İngiltere Vize Reddi

i̇ngiltere vize reddi

İngiltere vize reddi, başvurunuzda yeniden düzenlenmesi gereken noktaları işaret etmektedir ve itiraz içeren yeni bir başvuruyla İngiltere vizesi alınabilir.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere vize reddi sayfamıza hoş geldiniz. Bu bölümdeki yazımızda İngiltere vizesi başvurusunun hangi sebeplerle reddedilebileceği, reddi önlemek ya da düzeltmek için neler yapılabileceği konularından söz edeceğiz.

İngiltere için yapılan tüm ziyaret, çalışma ya da yerleşim amaçlı vize başvuruları Home Office, yani Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu giriş izni ve göçmenlik rehberine göre değerlendirilmektedir. Bu rehberde, başvuru sahiplerinin karşılaması gereken birtakım şartlar bulunur. Başvurunuzun detaylarına geçilmeden önce ana hatlarıyla ilk değerlendirilmesi yapılır. Bu değerlendirmede aşağıdaki konular göz önünde bulundurulur ve bu bölümü geçemeyen başvurular İngiltere vizesi reddi ile sonuçlanır:

 • Kişinin İngiltere ya da diğer herhangi bir ülke için sınır dışı kararı var mı?
 • Toplumu tehlikeye atabilecek eğilimleri var mı?
 • Kendi ülkesinde ya da farklı bir ülkede 12 aydan uzun süre hapis cezası almış mı?
 • Kişi Birleşik Krallık’a gelebilmek amacıyla sahte bir evlilik gerçekleştirmiş mi?
 • Kişi daha önceden herhangi bir ülkede vize ya da göçmenlik ihlali yapmış mı?
 • Kişi biyometrik verilerini ve talep edilen tüm gerekli bilgileri sağlamış mı?

Yukarıdaki konular, rehberin ve İngiltere vize reddi sebeplerinin küçük bir kısmı olup yapılan vize başvuru türüne göre farklı noktalardan çeşitlenmektedir. Türk vatandaşlarının en çok başvuru yaptığı vize türü olan, turizm, ziyaret ve ticari sebepleri kapsayan genel ziyaretçi vizesi başvurularındaki en önemli ön değerlendirme konuları bunlardır diyebiliriz. Ön değerlendirme aşamasını geçemeyen başvuru sahipleri genel değerlendirmeye alınmadan, doğrudan reddedilirler ve bunun yanında karıştıkları eyleme göre 1 yıldan 10 yıla kadar İngiltere vize reddi alıp başvuru ve seyahatten men edilme cezası da alabilirler.

Bizleri daha çok ilgilendiren kısım, çoğunluğu kapsadığından ötürü genel değerlendirme kısmıdır. Bu noktadaki bir vize başvurusu değerlendirilirken aşağıdaki unsurlara dikkat edilir. İngiltere vize reddi ile sonuçlanan başvurularda bu konulardan bir tanesi çok büyük ihtimalle belirtilmiş olacaktır:

 • Kişinin, beyan ettiği seyahat amacında samimi olması.
 • Başvurduğu vize türünde yasaklanmış faaliyetlerde bulunabileceğine dair şüphe olmaması.
 • Ziyaretinin sonunda İngiltere’den ayrılıp kendi vatanına dönecek olması.
 • Seyahatini layıkıyla gerçekleştirecek finansal kaynaklara sahip olması.
 • Eksik ya da sahte evrak sunulmaması, eksik ya da yalan beyanda bulunulmaması.

İngiltere Vize Reddi

İngiltere vizesi reddi ile sonuçlanan başvuruların çok büyük çoğunluğu yukarıdaki 5 madde ve bunların detaylarıyla ilgilidir. Biraz daha açtığımızda karşımıza şu belirli sebepler çıkıyor:

Yanlış bir vize kategorisinde başvuru yapılması: Seyahat amacınıza uygun olmayan bir vize kategorisinde başvuru yapmanız ne yazık ki başvurunuzun doğrudan reddedilmesine sebep olacaktır.

Başvuru formunun hatalı doldurulması: Başvuru formunuzdaki eksikler, yanlışlar ya da tutarsızlıklar vize başvurunuzun reddedilmesine sebep olmaktadır.

