. Bu yüzden hazırlanacak evraklar konusunda dikkat etmekte fayda var. Başvuru sahipleri dosyalarının başvuru için hazır olacağı günü hesaba katarak randevu almak durumundadır.

İspanya vize randevusu alan kişiler randevu günü evraklarını; İspanya ülkesinin Türkiye’deki temsilciliklerinin   Yetkili Servis Birimi olan BLS İnternational kurumuna evraklarını eksiksiz bir şekilde sunmak durumundadırlar. Başvuru sahiplerinin evraklarının eksik olması, başvurularının kabul görmemesi durumuna yol açabilmektedir. Bu hususa dikkat edilmesinde de fayda var. Bls İnternational kurumu yılın belli dönemlerinde yoğunluklarına göre; Yapılacak olan vize başvuruları için randevularını yakın tarihe veya uzak tarihe verebilmektedir. Başvuru sahiplerinin seyahatlerini planlarken bu hususa da dikkat etmesinde fayda var.

İspanya Vizesi 2

İspanya Vize Türleri

İspanya ülkesinin Türkiye’de bulunan yasal temsilcilikleri kendi ülkelerine ‘’ Seyahat etme amaçlarınıza göre ‘’ sizi farklı vize türlerine yönlendirmektedir. İlgili ülkeye farklı amaçlarla kısa süreli seyahatler düzenleyecekseniz almanız gereken vize C tipi kısa süreli vize kategorisine girmektedir. Bu tip vizeler ile her 180 günde, konaklama süreniz  90 günü aşmayacak şekilde seyahatler düzenleyebilirsiniz.

İspanya ülkesine eğitim, çalışma , aile bireylerinizin yanına yerleşme gibi amaçlarla gidiyorsanız uzun süre kalmanıza olana k sağlayacak bir vize edinmeniz gerekmektedir. Bu tip vizeler D tipi uzun süreli vize kategorisine girmektedir.

C Tipi (Kısa Süreli) İspanya Vizeleri

 • İspanya Turistik Vize
 • İspanya Ticari Vize (Fuar katılımcı, Fuar Ziyaretçi, Ticari iş ortağı daveti)
 • İspanya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • İspanya Öğrenci Vizesi (90 Güne Kadar)
 • İspanya Tıbbi Tedavi Vizesi
 • İspanya İş Dışı Staj veya Gönüllük Kapsamında Alınan Vize
 • İspanya Transit Vize

D Tipi (Uzun Süreli) İspanya Vizeleri

 • İspanya Çalışma Vizesi
 • İspanya Eğitim vizesi (90 günden uzun)
 • İspanya Aile Birleşimi Vizesi
 • İspanya Yatırımcı Vizesi
 • İspanya Araştırmacı Vizesi
 • İspanya Staj Vizesi
 • İspanya Girişimci Vizesi
 • İspanya Mevsimlik Çalışma Vizesi
 • İspanya Şirket İçi Transfer Vizesi

İstanbul İspanya Başkonsolosluğu Ve Ankara İspanya Büyükelçiliği Yetki Alanları

İstanbul ilinde bulunan İspanya İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara ilinde bulunan İspanya Ankara Büyükelçiliği Türkiye’den başvuru yapacak başvuru sahiplerini ikamet ettikleri yere göre temsilciliklerinde işlemleri yapmaları için yönlendirmektedir.

Şöyle ki; Başvuru sahipleri ikamet ettikleri illere göre belirli temsilciliklerden başvurularını yapabilmektedir. Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak; İkametgahı İstanbul ilinde olan bir birey olduğunuzu düşünün ve İspanya ülkesine öğrenim amaçlı veya turistik bir gezi amacı ile kısa süreli veya uzun süreli bir seyahatte bulunacağınızı varsayın. Seyahat amacınıza uygun vize başvurunuzu İstanbul İspanya Başkonsolosluğundan yapmak zorundasınızdır.

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanları

Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova, Zonguldak.

Ankara İspanya Büyükelçiliği Yetki Alanları

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Corum, Diyarbakır, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Sivas, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat.

İspanya Vize Başvuru Formu

 İspanya vize başvuru formu farklı kategorilerden başvuru yapan bireylerin muhakkak doldurması ve evraklarına eklemesi gereken bir evraktır. Bu başvuru formu hazırlanan dosyanın özeti niteliğinde bir evraktır. Başvuru formları doldurulurken girilen bilgiler; Başvuru sahibinin evraklarında ki bilgiler referans alınarak doldurulmalıdır.

Vize başvurularında evraklar ile birlikte, temsilciliklerin vize başvuru merkezlerine verilen başvuru formları; Başvuru sahipleri yetişkin ise kendileri değiller ise her iki ebeveynleri tarafından ıslak imza kaşeli olarak doldurulmalıdır.

İspanya Vizesi 3

İspanya Vize Ücreti

İspanya Hükümetinin Türkiye’de ki temsilcilikleri farklı kategorilerde yapılan vize başvuruları için; Başvuru sahiplerinden faklı meblağlar talep ederler. Kısa süreli (90 Gün Altı) vize başvurularında belirlenen meblağın 90 USD olduğunu hatırlatmakta fayda var. İspanya ülkesi temsilcilikleri de diğer temsilcilikler gibi, başvuruları direk almak yerine ‘’ Vize Başvuru Merkezi’’ adı altında bir kurum ile anlaşmıştır. Temsilciliklerin Türkiye sınırları içerisinde anlaştığı kurum BLS INTERNATIONAL kurumudur. Bu kurum her başvurudan İspanya temsilciliklerinin kendilerine verdiği yetkiye dayanarak başvuru sahiplerinden 17 USD hizmet harcı talep etmektedirler.

