İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar

i̇ngiltere vizesi kaç günde çıkar

İngiltere vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı vize kategorisi ve isteğe bağlı ek hizmetlere göre değişmektedir. Standart vize başvuruları 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Ekspres İngiltere vizesi hizmeti ile 5 gün içerisinde vizenizi alabilirsiniz. Eğer daha acil bir durumunuz var ise Süper Ekspres İngiltere Vizesi ile 1 günde İngiltere vizesi alabilmeniz de mümkündür.

Değerli ziyaretçimiz, bu bölümdeki yazımızda İngiltere vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri konumundaki Birleşik Krallık, çok çeşitli sebeplerle tüm dünyanın vatandaşlarını ağırlamaktadır. Turizm, ziyaret, ticaret, fuar, kongre, toplantı, eğitim, dil kursları, kültürel etkinlikler ve saymakla bitmeyecek diğer sebepler… Bu ziyaretlerin bir kısmı aylar öncesinden planlanabilirken bir kısmı ise aniden ortaya çıkabilir ya da planlanmasında aksaklıklar yaşanabilir. Bu yüzden İngiltere vizesi başvurusu yapmayı planlayan kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri de İngiltere vizesi ne kadar sürede çıkar sorusudur.

İngiltere Vize Sonucu Kaç Günde Belli Olur

Normal yoğunluktaki bir zamanda yapılan standart bir İngiltere vize başvurusu, randevudan sonra ortalama 4 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre uzayabilir ya da kısalabilir. Örneğin Noel (Christmas) ve yeni yıl dönemi çok yoğun bir şekilde başvuru alan konsolosluk, değerlendirme süresini 8 haftaya kadar uzatabilmektedir. Bahsettiğimiz 4 haftalık değerlendirme süresi turizm, ziyaret, iş ve kısa süreli eğitim konularını içeren genel ziyaretçi vize başvuruları için verilen süredir. Yine aynı şekilde bahar aylarında yaz öncesi yoğunluğu yaşanabilmektedir. Türkiye’de kutlanan Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde de bayram tatilini Birleşik Krallık’ta geçirmek isteyen kişiler ve Paskalya tatilinde konsolosluğun bir süre çalışmaması gibi durumlar vize başvurunuzun değerlendirme süresini doğrudan etkileyebilir.

Farklı vize türlerinde değerlendirme süresi de değişmektedir. Örneğin eskiden Tier 4 olarak bilinen Öğrenci vizesi, 2 hafta gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Yerleşim amaçlı vize başvurularının sonuçlanması ise 8 haftayı bulabilmektedir. Bazı vize kategorilerinin değerlendirilmesi Türkiye’deki Birleşik Krallık Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği yerine doğrudan İngiltere’de gerçekleştiğinden dolayı sürelerde farklılıklar oluşabilmektedir.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar

2020 yılında dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi öncesinde konsolosluk olağan düzeninde, yeterli personeliyle çalışırken Ekspres ve Süper Ekspres adlı 2 özel hizmet sunmaktaydı. Vize başvuru harcının üzerine belirli bir miktar ek ücret ödeyerek 5 günde ya da 1 günde İngiltere vizesi alınabilmekteydi. Bu yazıyı yazdığımız 2022 baharında ne yazık ki halen daha hızlandırılmış vize hizmetleri tekrar aktif edilmemiştir. Yakın bir gelecekte Ekspres ve Süper Ekspres hizmetlerinin tekrar aktif olacağını bekliyoruz. Yeri gelmişken bu hizmetlerin ücretlerinin de 5 günde çıkan vize için 220 Sterlin ve 1 günde çıkan vize için 960 Sterlin olduğunu belirtelim. Unutmayınız ki acil vize hizmetleri yalnızca değerlendirme süresini kısaltır, vize sonucuna herhangi bir etkisi olmaz.

Randevularda yoğunluk yaşanan dönemler de vizenin sonuçlanma süresini etkileyen başka bir faktördür. Yoğun zamanlarda randevular 2 hafta kadar sonraya verilebilmekte, bu da toplam sürenin 8 haftaya yaklaşmasına sebep olmaktadır. Bu tür durumlarda eğer aciliyetiniz var ise başvuru merkezinin özel hizmetleri kullanılabilir. Ek ücretlerle 2 hafta sonraya verilen randevunuzu hemen ertesi güne çekebilir ve doğrudan değerlendirme kısmına geçebilirsiniz. Randevu önceliği tanıyan bu hizmetin ücreti 1200 Türk Lirasıdır.

Bu genel bilgilere ek olarak, İngiltere hükümetinin resmi web sitesi olan gov.uk adresinde İngiltere Vize Başvurusu Değerlendirme Süresi isminde bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölümde hem her ülke için güncel vize değerlendirme süreleri, hem de bunları etkileyen olağanüstü olaylarla ilgili duyurular bulunmakta. Örneğin 2022 Nisan ayında vize değerlendirmelerinin uzamasıyla ilgili şu açıklama yapılmıştır:

Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik ofisi, Ukrayna’nın işgaliyle birlikte doğan insani krize yanıt olarak Ukrayna Aile Programı başvurularına öncelik vermekte ve bu nedenle turizm, eğitim, iş ve aile vizesi başvurularının değerlendirilmesi daha uzun sürebilmektedir. Bu türlerde yeni yapılacak başvuruları için ekspres vize hizmetleri geçici olarak durdurulmuştur. Standart ziyaretçi vizeleri ve transit vizelerin değerlendirilmesi şu anda ortalama 6 hafta sürmektedir.

İngiltere Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar

Toparladığımızda, ileri tarihli bir seyahat planınız için vakitlice vize başvurusu yapmanın çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. İngiltere vize başvurunuzu en yakın olarak seyahatinize 3 ay kala yapabilirsiniz. Strese girmemek adına seyahatinize 3 ay kala hazırlıklara başlamak gayet uygun olacaktır. Visa Prove uzmanları hem vize başvurunuzu doğru zamanda planlamanıza yardımcı olur, hem de olumsuz bir sonuçla karşılaşmamanız adına eksiksiz bir başvuru gerçekleştirmenizi sağlar. İngiltere vizesi kaç günde çıkar diye merak etmeyin, bırakın Visa Prove uzmanları seyahatinizi sizin için planlasın.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabını sizler için vermeye çalıştık. İngiltere vizesi kaç günde çıkar ve İngiltere vizesi ne kadar sürede çıkar 2023 konularıyla ilgili daha detaylı ve güncel bilgi almak ve başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Mutlu günler dileriz.

i̇ngiltere vizesi i̇letişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button