Seyahat amacının samimi bulunmaması: Kişinin beyan ettiği seyahat amacı konsolosluk tarafından gerçekçi bulunmayabilir, kişinin gösterdiği niyetin ardında farklı bir seyahat motivasyonu olduğuna dair şüphe duyulabilir ve bu durum İngiltere vize reddi ile sonuçlanır.

Uluslararası seyahat geçmişi yetersizliği: Daha önce hiçbir ülkeye seyahat etmemiş olmanız başvurunuza eksi olarak yansır, fakat bu bir başvurunun reddedilmesi için tek başına bir sebep değildir.

Ana vatanı ile bağlarının zayıf bulunması: Göçmenlik şüphesi de denilebilir. Kişinin aile, iş, okul vb. gibi geri dönmesini gerektirecek önemli sebeplerinin bulunmaması bu şüpheye yol açabilmektedir.

Finansal kaynakların belirsizliği: Banka hesap dökümlerinizde yeterli miktarda bakiye mevcut, fakat bunların kaynağıyla ilgili şüphe varsa başvurunuz reddedilir. Örneğin pasif bir banka hesabına vize başvurusu için para yüklemek büyük bir hatadır. Bu tür bir durum İngiltere vizesi reddi ile sonuçlanmaktadır.

Finansal kaynakların yetersizliği: Türk Lirası ve İngiliz Sterlini arasındaki fark giderek açılıyorken, bir başvuru sahibi, hem ülkesindeki yaşantısını devam ettiriyor hem de yurt dışı seyahatlerini layıkıyla gerçekleştireceği kadar para biriktirebiliyor olduğunu kanıtlamalıdır. Örneğin bir asgari ücretlinin yıllarca biriktirdiği para ile seyahat etmeyi planlaması “makul” bulunmaz.

Başvuruda eksik evrak sunmak: Başvuru formunuzda belirttiğiniz, fakat evraklarınızla desteklemediğiniz bir beyan, vize başvurunuzun reddedilmesine sebep olmaktadır.

Başvuruda sahte evrak sunmak: Üzerinde oynanmış evraklar sunmanız, başvurunuzun reddedilmesiyle birlikte ülkeye giriş yasağı almanızı da sağlayabilmektedir.

Başvuruda eksik beyanda bulunmak: Başvuru formunuzda, konsolosluğun sizden almayı beklediği tüm gerekli bilgiler sunulmalıdır. Kritik öneme sahip bir bilginin sunulmaması redde sebep olur.

Başvuruda yalan beyanda bulunmak: Herhangi bir konuda yalan beyanda bulunmanız, İngiltere vize reddi ile birlikte ülkeye giriş yasağı almanızı da sağlayabilmektedir.

İngiltere Vize Reddine İtiraz

Standart vize başvurularında eğer ortada bir konsolosluk değerlendirme hatası yok ise karara itiraz hakkı bulunmamaktadır. Bahsettiğimiz bu değerlendirme hatası, sunmuş olduğunuz bir evrağın dikkate alınmaması, atlanması, eksik olarak belirtilmesi, hatalı okunması, başka evraklarla karıştırılması gibi hatalardır. Eğer bir hata yoksa ve başvurunuz kanunlar çerçevesinde reddedilmişse itiraz içeren yeni bir başvuru yapılmalıdır. Yerleşim, öğrenci, aile birleşimi vb. vize türlerinde ise doğrudan itiraz hakkı bulunur. Başvurunuza itiraz edip edemeyeceğiniz ret mektubunuzun sonunda belirtilmektedir.

İngiltere vizesi reddi alan kişilere tanınabilen itiraz hakları şunlardır: İdari İnceleme (administrative review), itiraz davası (appeal) ve kapsamlı yeniden değerlendirme (re-consideration). Visa Prove uzmanları, İngiltere vize reddi mektuplarınızı inceleyerek sizin için en doğru itiraz ya da yeni başvuru şeklini belirleyecektir.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere vize reddi konusunun ayrıntılarını sizler için vermeye çalıştık. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Mutlu günler dileriz.

i̇ngiltere vizesi i̇letişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button