 • Geçerli vize ücretleri döviz kuruna göre hesaplanır. Günlük kur referans alındığı için ödenecek meblağın değiştirilebileceği unutulmamalıdır.
 • Yapılan ücretler tarafınıza vize verilsin diye değil; Başvuru dosyanız değerlendirilsin diye yapılan ödemelerdir. Bu yüzden geri ödemesi söz konusu değildir.
 • Vize Başvuru Merkezlerine yapılan ödememler sadece nakit olarak alınmaktadır.
 • 0-6 yaş aralığındaki çocuklarda vize harcı ve hizmet harcı adı altında alınan ödeme alınmamaktadır.
 • 6-12 yaş arası çocuk başvuru sahiplerinden, Yetişkin başvuru sahiplerinden farklı olarak 45 USD konsolosluk harcı ve 17 USD hizmet harcı talep edilmektedir.

Visa Prove ‘’İspanya Vize Ücretleri’’ sayfamız üzerinden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İspanya Turistik Vizesi

 İspanya’ya turistik amaçlarla seyahat edecek olan ülke vatandaşları kısa süreli İspanya turistik vize kategorisinden başvurularını yapmış olmalı ve seyahatlerini planlamadan önce; Vize başvurusu yaptıktan sonra vizelerinin ne kadar sürede çıkabileceğini hesaba katmalılardır. İspanya ülkesi vize başvuru merkezi olan Bls International kurumu;

 • Turizm amaçlı vize başvurularda planlanan seyahat tarihi ile başvuru tarihi arasında en az 17 gün olması kuralı koymuştur. Şöyle ki vize başvurunuzla ilgili dosyanızı x tarihte başvuru merkezine verdiğinizi düşünün. Turistik bir seyahat planlıyorsanız bu seyahat tarihi en az 17 gün sonrasına olmalıdır.
 • Çıkacak olan vize her 180 günde maks. 90 gün konaklama hakkı tanıyan bir vizedir ve bu vize ile seyahat ettiğiniz ülkede çalışma hakkınız bulunmamaktadır.

İspanya Konsolosluğu Randevu

İspanya ülkesine vize başvurusunda bulunacak olan başvuru sahipleri için; Resmi temsilcilik web sitelerinde de belirtildiği üzere direkt temsilciliklerden (Konsolosluk, Elçilik) randevu alma hakkı vardır. Fakat başvuru sahipleri temsilciliklere ulaştıklarında, başvuru işlemleri için genellikle BLS INTERNETIONAL kurumuna yönlendirilirler.

İspanya Turistik Vize Reddi

İspanya Hükümeti temsilcileri başvuru sahiplerine ait dosyaları değerlendirdikten sonra her zaman olumsuz geri dönüş yapma hakkını ellerinde bulundururlar. Bu sebeple vize başvurusunun yapılması ‘’ Olumlu ‘’ sonuçlanması gerektiği anlamına gelmemelidir. İspanya Hükümeti temsilcilikleri; Vize harçları veya diğer ödemeleri tarafınıza vize vermek için değil; Başvurunuzu değerlendirmek için talep ederler.

Yapılan Vize Başvurularında En Çok Karşılaşılan Ret Gerekçeleri Aşağıda Sıralandığı Gibidir:

 • Planlanan seyahatin amacına uygun evrakların tamamen sunulmamış olması
 • Başvuru sahibinin; İlgili ülkeye seyahat ettikten sonra Türkiye’ye bir daha dönmeyeceği kanaatine varılması
 • Başvuru sahibinin finansal kaynaklarını gösteren banka dökümleri incelendiğinde, seyahatini finanse edecek kadar yeterli bakiyenin olmaması veya normal koşullarda kazanamayacağı meblağların bir anda hesaplarına transfer edilmiş olması.
 • Dosyası hazırlanan başvuru sahibinin seyahat amacının temsilcilik tarafından inandırıcı bulunmaması.

İspanya vize başvurularında ilgili temsilcilikler; Başvuru sahiplerinin sundukları hesap dökümlerinde son görünür bakiyeye dikkat etmektedirler. Son görünür bakiyelerin planlanan seyahatleri finanse etmeleri beklenmektedir.

Temsilcilikler; Son görünür bakiyeler dışında, son 3 aylık hesap hareketliliklerine bakarken hesaba ne kadar düzenli bir şekilde para akışının olduğunu da gözlemlemektedir. Hesap hareketlilikleri incelendiğinde, yetkililerin ilk dikkat ettikleri husus ise maaş girdi çıktılarının, düzenli gelir giderlerin ne şekilde olduğudur.

Temsilcilikler ‘’olumsuz’’ anlamda geri dönüş alan başvuru sahiplerine ‘’ne gerekçe ile ret verildiğine dair 16 maddelik’’ bir belge vermektedir. Bu mektup incelendikten sonra; Başvuru sahipleri:

 • İlgili temsilciliğe itiraz başvurularını ‘red mektubunda anlatıldığı gibi’’ yapabilirler.

İspanya vizesi hakkında güncel bilgilerde haberdar olmak ve en hızlı şekilde başvuru yapmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

İspanya Vizesi İletişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button